אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא עלינו לארץ בגלל ציונות / הערה לשרת הקליטה

שרת הקליטה אמרה אתמול בקבלת פנים לעולים מצרפת כי זהו גילוי חשוב של התגשמות החזון הציוני. גם היא עלתה מאתיופיה בלי לדעת מילה על הרצל, אלא רק מצד קדושת הארץ והגשמת נבואות נביאי ישראל

לא עלינו לארץ בגלל ציונות / הערה לשרת הקליטה
  (צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90)

מהותה האמתית של העלייה

אתמול (ב') בשעת קבלת פנים של עולים מצרפת, שרת הקליטה דיברה על המעמד הזה כגילוי חשוב של התגשמות החזון הציוני. לצד השמחה של הגעת אחים לארץ קודשנו, בשבוע זה במיוחד בו קוראים פרשת עקב המוקדשת כמעט כל כולה רק לנקודה אחת, למעמדה המקודש של ארץ ישראל, לערכה המיוחד בעיני עם ישראל, אני מרגיש חובה כרב ציוני מאוד – אומרים עלי אפילו קיצוני מאוד בציונותו – להביא תיקון חשוב להצהרה זו ולניסוחה הבלתי נסבל.

עוד באותו נושא

כ' בתמוז: לומר על הרצל שהיה כופר זוהי דיבה רעה


28

היהודים העולים מצרפת, אף אם האנטישמיות היא הקש ששבר את גב הגמל של החלטתם לעלות, לא הגיעו ואינם מגיעים לארץ ישראל מפאת זאת. שורש אהבתם לארצנו אינו נעוץ בשום פנים ואופן בציונות במובנה הנפוץ. ולעמידה על הסיבה המיוחדת המביאה אותם היא בעלת השלכות תרבותיות כהיסטוריות רבות ומגוונות מרחיקות לכת על חיי התרבות בארצנו.

יחס של קודש, לא של מצוקה

להבהיר נקודה זו אני חש חובה למסור עדות אישית שלעניות דעתי חשובה לכל יהודי באשר הוא. כיליד אלג'יריה זכיתי לראות מידי שנה בשנה ומאז קום המדינה, לראות את שליחי הסוכנות באים ומשתדלים בכל הערים באלג'יריה לפחות, אני משער גם בכל בצפון אפריקה, ומעודדים לעלייה. שליחים אלו היו בדרך כלל לחלוטין בלתי מתאימים לאוכלוסייה זו הדתית ואם לא, לפחות המאמינה בה' ובקדושת תורתו, ולכן יחסה לארץ ישראל ולעם ישראל היה יחס של קודש, לא של מצוקה, לא של מקלט. ושליחים אלו היו כמעט ללא יוצא מן הכלל אנשים חילוניים (על אף שאינני חסיד של המונח הזה) שלא ידעו להתבטא נכונה ולמצוא את הנימא הרגישה שעליה יש לפרוט ואת המילים הראויות.

למרות כישלון קבוע זה, מו"ר אבי שהיה משמש כרב ראשי של העיר, בכל ביקור כזה היה מזמין את כל הציבור לבית הכנסת הגדול של העיר על מנת לשמוע דברי השליחים שהוא היה מכבד אותם לשאת את דבריהם מן המקום בו כרב העיר היה דורש ענייני תורה כל השנה, וזה כאות על קדושת המעמד של כל מי שבא לחלוק כבוד לארץ הקודש.

שנה אחת התרחש דבר שאני חש חובה למסור לכל מי שהאמת יקרה ללבו. שני שליחים עטורים בכיפה שהחזיקה בראשם רק הודות למסתורי חוקי תורת היחסות, כי לא ידעו להניח כיפה בצורה נכונה על ראשם, החלו להסביר לציבור שאם יעלו לארץ יקבלו קרקע שיוכלו לעבד אותה. כנער צעיר ישבתי לא הרחק מיהודי ששאל את הדובר כמה שטח נקבל? והלה השיב: בדרך כלל נותנים חמישה דונמים לכל אחד, לעתים גם עשרה דונמים.

אלא ששליח חסר דעת זה לא ידע למי הוא עונה. אותו השואל היה בעל קרקעות לגידול חיטה מן הגדולים ביותר באלג'יריה. באופן אישי הזדמן לי יותר מפעם אחת לנסוע לאורך שדותיו לאורך עשרות קילומטרים, והשליח מבטיח לו חמישה דונמים! אבל לא שגיאת השליח חשובה כאן, אלא תגובתו של אותו יהודי עתיר נכסים, באשר לא זלזל לרגע בחמשת הדונמים האלה, משום שכאיש מאמין בקדושת הארץ ובערכה הנשגב היה ברור לו שחמשה דונמים בארץ הקודש שווים בעיניו לאין ערוך יותר מעשרות קילומטרים של שדות שלו בארצות הגולה.

עלייה מתוך ציונות

זו הציונות של היהדות הצפון אפריקאית ששרידה נדדו לצרפת וכיום שבים אלינו. ועל ברכי 'ציונות' זו ואהבת ארץ ישראל זו, פרי חינוכם של כל רבניהם הם גדלו, אפילו סתם המסורתיים שבהם. חילוניים לגמרי, כמעט ואין או לא היו. לכן כאשר הם עולים מצרפת, הם אינם באים להגשים את החזון הציוני במובן החילוני של המילה, ואף לא במובנו ההרצליאני. הם באים להגשים את חלומו של עם הקודש בארץ הקודש, ולציית להזמנה ולציוויו של הקב"ה בכבודו ובעצמו. הם באים להגשים את דבר ה' לאברהם אבינו, ראשון הציונים, "לך לך מארץ ממולדתך ומבית אביך לארץ אשר אראך", ואת דברו למשה רבנו בסנה (שמות ג, ח) 'וָאֵרֵד לְהַצִּילוֹ מִיַּד מִצְרַיִם וּלְהַעֲלֹתוֹ מִן הָאָרֶץ הַהִוא אֶל אֶרֶץ טוֹבָה וּרְחָבָה אֶל אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ'.

ואל ינסה איש לשבץ אותם לתוך הקטגוריות החילוניות שאין להם כל קשר אתם, לתוך מלחמת הגלדיאטורים בין אוהבי תורה שונאי ציון לאוהבי ציון שונאי תורה. שימשיכו הם לקרוע אחד את השני בצורה מטופשת, ילדותית ואווילית, אין אנחנו שם, ואין אנו רוצים להיות שם, ובשם ה' אנו שוללים את עצם מהותם של שתי מחנות חולים אלה

מהרצל הכרנו רק את התמונה

ולהמחיש עד כמה רחוקים אנו ממחשבותיכם, אספר לכם עוד סיפור. לפני שנים רבות, קבוצה מתלמידיי הקימה אחד היישובים האחרונים שהוקמו בצפון השומרון, לאחר שקם וברוך ה' התחיל לפרוח לא בלי קשיים החליטו לחגוג שנה לעלייתם על הקרקע ביום העצמאות, והוזמנתי הוזמנתי להרצות במעמד ביחד עם איזו שהיא עיתונאית דתייה, שאת שמה לא אזכיר בגלל שאיננה בין החיים. מפאת מעמדי כרב הרצאתי ראשון. בתום לב וללא כל כוונת התגרות במישהו, אך מתוך רצון להבליט שקשרי לארץ נובע מתוך תורה, אמרתי שאינני נמצא בארץ בגלל ד"ר בנימין תיאודור הרצל, עם כל הערכה כלפיו, אלא בזכות התפילה שעל ברכיה התחנכתי משחר הילדות שלי של 'ותחזנה עינינו בשובך לציון ברחמים', הדגשתי שמהרצל לא ידעתי שום דבר באלג'יריה חוץ מתמונה שלו, תמונה נחמדה, של רב כזה עם זקן יפה וגדול, ושמפעולותיו, ממאמציו ומרעיונותיו לא ידעתי דבר. לכן בזכותו התקבלתי במדינה שלנו, אך לא בגללו אלא בגלל החינוך לקדושת הארץ.

והנה שעיתונאית אומללה זו קמה ומתחילה לתקוף אותי ואת שאמרתי. היא תרגמה את דבריי לפגיעה בהרצל מבלי לטרוח ולדעת שמועטים האנשים בארץ הזאת המסוגלים להבליט כמוני את חשיבותו וגדולתו של הרצל על אף הסתייגויות מסויימות כרב. כמובן כדי לא לקלקל את השמחה לא השבתי, אבל אירוע זה משקף היטב מה שרוצים לכפות עלינו כיהודי צפון אפריקה. לא באנו בגלל החזון הציוני, לא ולא! אבל דוקא חינוכנו האמוני איפשר לנו לראות בחזון הציוני ובהתגשמותו התחלה של גאולת ישראל על פי הבטחות נביאי ישראל בשם קדושת הארץ, בשם קדושת דבר ה', בשם התורה.

גם שרת הקליטה הגיעה לארץ בלי לדעת על הרצל

ולכן העובדה ששרת הקליטה החדשה, ממוצא אתיופי אומרת שטות כזו מחייבת תגובה. מעצם מוצאה היא יודעת שהיא הגיעה לפה מבלי לדעת ולו מלה אחת על הרצל. וזה היופי של יהדות אתיופיה המלאה אהבת ארץ ישראל מצד קדושתה, מצד הנשגב שבה. זו יהדות שידעה על הרצל פחות מאתנו.

לכן עליה להבין שבעלייה לא מדובר בהגשמת החזון הציוני אלא בהגשמת נבואות נביאי ישראל, בדבר מה מטא-היסטורי. ואם אנחנו תומכים ומחזקים את כל הרעיון הציוני, אין זה אלא בגלל שהוא נדבך ראשון בהגשמת קדושת שיבת ציון של נביאי ישראל, בשם ה' אלהי ישראל.

