אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"בלי לברוח מזה, פשוט תהיה שם"

חלק עיקרי מלחזור בתשובה על המעשים הרעים שעשית, זה לקבל את כל ההשלכות של מה שעשית. כשאתה בוחר לא לנסות להתקרב אחרי שהיא כועסת, זו לא התמודדות

"בלי לברוח מזה, פשוט תהיה שם"
  (צילום: שאטרסטוק)

עוד סיפור מחדר הטיפולים. "אם אני מבינה את הבדידות והמחנק שאתה מרגיש, זה נובע מזה שקשה לך לסבול שאיריס מחזירה אותך לרע שעשית. אתה אומר לעצמך: נכון עשיתי רע אבל זהו אני כבר רוצה להיות אחר, אני רוצה לשנות את זה. הרי בשביל זה אני עובד קשה ואילו היא בכעסים שלה כל הזמן מחזירה אותך לרע שמבחינתך כבר לא רלוונטי", אמרתי לעמי.

עוד באותו נושא

חולשה היא הזמנה לקשר של אמת!

"נכון מאוד" הנהנן עמי בהסכמה ועם כל זה עמי, יש דרך אחת להתמודד והיא הדרך של התבוננות פנימית. "אתה חייב להבין, שבכל פעם שהיא כועסת עליך, זה כי היא מרגישה שאתה לא באמת מבין את עוצמת הפגיעה בה, ככה היא בעצם לוקחת תפקיד של קול בתוכך.

אתה בתוכך, מעדיף לחשוב שאתה כבר לא במקום הרע שהיית בו, אבל זה לא באמת משהו שאפשר להעלים אותו. כמו הפסוק מתהילים שכתב דוד המלך: 'חטאתי לנגדי תמיד', אם הוא חרט על ליבו את חטאיו, מי אתה שתעלים אותם? אתה ממש צריך לקלוט שבאמת עשית רע.

אפילו תגיד לעצמך 'נכון, באמת באמת עשיתי רע ממשי!' ברגע שאתה תבין את זה באמת, בלי לברוח מזה, פשוט תהיה שם. תהיה רגיעה אמיתית גם אצלה", סיימתי להסביר.

ציירה מאיה סטרול

"אבל איך אני אמור להצליח לעשות כזה דבר? אני לא מרגיש טבעי להגיד את זה לעצמי שהיא באמת צודקת, הרי אני כרגע חוזר בתשובה, מתקן את דרכיי", הוא מלמל חסר אונים.

"אתה כרגע כחלק מהתהליך, צריך לדעת להכיל את הכעסים האלה. כשהיא  מתרחקת ממך ואתה נפגע, זה כי אתה לוקח את הכעס שלה אליך! כאילו אתה פה העניין. אבל היא פה העניין. אתה צריך להמשיך, לנסות בעדינות, ברגישות ובנחישות להתקרב אליה. חלק עיקרי מלחזור בתשובה על המעשים הרעים שעשית, זה לקבל את כל ההשלכות של מה שעשית, ואם כרגע היא דוחה אותך וכועסת זה חלק מההשלכות של מעשיך.

תבין, כשאתה בוחר לא לנסות להתקרב אחרי שהיא כועסת, זו לא התמודדות כי אתה  בעצם אומר לעצמך: אני לא יכול לעמוד מול המקום הקשה הזה שהיא משקפת. זה קורה, כי אתה מצפה שהיא תקבל אותך כמו שאתה ותסלח לך, כי אם  לא, אז אתה לא יכול, זה לא אפשרי ולתנאי הזה שאתה מציב כאן אני קוראת: אלימות.

לכן כשהיא תדחה אותך, תשנן לעצמך: 'מותר לך איריס, הכעסים שלך מוצדקים, באמת עשיתי רע מאוד' ולהמשיך לנסות להתקרב אליה. רק ככה אתה משחרר את המנגנון של האלימות.

"אז מה ככה זה יהיה? ככה ייראו הנישואין שלנו? לנצח?" שאל בפחד. "אם הקב"ה ירצה, זה יימשך לנצח. אבל אני מאמינה שהקב"ה רוצה שיהיה לכם טוב, הקב"ה רוצה שתעשה תיקון אמיתי ובזה שהמנגנון האלים יתוקן, זו החזרה בתשובה שלך"

(הטור נכתב בצורה בה אני מפנה זרקור על רעיון מסוים. אין לקחת את הדברים כפי שהם אלא לנסות להבין מאחורי כל  משפט יש לעבור תהליך טיפולי מורכב, כל מקרה הוא אישי ויש לדון בו לגופו של עניין.

כמו כן המקרים אינם אמיתיים). ברכה והצלחה.

 

חנה דיין, היא מטפלת זוגית ופרטנית, בוגרת MA באוניברסיטה העברית בייעוץ ובעלת 12 שנות ניסיון. [email protected]

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מביך
np | 10-06-2021 12:17
שקוף, הפמיניסטיות תמיד מאשימות אחרים בפוגענות שהן יוצרות , ואיכשהוא האחר הוא תמיד גבר , בננות תפנימו , בלי גברים גבריים אין קיום לעולם ,אז תתמודדו , גם אם גבר פגע באישתו אהובתו זאת לא סיבה לרוץ להתחבא מאחורי הסינור של פסיכולוגית בגרוש
2
במחילה אבל בעיניי...
דוד | 14-06-2021 6:14
במחילה אבל בעיניי הכתבה הזאת איננה מדויקת בכלל... ודאי שגבר צריך לקחת אחריות על מעשיו. כל אדם צריך לקחת עליהם , ולהודות עליהם. עם זאת, האשה היא לא המדד ולעיתים יכול להיות שבמקרה מעין זה, זה קשור בעיקר לסרטים שלה עם עצמה. הגבר שרק כל היום ייקח אחריות לסרטים שלה- יגיע לכלייה מהר מאוד. זוגיות כזאת תעלה על שרטון מהר מאוד. ואגב לגבי ה'חטאתי נגדי תמיד'- תבדקי טוב במפרשים שם, הרוב המוחלט אומר הפוך מדברייך.