אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"ץ: נתניהו מחויב לחוות הדעת של מנדלבליט

שופטי בג"ץ קבעו היום כי ראש הממשלה נתניהו מחויב להסדר ניגוד העניינים שגיבש עבורו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וכי ההסדר גובש בסמכות

בג"ץ: נתניהו מחויב לחוות הדעת של מנדלבליט
  אורן בן חקון/פול

בית המשפט העליון הכריע היום (חמישי) בשבתו כבג"ץ בעתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין ניגוד העניינים של ראש הממשלה נתניהו כתוצאה ממשפטו המתנהל בימים אלה בבית המשפט המחוזי בירושלים. הרכב השופטים בעתירה הוא הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר והשופט ניל הנדל.

השופטים קבעו כי ראש הממשלה נתניהו מחויב להישמע לחוות הדעת של היועמ"ש מנדלבליט, בה הוא קבע במה אסור לנתניהו לעסוק בשל המשפט. הנשיאה חיות שללה את טענתו של נתניהו כי כללי אשר מעניקים לו את הסמכות לקבוע את ניגודי העניינים, כיוון שהכללים לא הוסדרו בחקיקה.

עוד באותו נושא

משפט נתניהו| "הפרקליטות מסווה השלמות חקירה"


23

הנשיאה חיות כתבה כי "כללי אשר אינם מעלים ואינם מורידים לעניין סמכותו של היועץ המשפטי לממשלה ליתן חוות דעת משפטית הנוגעת להימצאותו של שר בניגוד עניינים. משכך, אני סבורה כי חוות הדעת של היועץ בדבר ניגוד העניינים של ראש הממשלה הוצאה בסמכות".

בנוסף, הנשיאה דחתה את עמדתו של ראש הממשלה נתניהו כי הממשלה אינה מחויבת לחוות הדעת של היועמ"ש, וכתבה כי "טענה זו מנוגדת להלכה מושרשת הנוהגת עמנו ודינה להידחות". זאת כיוון ש"לאורך השנים נקבע בשורה ארוכה של פסקי דין כי "חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיות משפטיות, מחייבת את הממשלה ורשויותיה כל עוד בית-המשפט לא פסק אחרת"".

לגבי סמכות היועמ"ש לגבש הסדרי ניגוד עניינים, כתבה חיות כי "אך טבעי הוא שהגורם שלו תהא "המילה האחרונה" בעניינים אלה יהיה גורם משפטי. אכן, תחום ניגוד העניינים מצוי בליבת תפקידיו של היועץ המשפטי לממשלה כמי שפועל להגנה על שלטון החוק ולשמירה על סדרי השלטון, המינהל התקין וטוהר המידות. לפיכך, הותרת ההכרעה הסופית והמחייבת בתחום זה בידי היועץ – ולא בידי השר נושא ההסדר – יש לה חשיבות ברורה ומובהקת".

הנשיאה חיות הוסיפה כי היא מקבלת את עמדת היועץ לפיה אסור לנתניהו להתערב במינויים ספציפיים במערכת אכיפת החוק, וכן במינוי שופטים לבית המשפט העליון. לדבריה, "בית המשפט העליון עשוי לדון בעתיד בהליכים שונים הקשורים להליך הפלילי בעניינו של ראש הממשלה. לכן מתעורר חשש סביר לניגוד עניינים הנובע ממעורבות כזו או אחרת של ראש הממשלה בהחלטות הנוגעות לבחירת שופטים, אשר בבוא היום עשויים לדון בעניינו".

טענת העותרים כי יש להחיל את הסדר ניגוד העניינים על השר אמיר אוחנה נדחתה, זאת כיוון ש"הסדר ניגוד עניינים הוא הסדר אישי הבוחן אם קיימים אינטרסים נוגדים אשר יש בהם כדי למנוע מנושא ההסדר לבצע את עבודתו ללא משוא פנים. לפיכך, זיקתו הפוליטית של השר לביטחון פנים לראש הממשלה – בין בשל היותם חברי אותה סיעה בכנסת ובין בשל היותו בעל "זיקה" לראש הממשלה כמובנו של המונח בחוק – אין משמעה תחולה אוטומטית של המגבלות החלות על ראש הממשלה גם על השר לביטחון פנים".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "אנו מברכים על פסק הדין החשוב המחייב ראש ממשלה החשוד בפלילים חמורים להסדר ניגוד עניינים, המוציא מתחת סמכותו של חשוד בפלילים כל אפשרות להשפיע על מערכת אכיפת החוק, או על משפטו התלוי ועומד".

"בית המשפט העליון מצביע גם על התחייבותו של נתניהו עצמו לקבל עליו את ההסדר ומבקר בפסיקה את התנהלותו: ׳התנהלותו של ראש הממשלה מעלה תהייה ביחס לכנות ההצהרות מטעמו בפני בית המשפט בעניין הרכבת הממשלה׳. נמשיך להיאבק בשחיתות השלטונית ונילחם באופן בלתי מתפשר על טוהר המידות של נבחרי הציבור".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
בגץ תמיד נגד...
בגץ תמיד נגד נתניהו. לא משנה מה הנושא. | 25-03-2021 12:08
בגץ תמיד נגד נתניהו. לא משנה מה הנושא.
ואתה חושב...
נמרוש | 26-03-2021 21:26
ואתה חושב שבבגצ יושבים שופטים ראויים, הם עצמם פועלים במקרים רבים בניגוד עיניינים, ראה השופטת חיות ההזויה. השופטים הללו חייבים לעמוד לדין ואין להם שום זכות לדון בעינייניו של ראש הממשלה מפני שהם בתיפקודם היום יומי פועלים, לכאורה, בניגוד עיניינים.
המישפטן הממזר...
רוני | 25-03-2021 13:16
המישפטן הממזר מעניין מהיכן הידע שלך ממזר? אתה בטח יש לך דף מסרים מהפדופיל,וקיו ישיר מחובר,חוכמה בממזרים לא קיימת,אז תן גז ומחר נבער את בחמץ איתך ביחד,כל שמאלני ושמאלני,שנימצא בישראל ובחול,שראיתי ושלא ראיתיו יהיה כעפר הארץ,ויבוטל לאלתר,
למה רק...
בני | 25-03-2021 13:13
למה רק של פרעה?יש עוד קללות שכתובות בפרשת אים בחוקותי,ובפרשת כי תבוא,מישם לא יוצאים שלמים,
נתניהו עבריין...
מה, מה פתאום...? | 25-03-2021 12:41
נתניהו עבריין שתמיד מנסה להתחכם ולכן בגצ נגדו. מי שפועל בדרך של שטיקים וטריקים - בל ילין כשמצרים את צעדיו. נראה לך הגיוני שהנאשם נתניהו יהיה זה שמחליט מתי הוא בניגוד אינטרסים ? נשאיר בידי הנאשם להחליט מתי הוא צריך להסתלק מטיפול בנושא שיש לו השלכה על עניינו האישי ? נו, באמת. נתניהו משתין על כולנו מהמקפצה. לא כולם מוכנים לומר שזה רק גשם.
אנו מאחלים את 10 המכות להמנ-דבליט
משלוח לאביחי | 25-03-2021 12:40
דצ''ך עד''ש באח''ב
כשם שביערנו חמץ כן יבער ה' את הבג'ץ מעם ישראל
המן-דבליט המן-דבליט | 25-03-2021 12:37
כל הקללות על פרעה ישלחם הבורא בבג''צ של מדינת ישראל
2
לביבי הוא המדינה אין לו שום ניגוד ענינים
אזרח | 25-03-2021 12:29
איך ייתכן שלמנהיג האב הנערץ יהיה ניגוד ענינים? מה הוא מתעסק בענינים שלו? הכל לטובת האזרחים וצור ישראל.
איך השמאל...
נתן א | 25-03-2021 14:15
איך השמאל רואה שהעם אמר לו לך 30 מנדטים רבע מהכנסת. אתם פשוט עיורים או סתומים
נקודה אתה...
בני | 25-03-2021 13:23
נקודה אתה תיתפגר הרבה לפני שנתניהו יעזוב את ראשות הממשלה,יש לכם עוד הרבה כעס ויהיה עוד הרבה,אז תמשיכו לכעוס ובסוף תגיעו אלי למחלקה קרדיולוגית,ושם תקבלו טיפול מסור על עקשנותכם להמשיך לכעוס,ממתין לכם,תגיעו בהמונכם,יש הרבה מקום פנוי,
... בדיוק...
. | 25-03-2021 12:47
... בדיוק כך ... שמש העמים ... הרי אמר לנו שהוא לא עוסק בזה ... יאללה שיעוף כבר לקיסריה ... הציבור אמר לו לך ..... 4 פעמים , והוא נמלט ממשפטו כאחרון העבריינים ... זה ראש ממשלה ?
3
בגץ מכתיר את מנדלבליט למלך האם בגץ הוא אלוהים
מנדלפלוץ המושחת | 25-03-2021 12:31
בגץ מושחת
4
החונטה תעשה הכל...
אליהו1 | 25-03-2021 12:43
החונטה תעשה הכל כדי להפיל את נתניהו, הטפשות שלהם שכל העם רואה את האיפה ואיפה שהם נוהגים, ושוב ושוב מגלה חוסר אמון במערכת המשפטית ובוחר בנתניהו. הבחירות האלה אומרות שהעם עם נתניהו ברוב מוחץ, הערבים הם אויבים ולא נחשבים לענין זה. נתניהו תהיה אמיץ ושים פס על בית המשפט העליון, שום דבר שם לא חוקי. הרי בפסק הדין הנ'ל הם לא מסתמכים על שום חוק אלא על כך שנהגו כבר פעמים רבות שהיועץ מחליט, כמובן על פי פסק בית המשפט העליון שלא מסתמך על כלום.
השופטים עצמם...
נמרוד | 26-03-2021 21:20
השופטים עצמם פועלים בניגוד עיניינים והם מעיזים להגביל את ראש הממשלה, בדיחה עגומה והזויה. הגיע הזמן להעמיד את השופטים הללו לדין...
, ממש...
מי הרוב ומי המיעוט | 25-03-2021 13:02
, ממש לא רוב העם עם נתניהו. הרוב תמכו ביריביו. דבר שני, בשיטת המשפט שלנו, כמו בשיטות אחרות, תקדים משפטי הוא דבר מחייב - וגם ההגיון. נתניהו לא יכול להחליט לעצמו מתי הוא בניגוד אינטרסים. להרוס קל - לבנות קשה. תרגיע.
5
חחחחח בגצ לוקח...
גגג | 25-03-2021 13:53
חחחחח בגצ לוקח שליטה ונותן כוח למנדבליט האובייקטיבי . הם פוחדים שהצדק יצא לאור. שמאל נאור הצחקתם אותי. חחחחח
6
העבריינים, לכאורה, הם...
נמרוד | 26-03-2021 21:16
העבריינים, לכאורה, הם שיקבעו את ניגוד העיינינים של ראש הממשלה ? אלה שפעלו שנים רבות בניגוד עיניינים למען עצמם ומקורביהם. הגיע הזמן לחקור אותם ולהעמיד את האשמים לדין. רקובים נמאסתם...
7
בבגצ יושבים מושפטים...
נמרוד | 26-03-2021 21:31
בבגצ יושבים מושפטים לא ראויים שפועלים לא אחת בניגוד עיניינים, הם לא נבחרו עי הציבור, אין עליהם ביקורת אפקטיבית (תקראו את הדיווחים של השופט דוד רוזן), אתם פשוט עיוורים...היגיע הזמן להעמיד לדין את השופטים שפועלים ביומיום בניגוד עיניינים. רקובים נמאסתם.