אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: נפילתו של זוריק דיין בקרב על רמת יוחנן

שבוע לאחר שצבא ההצלה של קוואקג'י תוקף את משמר העמק ומאיים לנתק את חיפה מהמרכז, מסתערים לוחמי פלמ"ח כדי להדוף את התוקפים מרמת יוחנן. בקרב נהרג זוריק דיין, אחיו של משה דיין ואביו של ח"כ והאלוף עוזי דיין

היום בהיסטוריה: זוריק דיין נהרג בקרב על רמת יוחנן
  זוריק דיין הי"ד

מי יציל את הבית שלי?….

לפעמים סיפורי גבורה נמצאים בהישג ידך רק הושט ידך וגע בם. כזה הוא סיפור קרב הגבורה ברמת יוחנן, סמוך מאוד למקום הולדתי ולעיר בה גדלתי קריית אתא שבאותן שנים שנות מלחמת העצמאות נקראה כפר אתא.

בכ"ד באדר תש"ח פתח מפקד צבא ההצלה קאווקג'י בהתקפה על משמר העמק כדי לנתק את חיפה מתל-אביב והגדוד הדרוזי יתקדם משפרעם ויחתוך את הגישות לחיפה מצפון באזור כפר אתא והקריות. כשראה קאווקג'י שאיננו מצליח לכבוש את משמר העמק שלח לגדוד הדרוזי הודעה שיתקפו את רמת יוחנן ולהביא לניתוק חיפה מצפון, ולהקל מהלחץ שכוחות קאווקג'י נתונים במשמר העמק.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: קרב הגבורה על משמר העמק


6

בג' בניסן החלו הדרוזים להתקיף את רמת יוחנן בשלב הראשון תפסו הדרוזים את הכפרים החולשים על אזור רמת יוחנן, ומשעות הבוקר, החלו לירות על העובדים בשדות. באותו יום לא הושבה אש ולא היו נפגעים. בלילה פונו ילדי רמת יוחנן לקריית ביאליק.

לוחמי ההגנה מכפר אתא התארגנו לעזרת הקיבוץ השכן ושני לוחמים נהרגו. אחד מהם זאב בוים יליד כפר אתא מראשני ילדי הכפר. כשיצא לקרב אמר לאימו שחובתו היא ללכת לפגוש את האויב הדרוזי לפני שזה יחדור לכפר שלו. בוים השתתף בתקיפה על שיירת הנשק בקריית מוצקין.

הדרוזים המשיכו בגלי התקיפה כוח מגדוד 21 יצא לתפוס את אחת הגבעות ששלטו על הקיבוץ. אחד המפקדים היה זהר (זוריק) דיין אחיו של משה דיין, ואביו של עוזי דיין לימים סגן הרמטכ"ל וכיום ח"כ מטעם הליכוד. זוריק הסתער על התל בראש חייליו.

כשראה מפקד הכוח כי הדרוזים השתלטו על התל נתן הוראה לסגת והוא מספר "הלוחם היחיד שסמכתי עליו היה זוריק שיחפה עלינו בנסיגה. ראיתי את זוריק מחפה על הנסיגה באש ומסרב לסגת, עד שנפגע ונהרג. גופותיהם של זוריק וחייליו נמצאו מספר ימים לאחר מכן כשניכרים בהם סימני התעללות.

ביום ז' ניסן עמידת לוחמי ההגנה הדפה את הדרוזים והם נסוגו לשפרעם. חברי משמר העמק, רמת יוחנן וכפר אתא תרמו להכרעת מבצע נחשון שהתנהל באותם ימים, בהרי ירושלים. בכך שריתקו את כוחותיו של קוואקג'י לצפון, והצילו את חיפה וכפר (קריית) אתא, עיר הולדתי ובית גידולי. שכל מה שיש לי ממנה הוא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו