שידור חי: מנהיגי העולם בפורום השואה הבינלאומי - סרוגים

שידור חי: מנהיגי העולם בפורום השואה הבינלאומי

מנהיגי העולם משתתפים כעת בטקס המרכזי של פורום השואה הבינלאומי ביד ושם. ריבלין תקף: "האנטישמיות היא מחלה ממארת". נתניהו הבהיר: "'לעולם לא עוד' היא ציווי מתמיד לפעולה"

שידור חי: מנהיגי העולם בפורום השואה הבינלאומי
  משתתפי פורום השואה הבינלאומי (צילום: חיים צח\לע"ם)

העולם זוכר: 46 מנהיגים מכל רחבי העולם, התכנסו כעת (חמישי) ביד ושם לכינוס "פורום השואה הבינלאומי", שנערך לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו. לצידם ישתתפו באירוע כ-700 איש, ביניהם שרים, חברי כנסת, וניצולי שואה.

צפו בשידור חי:

בטקס יישאו דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא פורום השואה העולמי משה קנטור, מנכ"ל יד ושם הרב ישראל מאיר לאו, ומנהיגי המעצמות שלחמו נגד הנאצים במלחמת העולם השנייה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, נשיא צרפת עמנואל מקרון, והנסיך צ'ארלס הבריטי. עוד ישא דברים נשיא גרמניה פרנק-וולטר שטינמאייר, שהודיע כי ינאם באנגלית ולא בגרמנית מתוך התחשבות בניצולי השואה.

במת הפורום ביד ושם (צילום: חיים צ"ח\לע"ם)

ריבלין: "האנטישמיות היא מחלה ממארת"

את הטקס פתח נשיא המדינה ראובן ריבלין, שעלה לבמה לאחר שהוצג סרטון המתעד את אירועי האנטישמיות בעולם והחשיבות בזכרון השואה והמאבק בשנאה וגזענות. "אורחים נכבדים וכל ידידיי – ויש כאן כל כך הרבה ידידים טובים כאלו – היו ברוכים בבואכם לירושלים" אמר בפתח דבריו. "ב-21 בינואר 1945 נפתחו שערי הגיהנום. אושוויץ, המפעל הגדול ביותר בתולדות האנושות, שוחרר. הזוועה שהתגלתה לחיילי הצבא האדום שנכנסו למחנה הייתה בלתי נתפסת. מיליון ו-600 אלף בני אדם היו באושוויץ, מתוכם מיליון וחצי יהודים – כמעט כולם נרצחו".

"גם אנחנו עומדים כאן היום, מלכים, מנהיגים, ראשי מדינות, בבית יד ושם בירושלים, למען נזכור ולמען לא נשכח" הוסיף ופנה למנהיגים שבאו מרחבי העולם: "בשם העם היהודי, וכנשיא מדינת ישראל, אני מודה לכם מעומק הלב שהגעתם לכאן. תודה על הסולידריות שלכם עם העם היהודי, המחוייבות שלכם לזכרון השואה ולאזרחי העולם המאמינים בחירות ובכבוד האדם".

המשתתפים בטקס (צילום מסך)

"בסופו של יום, החירות, כבוד האדם והברית למען החיים ניצחו במלחמת העולם השנייה, וזה לא מובן מאליו" המשיך. "מה היה קורה בעולם שבו בעלות הברית לא היו מתאחדות? בעולם שבו תורת הגזע היא התורה השולטת? אפשר רק לדמיין. אנחנו מציינים גם את היכולת שהייתה לקהילה הבינלאומית להתאחד ולפעול למען מטרה משותפת, ואת ההכרח של הקהילה הבינלאומית לפעול יחד אל מול האנטישמיות והגזענות, מול גורמים רדיקלים שמפיצים כאוס וחורבן, שנאה ופחד – עלינו לעמוד יחד כחומה בצורה לכבוד האדם, לכבוד האנושות".

"אנחנו מתרחקים מהשואה, אבל חייבים לזכור: גם היום אנחנו זקוקים לאחריות" סיכם. "העם היהודי הוא עם זוכר – לא מתוך תחושת עליונות, לא כדי להתבוסס בזכרון הזוועה, אלא זוכרים כי אנחנו מבינים שאם לא זוכרים – ההיסטוריה חוזרת. לא רק בני אדם עלו בעשן במשרפות אושוויץ – גם כבוד האדם והחירות עלו באש שמה".

"גרמניה הנאצית ניסתה להשמיד את העם היהודי מתוך תפיסה של גאולת העולם מהיהודים – אבל בכך תורת הגזע הנאצית עלתה בחייהם של מעל 6 מיליון בני אדם. שלא נתבלבל – אנטישמיות וגזענות לא נעצרת ביהודים. הם מחלה ממארת שהורסת ומפרקת חברת, מפרקת חברות מבפנים – ואף חברה, אף דמוקרטיה לא חסינה מפניהם. מדינת ישראל היא איננה פיצוי על השואה. ישראל קמה לא כדי לפצות את בני ישראל – היא קמה כי היא הבית שלנו, של העם היהודי. ממנה הגענו ואליה שבנו אחרי 2000 שנות גלות".

בסיום דבריו ריבלין הבהיר: "האנטישמיות החדשה שמתפרצת היום בצורה מדאיגה, בדמות עליונות, טהרנות לאומית ושנאת זרים, גובה מחיר איום ונורא. האנטישמיות היא מחלה כרונית – שמגיעה מימין, משמאל ומכל מקום בהיסטוריה. האנטישמיות לא השתנתנה, אבל אנחנו השתננו. מדינת ישראל איננה קרבן, והיא לעולם תהיה ערבה לקהילה היהודית בתפוצות, שלומן וביטחונן. מדינת ישראל היא חלק מהקהילה הבינלאומית הפועלת לחיזוק ערכים דמוקרטים ובלימה של כוחות רדיקליים שזורעים טרור, שכול והרס, ומאיימים על כל אזרחי העולם המאמינים בחופש. כך נהגנו וכך נמשיך לנהוג".

נתניהו: "לעולם לא עוד – ציווי מתמיד לפעולה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בדבריו גם לאיום הטרור והאנטישמיות. "העצים שנטועים ביד ושם מהווים עדות לאומץ יוצא הדופן של האורחים כאן. נוכחותכם כאן וירושלים מכבדת את הזכרון של 6 מיליון ההרוגים בשואה – ישראל והעם היהודי מודים לכם" אמר. "לפני 75 שנה יצא העם היהודי מגיא ההריגה הגדול בתולדות האנושות. הניצולים לא שוכחים דבר – את חוסר האונים, את הסבל האינסופי, את הלהבות והעשן, השכול והאובדן. בד בבד, הם זוכרים בהוקרת תודה עמוקה את יום השחרור, את כניסת הצבא האדום לאושוויץ וההקרבה העצומה של בנות הברית והעמים כאחד".

"אני בא לכאן מטקס מרגש של חנוכת אנדרטה לזכר חללי המצור בלנינגרד – וזהו חלק אחד מהמחיר הבלתי נתפס של הניצחון על הנאצים. אבל דווקא ביום הזה חייבים לומר – בשביל 6 מיליון בני עמינו, ביניהם מיליון וחצי ילדים – שערי הגיהנום נפרצו מאוחר מדי. לכן ביסוד התקומה של מדינת ישראל מונח ציווי מרכזי – לא תהיה שואה נוספת" הבהיר והתחייב. "כראש ממשלת ישראל, זוהי המחוייבות העליונה שלי".

"עבור העם היהודי, אושוויץ הוא יותר מהסמל האולטימטיבי של הרוע – אלא גם בסמל של חוסר האונים האולטימטיבי. זה מה שיכול לקרות כשאין לנו קול, אין לנו ארץ ואין לנו מגן. היום יש לנו את כל הדברים הללו. היום קולנו נשמע בבית הלבן ובקרמלין, במסדרונות האו"ם ובקונגרס, בלונדון, פריז, ברלין, ובירות העולם כולו. היום אנחנו בארצנו, המולדת העתיקה שלנו, שאליה כינסנו מכל האומות התפוצות כדי לבנות מדינה חזקה ועוצמתית".

"אושוויץ הוא הסמל של חוסר האונים היהודי". נתניהו (צילום מסך)

"כל הזמן, האומץ של החיילים שלנו, הכח של הנשק שלנו, הרוח של העם שלנו – כל אלה עמדו מול אלה שרצו להשמידנו. ידינו מושטת לכל מי שרוצה שלום, ורבים מושיטים את ידם חזרה. העם היהודי למד את לקחי השואה – תמיד לקחת ברצינות את האיומים של אלה שרוצים להשמידנו, להתמודד עם איומים בזמן שהם עדיין קטנים, ויותר מכל – על אף שאנחנו מעריכים את התמיכה הרבה של ידידינו, חשוב שיהיה לנו את הכח להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. ישראל תמיד חייבת להישאר אחראית לגורלה".

בהמשך דבריו נתניהו התייחס לאיום האיראני. "למרות כל התקווה, יש הרבה חשש ודאגה. אני מודאג שטרם ראינו עמדה אחידה ונוקשה כלפי השלטון האנטישמי ביותר בעולם- שלטון שרוצה לפתח נשק גרעיני ולהשמיד את מדינת ישראל. אנחנו מצדיעים לנשיא טראמפ שעומד מול אותם אכזרים מטהרן, שמשעבדים את העם שלהם ומאיימים על שלום העולם כולו וביטחון העולם כולו. אני קורא לכל מי שרוצה להצטרף למאמץ הזה כדי להתמודד מול איראן. בכל מקרה שוב אבטיח – ישראל תעשה ככל שתצטרך כדי להגן על העם שלנו ועתידו של העם היהודי.

גבירתיי ורבותיי, כראש ממשלת ישראל אני מתחייב שהמילים 'לעולם לא עוד' לא יהיו ססמה ריקה מתוכן, אלא ציווי מתמיד לפעולה" הבהיר בסיכום. "עם ציווי זה נמשיך את התקומה של עמנו, מעצמות לעצמאות, ומעצמאות לעוצמה. מאושוויץ לירושלים ומחושך לאור".

פוטין: "השואה צריכה להיזכר במלואה, ללא השמטות והשתקות"

לאחר שנפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וחנך אנדרטה לזכר הרוגי מצור לנינגרד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בנאומו כי "היום אנחנו מאוחדים באחריות משוטפת. יש לנו חוב בפני העבר והעתיד – אנחנו אבלים על כל קרבנות הנאצים, ביניהם גם 6 מיליון יהודים שנרצחו בצורה מזעזעת ובמכוון. כ-40 אחוז מהקרבנות הם תושבי ברית המועצות לשעבר, ולכן השואה היא פצע עמוק בשבילנו. זה טרגדיה שנזכור תמיד".

"בגיהנום שנקרא אושוויץ נרשמו עינויים ונסיונות השמדה המונית. מיליונים נרצחו, ברובם יהודים. הרצח המכוון והשיטתי, והפשע הנוראי שהנאצים ביצעו, זה אחד הפרקים השחורים ביותר בהיסטוריה המודרנית – אך צריך לזכור שהיו משתפי פעולה: עוזרי הנאצים. במחנות ההשמדה והריכוז שירתו לא רק הנאצים אלא גם עוזריהם מרחבי אירופה. מרבית היהודים נרצחו בשטחים הכבושים של ברית המועצות".

(צילום: מארק ניימן\לע"מ)

"השואה הייתה השמדה שיטתית ומכוונת של בני אדם, אבל צריך לזכור שאנשים התכוונו לעשות משהו דומה מאוד לעמים אחרים. הם הכריזו על רוסים ואוקראינים כ"תת אדם". העמים הסלאביים נועדו להיות משרתים ללא זכויות, תרבות ושפה, או שהיו אמורים להיות מושמדים. הסובייטים שמו קץ לזוועה הנאצית והביאו שחרור לאירופה – שעליו שילמנו מחיר כבד, שאף אחד לא חלם עליו: 27 מיליון אנשים שנרצחו. לעולם לא נשכח את זה.

"זכרון השואה הזה יכול להיות מלא ולשמש כלקח ואזהרה רק אם נזכור אותו במלואו, ללא השמטות והשתקות. לצערי, היום הנושא הזה הופך למוקד לתעמולה פוליטית – וזה לא יכול להיות אפשרי. מטרת הפוליטיקאים כיום היא להגן על שמם הטוב של הגיבורים של העבר, של קרבנות החפים מפשע ושל עוזריהם – ובשביל זה צריך להשתמש בכל הסמכויות שעומדות לרשותנו. אני בטוח שכל מי שנמצא כאן חושב כך ומוכן להגן על האמת ועל הצדק".

מייק פנס: "העולם חייב לעמוד מול מכחישי השואה באיראן"

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, שייצג את ארה"ב בפורום, היה הבא שנשא דברים. "במעמד הזה אנחנו מתכנסים כדי לקיים את החובה הקדושה שלנו – חובת הזיכרון. לעולם לא להרשות לזכרונם של אלה שמתו בשואה להישכח על ידי אף אחד" אמר. "המילה 'זכור' מופיעה 169 פעמים בתנ"ך – והיום אנחנו זוכרים את מה שהנשיא דונלד טראמפ אמר: זוכרים הכתם השחור על ההיסטוריה האנושית, הפשע הגדול ביותר שאדם ביצע מול אדם".

(צילום: חיים צ"ח\לע"ם)

"היום, כולנו גם זוכרים את אלו שנותרו בחיים ומכבדים אותם. הם היו עדים לרשע הזה, ומשמשים כדוגמה לאנושות בחייהם. אנחנו גם מכבדים וזוכרים את זכרון כל בנות הברית, כולל יותר מ-2 מיליון חיילים אמריקניים שעזבו את ביתם החם וסבלו סבל רב כדי לשחרר את אירופה. לבסוף אנחנו מכבדים גם את הגיבורים הלא יהודים, שהצילו אינספור אנשים. הישראלים קוראים 'חסידי אומות עולם'. בתקופה של פחד הם הראו אומץ, וזכרם צריכה להדליק מחדש את האש בליבנו לעשות את אותו דבר בזמננו.

"אנחנו חייבים לעמוד כמו שהם עמדו נגד גלי זמנם, להיות מוכנים להתעמת ולחשוף את הגל הגובר של האנטישמיות שמדליק שנאה ואלימות ברחבי העולם, וחייבים לעמוד לצד האחר" הבהיר. "בו זמנית, אנחנו חייבים לעמוד נגד המדינה היחידה שמכחישה את השואה ומתחייבת למחוק את ישראל מקיום. העולם חייב לעמוד מול המשטר של מכחישי השואה באיראן. אנחנו צריכים גם להכיר באומץ של כל המנהיגים שהתכנסו כאן היום. יחד יש לנו את הכוח לוודא שמה שאנחנו זוכרים כאן לא יקרה שוב לעולם". את דבריו סיים בתפילה בעברית: "עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל ואמרו אמן".

מקרון: "האנטישמיות היא לא רק בעיה של היהודים"

בביקורו הראשון בישראל, נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר כי "המילים יכולות להיתפס כדבר מה, אבל לראות את כולכם מכונסים כאן כבר אומר כל כך הרבה, אפילו בלי מילים. לפני 75 שנה לא היו חגיגות בעת שחרור המחנות, אלא רק שתיקה ודמעות. לעמי אירופה, זה אפילו לא היה אירוע, ולשורדים זה היה הקלה מעוטה – הרי הנורא מכל כבר קרה".

"הזוועה של מה שקרה, מה שהם חוו אז, לא ניתנת לתיאור במילים, ולרבים גם לא היה דבר שאפשר לשמוע, לתת לו שם או להעלות על הדעת. ולמרות זאת, כמה מהניצולים גברו על הרצון לשכוח כדי למסור ולספר את סיפורם של המתים" הוסיף, כשהוא מצטט מספרו של אלי ויזל. "היה צריך את כל המאבקים וכל הלוחמים הללו, ואני רוצה לחשוב עליהם היום".

מקרון והרב ישראל מאיר לאו (צילום: חיים צ"ח\לע"ם)

"גם בצרפת היו דברים איומים, והיה צורך בשם ומוסד שיעניק לדברים הללו שם – וכאן יד ושם עמדו במשימה" ציין. "לכן השואה אינה יכולה להיות בגדר היסטוריה שניתן לשחק איתה ולהציג הוכחות. שלא נתבלבל בין הדברים – לאיש אין זכות להעלות את זכר המתים הללו כדי להצדיק שנאה בת זמננו, כי כל אלו שנפלו מחייבים לדבוק באמת, בזיכרון ובדו-שיח".

"אין סמל יפה יותר מזה שכולנו מכונסים כאן ופועלים כאן יחד נגד ההכחשה או דברי הנקמה שנשמעים. זו גאווה לי לראות את המדינות המיוצגות היום" הבהיר. "אירופה חייבת להישאר מאוחדת ולא לשכוח, לא ליפול למחלוקת. זה הלקח שאנו צריכים להפיק מהשואה. גם הקהילה הבינלאומית חייבת שלא לשכוח דבר – ממה שהברבריות ושלילת האחר, הדרת האחר, החוק הבינלאומי שנרמס יכולה לעשות".

"אנחנו חייבים לזכור, כי היום האנטישמיות שוב מרימה את ראשה המכוער – ואנחנו חייבים לעצור אותה. האנטישמיות היא לא רק בעייתם של היהודים – אלא בראש בעייתם של האחרים" טען מקרון. "בכל מקום שהאנטישמיות מופיעה, כך מופיעה גם השנאה והפלגנות, המחלוקות מתפשטות, ואף אחד לא יוכל לצאת מכך כשהוא מנצח. מול האנטישמיות החדשה הזו אסור לנו לוותר". את דבריו סיים בציטוט בעברית: "זכור, אל תשכח לעולם".

הנסיך צ'ארלס: "לקחי השואה עדיין רלוונטיים היום"

הנסיך הבריטי אמר כי "אין שפה שתוכל לתאר את הזוועות ורצח העם שהיה. קנה המידה העצום של השואה – איש לא יכול להבין את מה שחוו כל אלה שחיו בצל של הזוועה הזאת. זה דבר שבלתי ניתן לתפוס. קנה המידה היה גדול כל כך ובעל השפעה גדולה כל כך, סבל כל כך רב נגרם – ולכן אירועים כאלה של זכרון הם כל כך חשובים".

"האנושות צריכה להפיק מהשואה לקחים. רק בגלל שאי אפשר לתאר את הרוע לא אומר שאי אפשר לנצח ולגבור עליו. מסיבה זו יש משמעות מיוחדת למפגשנו כאן בישראל, שבו שורדי השואה מצאו מקלט ובנו עתיד טוב יותר. הייתה זו זכות מיוחדת בחיי לפגוש כל כך הרבה ניצולי שואה, שנתקבלו בברכה בבריטניה והחלו שם חיים חדשים ותורמים תרומה אדירה לעולם כולו בשנים הבאות".

(צילום: חיים צ"ח\לע"ם)

לדבריו, "לקחי השואה עדיין רלוונטיים עד היום. 75 שנה אחרי הששחרור של אושוויץ, השנאה וחוסר סובלנות עדיין נמצאים בלב האנושי, ועדיין מפיצים שקרים חדשים. הם רק עולים בתחפושות חדשות – אך עדיין מחפשים קרבנות חדשים. עלינו לוודא שסיפורם של קרבנות השאה ימשיך להתקדם ולהיזכר בכל דור חדש. בבריטניה אמרו שיש סיכון שהשואה תונח תחת פעמון זכוכית – כמו שקרה למלחמות בהיסטוריה – אך גם לכך לא יהיה שום תועלת".

