אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: זאת הדרך לחזור לעבודת ה'

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לפרשת ויצא איך על מה חלום יעקב מדבר, איך כל הכוחות העליונים תלויים במעשי האדם, ומהי הדרך הנכונה לשוב לעבודת ה'

פנימיות בקטנה: זאת הדרך לחזור לעבודת ה'
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בפרשתנו כתוב: "ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה. ויפגע במקום וילן שם…ויחלום והנה סלם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו.והנה ה' ניצב עליו".(בראשית כח, י -יג)

בויקרא רבה מובא שהקב"ה הראה ליעקב את שרו של בבל עולה ויורד ולאחר מכן את השר של מדי עולה ויורד, וכך גם את השר של יון עולה ויורד. בסוף יעקב ראה את שרו של עשיו עולה ולא יורד. באותה שעה יעקב פחד ואמר 'אפשר שאין לזה ירידה'? אמר לו הקב"ה: אל תתירא אפילו הוא עולה ויושב אצלי – משם אני מורידו, כמו שכתוב: "אם תגביה כנשר ואם בין כוכבים שים קנך משם אורידך נאום ה'".

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: החשיבות של 'חנוך לנער על פי דרכו'

בנצח ישראל מסביר ששלושת המלכויות ה' נותן להם ירידה טבעית מצד עולם הזה, ולכן יעקב ראה את הירידה שלהם, אבל מלכות הרביעית ירידתה לא תהיה טבעית וה' יוריד אותה ע"י מלך המשיח.

התפארת שלמה מלמד אותנו שבתחילה עלינו להתפלל תפילות על הכלל ולאחר מכן תפילות פרטיות כפי שיעקב התפלל על כבוד ה' ועל בנין בית המקדש ואחר כך תפילה אישית, "אם יהיה אלוקים עמדי וגו' ונתן לי לחם לאכול".

בבראשית רבה מובא שחלום יעקב מדבר על בית המקדש. והנה סולם זה הכבש, מוצב ארצה זה מזבח, וראשו מגיע השמימה אלו הקרבנות שריחן עולה לשמים, והנה מלאכי אלוקים אלו כהנים גדולים, עולים ויורדים בו שהם עולים ויורדים בכבש, והנה ה' ניצב עליו, ה' שניצב על המזבח.

כל הכוחות העליונים תלויים במעשי האדם

בזוהר מובא שחלום יעקב מדבר על שרי אומות העולם. כאשר ישראל חוטאים, שרי אומות העולם עולים ומורידים אליהם את השפע, וכאשר ישראל מתנהגים כפי שצריך, עיקר השפע מגיע לישראל, ויש לשרי אומות העולם ירידה.

התפארת שלמה כותב שיעקב אבינו התחזק גם באופן הפרטי. בתחילה כשהוא ברח בחוסר כל אל לבן הוא חשב לעצמו כי איננו חשוב כלל לפני ה', וכל צדקותיו לא שווים כלום. אבל כאשר ראה בחלומו את מלאכי האלוקים שנבראו ממצוותיו ותורתו עולים ויורדים עד שה' ניצב עליו, הוא התחזק וקיבל כח, ובקומו אמר אכן יש אלוקים במקום הזה. החלום נתן ליעקב כוחות נפש להתגבר על הקשיים וחיזוק בבטחון בה' ששומר עליו.

האוהב ישראל כותב על האחריות הגדולה שיש לאדם על מעשיו כי האדם צריך להבין שכל הכוחות העליונים תלויים במעשה האדם. על ידי מעשיו הטובים הם מתעלים, וכן להיפך – וה' ניצב עליו, ומשגיח ורואה את מעשיו.

מי שרוצה לשוב לה', צריך לעשות זאת בשמחה

בקדושת יום טוב מביא את המדרש רבה שאומר שאין 'והנה', אלא לשון שמחה כפי שכתוב על אהרן, "הנה הוא וגו' ושמח בליבו", כך 'והנה' סולם, גם שנדמה לאדם שהוא במצב נמוך של מוצב ארצה, על ידי השמחה הוא יכול לעלות למעלה גדולה.

בלקוטי מוהר"ן כתוב שמי שרוצה לשוב לה' צריך שיחזק את עצמו בדרכי ה' תמיד בין בעליה בין בירידה. בין אם יזכה לעליה לאיזה מדרגה גדולה, אף על פי כן שלא יעמוד שם ולא יסתפק בזה, אלא יאמין שהוא צריך לעלות יותר ויותר, בבחינת "אסק שמים שם אתה".

וגם אם יפול, אפילו בשאול תחתיות, אל יתיאש, ותמיד יבקש את ה', ויחזק את עצמו כמה שיוכל, כי גם שם נמצא ה', בבחינת "ואציעה שאול הנך". לכן עם ישראל צריך לדעת שלאחר כמעט אלפיים שנות גלות, שהיינו בירידה, בחזרתנו לארצנו, בזמן הקץ המגולה התהפכה המגמה ואנחנו בעליה מתמדת לכוון הגאולה השלמה.

גם האדם הפרטי הנמצא במצב קשה צריך לדעת שלאחר הירידה, בעבודה ה' נכונה, הוא יתגבר על המצב ויהיה בבחינת עליה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
יפה מאד. אהבתי....
חנן עמר | 26-11-2020 17:22
יפה מאד. אהבתי.
2
נפלא ...
חנוך לויק | 27-11-2020 6:43
נפלא