אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת בלק: בלעם היה איש פסימי מאד

אל תקשיבו למקללים. אל תקשיבו לפסימיים. בסופו של דבר, כל אחד מרגיש עמוק עמוק בלב שהעולם אינו רע. למרות כל הקשיים, למרות כל האכזבות - יהיה טוב. יש מישהו שם למעלה

פרשת בלק: בלעם היה איש פסימי מאד
  צילום: הקריה האקדמית אונו

חז"ל מספרים לנו שבלעם היה יודע לכוון לשנייה שבה א-לוהים "זועם" בכל יום. במילים אחרות, אדם מבריק, ביקורתי ופסימי שיודע לזהות נקודת חולשה בכל רגע נתון.

בלעם יודע "לקלל, לחרף ולקוב": "קללה" – מלשון ק.ל – להסביר בציניות כיצד הכל קליל וחסר ערך; "לחרף" – מתוך ניתוח שכלי חריף להקטין את כולם; "לקב" – מלשון נקב – לחורר ולהוציא את האוויר למי שעומד מולו.

עוד באותו נושא

פרשת בלק: תכנית השיווק הגאונית של בנות מואב


4

ישנם כיום אנשים שהמקצוע שלהם הוא לקלל. אנשים מאד מוכשרים ומאד שנונים, בעלי יכולת ביטוי מבריקה ונוצצת – שהמסר שלהם הוא שהחיים רעים – שכולם שקרנים, ושכולם רמאים; בעלי ראייה פסימית שהעולם הולך לאבדון.

אל תקשיבו למקללים

הקולות הללו מתגברים בזמן בו העולם מצוי במצוקה.

אסור להקשיב להם!

אסור להקשיב להם לא בגלל שהם מדברים שטויות. הם יודעים לזהות בעיות נכונות, אולם מרוב עצים הם מאבדים את היער.

בסופו של דבר בלעם מודה בעל כורחו "מה טובו אוהליך יעקב משכנותיך ישראל" – האוהלים הטובים של עם ישראל, הצניעות הפנימית – הם אלה שמנצחים. בעת בה משקיפים על "ראש הצורים" – מתחברים לראש הצור, לשורש החזק של החיים; כאשר מביטים על תינוק קטן, על צמח שצומח – מתמלאים באופטימיות ובאמונה.

בסופו של דבר, כל אחד מרגיש עמוק עמוק בלב שהעולם אינו רע. למרות כל הקשיים, למרות כל האכזבות – יהיה טוב. יש מישהו שם למעלה.

הרע יעבור. הטוב יתגבר. בעזרת ה'.

==

הצטרפו אלי להתחזק יחד – שלחו הודעת וואטסאפ ל 0545753771 (ניתן גם להזמין הרצאות מקוונות מהמספר הזה)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בלעם לא היה פסימיסט
משה אהרון | 03-07-2020 17:27
בסד. מי שרואה את העולם מפריזמה של כסף וכבוד אף פעם לא פסמיסט. ההפך גם בהזדמנות הגרועה ביותר הוא עדיין יתאוו לכסף וכבוד ועדיין לא יתייאש. עד כדי כך לא הפסמיסט שחשב שאפילו יוכל אולי להשפיע על הקבה לשנות במשהו את החלטתו : לא תאור, כי ברוך הוא. וכך ינסה להשיג ולו פירור של טובת הנאה - זה לא פסמיסט.. זה אדם עם תאווה ללא גבול שאפילו כשמו ביקש לבלוע עם.......