"אסור שהשואה תהפוך להיות עוד עובדה היסטוריה. אסור לנו להפסיק להזדעזע מהעדויות והסיפורים, והם צריכים להיות לנו תמרור אזהרה" הבהיר בסיכום. "עלינו להתחייב מחדש לסובלנות, לכבוד ולהבטיח כי אלה שחיו וחוו את האופל הזה תמיד יהיו אור לגויים ויובילו את הדורות הבאים באורם".

נשיא גרמניה בירך בעברית: "ברוך שהחיינו"

נשיא גרמניה פראנק וולטר שטיינמאייר אמר מוקדם יותר היום כי ידבר באנגלית ולא בגרמנית מתוך ההתחשבות בניצולי השואה – אך הפתיע את הנוכחים כשהתחיל את נאומו בעברית בברכה: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. זו מתנה ומעשה של חסד לשאת בפניכם דברים כאן ביד ושם ביום זה. כבוד הנשיא ריבלין, משה קאנטרו הנכבד – רוב תודות על הזמנתכם".

"כאן ביד ושם בוערת אש התמיד לזכרון קרבנות השואה. מקום זה מזכיר לנו את הסבל שלהם ואת חייהם של מיליונים. אנחנו מעניקים להם, כפי שכתוב בספר ישעיהו – יד ושם. גם אני ניצב בפני זה כיד וכאדם, וכגרמני. אני קורא את שמם, שומע את סיפוריהם, ומרכין את ראשי בצער עמוק ביותר".

"הרצח ההמוני של 6 מיליון יהודים הוא הפשע הנורא ביותר בהיסטוריה, והוא בוצע על ידי בני עמי" הודה. "המלחמה הקשה בעולם יצאה גם כן מארצי. 75 שנה אחרי שחרור אושוויץ, אני ניצב כאן כנשיא גרמניה ומחזיק את משא האשמה הכבד – אך יחד עם זאת ליבי מלא בהכרת תודה על ידיהם של השורדים המושטים כלפינו, ועל האמון שהעם בישראל נתן בפנינו. אני מכיר תודה שמיליוני יהודים חיים בישראל ובגרמניה, ומתרגש מנתיב הפיוס שפתח נתיב חדש של שלום".

"הלוואי שיכולתי לומר שלמדנו לקח אחת ולתמיד, אבל אני לא יכול לומר זאת כשרוחות השנאה מנשבות כל העת" סיכם. "לא יכול להיות סוף לזיכרון. השנאה אותה שנאה, והרוע אותו רוע. עלינו לזכור: לעולם לא עוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
"עצות והדרכה על צניעות האשה בזמנינו"
הנה קצת הדרכה | 23-01-2020 14:11
הנה קצת עצות והדרכה על צניעות האשה בזמנינו לאור המקרה הקשה שאֵ֥ין אִ֖ישׁ שָׂ֣ם עַל־לֵ֑ב: לענ של חני סוליש זל ושטרנה שרה קלפמן זל, אלו הן שתי בנות הדודות שנמצאו ללא רוח חיים, ליד ישיבה בגבעת שאול, רחל. כהיום אסון רודף אסון, ואֵ֥ין אִ֖ישׁ שָׂ֣ם עַל־לֵ֑ב, וְאַנְשֵׁי־חֶ֤סֶד נֶאֱסָפִים֙, בְּאֵ֣ין מֵבִ֔ין כִּֽי־מִפְּנֵ֥י הָרָעָ֖ה נֶאֱסַ֥פו, האם כהיום אתם רואים שהכל חזק ומתוק? אכן אסון רודף אסון, מוות מיותר שזועק זעקה אילמת. אם זו תרבות הדחיפות, אם זה אסון הטביעות, ואם זו שפיכות הדמים המיותרת והמרושעת ברשתות החברתיות. ואם מישהו כאן לא יתעורר, ולא יקח על עצמו את האחריות הציבורית הדרושה, על מנת לשפר החינוך של צניעות בנות ישראל, בגיל צעיר, ע”פ דעת תורתינו הקדושה, היינו עפ השולחן ערוך, זה יכול ליגמר חלילה בעוד שורה של אסונות מיותרים שצפויים לנו ח”ו. כידוע שברגע שאשה סוטות הן מדרכי הצניעות, ולא מקדשות את גופן לבעליהן בלבד, מרחיקות הן את הגאולה מכל עם ישראל, ומרבות פריצות וניאוף בעם ישראל. וברגע שמתנהגות הן כיאה לבת מלך, ושומרות את יופיין רק לבעליהן. הם מרבות הן קדושה בעם ישראל, משרות ברכה בתוך ביתם, ומקרבות את הגאולה. ולא כאן המקום לפרט את כל הנקודות שטעונות שיפור משמעותי אצלינו בצניעות. אבל האדישות שפושה בציבור, לצד אנחות של “אוי ויי”, והנה, ממשיכים הלאה, כאילו כלום לא קרה כלום, ואז גם לא משפרים הצניעות, זה אסון גדול שצריך תיקון גדול. היופי שלך, זה הצניעות שבך! שכל אישה שהולכת בצניעות, היא כמו יהלום בתוך ערימה של חול!ולא כאן המקום לפרט את כל הנקודות שטעונות שיפור משמעותי אצלינו בצניעות. אבל האדישות שפושה בציבור, לצד אנחות של “אוי ויי”, והנה, ממשיכים הלאה, כאילו כלום לא קרה כלום, ואז גם לא משפרים הצניעות, זה אסון גדול שצריך תיקון גדול. היופי שלך, זה הצניעות שבך! שכל אישה שהולכת בצניעות, היא כמו יהלום בתוך ערימה של חול! אליכם בנות ישראל הכשירות, גאולת ישראל תלויה בכם כי בזכות נשים צנועות נגאלו ישראל ממצריים ובזכות האמונה הפשוטה והצניעות שלכן תיגאלו, הצניעות היא ללא ספק אחד מיסודות היהדות. את הציוו יש בתורה (ויקרא יט, א) קְדֹשִׁים תִּהְיוּ מפרש רשי: הוו פרושים מהעריות ומן העבירה, שכל מקום שאתה מוצא גדר ערווה אתה מוצא קדושה. אבל אותן בנות ישראל ההולכות עקב בצד גודל, נטויות גרון, מדיפות ריחות של בשמים לכל עבר, עם מלבושים של זנות וזימה, כדי למשוך עין בחורי ישראל, אוי לכם אהה עליכם כי בבוא האויב תתבזו ותושפלו עד עפר, עוד תהפכו לשפחות כי בנות זימה אתן, ואָסַפְתִּי אֶת כָּל הַגּוֹיִם אֶל יְרוּשָׁלַ‍ִם לַמִּלְחָמָה וְנִלְכְּדָה הָעִיר וְנָשַׁסּוּ הַבָּתִּים וְהַנָּשִׁים תשגלנה [תִּשָּׁכַבְנָה] כבר אי אפשר ללכת ברחוב, אין מקום איפה לשים את העיניים. אתן - שהתלבשתם כדי למשוך תשומת לב ועיין – מבחורי ואברכי ישראל, תאנסו בכוח ותהפכו לשפחות מין, כבנות היזידים בעיראק הנאנסות, ואין מי שישמע צעקתכן ואין מי שיגן בעדכן. הבהרה! אני לא מדבר על בנות שלא שומרות תורה ומצוות, מדבר אני אליכן בנות החרידות מכל החוגים!!! בנות גאולה בירושלים, ובנות רבי עקיבא מבני ברק, בארא פארק, לייקווד, מאנסי, קרון הייטס, A.L. ENGLAND וכו' וכו' וכו' בכל מקום בעולם שהם....... אתן -בנות חרדיות מבתים חרדים המדקדקים קלה כבחמורה, וחלק מהבעלים שלכן אף יושבים ולומד בכולל, אתן – ההולכות ברחוב כזונות חצופות, במלבושים נוראים המעוררים את קליפת בעל פעור, אתן – ההולכות בחגורות המבליטות את מקום זימתכן, ובחולצות שלא מביישות את מיטב הגויות והזונות בפריז, אתן – ההולכות בפאות נוכריות פרועות שיער כבחורות רווקות, כדי למשוך הבחורים ואברכים לניאוף רחל, אתן – יבוא יומכן בקרוב ותושפלו עד עפר ממש, כבודכם ייאנס אין מי שיגן בעדכן ובעד בניכם ובנותיכם חו, כי פגעתן בכבודי, אמר ד'. הפוסקים המתירים, לא העלו על דעתם את הפאות של היום, עם גוונים ותלתלים, עם גלישה והפרזה. את רוב הפאות של היום, אף פוסק בעולם לא התיר ולא יתיר. גם אתם בעליכם לא תנוקו ותמותו במלחמה הנוראה, שום מצווה ולימוד תורה לא יועיל להצילכם ולהגן בעדכם, כי בזמן שאתם יושבים ולומדים נשותיכם יוצאות בהסכמותיכם ומחטיאות את בחורי ונערי ישראל בעבירות הכי חמורות רל. אוי לכן כי גרמתם קטרוגו גדול ונורא בשמיים, כי בנות ישמעאל היינו בנות השפחה, כן לבושות בצניעות כפי שצויתי אתכן בתורת ישראל, ואתם בני ישראל בני האהובה בנות אימותינו שרה רבקה רחל ולאה לבושות לפי תורת הזנות והניאוף. נשים רבות לבושות לא צנוע, טוענות שאין זה בשביל הרואים, אלא שכך הן מרגישות טוב בינן לבין עצמן. אבל עליהן לעשות חשבון נפש באמת, האם גם כשהן קמות בבוקר הן מיד מתלבשות כך, או רק כשהן יוצאות החוצה. ואז היא חוטאת ומחטיאה את הרבים. זו גם עבירה בין אדם לד' וגם בין אדם לחבירו. כיצד תבקש סליחה מכל האנשים שהחטיאה?! אולי מאות אלפים! אדרבה חכמים אמרו שאשה צריכה להיות יפה בבית עבור בעלה, ומכוסה כאשר יוצאת החוצה. אשרי האשה הצנועה, ד' יברך אותה. גם אתם: מדריכים/ות רבנים אדמורים ראבד דיינים פוסקים (על הלכות צניעות) מוצים ומנהיגי וגדולי הדור וכו' תיתנו את הדין בגדול על שתיקתכם, אעפ שאתם יודעים שיש חיוב חמור להיות צנועה, ולא תנוקו כי קל קנא לא ינקה, ולא יראה בך ערוות דבר ושב מאחריך חו. חוסר צניעות מביא פיגועים ואסונות חו. ומה הוא בגד צנוע? א. שמכסה הכל ממש. ב. שאינו צמוד בכלל. ג. שאינו קצר. ד. שאינו מושך עין בצורתו או בצבעו. ומה גורם לאשה אפילו שהיא בעלת יראת שמים, כולל לפעמים אפי' רבניות, ללבוש בגדים לא צנועים? מה גורם לאשה יראת שמים, ללבוש בגדים לא צנועים? ולהתייפות בפני הרואים? כמה סיבות, כמו שכתוב בספר גדר העולם של החפץ חיים זל על צניעות: עצלות להתלבש כדין, ופיתוי היצר שמסית אותה ליפות עצמה. הגיע הזמן לסלק את מלאך המוות הרוחני והגשמי ממחננו! פריצות המלבושים שורפת את קדושת הנשמה. יהי רצון שתשרה שכינה במעשה ידיכם אמן וכן יהי רצון.
למגיב בתגובה מס' 1
שמשון | 27-01-2020 19:26
שהוציא לעז וקיטרג על הנשים החרדיות הצדקניות: הנשים החרדיות, ברובן, מכסות כל מה שצריך לכסות, דהיינו את את הרגל עד הברך ואת היד עד המרפק, כולל הברך והמרפק, ובבגדים שאינם צמודים כל כך. המושג צניעות בימינו השתבש לגמרי. שמים דגש על צניעות הבגדים, וגם הופכים את הצניעות לכיעור. שימת הדגש על צניעות בבגדים היא טעות, כי אשה המכוסה כמו שצריך ומסתובבת ברחובות כל הזמן, או שהיא עובדת במקום ציבורי ובאה במגע תמידי עם גברים, אין לה שום קשר לצניעות, למרות שבגדיה רחבים או שהמראה הכללי שלה הוא מכוער. צניעות איננה כיעור, ואשה יכולה להיות גם יפה וגם צנועה. יתירה מכך, יש חיוב על אשה נשואה להיראות יפה תמיד, כדי שתמצא חן בעיני בעלה (וזה אמור גם כאשר היא יוצאת לרחוב). בגמ' במסכת תענית (דף כג) מסופר על אחד מגדולי האמוראים שאשתו יצאה לקראתו מקושטת, החכמים התפלאו ושאלו אותו הכיצד, וענה להם שכך צריך לנהוג, כדי שיסתכל דוקא עליה. אדם היוצא עם אשתו לרחוב, כשהיא מכוערת יחסית לאחרות ההולכות ברחוב, סופו שיסתכל על אחרות ויבגוד באשתו. כך כתב גם היעבץ בהגהותיו למסכת יבמות (דף סג), והמליץ שלא ישא כעורה... כדי שלא יתן עיניו באשת חבירו. כך גם הגאון רבי אליעזר פאפו זצל בספר פלא יועץ (בערך יופי) כתב שראוי לכל אדם להשתדל לקחת לבניו נשים יפות, כדי שלא יתנו עיניהם באחרת. וכן מטעם זה ילביש את אשתו ויקנה לה תכשיטין ביותר ממה שיש לו, כדי שתמצא חן בעיניו ולא יתן עיניו באחרת. ואחד מגדולי הראשונים בתקופת הרשבא, רבי אהרן הכהן מלוניל, בספר אורחות חיים (חלק ב', הלכות כתובות) כתב שאסור לתלמיד חכם להניח לאשתו שתתנוול אפילו בימי אבלה, כדי שלא תתגנה בעיניו, שמא יכופנו יצרו להתאוות לאשה אחרת. אין שום קשר בין אשה הלבושה בטוב טעם, לבין בנות ישראל בזמן חורבן הבית שהיו מכניסים בנעליים שלהם בקבוקון של בושם, ומתיזות את הבושם על הבחורים כדי לגרות אותם. לפי ההלכה מותר לאשה להתבשם, להתאפר, רק לא בצורה מוגזמת. הפסוק ואָסַפְתִּי אֶת כָּל הַגּוֹיִם אֶל יְרוּשָׁלַ‍ִם לַמִּלְחָמָה וְנִלְכְּדָה הָעִיר וְנָשַׁסּוּ הַבָּתִּים וְהַנָּשִׁים תִּשָּׁכַבְנָה מדבר על חורבן הבית (שאז כל זה קרה באמת) ולא על העתיד לבוא, זה לא יקרה יותר לעולם, והגאולה תגיע ברחמים גמורים בסד. היום רואים התעוררות של תשובה כמעט בכל מקום, ואין שום סיבה לנבואות זעם שכותבים אנשים ממורמרים. נוצר היום מצב שאנשים הנשואים לנשים מכוערות, שלא טוב להם בבית, נותנים דרור לעיניהם להסתכל על כל אחת שעוברת ברחוב, הם רואים נשים יפות וזה משגע ומטמטם אותם, והפתרון שלהם הוא - להלביש את כולם בשקים שחורים וכך לא תהיה בעיה של שמירת העיניים (התפרסמו תמונות של נשים שזורקות את הזבל, ואין שום הבדל בין המראה שלהם לבין המראה של שקית הזבל, כך נראות קומץ הנשים החרדיות שהשתגעו והשתבשה עליהן דעתן, אלה שנקראות נשות השאלים). באמת לא מובן לשיטתם מדוע התורה הזהירה ולא תתורו, ומדוע ספרי הקודש מלאים במעלת וחובת שמירת העיניים, הרי החובה היא על הנשים להיראות כמו אוהלים שחורים מהלכים, וכך אין שום בעיה לגברים... כותב הפוסט משתמש בשפה מלוכלכת מאוד (איני רוצה לחזור על המילים המזעזעות), ולועג ומבזה לגדולי ישראל, וזה לבד מוכיח על טומאת נפשו. המשפט את הפאות של היום, אף פוסק בעולם לא יתיר הוא דמגוגיה צרופה; והוא יכול לשכנע רק את מי שלא למד את ספרי הפוסקים שעוסקים בנדון של לבישת פאה נכרית. כי מי שלומד, יודע שגם הפוסקים שכתבו בנושא הזה לפני 500 שנה, דיברו על פאה משיער טבעי, שנראית לחלוטין כמו שיער טבעי, ומאוד קשה להבדיל בינה לבין שיער טבעי. וכמובן שיש נשים שנולדו עם שיער שהוא גוונים ותלתלים, ומעולם לא שמענו על איסור הלכתי שאוסר על נשים בלונדיניות או מתולתלות לצאת לרחובה של עיר. ובאשר לטענה שנשים מתלבשות בחוץ יותר טוב מאשר מתלבשות בבית, כך הוא טבע האשה, שמתביישת יותר מהעוברים ושבים ורוצה להיראות במיטבה בעיני חברותיה, וגם בגמרא מוזכר החשש שמא תשלוף ותראה לחברתה ברשות הרבים (בשבת). ובבית קשה להתלבש במיטב המחלצות כאשר מבשלים ומטפלים בילדים. כתב שר התורה הגאון רבי שלום משאש, רבה של ירושלים: מצוה וחובה על הנשים להתקשט לבעליהן ולכל העולם בהיתר, ולא להתנוול עי מטפחת ויגרמו לבעליהן לתת עיניהם באחרות חו, וכמה חששו חזל והתירו הרבה איסורין שלא תתגנה האשה על בעלה (שות שמש ומגן חלק ב' אבן העזר סימן טו). מגוחך ממש לצטט את דברי החפץ חיים בספרו גדר עולם על צניעות, ולהתעלם משיטתו בספרו משנה ברורה שהחלק התחתון של הרגל יכול להיות גלוי לחלוטין, והעיקר שהברך יהיה מכוסה (בימינו מחמירים גם ללבוש גרביים חצי שקופות). שיטתו זו התקבלה על מרבית הפוסקים בימינו, למרות שמחמירים להוסיף גרביים בגלל מנהג רוב הנשים החרדיות. לסיכום, ההחמרה המופרזת בצניעות נובעת ממחלות נפש, משיבוש, מסטיות חולניות, וגורמת לבעיות רוחניות קשות מאוד, כפי שהתבטאו רבני בדץ העדה החרדית במכתבם על 'כת השאלים': אנו מזהירים את נשות ובנות ישראל שאסור להגרר אחריהן ומנהיגיהם, וצריכים להתרחק ממנהיגיהם ומדרכיהם כי סופן אבדון וכליה, וכינו אותן קבוצת נשים שעקרו דעת תורה מישראל.
משתתף בצערך נודניק
אברם | 23-01-2020 19:25
.
2
דברי הרב לאו
אביעד | 23-01-2020 17:05
יש שמועה שבעקבות דברי הרב לאו .פוטין שוקל להתגייר .אין הסכמה בין הרבנים הראשיים .גם לא בליכוד
3
מותר לתמוך במנהיג שהודה בניאוף והוא שקרן ?
חיים ל | 23-01-2020 19:27
.