אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה המצווה הראשונה שנצטוו ישראל היא קידוש החודש?

השיעור השבועי של הרב יצחק נריה | הפעם: פרשת בא ומצוות קידוש החודש | צפו בשיעור ותגיעו מוכנים עם רעיונות יפים ומיוחדים לשולחן השבת

למה המצווה הראשונה שנצטוו ישראל היא קידוש החודש?

בשיעורו השבועי של הרב יצחק נריה, ראש ישיבת 'תורה בציון' ויו"ר קרן 'אחד לאחד' שהתקיים בבית הכנסת "רננים" בהיכל שלמה בירושלים התייחס הרב למצוות קידוש החודש ומשמעותה הרעיונית בתוך תרי"ג המצוות בכלל ובפרשתנו בפרט.

בשיעורו מביא הרב יצחק נריה מספר מקורות:

"הגאון הרב יעקב אריאל בספרו מאהלי תורה מדגיש את האחריות על הזמן, עבד אין לו משמעות לזמן. ואיך הגאולה מתחילה? הגאולה מתחילה עם אחריות לזמן. ברור לנו שהאתגר קשה שבעתיים כי רוב העולם לא עובד בעבודה קשה פיזית ויש לנו המון זמן, שהרי בעידן הפוסט תעשייתי, מכונות ענק ורובוטים עושים את עיקר העבודה".

"אף על פי כן, נראה כי עוד לא הצלחנו להפנים את האחריות שיש לנו על הזמן. כולנו מכירים את תחושת ההחמצה של בזבוז זמן בסוף היום. אבל נראה כי יש בזה הרבה יותר, יש במצווה הזו מימד ציבורי עצום – היא שייכת לא רק לפרט, אלא לאומה כולה".

"לאור זה הסברנו את דברי חז"ל המחרידים על אשר ארע לתנא הקדוש רבי אלעזר בן ערך, בכיר תלמידי רבן יוחנן בן זכאי. ויש עוד הבטחה ועומק במצוות קידוש החודש. כמו שמתואר בשפת אמת, לא משנה איפה יהודי נמצא ומה עבר עליו, הוא תמיד יכול ומצווה להתחדש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו