אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות מאשרת: מבחני ההסמכה יתקיימו כמתוכנן

במענה לפניה של ח"כ אוריאל בוסו, הרב הראשי יצחק יוסף הורה לפעול לכך שמבחני הרבנות המתוכננים לא ידחו שוב - ויערכו באופן התואם למגבלות משרד הבריאות. מוקדם יותר ח"כ סמוטריץ' הציג יוזמה לערוך את המבחנים בישיבות

הרבנות מאשרת: מבחני ההסמכה יתקיימו כמתוכנן

בשורה לנבחנים: מבחני הרבנות יתקיימו שבוע הבא כמתוכנן, החל מיום שני ובמשך כשמונה ימים. במבחנים ייטלו חלק כ- 3,500 נבחנים, שייבחנו בהתאם למגבלות משרד הבריאות בצל משבר הקורונה

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן פנה הבוקר (שני) במכתב מפורט למשרד הבריאות בכדי שיאשרו את מתכונת הבחינות, שנבנתה בהתאם להנחיות לקיום בחינות. סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אודי קליינר השיב כעת למנכ"ל הרבנות ואמר כי "בשלב זה אין מניעה לקיים את בחינות הרבנות על פי נהלי משרד הבריאות וההגבלות החברתיות".

בעקבות כך, ולקראת בחינות מועד אב תש"פ של הרבנות, האמורות להתקיים במתחם "בית הארחה בית וגן", מפרסמת הרבנות את רשימת הנחיות ונהלים לציבור הנבחנים. כלל ההנחיות נכתבו בהתאם להנחיות משרד הבריאות לקיום בחינות, זאת מתוך רצון לקיים את הבחינות באופן הבטוח ביותר, ולהקטין את הסיכון בהידבקות ח"ו.

"על הנבחנים נדרש עוד בטרם יציאתם למבחן, למדוד חום ולמלא הצהרת בריאות. במידה ונבחן סובל מתסמיני מחלת הקורונה או נדרש לבידוד ע"פ הנחיות משרד הבריאות, נאסר עליו להגיע למתחם הבחינה" נכתב בהנחיות הרבנות לנבחנים. ברבנות הראשית מדגישים לנבחנים כי "הפרה של הוראה זו מהווה עבירה פלילית בגין סיכון הציבור".

עוד באותו נושא

סמוטריץ' יוזם: מבחני הרבנות יתקיימו בישיבות


6

בנוסף לכך, הרבנות הראשית תקים בכניסה למתחם הבחינות בבית וגן, מספר מוקדי כניסה ורישום כדי למנוע תורים והתקהלות מיותרת. הכניסה למתחם תתאפשר רק באמצעות "שרוול" בדיקה, זאת במסגרת חלון זמנים שתתואם עבור כל נבחן ונבחן. ל"שרוול" הבדיקה לא יהיה ניתן להיכנס ללא מסיכה, כאשר במהלך המעבר בשרוול, יעבור כל נבחן בדיקת חום, ימסור הצהרת בריאות ולאחר מכן יקבל צמיד המאשר בקרה. את הצמיד יצטרכו הנבחנים לענוד במשך כל זמן שהותם במתחם, כאשר נבחן שיימצא ללא צמיד יתבקש לגשת לעמדת הכניסה לבדיקה מחדש.

"בעת ההמתנה לכניסה למתחם ובזמן הבחינה, יש להקפיד על שמירת מרחק של שני מטר בין אדם לאדם והימנעות ממגע פיזי כדוגמת חיבוק או לחיצת יד. על הנבחנים לעטות מסכה בכל זמן הבחינה. בעת סיום הבחינה, יש לצאת באופן מידי מהכיתה ומשטח מתחם הבחינות", מדגישים ברבנות לנבחנים.  בנוסף, הרבנות הראשית תפעיל במהלך ימי הבחינה מוקד טלפוני מיוחד בין השעות 09:30-12:00, במטרה לאפשר לנבחנים לבצע בירורים מקדימים בטרם הגעתם למתחם בית וגן.

מוקדם יותר חה"כ אוריאל בוסו (ש"ס) פנה ללשכת נשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, בדרישה לקיים את המבחנים חרף משבר הקורונה. ברבנות אמרו בתגובה כי הרב יוסף הנחה את הגורמים לפעול על מנת שלא ידחו מבחני הרבנות המתוכננים לסוף החודש תוך מציאת פיתרונות הולמים הכפופים להנחיות משרד הבריאות וע"מ שאלפי האברכים הנבחנים יוכלו להמשיך את מסלול לימודיהם כנדרש.

בדבריו בוסו ציין כי אלפי האברכים שנקבע עבורם מועד הבחינה מראש מוצאים את עצמם בחשש גדול שהמבחנים ידחו שוב שוב נוכח המצב. לדבריו, "מעבר למצב שהדחיות החוזרות ונשנות יוצרות "פקק" ענק במסלול הלימודים של כל נבחן הדבר יוצר חסם מסוים לנבחנים חדשים המעוניינים להיכנס למעגל הבחינות ולא מתאפשר להם עקב המצב". עוד ביקש מהרבנות "להנחות את הגורמים הנוגעים בדבר למציאת פתרונות מעשיים לקיום הבחינות בדרך האפשרית והמותרת בכפוף להנחיות משרד הבריאות".

דוגמא אחת שהביא התבססה על היוזמה של סמוטריץ: "פיצול הבחינות למס' ערים (לפחות ירושלים ובני ברק) ופיצול הנבחנים ליותר כיתות – כאשר בכל כיתה לא יהיה מס' העולה על 19 איש כפי המותר. בשיגרה הכמות היא באזור ה25 משתתפים, כך שלא מדובר בשינוי קיצוני ודרמטי – וע"י כך ניתן יהיה להמשיך על שמירה קפדנית של ההנחיות מחד, ושגרת הבחינות מאידך".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו