אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | נאום השבטים אז והיום

מדוע הקב"ה חילק אותנו לשבטים ולמשפחות, למרות שנראה כי הדבר הוביל בסופו של דבר לפיצול בתוך העם בתקופות השונות בהיסטוריה? הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר לפרשת השבוע

צפו: קצר על הפרשה | נאום השבטים אז והיום
  הנשיא רבלין (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

פרשת פנחס: בתחילת ספר במדבר קראנו שמשה סופר את בני ישראל לפי שבטים, ואילו בפרשתנו משה סופר אותם לפי שבטים ולפי משפחות, וזאת כהכנה לירושת הארץ, שלא הייתה רק לפי שבטים, אפרים פה, מנשה שם, אלא גם ברמת המשפחה והאדם הפרטי, ולכן המניין יותר ממוקד ומפורט.

אם נחשוב טוב, נראה שדרך הגורל הקב"ה אומר לכל יהודי ויהודי איפה הוא יגור ברחבי ארץ ישראל. בניגוד להיום שכל אחד גר היכן שליבו חפץ, בזמנו היתה אמירה אלוקית מדויקת לכל אחד היכן נחלתו ומגוריו.

ההכנה הזו לקראת ספר יהושע, לקראת ירושת הארץ וחלוקתה, היא הכנה חגיגית, כל אחד מבני ישראל מסתובב במדבר ארבעים שנה, ואומר לעצמו: וואוו, עוד רגע הקב"ה יגיד לי היכן לגור! יש פה אמירה מאוד משמחת. הדברים מתקשרים לדברי בלעם המפורסמים "וישא בלעם את עיניו וירא את ישראל שוכן לשבטיו, ותהי עליו רוח אלקים… מה טובו אהליך יעקב משכנותיך ישראל", בלעם רואה את עם ישראל מסודר לפי שבטים, מתלהב, שמח, ונחה עליו רוח ה'.

עוד באותו נושא

ספרו של ארי שביט; קינה על אבדן שלטון השמאל


5

הסדר הזה לפי שבטים מקבל פרצוף נוסף בכניסה לארץ בהנחלת הארץ, במגורים על פי רצון ה'. זה נשמע מדהים! אבל, כשמסתכלים בספר שופטים רואים שזה היה אסון. שבט דן גר מנותק לחלוטין משבט ראובן, שמנותק משבט יהודה, שמנותק מהשבטים האחרים, ועם ישראל שהיה עם אחד מגובש הפך להיות שתיים עשרה שבטים. הדבר החמיר יותר בימי בית ראשון, מלכות ישראל מול מלכות יהודה, ממש שתי ממלכות. החיים על פי שבטים ועל פי נחלות שהיו כל כך יפים מאירים ומשמחים בהתחלה הפכו להיות זוועה לאומית.

אם כן, למה אנחנו שמחים בחלוקת הנחלות? מה טוב בזה? הרי בעקבות זה עם ישראל התפורר לרסיסים. אלא, יש פה דבר מאוד פשוט, תהליך אלוקי שקורה פעם אחר פעם. אדם וחוה נבראו בגן עדן, בעולם אוטופי עליון, אבל הם חטאו, נפלו וגורשו משם, ואחר כך ההיסטוריה כולה לאט לאט מטפסת בכוחות עצמה על מנת לחזור לגן עדן, לאותו עולם מושלם. לאותו מקום שהקב"ה בהתחלה נתן כמתנה, ההיסטוריה האנושית עמלה קשה כדי לקבל בזכות עצמה.

הגמרא אומרת שכל אחד במעי אמו לומד את כל התורה כולה, ובלידה בא מלאך ומשכיח אותה. במהלך החיים אנחנו לומדים את אותה תורה שבהריון קיבלנו כמתנה אלוקית, אך הפעם בכוחות עצמנו אנחנו זוכים באותה מתנה. המודל הקבוע הוא שהקב"ה נותן מתנה, רעיון גדול, אחר כך הוא מתרסק, ואנחנו צריכים בכוחותינו להגיע לאותו עניין אבל בזכות ולא בחסד.

גם כאן, עם ישראל יוצא ממצרים מגובש, כל השבטים חיים בהרמוניה שמפעימה אפילו את בלעם, אך ההרמוניה הזו הייתה מתנת אלוקים, וה' אומר אתה תגור פה ואתה שם, בצורה הכי נכונה שיכולה להיות. בגלל שזו מתנה משמים היא מתנפצת, ומאז עד היום, הן בימי בית שני, והן בעת החדשה במדינת ישראל, אנחנו עמלים לא רק לחזור לארץ ולרשת אותה, אלא גם לנסות לחזור לאותה הרמוניה עליונה ונשגבה בין הקבוצות השונות והסגנונות השונים המרכיבים את עמנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אחדות של "דשא" פיסות פיסות עדי רצף אחד
משה אהרון | 04-07-2021 10:38
בסד אחדות של דשא - חיבור של פיסות פיסות לכלל רצף אחד שהארץ היא שמחברת ============================================== ארץ ישראל היא אחת גוף אחד. ליבה היא ירושלים . ולב ליבה הר הבית . סודה של ארץ ישראל וסגולתה שכשישראל יושבים עליה : שבטים שבטים והם שומרים תורה ומצוות . אחדות הארץ והרצף האחד שלה מקרינים על עם ישראל : להתיך ולהסיר ממנו מחיצות השבטים - להיותו מהול לעם אחד משל לקיים אחדות משולשת : ארץ אחת ועם אחד מול אלוהים אחד משה אהרון