אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרהורים על הרצח של דיאנה רז ז"ל

ההחלטה על סיום הקשר היא החלטה אמיצה, אך ביצוע לא נכון שלה עלול לגרור לא רק לסיום נישואיה, אלא גם לסיום החיים עצמם. פרידה מגבר אלים היא נושא מורכב ונרש ליווי מקצועי לתהליך

הרהורים על הרצח של דיאנה רז ז"ל
  דיאנה רז ז"ל(צילום: באדיבות המשפחה)

רצח נשים בישראל, הפך לצערנו לתופעה רווחת ועלה לשיח הציבורי. יותר ויותר נשים ממגזרים שונים נרצחות , חלקן חוות אלימות ממושכת שסופה מגיע לצעד הקיצוני, לרציחתן.

נשים כיום חשופות יותר לתקשורת, מועצמות יותר, עצמאיות יותר (גם בשל יציאתן לעבודה, המאפשרת להן עצמאות כלכלית, ולו גם חלקית). לכן אינן מוכנות לקבל עוד את העובדה שהן נמצאות במערכת יחסים אלימה ושזוהי מנת חלקן ומחשבות על האפשרות לסיים את מצוקתן עולות בתדירות יותר גבוהה מבעבר.

עוד באותו נושא

נטפליקס מביאה את הסרט הכי מצמרר וחשוב לתקופה

ההחלטה על סיום הקשר היא החלטה אמיצה, אך ביצוע לא נכון שלה עלול לגרור לא רק לסיום נישואיה, אלא גם לסיום החיים עצמם. בן  הזוג  מתקשה מאוד לקבל את ה"צעד החדש" של אשתו, הוא  היה בטוח שבדרכו הוא מבסס את מעמדו  במשפחה  כמי ששולט בה ו"מחנך" את אשתו כדי שתכבד אותו ותדע את מקומה.

להציגו כמי הבעל המקבל בשורה זו, ימצא את עצמו במקום קשה, ירגיש מושפל מול חברים ובני משפחה. יבין כי משפחתו מתפרקת. ילדיו, כך יסיק, כנראה שיתמכו באם המסכנה שסבלה ממנו ובעצם כל עולמו חרב עליו.

מצב זה עלול להביאו למציאות שמובילה לצערנו לחשיבה של "תמות נפשי עם פלישתים" שגם לה לא יהיו חיים אם היא מוציאה לאור לעייני כולם את המצב ומעמידה אותו באור שלילי.

המקרה של רצח דיאנה רז, מעלה ומציף מחשבות  עצובות על מותה של אישה צעירה ומוכשרת, על ארבעה יתומים קטנים שנשארו ללא אם, צער כבד.

דיאנה נישאה בנישואים שניים לגבר שרצח אותה. היא הצליחה להינשא בשנית בנישואים שהגדירה כמוצלחים, בייחוד בהשוואה לנישואיה הראשונים אותם הגדירה כקשים. מתוך ניסיונה האישי והידע המקצועי שצברה, בחרה לשתף נשים רבות ולעודד שלא לפחד, לא להישאר במקום לא טוב, שיתפה אותן בניסיונה האישי וגם הציגה את נורות האזעקה ובכך והשפיעה על נשים רבות.

יכולות התקשורת  הייחודית שלה והפוסטים שפרסמה, החדירו תקווה בפני מאות ממעריצותיה. נשים שחוו התעללות שאבו כוח מיוזמתה וקיוו לחיים אחרים וזו הייתה תרומתה הנרחבת, אך גם התדהמה שהמקרה הזה מאיר.

פרידה מגבר אלים היא נושא מורכב. בעולם הטיפולי ידוע כי נדרשת התייחסות שונה לתהליך כזה (בהשוואה לפרידה רגילה).  במקרים כאלה נדרשת עזרה מקצועית וליווי אישי של מטפל מתחום "הטיפול באלימות" שלא יסכן את האישה ו/או ילדיה במהלכו.

כפי שאנו עדים, במקרה של דיאנה ובמקרים נוספים (מיכל סלע ושירה איסקוב לדוגמה), תוצאות הפרידה מהבעל האלים ידועות ועצובות.

טיפול אישי וליווי מקצועי לנשים שחוות אלימות וחשות רצון לצאת ממקום קשה זה, אינו בבחינת מותרות ודורש ידע מקצועי ספציפי למקרים כגון אלה. אם אישה מחליטה שאיננה מוכנה להמשיך בחייה שעד כה הסתירה מהסביבה, מתוך בושה, חוסר ביטחון , פחד ועוד.. הרי שחשוב שתפנה לעזרה מקצועית מתאימה. ארגוני הנשים כגון: ויצ"ו, נעמת ומשרד הרווחה  מפרסמים "נורות אזעקה" וכתובות לפנייה למתן עזרה בהליך מורכב זה.

בנוסף, חשוב לציין כי בחירת בן זוג איננה מקרית, הסיבות לבחירה מורכבות וניתן להבינן בתהליך טיפולי שמעלה למודעות את מקורן. החשיבות הרבה לתהליך מקצועי כזה הוא בין היתר: ההשפעה על אפשרות של בחירה נוספת (פרק ב), העלולה להיות דומה לקודמתה, גם אם היא נראית בתחילתה כשונה במהותה.

לסיכום, פרסום הרצח הנתעב של דיאנה זיכרונה לברכה ושל אלו שקדמו לה, מחזקת את ההבנה שיש לפעול  בדרך שונה במהלך פרידה מבעל אלים, דרך קבלת ליווי וסיוע מקצועי העוסק בתחום. נקווה רק שלא תהיינה קורבנות נוספים. יהי זיכרן של הקורבנות ברוך ובתקווה שלא נצטרך לשמוע על קורבנות נוספות.

 

מרים סמדר- מטפלת משפחתי מוסמכת 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
די כבר לנפח את זה!!!!!!
אני | 19-02-2021 14:22
אין תופעה נפוצה בישראל של רצח נשים, אין!!! רק אצל ערבים יש את זה!!!! אי אפשר לקחת כל פעם מקרה ולנפח אותו למלא איתו כותרות כל אישה היום חושבת שכל גבר זה נציג של השטן
2
ממש זה לא...
טובה | 19-02-2021 16:21
ממש זה לא מה שנכתב פה שכל הגברים אלימים . אי אפשר להכחישי שיש תופעה של רצח נשים גם במגזר היהודי. אלימות היא מחלה מסוכנה וחוצת מגזרים. זה לא אומר שכל הגברים אלימים ואולי אפילו ההיפך אבל מספיק שיש נשים שסובלות מאלימות וגם כאלו שנרצחות במקרים הקיצונים או כמעט נרצחות ( וזב מה שקורה) אז זה תופעה שקייימת ודורשת טיפול מיידי ולא מטופלת בצורה טוב בלשון המעטה.
3
הסיכוי לשחזר את...
סיון | 19-02-2021 18:44
הסיכוי לשחזר את הקשר הראשון שהיה לא טוב הוא גבוהה..לחזןר על אותם דפוסים.. גם אם מבחוץ זה נראה אחרת. ולכן צריך ממש לשים לב. ולעשות טיפול עומק עיקבי. אין קסמים.. וגם לא דרך טיפולית קצרה.. מערכות יחסים אלימות זה דבר מאוד עמוק.. ולכן לצאת מזה ולבחור חדש זו משימה לא פשוטה.. ותמיד צריך להיות בזהירות.
4
טועה ומטעה
לי | 20-02-2021 7:39
ואיך הסקת שהיא נרצחה בגלל שרצתה להיפרד ממנו? סתם פרשנות שלך שלפי העובדות היא כנראה לא נכונה
5
מאמר מכוער
יעל | 21-02-2021 12:57
הופך את הבעלים לרוצחים בפוטנציאל
6
סוף סוף, כתבה...
מדוייק | 23-02-2021 9:21
סוף סוף, כתבה מדוייקת ונחוצה כתמרור, למניעת המקרה הבא...
7
דאנה נפרדה מבעלה הוא היה 3 שבועות אצל הוריו
אר | 03-03-2021 13:19
אלימות כלפיה והיא שוכנעה להחזירו וזה הטעות שהאמינה שאחרי 3 שבועות שהוא אצל הוריו האלימות תעלם ...היא ככ רצתה בזה והאמינה בזה.. מה גם שלא יכלה להודות ששוב נפלה לידי גבר אלים . חבל שהוריו שידעו על האלימות לא שכנעו אותו ללכת לטיפול והכילו ואהבו אותו כאילו שזה יפתור את הבעיה . חיצונית הוא נראה ממש טוב לב וזה מאוד מטעה!
8
מטורף גבר שמיתחתן בישראל. 200 גרושים מיתאבדים
יוסי | 07-03-2021 22:15
כל שנה שהם בתהליכי גירוש מילדיהם מרכושם וכספם כחוק. כן החוק בישראל כמו בסדום העתיקה. חלק קטן מהמיתאבדים רוצחים גם. אולי בשביל להציל את הנשים נטפל גם בבעיית הגברים... אפילו ש חיי גבר בישראל הם כקליפת השום. כמו שאמרה אישה בהפגנה - הגברים לגאז.