אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משרד המשפטים מגן על המסתננים ומאמלל את עם ישראל

שיעור המלריה והאיידס בקרב המסתננים גבוה פי חמישה, אך נציג משרד המשפטים לא ידע להשיב למה אנחנו לא מגרשים אותם לארצות מוצאם. בכנסת זעמו.

משרד המשפטים מגן על המסתננים ומאמלל את עם ישראל
  פלאש90

השדולה למאבק במסתננים בראשותה של ח"כ איילת שקד התכנסה היום (ד') בכנסת לישיבתה השניה.

בדיון השתתפו חברי הכנסת: אלי ישי, משה פייגלין, יריב לוין, אלעזר שטרן, שמעון אוחיון, דוד צור, שולי מועלם ויוני שטבון. בנוסף לחברי הכנסת נכחו מנהל בית החולים איכילוב – מר גבי ברבש, נציג משרד המשפטים – עו"ד דרור גרנות, נציגת ארגון 'קו לעובד', נציגי במרכז למדיניות והגירה ישראלית, נציג פורום 'קהלת' למדיניות ונציגי וועד שכונות תל אביב.

הדיון נסב סביב השאלה מדוע הקפיא משרד המשפטים את תהליך ההחזרה מרצון ממתקן השהייה בסהרונים, לאחר שהוחזרו כבר כ-2,000 סודנים.

"משרד המשפטים מתחבט בשאלה מהו 'רצון חופשי', ומשרד החוץ מבזבז זמן יקר ולא נותן אישור למשרד המשפטים,שמצהיר כי המצב בסודאן אינו מסכן חיים. התנהלות גרירת הרגליים של משרדים אלו מונעת כל יכולת להתקדם ולהביא לפתרון הבעיה", אמרה יו"ר השדולה, ח"כ שקד.

"משרד האוצר החליט לקצץ כ 300 מיליון שקל שהיו מיועדים למשכורות צוות כח האדם של מתקני השהייה. מכיוון שהמדינה לא מעבירה כרגע את מהגרי העבודה למתקנים וכ-8,000 מקומות עומדים ריקים, הוחלט לקצץ בתקציב. ראוי להבהיר לאוצר שכאשר המדינה תחדש את תהליך העברת המסתננים ממרכזי הערים למתקני השהייה, יידרש חלק מהתקציב".

ח"כ אלי ישי סקר את פעילותו בתור שר הפנים היוצא ואמר: "הצלחנו להקים גדר, והצלחנו להעביר את החוק למניעת הסתננות, שעכשיו אמנם עומד לדיון בבג"ץ, והצלחנו להקים מתקני שהייה. אני גאה במה שעשיתי. אני רוצה לומר שאם החוק הזה מוטל בספק, אז אפשר לצערי הרב לבקר בתקוף את המפעל הציוני של מדינת ישראל. זה החוק המינימלי שנותן הגנה על הריבונות של מדינת ישראל. אני לא מבין מדוע הפסיק תהליך ההחזרה מרצון ומדוע מתקני השהייה ריקים? אם מתקני השהייה ימולאו הם כולם שם יחזרו מרצונם החופשי".

זו לא בעיה שלנו

נציג משרד המשפטים עו"ד גרנות אמר כי "מדינת ישראל מקיימת מדיניות של אי הרחקה זמנית של מסתננים מאריתראה. מדיניות זו אינה חדשה והיא הונהגה בתקופות קודמות גם ביחס למקומות שונים כמו חוף השנהב. מדיניות זו נועדה להבטיח את מחויבותה של מדינת ישראל לעקרון המשפט הבינלאומי- עקרון אי ההחזרה, האומר שמדינות לא מחזירות אנשים למקום שבו נשקפת סכנה לחייהם, זה עקרון שמעוגן באמנת הפליטים גם", אמר.

בעקבות תשובה זו שאל ח"כ פייגלין את נציג משרד המשפטים: "האנשים הללו הגיעו אלינו ממצרים. מצרים מוגדרת במשרד המשפטים כמדינה רודפת תושביה? מדינה טרוריסטית? היא הרי מדינה חברה באו"ם! מדינה מתוקנת שיש לנו איתם הסכם שלום. אם הם מגיעים ממדינה שלישית, אז על מה אתה מדבר? למה משרד המשפטים מתעלם מהעובדה הפשוטה הזו שהבעיה של האנשים הללו היא הבעיה של המצרים ולא שלנו?"

עו"ד גרנות, שלא יכול לספק תשובה מספקת לח"כ פייגלין העלה את חמתו של הח"כ מהליכוד, שעזב בזעם את האולם בעודו מטיח: "הדבר האחרון שמעניין אתכם זה האנשים. יש לכם אג'נדה ואתם מאמללים את עם ישראל".

ח"כ יריב לוין אמר: הכל תקוע עכשיו רק בגלל סיבה אחת. היועמ"ש לממשלה החליט שהוא בודק מה נקרא 'רצון חופשי', ופה כל הסיפור. זה עניין של מדיניות ולא עניין משפטי. על פי ההיגיון שלכם, אולי אנחנו צריכים לשקם כל אחד מהם בוילה בסביון עם בריכת שחיה, כדי שנוודא שכשהוא חתם לנו הוא באמת חתם מרצון? צריך לבוא ולומר מי שחותם שהוא מוכן לצאת – יוצא, נקודה."

"כל העניין הזה הרי יכול להיפתר בשלוש שעות. אז בבקשה תעשו את זה ותעמדו מאחורי העניין. זה שאתם אדישים לסבל של האנשים האלה זה דבר נורא בעיניי, הרי אנחנו מקבלים מהם את המשכורת, אנחנו נציגי הציבור. בסופו של יום המשפט צריך לשרת את האדם ולא האדם את המשפט", הוסיף ואמר.

שיעור האיידס והמלריה גבוה

לאחר דברים אלו סקר פרופסור ברבש את המצב בבית החולים איכילוב והביא את הנתונים הבאים :

האוכלוסייה האפריקאית בת"א מונה כ-80 אלף איש; שני שליש אריתראים ושליש סודנים. המסתננים האפריקאים מהווים 15% מאוכלוסיית ת"א. "הבעיה היא שסגרו את הגדר אבל לא סגרו את העלייה הטבעית, ומספר האריתראים שנולדים אצלנו עולה משנה לשנה", אמר ברבש. הנתונים המדאיגים שהופיעו במצגתו של ברבש הם לא רק נתונים "דמוגרפיים".

על פי נתונים אלו מספר רב של לידות זקוקות לטיפולים נמרצים, שהרי נולדים פי שניים פגים. אחוזי תמותה של תינוקות בתוך הרחם גבוהים וישנן מחלות ויראליות מדבקות; שחפת, מלריה ואיידס. למשל אוכלוסיית האפריקאים מהווה שליש מהנשאים החדשים שמאובחנים באיידס בארץ. וחצי מהנשאים המאובחנים במלריה. בנוגע לשחפת- 15 ישראלים בשנה לעומת 65 אפריקאים המאובחנים כנשאי שחפת.

"על כל חולה שחפת ישנם 6 חשודים, וכל חשוד מקבל חדר מבודד, אחיות נפרדות ובדיקות יקרות לאין שיעור. משרד הבריאות לא מממן את הלידות כלל, והנטל הוא נטל משלם המיסים. הוצאות של 50 מיליון שח בקירוב על האוכלוסייה הזו. " הפליטים הם שקופים לא מכירים אותם ולא בהם- המדינה והאוצר לא רוצים להכיר להם בענייני רפואה כדי לא להכיר בהם בעניינים אחרים", סיים ברבש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו