אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | האם הלאומיות היא עבודה זרה?

החשש של גדולי התורה החרדים שהרעיון הלאומי יהווה תחליף לתורה נענה בפרשת השבוע המתעסקת בארץ ישראל, על ידי משה רבינו. הרב יישכר היימן בסרטון קצרצר על פרשת השבוע. צפו:

צפו: קצר על הפרשה | האם הלאומיות היא עבודה זרה?
  (צילום: תומר נאומבורג/ פלאש 90)

פרשת דברים: אחד מגדולי התלמידים של ה"חפץ חיים", הרב אלחנן וסרמן הי"ד, שנרצח בשואה, היה מגדולי המתנגדים לציונות, וכך הוא כותב: "אבי הרעיון הלאומי החדיש בישראל הוא בעל 'השחר' הידוע…"

הוא כנראה חשב כי התורה שבקה כבר חיים ויש לרשת אותה, ולשם כך המציא תחליף לתורה בצורת הרעיון הלאומי… ממילא הרעיון הלאומי אינו אלא אליל חדש, והוא בכלל עבודה זרה", יש לנו תורה, "תורה צוה לנו משה", ואתה מביא לנו עכשיו את הצד הלאומי במקום התורה? – זאת עבודה זרה.

ממשיך הרב וסרמן: "במשך הזמן הוליד הרעיון הלאומי בן, ונקרא שמו לאומי-דתי, השם מוכיח כי התואר 'דתי' לא יספיק לבדו אלא יש להשלימו בתואר 'לאומי'… אם הרעיון הלאומי הוא בבחינת עבודה זרה, אזי הרעיון הלאומי דתי הוא בבחינת עבודה זרה בשיתוף", אומר הרב אלחנן וסרמן הי"ד הצד הלאומי נוצר כתחליף לתורה וממילא זו עבודה זרה, ואם מנסים לשלב בין הצד הלאומי לצד הדתי זו עבודה זרה בשיתוף.

עוד באותו נושא

אחרון בסבב: ספר 'דברים' בתמונות מעוררות השראה

מה אומר לנו על כך משה רבינו? ספר דברים הוא נאום הפרידה של משה, והנאום הזה מסודר להפליא על פי פרשות השבוע, למרות שהפרשות התחלקו בצורה הרבה יותר מאוחרת. הבה נתבונן בפרשות הראשונות.

פרשת דברים פותחת בעניין משפטי קצר של מינוי השופטים, אבל רוב מוחלט של הפרשה מתעסק בארץ ישראל, בחטא המרגלים ואחר כך בכיבוש עבר הירדן המזרחי. כמעט כל פרשת דברים היא לאומית, ציונית, בירור הצד הלאומי של עם ישראל והקשר שלו לארץ ישראל.

פרשת ואתחנן שנקרא בשבוע הבא מתעסקת במתן תורה, בקריאת שמע, "וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא הא-להים בשמים ממעל…" הפרשה מתמקדת בצד התורני בצורה מאוד משמעותית וחזקה. הפרשה השלישית, פרשת עקב, מדברת על השילוב – אם עם ישראל רוצה לרשת את הארץ הוא צריך לשמור את התורה. יש לנו שני דברים, שני כוחות: הצד הלאומי של פרשת דברים, והצד התורני של פרשת ואתחנן, אומר לנו משה בפרשת עקב שהשילוב ביניהם הוא השילוב הנכון.

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת דברים – חזון תשפ"א

כשהלאומיות והתורה משתלבים בהרמוניה, נוצר הבסיס להמשך הספר שמדבר על המצוות, בפרשת שופטים המצוות הלאומיות, בפרשת כי תצא המצוות הפרטיות וכו'.היכולת לשמור תורה ומצוות במובן השלם תלויה בעמידה על שתי הרגליים, על הרגל הלאומית של פרשת דברים ועל הרגל הדתית של פרשת ואתחנן, מתוך הרמוניה מלאה ביניהן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
הרעיון הלאומי -...
יצחק | 16-07-2021 12:57
הרעיון הלאומי - עבודה זרה הרעיון הלאומי מתכחש למהותו של יהודי. ציונות ויהדות לא הולך ביחד נקודה.
2
א. יש למחות מחאה גמורה על כבודו
סבבה | 16-07-2021 14:03
של הרב הגאון הרב וסרמן היד שהיה ענק שבענקים וגדלותו המוסרית והתורנית לא ניתנת לתיאור, את הפרשיות הללו וודאי שידע על בורים ואני בטוח שהעניק להם פרשנות עמוקה ונכונה, בשונה מהפרשנות הנל שפשוט לא כתובה בפרשה. ב. בפרשה לא ראיתי בכלל משום כיוון את הפרשנות שהעניק המאמר הנל וכן לא ראיתי שמוזכר כל קשר למושג לאומיות, שלאומיות למי שמכיר ועצם הרעיון העומד בבסיסו זה בכלל מושג מודרני שהתפתח במאות השנים האחרונות, בהתאם להתפתחויות העולם וכל קיומו קשור למקום בו העולם נמצא כיום, אני ממליץ לבדוק את הדברים. ואם כבודו רוצה לטעון שמצוות יישוב ארץ ישראל קשורה איכשהו ללאומיות, OK אבל מי אמר? כי אם ננתח את ב' המושגים נראה שהקשר בין המושג לאומיות כיום לבין המושג מצוות יישוב ארץ ישראל קלוש ורחוק כרחוק מזרח ממערב, תבדקו. אז לפני שמעזים בכלל לדבר או לנסות לחלוק על דעותיהם של גדולי עולם, (אם אפשר) יש לעשות דברים רבים, אבל הראשון שבהם זה ללמוד את הפרשה כמו שצריך... שבת שלום!
3
האנטי לאומיים תרמו לשואה.........
משה אהרון | 18-07-2021 11:13
הלאומיות היא ביטוי להשגחה גאולית. כחלק מתהליך הגאולה היה צורך תחילה בחבק [מסגרת] פיזית לקיבוץ ואחדות עם ישראל בארץ ישראל. ככזו שימשה ומשמשת הלאומיות כקרדומו של משיח. בהמשך יבואו גם התכנים הרוחניים המשלימים .אותו תוכן תורני מזוק מסיגים ואשר ינפח נשמה יתרה בגוף המתעורר. מי שאיחר להבין את זה תרם לא מעט לשואה האיומה. משה אהרון
4
אם החרדים היו לומדים פרשת השבטים השניים ומחצה
משה אהרון | 18-07-2021 11:41
אם החרדים היו לומדים לעומק פרשת השבטים : והשניים מחצה. כי אז שואה כזו שחווינו בהיקף שכזה לא הייתה . מה היא אותה פרשה המתנופפת כדגל בפרשת מטות ובפרשת דברים. יוזמתם של השבטים ,תחילה היו שניים :שבט ראובן ושבט גד , נבעה תחילה אך משיקולים כלכליים אישיים. ומשה הטיח בפניהם : תרבות אנשים חטאים . דברים קשים ביותר . וודאי קשים פחות מתרבות החלוצים הציוניים החילוניים שהאזינו לקול הזמיר והתור [נכון לא התורה] ובאו לארץ ישראל לשמש כחלוצים לפני המחנה. והנה כל מה שביקש משה ללמד לדורות כי יש והגאולה מתרחשת וגם נעזרת בחלוצים שאינם בעלי התרבות התורנית . אם לקח זה שביקש משה לחקוק בתורה לדורות היה נלמד לא היו החרדים מזלזלים במפעלם של הציונים החילוניים. וכך יש יסוד סביר להניח שהשואה לא הייתה נופלת עלינו . וודאי לא במלוא היקפה. יותר מזה,משה גם פקפק בחוסנם של שני השבטים לשמור על אחדות עם אחיהם מעבר לירדן מערבה ולכן סיפח להם חצי שבט מנשה שיהווי גשר חי של חיבור ואחדות שחלילה שבט מישראל לא ינשה או ינשור. חבל שהחרדים לא מתרחקים מהתורה מרחק ראייה פחות טוב ויותר קול שמיעה של היקום משל לא רואים ה של תורה לשמוע סוף סוף קול התור. משה אהרון
5
אולי הפוך?אולי ביטול הזהות של עם ישראל זה עבו
עובד זר | 18-07-2021 13:27
זה עבודה זרה