אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: עבודת ה' בדרך שתביא שפע על טבעי

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לפרשת בשלח על האירועים בהם תפילה לה' לא מספיקה וחייבים להשתמש במידת הביטחון, ואיך לפסוע בדרך שתביא לשפע על טבעי

פנימיות בקטנה: עבודת ה' בדרך שתביא שפע על טבעי
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בפרשת השבוע כתוב "ויאמר ה' אל משה מה תצעק אלי דבר אל בני ישראל וייסעו" (שמות י"ד ט"ו). בימים אלה  כשעם ישראל נמצא במצוקה גדולה, יש אומרים שהעיקר זה להתפלל ויש אומרים שהעיקר לקנות את מידת הביטחון.

על דברים אלה ניתן ללמוד בפרשת השבוע: בני ישראל  נמצאים במצוקה. מאחוריהם היו המצרים שרודפים אחריהם, ומלפניהם נמצא הים. הם במצוקה גדולה. אין להם לאן ללכת, והם צועקים אל ה'.

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: זאת הדרך לגייס כוחות על טבעיים


6

ה' אומר למשה 'מה תצעק אלי'. שואל אור החיים הקדוש: למי יצעק אם לא לה' אלוקיו, ובפרט בעת צרה, שכתוב  מן המצר קראתי י-ה? ואם יאמר שמשה התפלל יותר מדי, הרי נאמר שאדם לא ירפה בתפילה עד שהיא תתקבל!

מתי תפילה לא מועילה?

האורח חיים מסביר שהייתה מצוקה יותר גדולה, ממה שנכתב קודם. הייתה סכנה מצד המקטרגים שבשמים, כי הם אמרו 'הללו (המצרים) עובדי עבודה זרה, והללו (בני ישראל) עובדי עבודה זרה' – והקב"ה קבע חוק בבריאה שאם יקטרג המקטרג ישמעו טענותיו, כי כל דרכיו של הקב"ה משפט.

במצב כזה לא תועיל התפילה, כי הקב"ה צריך להקשיב למקטרגים, אז "דבר אל בני ישראל  וייסעו". זוהי העצה לסתום את פיות המקטרגים, שיסעו בני ישראל אל תוך הים ובמסירות נפש יבקע הים אחר כך. כיוון ששמעו זאת בני ישראל, קפצו לים. בתחילה שבט יהודה ואחריהם שבט בנימין.

ביטחון בה' חשוב יותר מתפילה

חז"ל אמרו שכאשר בני ישראל נכנסו למים עד ירכיהם והים לא נבקע, הם המשיכו להיכנס. כיוון שראו שעוד מעט מגיעים המים לתוך הפה שלהם, הם התחילו לצעוק אל הקב"ה ואמרו 'הושיענו ה' כי באו מים עד נפש' – ומיד נבקעו המים.

בני ישראל קודם כל בטחו בה' ועשו את מה שהוא ציווה אותם, ועל ידי אותו ביטחון מופלא שהתבטא גם במעשים, הקב"ה קרע לפניהם את הים. הצעקה לה', התפילה, הייתה לאחר מעשה בטחון.

הגר"א כותב שהתפילה מגיעה למקום גבוה, אבל הביטחון בה' שייך למקום גבוה יותר. כדי לבטל את המקטרגים, כוח התפילה לא מספיק. רק הביטחון בה' שיונק את השפע שלו מ'עתיקא  קדישא' כלשון הזוהר, יכול לנצח את המקטרגים.

ביטחון בה' – דרך המביאה לשפע על טבעי

ליקוטי הרי"ם מסביר כי כאשר אדם נמצא במידת הביטחון, הוא מגיע למקום עליון שנקרא 'אוצר מתנת חינם' שאינו תלוי במעשים טובים – כמו שכתוב במסכת מועד קטן, שבנים, חיים ומזונות לא בזכות הם תלויים, אלא במזל. כלומר, הדברים האלה באים לא בדרך השפע הרגיל, אלא בדרך על טבעית, ממקום עליון.

הגמרא בפסחים כותבת כי קשים מזונותיו של אדם כקריעת ים סוף. מסביר החפץ חיים על התורה כי כשם שבקריעת ים סוף בני ישראל עשו השתדלות קטנה והקב"ה הביא להם את הנס והברכה, כך אדם שקשה לו עם הפרנסה יבטח בה', יעשה השתדלות מעטה – וה' יביא לו את הברכה בפרנסה.

וכך בימינו: צריך השתדלות בגבולות הנורמה לאותו עניין, שבאה עם מידה רבה של בטחון – וכך נקבל שפע של ברכה והצלחה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
דברי תורה של...
בניה ברחד | 29-01-2021 0:43
דברי תורה של הרב מיכה בלוך, נותנים לנו כח להתגדל באמונה. יישר כח גדול.
2
אז ישיר משה.....
משה אהרון | 29-01-2021 6:58
בקיעת ים סוף - ים התורה ==================. נאמר : וְאַתָּה הָרֵם אֶת-מַטְּךָ, וּנְטֵה אֶת-יָדְךָ עַל-הַיָּם--וּבְקָעֵהוּ; וְיָבֹאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם, בַּיַּבָּשָׁה. . ונאמר : ומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים. וכי למה נמשלה התורה למים ודעת תורה לים . והיה קרוי :ים סוף. אלא שלסוף לעתיד לבוא בגאולה השלמה גם התורה נבקעת כים סוף. ובני ישראל כולם יתהלכו בה כהתהלך כל אדם ביבשה. עד כי דעת ה' תרבה כל כך עד שבני ישראל והתורה יהיו לאחד שבני ישראל יהיו שלמים עם התורה משל מכסים הם את התורה כמים המכסים את הים .
3
ישר כח חזק...
יצחק מטות | 29-01-2021 7:17
ישר כח חזק וברוך כבוד הרב