אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: כה באדר – לח"י ואצ"ל ב'ליל המטוסים'

בכ"ה באדר תש"ו יצאו שלוש חוליות של אצ"ל ולח"י לפוצץ כ-40 מטוסים של חיל האוויר הבריטי באחת הפעולות הנועזות שבוצעו במשותף. עזרא עג'מי הי"ד נפל בקרב

היום בהיסטוריה: כה באדר - לח"י ואצ"ל ב'ליל המטוסים'
  עזרא עג'מי הי"ד

היום בהיסטוריה: כה באדר – לח"י ואצ"ל מבצעים את 'ליל המטוסים'

מלחמת ששת הימים נפתחה בהפצצת מטוסי מדינות ערב בעודם על הקרקע והעניקו יתרון אווירי למדינת ישראל. אך לפוצץ מטוסים בעודם על הקרקע זה לא היה רעיון חדש.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: קרב הגבורה על משמר העמק


6

עשרים שנה קודם לכן בליל כ"ה אדר א' תש"ו (1946) יצאו לוחמי האצ"ל ולח"י לפוצץ את מטוסי חיל האוויר הבריטי בעודם חונים בבסיסיהם. המטרה הייתה השמדת מפציצים ומטוסי סיור שעסקו בצייד אוניות מעפילים, שנשאו את “שארית הפליטה” לחופי הארץ. בשלושה בסיסים פעלו הלוחמים בלוד, בכפר סירקין, ובקסטינה. בלילה גשום ובוצי יצאו לוחמי האצ"ל והלח"י לעבר היעדים. לח"י יצאו לכפר סירקין והאצ"ל ללוד ולקסטינה.

חוליית לח"י פרצה לבסיס סירקין במכת אש ואנשי חה"א נמלטו מהמקום ולא ניסו לבלום את הלוחמים תוך שעה הושמדו שמונה מטוסי קרב ואנשי לח"י עזבו את המקום.

פעולה שנייה בלוד וסירקין

הדי הפיצוצים מסירקין הגיעו לבסיס בלוד ולמרות החשש שהבריטים יזהו אותם החליט דוב כהן להמשיך בפעולה חדרו לבסיס הצמידו מטענים למטוסים ואחד עשר מטוסים פוצצו.

חוליית קסטינה הגיעה בזמן המיועד חדרה לבסיס הלוחמים טיפסו למטוסים והצמידו את המטענים לכנפי המטוסים, חוליית החבלנים הפעילה את המטענים ונסוגו. כעשרים מטוסים פוצצו. תוך כדי נסיגה נפתחה עליהם אש מהפרדסים. לוחם האצ"ל עזרא עג'מי נפגע ונהרג.

עזרא עלה מעירק כשהוא צועד ברגל דרך סוריה, בהכנות להתקפה על שדה התעופה בקסטינה מונה לשמש כסייר ומורה דרך וכן לרכוש ידיעות שיסייעו בביצוע הפעולה. הוא היה יוצא, מחופש כערבי, לכפרי הסביבה ודולה ידיעות  בבתי-קפה. למרות המחלוקת העמוקה בין אנשי באר טוביה, אנשי ההגנה, לבין ארגוני הפורשים קיבלו החברים בבאר טוביה את החלל בכבוד הראוי. כל אנשי המושב יצאו ללוות אותו למנוחת עולמים. ועזרא נקבר תחת שם בדוי בבאר טוביה.

כארבעים מטוסים הושמדו באותו לילה, הנזק שנגרם לבריטים היה צבאי כלכלי ותודעתי. תוצאות הפעולה גרמו לתדהמה בבריטניה. למחרת הפעולה החליטו הבריטים לפנות מיד את כל מטוסי ההפצצות שלהם מארץ ישראל, ולהעבירם לשדות תעופה במצרים.

מיכאל אשבל, לוחם אצ"ל, שנפל בפריצה לכלא עכו, שהשתתף בהשמדת המטוסים, כתב שיר על הפעולה שירו של אשבל הפך לאחד משירי הלכת האהובים על לוחמי האצ"ל.

וְזִנְּקוּ חִישׁ חַיָּלֵי-מוֹלֶדֶת,

רָעֲדָה הָאֲדָמָה פִּתְאֹם:

אֵשׁ שֻׁלְּחָה שָׁם, הֻמְטְרָה עוֹפֶרֶת,

מְטוֹסִים בָּאֵשׁ עוֹלִים עַד תֹּם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו