אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להט"בים? למדנו לחיות גם עם מחללי שבת ואוכלי טריפות

הרב חיים נבון על יחס התורה ללהט"בים: "יש לנו אמפתיה לכל אדם. אמפתיה היא לא לגיטימציה. אנחנו לא יכולים לתת לגיטימציה לדברים שהתורה אסרה אותם"

להט"בים? למדנו לחיות גם עם מחללי שבת ואוכלי טריפות
  (צילום: יוטיוב / מכון ידעיה)

הרב חיים נבון מתייחס לסוגיית יחס התורה ללהט"בים ומציג עמדה מורכבת שמצד אחד מגלה הבנה לבעלי נטיות מיניות אך מצד שני אינה מעניקה לגיטימציה.

בנוסף, הרב נבון עושה את ההבחנה בין הנטייה עצמה, עליו התורה אינה אוסרת, לבין המעשה האסור, ואומר: "כמו שלמדנו לחיות לצד אנשים שעוברים על איסור חילול שבת או אוכלי טריפות, אנחנו נלמד לחיות גם לצד אנשים שעוברים על איסור משכב זכור".

בסרטון של מכון 'ידעיה' אומר הרב נבון: "קודם כל צריך לומר – כשההלכה אוסרת על התנהגויות מיניות מסויימות היא אינה אוסרת על יצרים או נטיות. אם אדם מרגיש שהוא נמשך לבן מינו או אישה מרגישה שהיא נמשכת לבת מינה, עצם המשיכה הזאת אינו דבר שהתורה שופטת אותו, יש לאדם כל מיני יצרים, כל מיני נטיות, הוא צריך להתמודד איתן.

אם אדם מאמין, שומר תורה ומצוות מתמודד עם נטייה כזאת ומתגבר עליה כדי לשמור תורה, קדוש יאמר לו. זה מעשה גבורה. אם אדם לא מתגבר על יצרו וחוטא באופן שהתורה אסרה, גם אז אסור ודאי להשפיל אותו, לבזות אותו, לכנות אותו בכינויים מעליבים. בסופו של דבר למדנו לחיות לצד הרבה אנשים שהם לא שומרי תורה. וכמו שלמדנו לחיות לצד אנשים שעוברים על איסור חילול שבת או אוכלי טריפות, אנחנו נלמד לחיות גם לצד אנשים שעוברים על איסור משכב זכור בלי שאנו מאשרים אותו.

זו הנקודה שבה צריך להדגיש. יש לנו אמפתיה לכל אדם. אמפתיה היא לא לגיטימציה. אנחנו לא יכולים לתת לגיטימציה לדברים שהתורה אסרה אותם.

עוד באותו נושא

הרב מדן: יש הומוסקסואלים שהם צדיקים גמורים


27

יש עוד נקודה, שאנחנו עדיין עומדים על דברי התורה שאומרת שנישואין הם דווקא בין גבר לאישה. וכך צריכה להיראות משפחה. וכמובן אנחנו מקבלים את הטענה שבמדינה דמוקרטית כל אדם יכול לחיות עם מי שהוא רוצה, ואנחנו ודאי לא מתיימרים להתערב בזה ולא להכתיב לאחרים אורחות חיים. מצד שני אנחנו מצפים שהם לא ינסו לכפות עלינו לשנות את הגדרת המשפחה התורנית.

זו אגב לא רק הגדרת המשפחה בתורה, זו הגדרה של נישואין בכל חברה אנושים היסטורית שאנחנו מכירים. ובהקשר הזה נעמוד על דברי תורתנו: לצד הצורך לגלות אהדה ורגישות, אנחנו נשארים איתנם גם במסרים הבסיסיים של תורת ישראל .

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
36 תגובות - 25 דיונים מיין לפי
1
בהחלט מסכים
אחיה | 17-07-2020 11:41
למרות שבדרך כלל לא מסכים עם הדעות הליברליות של הרב נבון, הפעם אני בהחלט מסכים. יישר כח!
בגלל
כת | 17-07-2020 15:35
נגע סדום ועמורה ומכיליה מסמפטייה מתתתתתדתיים , - הקדבה ! הביא קורונה
ובעוד שנה, נמחק את הדיבר 'לא תנאף' וכתוב נאף?
נבון חולה מין? | 17-07-2020 14:34
האם להטביו''ת תהיה תוספת על תרי''ג מצוות? דור המבול שנכחד גם בגלל זנות. היה יותר טהור מדור השמאל של ימינו על להטבי''ו. טפו גועל להקיא
לא רב. ערב...
טל יוסף | 17-07-2020 14:22
לא רב. ערב רב
2
גם אם רוצחים...
שלום | 17-07-2020 11:50
גם אם רוצחים הרב מסתדר? מה לגבי אדם שיש לו תאוות רצח, אבל הוא לא רוצח- לא צריך לשלוח אותו לטיפול? יש מחלות נפש- זה לא נעים, אבל זאת המציאות. צריך לעזור לאנשים חולים ולא לתת להם ללכת לאיבוד.
הרבה
לפניי | 17-07-2020 15:39
שהם לוקים בנגע , - לפחות שרובה של תקשורת הסוטה , עוסיות ומורים לא יסטייו ילדים רכים כבר מביס יסודי ! (גם באמצעות פיטום כפויי ברטאלין וחרם חברתי)
3
הרב טועה ומטעה. הנטיה...
יהודית. | 17-07-2020 11:53
הרב טועה ומטעה. הנטיה היא מחלת נפש- וכך היה מוכר בפסיכולוגיה עד לפני כמה שנים. זה שהעולם נכנע לנטיות הגופניות ואיבד את בקשת האמת, לא משנה את האמת.
4
בד"כ אני לא מחבב את דעות הרב נבון
ע | 17-07-2020 11:57
אבל הפעם ממש יפה מה שהוא כותב. וכן אני מסכים בכל מילה!!
5
לומדים לחיות עם...
צודק | 17-07-2020 13:13
לומדים לחיות עם כולם: עם רבנים גזענים, עם רבנים מושחתים נוטלי שוחד, עם רבנים המבצעים מעשי סדום בתלמידיהם. ככה זה. צריך להסתדר.
תסתדרו
עם | 17-07-2020 15:41
קורונה משודרגת 3 !
6
הייתי מוסיף:
יאיר | 17-07-2020 13:15
למדנו לחיות גם עם רבנים שמטרידים מינית נערים, גונבים, גוזלים ואנחנו אפילו לא מדיחים אותם מהתואר רב. קל וחומר עם להטב שלא פוגעים באחר.
לא ?
פוגעים ? ! | 17-07-2020 15:44
- משמידים ! כ ל ! חלקה בריאה / טובה
7
זה בדיוק הדפקט שלך
חרדלניק קיצוני | 17-07-2020 13:56
אתה חושב שזה בסדר שהתרגלנו לחיות עם מחללי שבת ואוכלי טרפות ולכן זה גם בסדר לחיות עם הומואים, אבל 2 דברים, דבר ראשון ההגיון הפשוט אומר שכמה שפחות עבירות זה יותר טוב, הדבר השני הוא שאותי לימדו רבותי שכשיהודי עובר עבירה זה אמור לגרום לי לסלידה וכאב וזה לא אמור להיכנס לי לסדר היום. זה הבעיה של רבנים כמוכם שבוחרים ברדידות רוחנית בשביל להיות קרובים לכל חלקי העם ובסוף מוצעים את עצמם מתרפסים לכל הטומאה והשיקוצים שיש, לא פלא כל האסונות והבלגן שקורים היום זה ממש הפסוקים של תקיא הארץ אתכם...
כמה סלידה וכאב...
שוקי | 22-07-2020 14:10
כמה סלידה וכאב אתה מביע.. טישו לבחור. מה יותר גרוע להיות בעל נטיות הפוכות או לדבר לשון הרע?? עם ישראל רוב הדורות היה עובד עבודה זרה.. ומתרגלים לחות עם זה
8
הבעיה אחרת לגמרי - הקהילה הנ"ל נלחמת
שדה | 17-07-2020 14:57
הקהילה הזאת נלחמת, נלחמת, נלחמת - בעזרת התקשורת, הפוליטקאים, האקדמיה, מערכת המשפט - לקבוע בדעת הקהל שזה נורמלי לחלוטין וליגיטמי... וכל החושב אחרת הוא חשוך!!! ומצד שני נאבקת, נאבקת, נאבקת בעזרת כל הנל-בכל מי שמעיז לומר או לחשוב שעפ התורה - מדובר בסטיה וזה איסור חמור - יאושם בגזענות, באפליה... על פי חוק , ממש כפיה חילונית (ראה ערך בית הדפוס בבאר שבע שחוייב בקנס - וכול העולם הדתי שתק, ופשוט מתרגל לטרור) וזה המאבק הגדול - שיהיה מותר לחשוב, להגיד ולחנך - שהתורה קובעת שזה סטיה וזה אסור- ללא חשש של התלהמות מצידם וללא חשש מהחוק. בינתיים, הם מצליחים להשליט טרור מחשבתי... והדתיים, הדתיים עסוקים בלהגיד שאפשר להתרגל, ובלהגיד שאנו מצפים ומקווים שלא יכפו עלינו.
בית חייות
שלהם ! | 17-07-2020 15:49
כפה ! על כנסת ישראל ! לחוקק חוק לסחר בילדים וברחמיי נשים לצרכיי כת נגע סדום ועמורה ! שר לבטחון פנים , 2 שרים ! ועוד 29 חכים ! הצביעו בעד !
9
לא למדנו לחיות עם מי שהופך חילול שבת לגאוה
משה | 17-07-2020 15:00
וודאי שישראל אעפי שחטא ישראל הוא ולא פחות ממי שלא חטא הויכוח הוא האם לתת לאנשים האלו לנסות לקעקע את תורת ישראל? ועוד בשם מה ? בשם טומאה צרופה. הרי שבת זה בינך לבין הקבה אבל מוסד המשפחה הוא ענין לאומי ממדרגה ראשונה. ובמיוחד כאשר הגורמים הדוחפים בענינים האלו ממומנים עי גרמניה הנאצית וקרנותיה השונות שגם מממנות את הישיבה בשמה אתה מדבר
10
מי אני שיחלוק...
לענ"ד | 17-07-2020 18:47
מי אני שיחלוק על הרב, אבל בן-גוריון בעצמו אמר מדינה יהודית לא?
11
הנה עדכון פשוט...
גלעד | 18-07-2020 1:10
הנה עדכון פשוט להלכה שאינה תואמת את ימינו, ואותו איסור אינו אמור אלא במי שאינו בעל אותה הנטיה.
12
למדתם לחיות עם...
למדנו לחיות ...... | 18-07-2020 8:04
למדתם לחיות עם דברים הרבה יותר גרועים , עם תרבות של שקר ,מרמה , והפרת אימונים . ולא רק זאת אלא שאף הענקתם לתרבות הזו חסינות עד פסק דין חלוט .....
13
המזרחיסטים למדו גם...
שמואל | 18-07-2020 21:29
המזרחיסטים למדו גם לחיות עם אשה ששרוולה מעל המרפק וחצאית מעל הברך
של נעלך אתה חוצפן...
דוד | 20-07-2020 13:06
של נעלך אתה חוצפן לדבר על מזרחיים, כיום הרוב של חוזרים בשאלה הם לא מזרחיים,אז מי ניכשל בחינוך נייבך,תעשה שיעורי בית יכול להיות שאתה גם מאותם משומדים של הילל החברה שלוקחים אתכם,
והחרדים למדו לשוטט...
מזרוחניק מצוי | 20-07-2020 9:16
והחרדים למדו לשוטט באינטערנעט רל נגד דעת כל רבותיהם כדי להיכנס ולהילחם מלחמתה של תורה - מחחמת מצווה נגד המזרוחניקים הגולשים לע באותו אינטערנעט. יישר כח ר' שמיל עוד גדולות ונצורות מחכות לכך מעבר לפינה..
14
מצחיק שמי שנלחם...
חיפאי | 18-07-2020 22:05
מצחיק שמי שנלחם בפוסטמודניזם כותה דברים שכולם כניעה לפוסטמודרניזם... אם אתה מסכים שנחיה אם בעולמו הפרטי יש להטב אז גם תחיה עם אב החי עם בתו הבוגרת ואח ואחות.... אתה רציני... חוץ מזה שזו עבירה שאפילו גוי אסור בה מה שלא כן שבת...
15
קודם תלמד לחויות עם חרדים
חיים | 19-07-2020 2:43
גשר חד צדדי
16
שאל אביך ויגדך....
חסוי | 19-07-2020 3:42
ראו ערך סדום....ראו ערך דור המבול....ראו ערך עמי כנען .....כולם נענשו בשל מעשי להטב, וכיצד מבקשים קבלה, כשהם רוצים להכחיד את ערכי היהדות?
17
כבוד הרב
אנונמי | 19-07-2020 10:03
העניין מורכב אבל ההתבטאות של הרב חיים נבון שאני מאוד מכבד אותו, היא מיתממת ביחס למציאות. אין חולק על כך מקצה לקצה של הקשת הרבנית הציונית דתית שאדם שמתמודד בגבורה באופן אישי קדוש יאמר לו, ואין חולק על כך שגם אדם שלא עומד ביצרו לא צריך לנדות אותו יותר ממחלל שבת. את הדברים האלה אפילו הרב יגאל לווינשטיין אומר. ברור שאדם עם נטיות הפוכות צריך וראוי לקבל את מלוא האמפטיה. ובכל זאת משמע מדברי הרב שאין לאדם אחריות על יצריו מעבר לחובה המוטלת עליו לכבוש את יצרו. אבל דורות על דורות של חכמי מוסר זעקו שחובתו של האדם לעסוק בתיקון מידותיו, ובכלל זה תיקון יצריו והמשיכות שלו לכל מיני תאוות. ועל כן האמירה שבעצם הנטיה אין איסור היא מסר לא מדויק. אם בענייני ביד של מטה עסקינן אז כבוד הרב צודק, אכן לא הוטל על החברה לאכוף את תיקון המידות של האדם. אבל זה לגמרי לא אומר שלא מוטל על החברה לחנך לערכים של קדושה וטהרה. וכל שכן כשעסוקים בביד של מעלה, שם בודאי ישאלו גם ישאלו על תיקון המידות ולא רק על האם התגברת על יצרך. דומה הדבר לאדם שמתקשה לקום בבוקר, ובכל לילה, למרות שיודע שאם יראה סרטים הוא יגרר לשעות הקטנות של הלילה ויקום למחרת מאוחר ויפספס תפילה בזמנה. היכן חטא האיש הזה? בכך שלא התגבר על יצרו או בכך שנגרר לישון בשעות מאוחרות? בודאי שבעיקר על השינה המאוחרת! כך גם הדבר לגבי נטיות הפוכות, יתכן מאוד שהנטיה היא קשה מנשוא וכמעט בלתי אפשרי לעמוד בה. לכן יש לכוון את בעלי הנטיות ההפוכות לעזרה מקצועית אמיתית. ושם הם יבחנו. האם בטוח זה יצליח? זה תלוי באלף גורמים. לפעמים כן ולפעמים לא. אבל רק אדם כזה אני מסוגל להגיד עליו שעצם הנטיה אינה איסור. נקודה אחרונה, אין לנו כציבור מאבק עם אף אדם פרטי כזה או אחר נקודה! אדם פרטי שחוטא אינו מטריד אותי להגיב בחריפות כלפיו. מי כן? אותם אלה שמנסים לשנות את זהותה של המדינה ולקבוע בחוק שהמשפחות החדשות זה דבר נורמאלי טבעי ונכון. כאלה שמנסים לדאוג למשפחות כאלה למלוא ההטבות שמקבלת משפחה טבעית ורגילה. כאלה שדורשים מהמדינה לממן להם סוג משפחה כזה דרך חוק הפונדקאות. כאלה שמה שחשוב להם זה לעשות דווקא, ולתקוע ליהדות אצבע בעין. אילו היינו רק בעניין של אנשים פרטים חוטאים ואפילו במזיד לא היינו מגיעים להיכן שאנו היום. משתמע מדברי הרב שהכי חשוב בעיניו זה קודם כל לא לפגוע בבעלי הנטיות ההפוכות ורק אחר כך לאמר את האמת של התורה הקדושה. וזה דבר שמצער מאוד.
18
גם אנו החילוניים...
צח | 20-07-2020 10:57
גם אנו החילוניים למדנו לחיות עם פגאנים שומרי מצוות,משריצי ילדים,רבנים פדופילים חרדים גנבים...לא קל לא קל
למה אתה מדבר...
ב"ה חלק מעמי"י | 21-07-2020 14:57
למה אתה מדבר ככה בכלל??אתה מדבר מכוח התקשורת ומכוח המבט השיטחי מבלי להכיר את העולם הדתי..אהבת חינם אחי/אחותי.. מזה לא קל?חרדי דתי חילוני וכו...זה סתם הגדרות אנחנו עם אחד אף אדם לא עושה טובה שהוא מסתדר עם חרדי זה מכוח החובה לאהבת חינם בעמי..לא באה חלילה לפגוע ומתנצלת מראש אם פגעתי,אבל אולה תנסי/ה להיכנס קצת לעולם של הדתיים ותבין שכמו שאצל החילונים יש אנשים שגונבים וכו.. כך גם אצל החרדים וזה לא הופך את כולם לגנבים וכו..
19
יש דברים שאתם מתירים ו/או עוצמים עיניים
אשר רום | 20-07-2020 11:47
כמה פסוקים בספר ויקרא האוסר על משכבי זכר יש איסור(כ,י) על ניאוף. לא שמעתי יציאה נגד ניאופים ואפילו יש אחד בכיר שהפכך להיות מלך בישראל בעיקר של ומרי מצוות למרות שהודה בפומבי בניאוף עם אשת איש. התורה והנביאים מדברים הרבה על שוחד ומרמה והפרת אמונים. רוב שומרי המצוות תומכים תומכים באחד כזה ואפילו הנשיא האנס זכה לתמיכהשל חלק מאותו ציבור. אז תחליטו מי אתם?
20
ערעורי עברה קשיים...
גל גוטמן | 20-07-2020 12:16
ערעורי עברה קשיים מעברה חיימון התורה כן אוסרת עירורים
21
רבנים אוי...
דוד | 20-07-2020 13:09
רבנים אוי לדור שיש לו אנשים כמוכם שקוראים לעצמם רבנים, ארור כל שוכב משכבי גבר, ואתם רוצים להכשיר את השרץ,אולי אתם חלק מאותם המשוקצים?
22
סוף סוף אדם...
טל | 20-07-2020 13:18
סוף סוף אדם חכם
23
מה עם אמפתיה לחרדים
הם עדינים ורגישים | 20-07-2020 22:36
בסד זה האמת שלהם- שלימוד תורה מגן- מי שיקרא להם פרזיטים עובר עבירה. כמו שללהטבים יש אמת שלהם והרב נבון מחמיר באיסור לא תגורו מפני איש והוא חושש מאוד מאוד מהלהטבים ולכן מתנסח בדיפלומטיות כדי לצאת ידי חובה מכולם. אז גם לחרדים- זה האמת שלהם. שהרב נבון יגיד לחילונים שלחרדים יש אמת שלהם וזהו.
24
החילונים הם חולנים
arui | 21-07-2020 2:33
הוא עוד קורא לעצמו רב נותמים לגיטמציה לחולי נפש,עוד מעט יקום מישהו ויכשיר פדופילים כי יש להם תאוות! בבקשה שיטפלו בעצמם זה לא שונה מפדופיליה
25
כמה תגובות חלולות....
שוקי | 22-07-2020 13:56
כמה תגובות חלולות. במקום להחכים לקרוא את הדברים להודות על האמת גם אם היא לא נעימה אז קוראים אותם במבט צר כעולמה של נמלה. כמה עצוב. וכמובן לא נשכח את הצדקנים שמתירים לעצמם בשם התורה להוציא שם רע ולדבר לשון הרע ובפרט על תלמידי חכמים כי הוא לא מאנש. נורא