==

הרב ד"ר אליהו זייני הוא ראש ישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה ולשעבר רב הטכניון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
60 תגובות - 34 דיונים מיין לפי
1
אליהו למרות כל...
מכתב לאליהו | 04-08-2020 18:29
אליהו למרות כל מעלותיו וחריצותו הוא עוד חרדי בתחפושת. אדם שתומך בדיעה שאברכים בהמוניהם כל ימיהם ילמדו תורה ויחיו על חשבון הציבור ללא צבא וללא מיסים הוא חרדי בעיניי ולא יעזור לצורך העניין אם הוא היה בעברו מתמטיקאי, טייס או במאי הסרט מציצים. הוא חרדי משתמט, עצלן ונצלן וכך צריך להתייחס אליו. אנשים מבכרים להתעלם מן האמת הפשוטה. המדינה הוקמה בגלל כמה סיבות : 1. ההיסטוריה הלאומית והדתית שלנו כאן 2. הציונות בראשות הרצל 3. השואה. 4. צהל . 5. אזרחים חרוצים. קל להזכיר בחצי דמגוגיה את ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים אבל זאת רק סיבה אחת מתוך כמה סיבות שגרמו למדינה הזאת לקום. מאות בשנים היינו בגלות ורוב העם מעולם לא חשב ברצינות להגיע לכאן. מעולם לא חשב באמת לבוא לכאן. להגיד שאנחנו כאן עם ריבונות על מדינתנו בגלל הדת בלבד זה פשוט שקר. בואו נכיר תודה לחילוניים על מה שהם עשו כאן. לא יקרה לנו שום דבר אם נעשה זאת. בואו נכיר להם תודה על ההשתדלות שלהם. על הדם היזע והדמעות שלהם. אנחנו חייבים להם את זה. אם זה כרוך בלהלל את החזון הציוני והרצל, אז בואו ננשך את השפתיים ונעשה זאת. לא יקרה לנו שום דבר רע אם נעשה זאת.
כולנו מהגרים או...
משה | 05-08-2020 10:25
כולנו מהגרים או בני מהגרים. כולנו כפריים או בני כפריים. יש לך התנשאות מגעילה . אבותינו הלכו במדבר 40 שנה. אבותינו היו עבדים. חלק מאבותינו נשרפו באושוויץ. אתה חושב שתמיד היינו מערביים ומוצלחים ? טעות היא בידך. העם היהודי הרבה פעמים היה נחשל, נידח ומוחרם. התבטאות כמו שלך מחשידה אותך בכך שאולי אתה לא יהודי בכלל. יהודי אמיתי זוכר את עברו הגרוע ולא ממהר להתנשא על אחרים. תתבייש לך.
ירצו האתיופים הם...
קובי | 05-08-2020 5:54
ירצו האתיופים הם יהיו חרדים. ירצו האתיופים הם יהיו חילוניים. אתה והדמגוגיה שלך לא צד בעניין. אני מקבל אותם איך שהם. ללא שום ביקורת על העבר או ההווה. פשוט מקבל אותם איך שהם. תלמד גם אתה להיות סובלן לפעמים.
לכותב המכתב - אתה בהחלט בכיוון הנכון
המורה להיסטוריה | 05-08-2020 0:36
כותב המאמר עלה לארץ בזכות החילונים, בזכות השליחים שסיכנו חייהם כדי להעלות לארץ אנשים שחלקם מזלזל בהם היום, רק כי הם לא היו דתיים. עצוב לקרוא את המאמר. עצוב לראות חלוקה לדתיים ולא דתיים. תבינו = רק כשתוותרו על ההתנשאות על האחר (לא דתי, לא חובש כיפה מספיק גדולה, לא מגדל זקן, לא מנשק מזוזה, חרדי מידי, חרדי פחות מידי, חסיד של רב אחר ממני, ועוד ועוד) - רק אז תבינו את מה שקורה במדינה. הצורך העז של חלק לא קטן מהאנשים הדתיים לראות במי שדתי אחרת מהם, או במי שלא דתי, כשווה פחות, מעציב, ומפלג
תודה להרב שליט''א. האתיופים ברובם עזבו את הדת
קצת צניעות | 04-08-2020 23:07
באתיופיה הם שמרו על התורה, רק באו לארץ הציונית. זרקו את הכיפה ואת התפילין. אפילו שרת הקליטה מיום הכנסה לכנסת תקפה את החרדים ורמסה אותם. היא שבאה מהכפר הנידח חשבה שפתאום היא אבו עלית
, זה...
משה | 04-08-2020 18:52
, זה מה שהרב אמר , הבנת הנקרא ..!
לא הבנת...
תודה לרב זיני | 04-08-2020 18:50
לא הבנת כלל וכלל את דברי הרב הוא לא מכחיש את איך שהוקמה המדינה בפועל ולא מזלזל בחילוניים(מושג שהרב ציין שהוא סולד ממנו). הרב ציין שעצם העלייה אינה נובעת מעצם הכרת מקימי הארץ בהגשמת החזון הציוני אלא עלייתם נובעת מעצם הבטחת ה' בתורתו שארץ ישראל היא הארץ הקדושה השייכת לעם ישראל עוד לפני החזון הציוני . הרב אכן חרד לדבר ה' אך לא כפירושך הדמיוני שהרב תומך בלחיות על חשבון הציבור (זה רק מראה שאתה מדבר מבלי שתשמע את הרב דורש פעם אחת) להיפך הרב תמיד דוחף את תלמידיו ללמוד תורה מבלי לחיות על חשבון הציבור, אלא להתפרנס ולפתח את הכלכלה של עם ישראל לארץ ישראל בד בבד עם לימוד תורה כמו רבנות ודיינות עם הנדסה הוראה וכו'. אני חושב שהרב לא מקפיד(אולי על כבוד התורה כן מקפיד) על כך שאתה מזכיר את שמו הפרטי ללא תואר רב כי הוא אינו רודף כבוד אלא צנוע ועניו , אך על טענתך שהוא יוצא חוצץ על הציבור שהקים את המדינה זה כן יקפיד כי לרב יש אהבת ישראל יותר גדולה ממה שאתה מציג כביכול . שנזכה לשמוע עוד מדברי הרב שליטא
2
אומר אמת ....
אלחנן | 04-08-2020 19:05
אומר אמת . הדתיים והחרדים לא ציוניים הם יהודיים מאמינים בשם. הציונות היא תנועה לאומית חילונית השואבת את שורשיה מהרצון להפוך את היהודים לאומה ככול העמים השולטת על עמה וארצה בכח רצון העם. אבל זה רעיון מיושן ולא רלוונטי כפי שרואים מהעלמות הממלכתיות מהציבור הדתי לאומי והתקרבותו לרעיונות החרדיים.
החרדים נמצאים שנים...
נח | 05-08-2020 10:45
החרדים נמצאים שנים רבות בקואליציה וכוחם התחזק במיוחד בימי בגין וביבי. לאחרונה נמצאת הציונות הדתית בשפל המדרגה מבחינה פוליטית. אם האדם ימני יש לו את בן גביר והליכוד. אם בן אדם הוא אדוק אז יש לו את שס וגימל. הציונות הדתית אפעס נמצאת במצב לא טוב . ( אגב, גם הציונות במצב גרוע מאוד כאשר ביבי וגנץ מקדישים כבר שנים רבות את כל מרצם למען בטחונו ורווחתו של המגזר החרדי ). הציונות הדתית בייאושה כי רב ( בכל זאת היא תנועה קטנה והסיכון שלה בהימחקות הוא גדול ) מנסה בדרכים לא דרכים להינצל, כאשר חלק מהדרכים נועדו לכישלון מראש. אסכולה אחת בציונות הדתית אומרת : בואו נחבור למנצחים החרדים. אם אתה לא יכול להם, תחבור אליהם. הכישלון של שיטה זאת ידוע מראש. אין לציוניים מה לחפש אצל אנטי ציוניים המעלים על נס את הבטלה והניצול. זה הכל. כאן תהיה מפלתה של הציונות הדתית.
3
יישר כח! דבריך מתוקים...
אחיה | 04-08-2020 22:55
יישר כח! דבריך מתוקים מדבש
4
נאמנים דבריך הרב שלנו
שמואל | 04-08-2020 23:48
נאמנים דבריך הרב שלנו
5
אמת.
א | 04-08-2020 23:54
.
6
לא באת בגלל...
נטלי | 05-08-2020 0:04
לא באת בגלל החזון הציוני, אבל באת בזכותו. עובדה שאתה ורבותיך לא עליתם עד שהמדינה החילונית פרסה שטיח לעולים. האידאולוגיה שלכם היא כלי ריק שלא הצלחתם לממש בלי עזרת הציונות.
ליעקב - עליות חרדיות ? על מה אתה מדבר?
המורה להיסטוריה | 05-08-2020 8:41
תלמידי הגרא שרובם עזבו את הארץ לאחר שרעבו ללחם ומתו במחלות? קומץ חסידים כזה או אחר שהגיע בעקבות המנהיג? מדינת ישראל קמה רק בזכות הציונות החילונית! כמעט בכל משפחה חילונית של חלוצים יש אנשים שהוריהם הדתיים ישבו עליהם שבעה כי העזו לעלות לארץ. אם זה היה תלוי באנשים דתיים, לא היתה קמה פה מדינה.
העליות החרדיות בטלות...
פיני | 05-08-2020 5:58
העליות החרדיות בטלות ב 600 . לא ב 60 . ב 600. לעומת העליות של הציונות. די עם הדמגוגיות השקריות והילדותיות.
אתה בור בהיסטוריה...
יוסי | 05-08-2020 5:51
אתה בור בהיסטוריה . מה הפריע לאבותיו של זייני להגיע בהמוניהם לפני הבריטים ? שום דבר. ואל תשכח לעולם שפעילות המחתרות הציוניות גרמה לבריטים לעזוב.
שקר גס....
יעקב | 05-08-2020 3:30
שקר גס. העליה החרדית היתה פה הרבה לפני העליות החילוניות ולפני שהמדינה החילו ית כפתה עצמה על שומרי המצוות שהיו כאן לפניה ולהזכירך שהבריטים חסמו את שערי הארץ וגם לו רצו לעלות בעליה המונית - הדבר פשוט לא התאפשר. את פשוט בורה בהיסטוריה.
7
הכותב עלה לארץ רק בזכות הרצל ובזכות הציונות!
המורה להיסטוריה | 05-08-2020 0:27
כותב יקר - אתה מבלבל בין דיעותיך לבין העובדות. כמיהה לציון היתה קיימת אלפיים שנה. בתיאוריה בעיקר. בפועל - רק הציונות, רק החילונים שהקימו את המדינה, רק תנועת ההשכלה - רק אלו הביאו ליכולת שלך ושל אחרים לעלות. הרי אם באת רק בגלל הכמיהה - מה עצר אותך, את משפחתך, את סבותיך וסבותיהם מלעלות לארץ? כי לא היהת כאן מדינה. כי לא היתה כאן ציונות. כי לא היתה כאן דמוקרטיה שהיתה יכולה לקלוט אותך ואותם. בזכות החילונים, בזכות הרצל, בזכות כל אותם אלו, שעזבו את הדת ובאו להקים כאן מדינה, נלחמו עליה, והקימו בה את מושבם וגידלו את ילדיהם לחיי עבודה וציונות חילונית, רק בזכות אנשים אלו - אתה חי כאן, ויש לך אפשרות לחיות ולגדל כאן משפחה. להיות דתי אפשר גם מחוץ לישראל. להיות ישראלי וציוני - זה כבר סיפור אחר.
מורה לתעמולה אלק היסטוריה..חחחח
מדביר המזיקיםמסכילי | 05-08-2020 12:37
ההסכלה הביא רק אסכלה כלומר מנגל באשוויץ לעם ישראל. המשכילים בכלל רצו להתבולל בגולה. אין כלום בחילוניות רק פעור ועוד שתי חורים אוכל טוחן בולע מוציא. למרות החילוניות הגיעו לפה בגלל היהדות ודרך זה טענו נגד הערבים ועל הארץ. ואז השתלטו הכלבים על העם היהודי וכעת מנסים להשתלט שוב דרך כהן הטומאה החרון בראק ועוזרהם[עד הנאצים ועוזרהם] אבל לא יצליח לכם כי אין כלום בחילון ואתם לא יכולים לנצח את אלוקים ואתה באמת תהיה הסטוריה כי בעולם אולי מה שיהיה לך זה מנגל בגהנום מורה להיסטוריה אלק מי הקים מטולה יסוד המעלה ראשון לפני שאליאנס אנסו והרסו הכל? יהודים אדוקים יא זיבלון. התימנים עלו בגלל מסכילים יא זבל? ומה עשו להם הכלבים מאוטריה הונגריה וגרמניה לומדי ההיטוריה?עכשיו מתחיל להתגלות מה שצעק הרב עוזי משולם זיעא.... לך תלמד היסטוריה יא דביל.אתה בטח תלמיד של גולמב תועמלן הקקי של הסמולנים
8
הרב אמר דברים...
עטרה ליושנה | 05-08-2020 6:06
הרב אמר דברים פשוטים וברורים הציונות לא המציאה את הגלגל היא רק גלגלה אותו לאיפה שהיא רצתה
9
מי יתן לי...
אליהו זייני | 05-08-2020 6:21
מי יתן לי יהודי חילוני ואנשכנו כנחש.
10
לכל אלו שממהרים...
בועז | 05-08-2020 6:22
לכל אלו שממהרים לשחרר חרצובות מקלדתם ולשונם(הרע).. לפני שמגיבים קיראו מאמר קודם של הרב לגבי הרצל (הפניה למאמר הנל נמצאת במסגרת שבאמצע המאמר הנוכחי כאן באתר)
11
מי שלא ציוני...
בני | 05-08-2020 6:54
מי שלא ציוני הדרך שלו להיות חבר של אויבינו הפיסיים או האידיאולוגיים היא קצרה ביותר. תראו את גפני וטיבי כדוגמא.
12
תעזרו לחרדים. ...
עופר כסיף | 05-08-2020 7:01
תעזרו לחרדים. הם מיעוט נחמד. אני מחבב אותם.
13
אתה מסתכל בעיתונות...
שימי | 05-08-2020 7:36
אתה מסתכל בעיתונות החרדית איך תוקפים חרדים את חבריהם כאשר ישנו סכסוך ביניהם. למשל : אמנון יצחק ורובי אלבז. למשל : כל הקטטות בפוניבז'. למשל: קנייבסקי נגד אויערבאך. למשל : הגורניק נגד שאוליקו. למשל : דרעי נגד ישי. למשל : משה שטרנבוך נגד מאיר פרוש. ועוד ועוד. כשאתה קורא מה הם כותבים אחד על השני לפעמים אתה חושב שאתה קורא את הדר שטירמר.
שימי ישמעל תיזהר במיקלדך
ישמעאל שימי | 05-08-2020 12:46
