אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משפט נתניהו | פגיעה חמורה בפומביות הדיון

הצורה בה ההליך הפלילי במשפט נתניהו מתנהל פוגעת בעקרון פומביות הדיון ובחופש העיתונות. בבקשה שהוגשה לבית המשפט, השופטים מתבקשים לאשר פעולות שיאפשרו לסקר את המשפט כראוי

משפט נתניהו | פגיעה חמורה בפומביות הדיון
  אורן בן חקון

היום בבוקר החל שלב ההוכחות במשפט נתניהו, ואיתו החריקות בסיקור המתרחש באולם הדיונים. בשל הגבלות הקורונה, עיתונאים אינם מורשים לנכוח באולם עצמו, למעט שניים בודדים בכל פעם.

בשל כך הדיון מועבר באמצעות סקייפ לשני אולמות אחרים בהם נוכחים העיתונאים, באמצעותו לא ניתן לראות כראוי את אולם המשפט, והשופטים נסתרים מעין המצלמה.

עוד באותו נושא

האם בג"ץ יוציא את נתניהו לנבצרות בניגוד לרצונו?


43

את נאומה של התובעת ליאת בן ארי כמעט ולא היה ניתן לשמוע, למרות שבהמשך השמע באולם השתפר בצורה סבירה מינוס. בהמשך, הפרקליטות הייתה מעוניינת להקרין ראיות.

במידה ועיתונאים היו באולם, היה ניתן לדווח על כך – אך מכיוון שעיתונאים לא נכחו באולם (למעט שניים) לא היה ניתן לסקר כראוי את ההליך. גם כאשר ישועה העיד, היו הפרעות בקליטה, ועוד.

סנגורו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, והתובעת הראשית במשפט, עו"ד ליאת בן ארי (אורן בן חקון)

פגיעה בעיקרון פומביות הדיון וחופש העיתונות

הדרך בה מנוהל המשפט נכון לעכשיו מהווה פגיעה חמורה בפומביות הדיון, שבפסיקה נקבע כי העיקרון הזה הוא "עקרון יסוד של כל משטר דמוקרטי. הוא בעל מעמד חוקתי על-חוקי בשיטתנו המשפטית, ועל חשיבותו ומרכזיותו אין חולק". בנוסף, הדבר פוגע ביכולת הסיקור ובחופש העיתונות.

יש לציין כי הקשיים הטכניים מתגלעים למרות מאמצים כבירים של דוברות הרשות השופטת לאפשר את ניהול ההליך בצורה הטובה ביותר. עם זאת, ישנם תחומים שאינם בתחום סמכותם.

מכיוון שלא ניתן להמשיך את ההליך בצורה הנוכחית, ובהתחשב במהלך המשפט הצפוי להתמשך תקופה לא קצרה, פנינו אל בית המשפט בבקשה להוציא הוראות למנהל בתי המשפט ולפרקליטות.

עד התביעה המרכזי בתיק 4000, אילן ישועה (אורן בן חקון)

להעביר מוצגים ולהתקין תשתית שידור ראויה

בבקשת ההוראה למנהל בתי המשפט נכתב כי יש להורות לו להתקין "בתוך זמן סביר שלא יעלה על חודש, תשתית מקצועית לשידור הדיונים, אשר תביא לפתרון מלא לבעיות המוזכרות לעיל, בדגש על בהירות השמע של כלל הדוברים – או לחילופין לאפשר למערכות החדשות לשדר את המשפט על פי הכלים המקצועיים שמצויים בידם".

במסגרת הבקשה למתן הוראה לפרקליטות התבקש כי היא תעביר "באופן אקטיבי, לידי העיתונאים המסקרים את המשפט, את המוצגים המובאים בפני בית המשפט עקב חוסר היכולת לצפות בהן מנוכחות באולם עצמו".

"ניתן להורות למאשימה להעביר את המוצגים הרלוונטיים בזמן אמת באמצעות תוכנות שונות כגון ווטסאפ או דוא"ל. מצב בו לא ניתן לסקר את המשפט כראוי עקב חוסר היכולת לצפות במוצגים המובאים לפני בית המשפט, כמובן אינו יכול להימשך".

