אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תקדים: בית הדין הרבני בקנס כספי לסרבנית גט

לראשונה, הטיל בית הדין הרבני קנס כספי קבוע בסך 1,250 שקל בשבוע לסרבנית גט שמעגנת את בעלה במשך 15 שנה. הסנקציה קיבלה את אישורו של הרב לאו ואסתר חיות

תקדים: בית הדין הרבני בקנס כספי לסרבנית גט
  (צילום אילוסטרציה: פלאש90)

לראשונה במאה שנות בתי הדין הרבניים הטיל בית הדין הרבני האזורי בירושלים קנס שבועי מתמשך לאישה סרבנית גט. הקנס בסך 1,250 ש"ח בשבוע אושר על ידי נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב דוד לאו ועל ידי נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות.

המדובר בבני זוג שנישאו לפני שלושים שנה בארצות הברית ולהם שמונה ילדים. הם עלו ארצה לפני כ-15 שנה ולאורך השנים התנהלו ביניהם הליכים שונים לפתרון משברי הזוגיות ולפירוד.

עוד באותו נושא

משרד החינוך השעה מורה סרבנית גט


6

חברי בית הדין הרבני האזורי בירושלים האב"ד הרב יצחק אושינסקי, הרב מאיר קהאן והרב יעקב שטיינהויז הגיעו למסקנה כי שני הצדדים מעוניינים בגירושים ושלום בית אינו רלוונטי, אבל האישה מסרבת שוב ושוב לקבל את הגט עד שימולאו שורה של דרישות כספיות ורכושיות.

לאחר סדרה ארוכה של דיונים ופסקי דין חלוטים של בית הדין הרבני הגדול הוחלט להשית עליה את הסנקציות ואת צווי ההגבלה החוקיים, ולשם כך היא הוזמנה גם לשימוע בפני נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב דוד לאו שכתב: "בפניי החלטת בית הדין האזורי על הטלת צווי הגבלה על האישה המסרבת לציית לפסקי בית הדין ולקבל את גיטה מבעלה למרות פסק בית הדין כי חובתה להתגרש. את כל ענייני הרכוש הביאה האישה לבית המשפט, כך שסירובה להתגרש אינו כרוך בדיונים על תביעות רכוש".

האישה נשארה בסירובה להתגרש ללא טענה לבסיס סביר

עוד כתב הרב לאו כי "האישה הוזמנה לשימוע בפניי, והוצע הסכם הכולל פיצוי מעבר לרכוש שייפסק בבית המשפט. ניסיונות רבים ניסה בית הדין לשכנע את האישה כי עליה להתגרש מבעלה לטובתה ולציית לפסק בית הדין האזורי, ושכך חובת ההלכה והמוסר, והאישה נשארה בסירובה להתגרש ללא טענה לבסיס סביר. לאחר שכל מאמצנו היו ללא הועיל הריני מאשר את הטלת צווי ההגבלה שהחליט בית הדין האזורי להטיל על האישה".

יצוין כי צווי ההגבלה כוללים איסור יציאה מהארץ, קבלת או החזקת דרכון, רישיון נהיגה, איסור לעסוק במקצוע הטעון רישיון, וכן איסור לפתוח או להחזיק חשבון בנק או למשוך צ'קים מהחשבון. כמו כן הוסיף נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב לאו וכתב: "הרני מאשר לבית הדין לפעול באמצעות הטלת קנסות יומיים".

אשר על כן החליטו חברי בית הדין הרבני האזורי בירושלים האב"ד הרב יצחק אושינסקי, הרב מאיר קהאן והרב יעקב שטיינהויז: "לאחר שמיעת טענות הצדדים ועל ייסוד סמכות בית הדין (כפיית ציות ודרכי דיון) מוחלט להורות על קנס שבועי מתמשך שבו תחויב האישה עד שתתרצה להתגרש. הנתבעת מעגנת את התובע כבר תקופה ארוכה ללא הצדקה ואין מניעה לכוף אותה להתגרש ואף בדרך של הטלת קנס. משכך, בית הדין מחייב את הנתבעת לקנס בסך 1,250 ש"ח לטובת אוצר המדינה בגין כל שבוע שבו היא מסרבת להתגרש" – סה"כ 5,000 שקלים בחודש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
למה לא שומעים ברכות מאירגוני השנים????
רווית | 23-05-2021 13:46
האם רק אני שמה לב שכל אירגוני השנים שנלחמות בסרבני גט שותים עכשיו? האם רק לי זה נראה כצביעות מאין כמותה?
אין שום...
טור | 23-05-2021 14:32
אין שום 'סימטריה'. כי על אישה אםשר לשים קנס שכזה, ושימאס לה היא תקבל את הגט. או לחילופין, כשהיא תכנס לכלא לפי חוק קיום פסקי דין של גירושין 91. כל זה מאד םשוט במקרה שלה. ודומה יותר לקריעת ים סוף שמדובר באיש. ילחצו עליה כי היא לא צודקת - והכל יסתדר. על האיש אי אפשר ללחוץ באופן ישיר רק כי הוא לא צודק. לכן צריך הרבה מודעות ויכולת כדי להוציא פסקי דין דומים במצבים ההפוכים. שימי לב, שיש אחת. יש גם אחת שקבלה פעם פס''ד למאסר - היא נתנה גט מיד. במצבים ההפוכים יש יותר אנשים שמחליטים שמכיוון שהם יכולים לסבך את המערכת אז למה לא. פחות דיינים שמוכנים לקחת על עצמם פס''ד שכזה, והבלגן חוגג. לכן צריך מודעות, וצריך לחץ. כדי שיטפלו הדיינים שמתאימים, ושהחוק יותאם וכו'
2
אוי על הרבנות
שאול שרגא | 24-05-2021 18:31
אז הארגון המושחת שנקרא הרבנות מחליט להטיל קנס על סרבנית גט בזמן שיש מאות עם לא אלפי נשים עגונות שמחכות לגט, למה לא שומעים אתכם נותנים קנסות לאותם הגברים. חבורה של מושחטים.