ראובן אלבז ניסה לחסל רוחנית עם שאר עוברים על תורה את הרב אמנון שליטא ויש הקלטה ידועה ביו טיוב חוץ מדבריו אצל דני זר ....אז אל תכניס אותו לכאן בבקשה.תבדוק לפני שאתה שולף לכן הוא החליט לכנות אותו.מי שעובר על תורה וכו לגבי הסטנדרים התעופפים בפוניבז... באמת חבל. חבל שלומדים מהם..
14
הגראי סולובייציק נגד...
ואיך שכחתי ? | 05-08-2020 7:38
הגראי סולובייציק נגד רבני בני ברק.
15
גם חסיד גור...
נפתלי | 05-08-2020 10:19
גם חסיד גור יכול לטעון שהוא לא לומד תורה בגלל האדמור , אלא הוא לומד תורה בגלל שכך חינכו את אבותיו אלפי שנים. אבל את כל הכנסותיו ואפילו את דירתו הוא קיבל בזכות עזרתו או השתדלותו של האדמור מגור כלפיו וכלפי דומיו ובזכותן הוא יכול כעת לשבת וללמוד ללא צורך לעבוד. (ההשתדלות של האדמור היא מול המדינה הציונית ונדיבי לב ). בקיצור, זייני מתעלם בהפגנתיות מהציוניים שעשו לו ולדומיו טובות רבות מאוד והשתדלו רבות למען הבאתו ארצה וכו' וכו'.
16
גאווה, גאווה,...
מני | 05-08-2020 10:32
גאווה, גאווה, גאווה. זייני בא מטיפה סרוחה והולך למקום עפר, רמה ותולעה ובאמצע הוא מעז לפעור את לועו המיותר כנגד התנועה הציונית שהיא החשובה ביותר ביהדות ב 1,800 השנים האחרונות. גאווה,קנאה וחוסר פרגון נמצאות באמתחתו. זה הכל. למה הם הצליחו איפה שאנחנו נכשלנו 1,800 שנה - שואלים זייני ודומיו המתבכיינים.
זה רק...
יקרא כבודו בשאר רוח | 11-08-2020 20:24
זה רק מראה שאתה לא מבין מה אתה קורא.... הוא אומר שהוא דווקא מכיר בתרומתו וחשיבותו של הרצל. אבל התנועה הציונית לא המציאה את הגלגל עם איזה חלום חילוני. העולים לארץ עולים מתוך חזון יהודי עתיק. ומטעם המסורת המצווה אלינו לשוב אל הארץ.
מני המין והאפיקורוס תחזור לאסלה
המעניש | 05-08-2020 12:40
תפסיק להוציא זרע תראה לאן הגעת קקי מהחילוניות
17
הרב אליהו זייני...
הרב זייני האינטרסנט | 05-08-2020 10:54
הרב אליהו זייני רואה היכן מרוחה החמאה בשנים האחרונות ולכן הוא מתבטא בצורה שמתחבבת על המגזר החרדי הבטלן, הנצלן, השולט והאליטיסט. פשוט טוכעס לייקר. מזכיר לי את פרס וגנץ .
18
חחחהלכה עם לפיד הטמאה בן הטמיא איזה קדושה אלק
פנינה חרטטנו אשפתה. | 05-08-2020 11:02
היתה בת אולפנה והפכה לחובבת ערבים חברת מפלגת הטומאה של היהיר בן הטמיא לפיד זולל החרדים והיהדות ומדברת על קדושת הארץ ונהביאים....קודם צאי מהאסלה של לפיד וכעת של גנץ והמאפיוזו אשכנזי. ותעשי תשובה תומכת מפלגת הפצת משכב זכור מפלגת כל סירחוניה.להיות עם יזבק נפצת הגולגולות כדי להפיל רהמ יהודי זה חזון הנבים אהההה חרטטנו אשפתטה....חרטטי למשהו אחר עברה שידרוג משכורת מכתבת כלום בחדשות ל3 דקות לשרה במפלגה
אז מה אם...
רן | 05-08-2020 11:58
אז מה אם היא למדה באולפנה ? נכון שזה לא אהל שם, בליך, לידה, אליאנס או גימנסיה הרצליה ונכון שאולפנה זה מוסד יחסית נחות, אבל מה זה חשוב מה הבן אדם עשה בתיכון ? חשוב מה הוא עושה בחייו.
אתה מדבר ?...
חחח... דרעי הינוקא | 05-08-2020 11:45
אתה מדבר ? דרעי מונה למנכל משרד הפנים בגיל 27 עוד כשהיה אבא של שבת בגן והחלב של אימו עדיין ניגר על שפתיו.
אמיר אוחנה הלהטב...
משה | 05-08-2020 11:38
אמיר אוחנה הלהטב הוא שר בכיר מהליכוד. פנינה תהיה איפה שהיא רוצה. החרדים הם זוללי חילוניים, ציונות וחריצות לתיאבון. אסלה זה אתה . חרטטן זה אתה. אמיר אוחנה הלהטב הוא חבר של ביבי אוכל השרצים. אתה חרטטן.
19
אוהביתורה לא שונאיציון ,שונאי ציוינים אל תשוה
פאות תימן סאטמר | 05-08-2020 11:14
