אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעד הישיבות הקטנות: תורה נטו, מה רע?

אם אנחנו באמת רוצים לבנות חברה שיש בה גם אנשי תורה רציניים, אנחנו צריכים לברך על ישיבות כאלה ולעודד אותן. זה בטח לא פחות חשוב מישיבות מוזיקליות, כנראה אפילו יותר.

בעד הישיבות הקטנות: תורה נטו, מה רע?
  פלאש90

לפני כשנתיים, במסגרת סדרת כתבות שהכנתי על מוסדות החינוך בהר חברון, הגעתי לפגישה בישיבה הקטנה במעלה חבר. השעה היתה 22:30 והתאריך י"ט תמוז, חודש יולי למניינם.

בעוד שאר בני גילם היו כבר עסוקים בלהעביר את הזמן בחופש הגדול, ישבו תלמידי הישיבה בבית המדרש ולמדו גמרא. זה לא היה חובה, אבל הם היו שם בכל זאת, לומדים בחברותות. "זהו הערב האחרון של הלימודים", אמר לי אז ראש הישיבה, הרב עמיחי חזן,  "הם יוצאים לחופש מעט לפני ר"ח אב, כדי שיספיקו לטייל".

הישיבה במעלה חבר, אחת מהישיבות הקטנות הלאומיות, הוקמה ע"י הרב משה בלייכר, ראש ישיבת שבי חברון, לפני יותר מעשרים שנה ובעקבותיה קמו ישיבות נוספות עם מסלול לימודים דומה.

המטרה המוצהרת – גידול תלמידי חכמים שעיקר עיסוקם בתורה. לא מתוך זלזול בלימודים המקצועיים או באידיאל שילוב הקודש והחול, אלא, כפי שאמר לי אז ראש הישיבה, מתוך הכרה בחשיבותו של לימוד התורה בגיל הזה, על מנת לפתח אישיות של קדושה ותורה אצל הבחורים הצעירים.

מי שרוצה ומרגיש צורך, יכול לגשת לבגרויות בצורה מרוכזת בשנה האחרונה אבל מסלול הלימודים מתמקד בלימוד תורה. יש טיולים, יש פעילות חברתית, אבל קודם כל תורה.

אני יודע שזה לא מתאים לכולם, גם אני לא הייתי עומד בזה, אבל צריך לברך על כך שיש בתוכנו קבוצה איכותית שמשקיעה בלימוד התורה בקביעות, בהתלהבות ובחיבור אמיתי לדף הגמרא. אם אנחנו באמת רוצים לבנות חברה שיש בה גם אנשי תורה רציניים, אנחנו צריכים לברך על ישיבה כזו ולעודד אותה.

אין הרבה ישיבות כאלה, אין הרבה תלמידים שלומדים תורה באופן אינטנסיבי כזו, אולי 300 בציבור הדתי לאומי. הרי כל בוגר ישיבה תיכונית, גם אם המשיך אחר כך לישיבת הסדר, מודע היטב לעובדה שהלימודים התורניים לא השאירו אצלו רמה מספקת של ידע ועומק.

לאור זאת, מוזר בעיני החשש אותו הביעו כמה כותבים בשבועות האחרונים על 'חרדיזציה' של מערכת החינוך הדתית לאומית ועל גידול בורים ועמי ארצות שלא ידעו אח"כ להסתדר בעולם ה'אמיתי'. מהיכרותי האישית עם כמה בוגרים של ישיבות קטנות, אני מתרשם שגם אלו שבחרו במקצועות תורניים-חינוכיים וגם אלו שיצאו לעולם העבודה, מצליחים לא רע בחיים.

לכן, לא רק שלא צריך להתנגד למוסדות כאלו, אלא לראות איך מעודדים בעלי רצון וכישרונות מיוחדים בלימוד תורה, למקסם את כישוריהם בממוסדות המתאימים. זה בטח לא פחות חשוב מישיבות מוזיקליות או מקצועיות אחרות, כנראה אפילו יותר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
יש גם לבחון האם יוצאים משם ת"ח יותר גדולים
איתי | 17-02-2013 12:32
האידיאל נשמע טוב, אך המקומות האלו קיימים מספיק שנים כדי לבחון אותם במציאות. האם ראינו שמי שיוצא משם לומד אח"כ יותר שנים בישיבה גבוהה? לפי ההכרות שלי המצב שם פחות טוב מאשר בישיבות תיכוניות אחרות. ילד בגיל הזה צריך לפתח את כוחות החיים שלו- אם תשימו לב השקידה הכי גדולה היא מאנשים שבאים ממכינות לישיבות. קודם קומת החול אח"כ קומת הקודש. אחרת הוא הופך להיות צול"ר.
2
קודם כל נשאל מה דעתו של האדמו"ר הרב יהיר לפיד ...
שמשון | 17-02-2013 13:05
3
על החשיבות של התרבות המודרנית (להבדיל מפוסט מודרנית)
עמוס | 17-02-2013 16:44
חיפוש האמת אינו צריך להכנע בפני עמדות "סמכותיות". את זה צריך ללמוד מילדות. זו הדרך להציל את התורה ממישגים מצטברים.
4
תקרא מחקרים על היכולת של החרדים להשתלב בלימודים אקדמאים
אפרים | 17-02-2013 17:56
אחוז קטן ביותר מסוגל להשלים את החסר. מי שלא מאמן את המוח שלו מגיל צעיר בחשבון, אנגלית, הבנת הנקרא, ענייה על שאלות, כתיבה לרוב לא מסוגל להשלים את החסר בגיל מבוגר.
5
מעולה - צודק! ניתן לרכוש בגרות בשנה אך התמדה בתורה וקדו
ליטל | 17-02-2013 21:51
וקדושה ניתן לרכוש רק בהפנמה ושינון מגיל צעיר עוד לפני שנחשפים לגמרי לכל הזוהמה... ישר כח!! כן ירבו ישיבות כאלו בישראל (גם בצפון!!)
6
הדלי"ם חכמים יותר מכל גדולי הדורות
רפורמים | 17-02-2013 23:53
7
כל המשנה ידו על התחתונה
לדתילונים | 17-02-2013 23:56
על מי נשענתם ששינתם את דרך הלימוד המקובלת בעם ישראל לאורך הדורות? על שרלו, פירון וחבריו? מה בין תלמידיו של אברהם אבינו לתלמידיו של בלעם הרשע...? למה להשוות בין התלמידים ולא בין רבותיהם? אם כי ההבדל בין הרבנים גם ניכר בבירור, הרי שאין טעם להמשיך ולהתדיין משרואים את פירות ההילולים שיצאו מהם....
8
כי מהדתילונים יצאו גדולי תורה, חסידות ובעלי מוסר....
בינוניות זה אידיאל?! | 17-02-2013 23:57
9
נפתלי בנט = הורס ומחריב הדת ביהירות לפידיסטית
מרכ | 18-02-2013 0:26
10
בהוקרה לישיבת מעלה חבר
לאה | 18-02-2013 10:54
מה שעשו לבן שלי בישיבה לא יכול להיות מתואר במילים. הוא רכש יכולות למידה. כושר ריכוז. מידות מעולות. מילד עצבני הפך לנער נעים הליכות. אפס תקלות של גיל התבגרות. מי קבע שעמידה בבחינות בגרות היא העגל שאליו צריכים להשתחוות? כיום שיש כל כך הרבה מסגרות חדשות ללימודים. - זו לא אמורה להיות בעיה כלל. אין תחליף לנער מאושר. בוטח בדרכו ומלא בתורה .
11
גיל ההיתבגרות זה הגיל הכי מתמיד וחשוב לנצל אותו לתורה
ידידה | 18-02-2013 13:29