למען הסר ספק הבהרנו כי "בקשה זו מכוונת למוצגים אשר הנוכחים באולם יכולים לראותם, ועיתונאים היו יכולים לסקר אותם במידה והיו נוכחים באולם, דבר שנפגע קשות עקב הקורונה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
קשקוש ...
יהודי | 05-04-2021 22:01
קשקוש
פצצה תיפול על בית המשפט ותחסלם
קול העם | 05-04-2021 22:33
פצצה תיפול על בית הנשיא
2
הנאשם עצמו מתחמק...
יוסי | 05-04-2021 22:17
הנאשם עצמו מתחמק מנוכחות במשפטו, אז מה זה משנה אם יהיו 2 או 100 עיתונאים פרזיטים? עדיף שילכו לעבוד לפרנסתם!
3
זה לא משפט...
נו באמת | 05-04-2021 22:23
זה לא משפט ראווה
4
תוכלו לבקר את...
הצעה | 05-04-2021 22:26
תוכלו לבקר את ביבי בכלא. שם יהיה לו הרבה זמן פנוי, והוא ישמח לספר על כל מה שהיה במשפט
5
הכל מכור מראש...
גדי | 05-04-2021 22:56
הכל מכור מראש אף אחד לא ישכנע אותי אחרת אחרי כל הטעיות והאיומים
, זו...
לה פמיליה | 06-04-2021 7:40
, זו בדיוק הבעיה של הביביסטים שטופי המוח. אף אחד לא ישכנע אותם אחרת. המשפט טרם התחיל והם בשלהם. גם אם יוצגו בבית המשפט ראיות למכביר - אף אחד לא ישכנע אותם אחרת.
6
מיום ליום רואים...
אני | 05-04-2021 23:41
מיום ליום רואים כמה הפרקליטות ובתי המשפט הם בושה וחרפה למדינת ישראל..הגיע הזמן לעשות ניקיון פסח במערכות הללו!!!
ברור, הם...
כול כלב ביג'י יומו | 08-04-2021 0:12
ברור, הם מגיבים פה עם קללות ותשפוכת מי שופכין כי הם מקבלים תשלום לחרף ולגדף.
... מיום...
יום ליום ... רק מתבהר עד כמה נתניהו מושחת ... | 06-04-2021 10:07
... מיום ליום נחשפות השיחות , הבקשות , הדרישות והתביעות של משפחת נתניהו מבעלי אתר ואללה, והכל מגובה בשיחות מוקלטות , הודעות sms , ו email... אבל את האידיוטים שמצביעים למושחת זה לא מעניין ...
7
מיום ליום רואים...
אין כלום ... חה.. חה.. חה.. | 06-04-2021 7:20
מיום ליום רואים כמה ראש הממשלה עסוק בתחת של עצמו , מתנהל כאחרון העברינים, ומפיץ הודעות סרק , שקרים , ומידע מעוות , יש בית משפט ונראה מה יחשבו השופטים על הראיות ...
, אנא...
טול קיסם מבין שיניך וכו' וכו' | 06-04-2021 9:25
, אנא פרט : את מי בדיוק צריך לשרוף ? אתה מדבר על עוכרי ישראל - אבל מרוב שינאה רוצה לשרוף ישראלים אחרים. בבקשה הסבר, פרט ונמק את מי בדיוק צריך לשרוף ? שלפחות נדע מי מועמד לשריפה...
לך יעוכר...
יוסי | 06-04-2021 8:52
לך יעוכר ישראל מחבל צריך לשרוף את כולכם
8
לדעתי אפילו רק...
ר.מ. | 06-04-2021 10:37
לדעתי אפילו רק בגלל הנאום של נתניהו אתמול נגד הפרקליטות הוא חייב להיות מסולק מכל עמדה ציבורית. הרס טוטאלי של השירות הציבורי אותו שרתנו נאמנה שנים רבות. מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִבַיִךְ מִמֵּךְ יֵצֵאוּ (ישעיהו מט, יז) ונתניהו מחריב והורס כל אבן בבניין, וגם את יסודתיו.
9
רק התחיל המשפט...
עאלק סיקור אוהד... | 06-04-2021 12:14
רק התחיל המשפט וכבר נחשף מפי אילן ישועה, עורך וואלה, היקף המעורבות של משפחת נתניהו ושלוחיה בכלי תקשורת מרכזי. לא זו בלבד שהורידו כתבות שליליות על הנתניהו'ז אלא שהעלו כתבות מכפישות נגד בנט וכחלון. הכל כנגד מתן טובת הנאה לאלוביץ' בחברת בזק שבבעלותו.