בשביל השנינות להשוות בינהם?איך אפשר גם לאהוב את ציון לא מצד הקדושה גם? אולי בדורות הקודמים שגדלו על ... וזה נשאר להם לכסוף לארץ מצד ההתעוררות הלאמי,אבל מה תשוה בין פוחד מהציוינים ותרבותם הזועה,השוקד על התורה שלא ככ חי קדושת הארץ ואהבתה לקראו שונא לעומת חובב שטח לעצמו שאם יסתדר לו יותר טוב יהיה בארהב או באיביזה או בערלין אבל שירת במדינת מסרח החינוך.וגם אם אוהב הארץ אם הוא שונא תורה [מלא משנה הסיבות] אז מה בדיוק אהבת ציון שלו? זה לא רציני המשפט הזה וזה מעמד נפש לא נכון.
20
כמה גאווה יש...
משה | 05-08-2020 11:50
כמה גאווה יש לחרדים האלה. כמה אני ואפסי עוד יחסית לכאלה שלא עשו כלום. פפפפפפפפ, פתחו את לועם. עשיה של תינוקות ודיבור של זקנה רכלנית .
למגיב גיהנום :...
משה | 05-08-2020 14:43
למגיב גיהנום : עובדיה אמר על אמנון יצחק שאין לו יראת שמיים. אתה תלמיד שלו. זה אומר שגם לך אין יראת שמיים. זה ברור. מי שכותב כמוך באמת אין לו יראת שמיים. אתה מזכיר לי את רוברט דה נירו רק בלי ההצלחה הגדולה. גוי פשוט ופרימיטיבי בלי יראת שמיים. זוהי כתיבתך שמעידה עליך. לא אני.
למגיב גיהנום, ...
משה | 05-08-2020 14:19
למגיב גיהנום, רוב כתיבתך שקרים. בכתיבתך אתה מוכיח את מה שהיהודים החילוניים מרגישים הרבה זמן : החרדים של היום הם האנטישמיים הגדולים ביותר.
מושיקומוציא הזרע הבנו מיאתה עכשיותחזור למלונה
יש גהנום לאחר הקבר | 05-08-2020 12:55
הב הב הב ילה תעוף מארץ הקודש של אלוקים יא חוטא קקה נגד אלוקים אין ך זכות על הארץ הזאת בכלל גם קאדר אל חוסייני מת עליה ,..גם עז עדין אל קאסם בן דוד שך יא חלאת אדם .מה יש בחילוניות כלווווווווווווווווווווווווום רק שלוש חורים כמו בהמה ,נצלן גזלן תקרא לאבא שך השכן של אמא שך הממליטה שחירבנה אותך,השתלטם על המדינה וגם סארטיפיקאטים ומיסרח החינוך העברתם על הדת מכרתם תתימנים אחרי ששיעבדתם אותם ,גזרתם פאות ובניתם כלכלה למוטבים.איפה קרקעות הקיבוצים שיתנו גם לי? הרי הקשת המיזרחית ניצחה בבגץ איפה הקרקעות? למה 9 משפחות טיקונים שולטים במדינה? איפה זהב התימנים והעירקים וספרי הקודש שגנבו מהם? חפש מי ינענע אותך כופר מסריח גוי שיקצע כלב מכולב,רןך מינהון לגרמניה שלך קקי
21
יורם שפכטל מוקעטעה....
פנינה אשפתה | 05-08-2020 12:15
יורם שפכטל מוקעטעה.
22
יש פה איזה...
משה | 05-08-2020 14:53
יש פה איזה חסיד של אמנון יצחק שחושב שהשמש זורחת לו מ.ה.י.ש.ב.ן . הוא כותב כאן כמו איזה מסית לרצח. המעט שאתר סרוגים יכול לעשות זה למחוק את תגובותיו. הבן אדם אלים ואגרסיבי בצורה קיצונית ביותר. מזכיר מאוד את החרדים אבל כנראה שהוא סתם איזה לקקן חילוני כמו אביב גפן שנדבק לציבור החרדי שיש לו כרגע הרבה השפעה על הממשלה וזה ממגנט אותו אליהם.
23
אז יש הרבה...
יעלה | 05-08-2020 17:51
אז יש הרבה משמעויות שונות למילה ציונות ולמה שהיא ממלאת אצל אנשים שונים, מצאת דיוקים נהדרים, בעד. למה הכעס?
תשובה ליעלה
בני | 05-08-2020 18:45
יעלה , כל מיני פרשנויות ודקדוקים הן פשוט אנטי ציונות במסווה של ציונות . יש רק ציונות אחת. אין 70 פנים לציונות. זאת לא תורת משה. ציונות זאת יציאה מבין החומות וחריצות. המון חריצות. בן אדם רוצה בשעות הפנאי שלו להיות דתי אז שיהיה דתי. דת זאת תרבות פנאי. ציונות זאת תרבות של חריצות מעשית ופרודוקטיבית המרוכזת בתחומי מדינת ישראל.
24
צודקים גם השרה...
בר | 06-08-2020 8:27
צודקים גם השרה מדינת ישראל היא חזון נביאי ישראל ולא הרצל הנוצרי קיראו את יומניו
ישראל היא...
יעקב | 12-08-2020 3:14
ישראל היא המשך המדינה התנכ'ית
25
הרב עובדיה :...
אמנון יצחק לא צדיק | 06-08-2020 13:55
הרב עובדיה : אמנון יצחק הקדיח תבשילו ואין לו יראת שמיים . כמו כן חינך את משפחתו בצורה קלוקלת. חתן שיורה על אנשים. בת לסבית. בן סוחט באיומים. קרא לרב זמיר כהן פלסטיני. עד כאן דברי הרב עובדיה וקטעים אמיתיים מחייו וחיי משפחתו של אמנון יצחק. יש כאן איזה מעריץ של אמנון שכותב כאן. אני במקומך הייתי מתבייש.
26
הרב מוהליבר. כך כינה אותו הרצל!
הציוני המדיני הראשון | 06-08-2020 14:53
להרצל לא היה איכפת איזו מדינה תהיה. הרב מוהליבר דרש רק את ארץ ישראל להרצל לא היה איפכת שכל אחד ידבר שפה אחרת הרב מוהליבר הקפיד על לשון עברית. בזכותו מקפידים על עברית ולא שכל אחד ידבר שפה אחרת
27
כבוד לרב מוהליבר....
אבי | 06-08-2020 15:12
כבוד לרב מוהליבר. אבל הוא נפטר. היום אנחנו מעריצים את סמוטריץ'. לא ירחק היום וסמוטריץ' יורה לכל אנשיו ללמוד ולדבר אידיש . מחנה תורני או לא מחנה תורני ?
28
כול הכבוד...
גוילי חיים | 06-08-2020 22:07
כול הכבוד שיודעים למה עולים היותכם מאמנים בחזון האלוקי . אלהי אברהם יצחק ויעקב . ארץ זבת חלב ודבש . ואחדות יהודים רק יהודים . ארץ אבות כל הכבוד לכם
29
2000 שנות גלות...
ניר | 07-08-2020 7:45
2000 שנות גלות התגבשה הדת היהודית לצורתה הנוכחית. דת של עם היושב בגלות. ועובדה שעם כל הקדושה של אדמת הארץ לא קמה הידות הדתית והלכה להקים מדינה. את זה עשו היהודים החילונים (כן, חילונים כבוד הרב)... אז צדק סבא שלי שעזב ב 1929 בית דתי ודת גלותית ויצא להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. סבא אמר לפני מותו עזבנו את הגלות ואהשארנו אחרינו את הדת הגלותית בכדי לחזור לאדמת אבותינו ולבנות עליה בית לעם. עכשיו נשאר לכם הילדים להמשיך לפתח אותה או להפוך אותה לגלות יהודית בארץ ישראל ולהרוס אותה אם חפצים אנחנו במדינה כדאי שנעשה את ההפרדה בין אמונה דתית שהיא עניין פרטי בין אדם לאלוהיו לבין הקמה וניהול של מדינה שהיא עניין קהילתי חילוני לגמרי. כל עוד לא נעשה את ההפרדה הזו בין דת למדינה תישאר פה קהילה יהודית דתית גלותית, אך המדינה לא תשרוד....
30
ברצון הייתי שוחטת...
וטובה שעה אחת קודם | 07-08-2020 10:38
ברצון הייתי שוחטת את כל הרבנים. לפחות הייתי קוטעת להם את היד הכותבת ומקצצת להם את הלשון.
תחזרי בתשובה מהר...
חן | 10-08-2020 11:39
תחזרי בתשובה מהר . תרתי משמע. לא מקנא בך על המעשה החמור של בזיון תלמידי חכמים ועוד בהכללה כזאת גורפת. את לא יודעת למה את מכניסה את עצמך. אפילו גויים למדו לא לבזות תלמידי חכמים.
31
צריך להביט על...
עוזיאל | 07-08-2020 19:18
צריך להביט על אופי האנשים עפ ארץ מוצאם.....לדוגמא אם כל האוכלוסיה בארץ הייתה ממרוקו הצבא שלנו היה כמו צבא מרוקו....ומספר מקבלי פרס נובל היה כמו שקיבלו אזרחי מרוקו דהיינו.....אפס.
אם לא...
יעקב | 12-08-2020 3:11
אם לא היו עדות המזרח, הערבים היו עושים לנו שואה נוספת
תגובה גזענית שמתייחס...
תשובה אמיתית | 08-08-2020 23:12
תגובה גזענית שמתייחס לעצמו כאל אירופאי לפני שהוא יהודי...לא רק שאתה גזען אתה גם בור כי לידיעתך 3 יהודים ממוצא מרוקאי הם חתני פרס נובל , 2 בפיזיקה ואחד ברפואה..נושאים שקשה מאוד לקבל בהם פרס, בפעם הבאה תעשה שיעורי בית ועל הדרך תחזור בתשובה
32
להפסיק להעלות גויים...
יהודי | 09-08-2020 17:56
להפסיק להעלות גויים לא פלשמורה ולא אוקראינים.
33
דברי חוכמה של...
רב יקר | 11-08-2020 20:27
דברי חוכמה של איש יקר. . ממליצה לכולם לקרוא בתשומת לב. לא מדובר בכתבה נגד,אף אחד
34
חברת הכנסת פנינה...
טלי ששון | 22-08-2020 8:08
חברת הכנסת פנינה הרס גדול למדינתינו