אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: ד' באב – פיצוץ הרדאר הבריטי בחיפה

בליל ד' אב יצאו שתי יחידות של הפלמ"ח לפיצוץ הרדארים בחיפה שתפסו את אניות המעפילים, רפי איתן ורפי גינצבורג פיקדו על החוליות, שרק אחתן מהן הצליחה במשימתה

היום בהיסטוריה: ד' באב - פיצוץ הרדאר הבריטי בחיפה
  אליעזר ארקין הי"ד נפל בקרב בחיפה

היום בהיסטוריה: ד' באב – פיצוץ הרדאר הבריטי בחיפה

"נשמע פיצוץ אדיר ואחריו השתרר שקט. שקט שאותו אני שומע עד היום…" שיחזר רפי (הנטמן) איתן את פיצוץ אחד הרדארים שעל הר הכרמל.

לאחר הגירוש האכזרי בא' אב תש"ז (18.7.47) של האונייה המפורסמת 'יציאת אירופה' –'אקסודוס', החליטה ההגנה על פגיעה נוספת בתחנות הרדאר. בליל ד' אב יצאו שתי יחידות של הפלמ"ח לפיצוץ הרדארים. יחידה בפיקודו של רפי גינצבורג (התרנגול), לפיצוץ הרדאר המערבי שליד מנזר סטלה מאריס. ויחידה בפיקודו של רפי איתן לפוצץ את הרדאר המזרחי שלצד כביש חיפה-דלית אל כרמל.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: יום הולדתו ויום קבורתו של רועי קליין

הפעולה הייתה אמורה להתבצע בשני שלבים. בתחילה היחידה בפיקודו של רפי גינצבורג תפוצץ את הרדאר המערבי, ועם הישמע הפיצוץ היחידה בפיקודו של רפי איתן תפרוץ אל הרדאר המזרחי ותפוצץ אותו.

פיצוץ הרדאר המערבי התעכב והיחידה בפיקודו של רפי איתן ביצעה את משימתה ופוצצה את הרדאר. לאחר הפיצוץ החלו לסגת לכיוון קיבוץ יגור אליו הגיעו עם שחר.

מסרו לאמי שתתגאה בי

בהמשך התברר כי הרדאר המערבי לא פוצץ מכיוון שהיחידה של רפי גינצבורג הופתעה ע"י חיילים בריטים שפתחו עליהם באש. במהלך היריות נפצע קשה משה אליעזר ארקין, בן המושבה מזכרת בתיה וצאצא למייסדיה. קצין החבלה הפעיל את מטען הנפץ ובחסות המהומה נסוגו הלוחמים חזרה אל הוואדי ממנו באו. בספירת הכוח מתברר כי אליעזר נשאר מאחור. שני לוחמים חוזרים באומץ לחלצו אולם הוא אומר להם:

" אל תתעכבו בגללי והוסיפו לסגת, מסרו לאמי שלא תרבה להתאבל עליי ושתתגאה בי…".

אליעזר נמצא ע"י הבריטים והם אספו לבית חולים הממשלתי ושם חקרו אותו כשהוא פצוע אך אליעזר לא גילה דבר וכעבור מספר שעות בד' אב תש"ז (1947) נפטר.

רפי איתן יסכם את האירוע הרדארים האלו היו העיניים של הבריטים בחיפושים אחר אוניות מעפילים. עין אחת הצלחנו לסתום להם.

ארקין בן 18 בנופלו, נקבר בבית העלמין במזכרת בתיה. מצבתו גדולה ובולטת שעליה מתנוסס סמל הפלמ"ח ומגיני דוד, ועליה נכתב: נפל בגבורה לשחרור המולדת בהתקפה על הרדאר בהר הכרמל כתגובה על גרוש אוניית המעפילים "יציאת אירופה תש"ז"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הרבי
נועם | 07-04-2022 13:51
הרבי מלובביץ'