אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב בני לאו על חיים באר: "כ"כ צודק וכ"כ טועה"

בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו התייחס הרב בני לאו למתקפה הקשה והארסית של הסופר חיים באר נגד הציונות הדתית במסגרתה כינה אותה "גידול סרטני", ודווקא מוצא הבנה בחלק מדבריו

הרב בני לאו על חיים באר: "כ"כ צודק וכ"כ טועה"
  הרב דר בני לאו (צילום: אביגיל פיפרנו)

בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו התייחס הרב בני לאו למתקפה הקשה והארסית של הסופר חיים באר נגד הציונות הדתית במסגרתה כינה אותה "גידול סרטני", ודווקא מוצא הבנה בחלק מדבריו.

הרב בני לאו כתב: "הקשבתי לחיים באר בשיחת הלילה שקיים עם רוני קובן. היה קשה. בעיקר כי אני מרגיש קירבה גדולה לאיש וליצירתו. איש יהודי מאוד, מאמין מאוד, רגיש מאוד, ציוני מאוד, וסופר דגול. הוא לא רק הכריז על גט כריתות שלו מהציונות הדתית אלא גם הגדיר את התנועה הזו כ"סרטן בגוף האומה".

עוד באותו נושא

האמת מאחורי הטענות של הרב בני לאו / דעה


29

"החוויה שחווה למחרת רצח ראש הממשלה, כשאנשים בבית הכנסת שבו התפלל הרימו כוס "לחיים" הייתה החוויה המכוננת שהבהירה לו שתהום פעורה בינו לבינם. ומשם הוא מתנהל כבר שנים עם כיפת שמים על ראשו, אלוהים בלבבו, תורה ומצוות בביתו וכאב עמוק שהופך להיות סוג של בעתה מגלגולה הנוכחי של התנועה שהייתה פעם אשת חיקו".

"לפני הכל צריך למחות על הגדרת ציבור גדול בכינויי גנאי עולבים כאלה. זה מגונה. לעצם העניין – הוא כל כך צודק והוא כל כך טועה. הוא צודק כשמתבוננים בתמונה הפוליטית של הציונות הדתית והוא טועה כשמתבוננים בתמונה החברתית והרוחנית של אותה תנועה".

עוד באותו נושא

הסופר חיים באר: "הציונות הדתית הפכה לגידול סרטני"


37

"כשתנועה רוחנית בוחרת להתמסר לתרגילי הישרדות פוליטיים היא לא רק מאבדת גובה אלא מתרסקת מתחת לקרשים והופכת להיות לשק חבטות. ההתרסקות הפוליטית של המפלגה שהייתה פעם סמל למתינות ול"וו החיבור" קשורה לתהליכים מורכבים שחלקם עצובים ונוגעים בתהליכי הקצנה והשתבללות של החברה הזו אבל חלקם מאד שמחים ונוגעים בתהליכי התמרכזות והשתלבות של החברה הזו".

"תהליכי ההקצנה קשורים לכמה נקודות ציון. כדאי להתמקד בנקודה מרכזית שקשורה למתח שבין השיח הליברלי לשיח השמרני – מסורתי. אפשר לומר שהחלק הקשיח והאידיאולוגי של הציונות הדתית מבקש בכל כוחו להחזיק את התקופה הגדולה של הלאומיות והמודרניות הקולקטיבית ולעצור בכל כוחותיו את זרמי הפוסט מודרניות שנושאים בתוכם את תהליכי ניפוץ הזהויות הקולקטיביות והעצמת הזהויות האינדיבדואליות. אבל מנגד כוחות החיים ובתוכם רוח הזמן מזמינים את מרבית האנשים לאוהל הרחב והגדול שנקרא "העולם". שם, בחוויה הגלובלית, יש אנשים מסוגים שונים, עם הרבה אמונות ועם הבנה שיש אפשרות לחיים משותפים בשונות גדולה".

"כמו כל חברה בריאה גם בציונות הדתית קל למצוא את הרצף שבין קצה לקצה. העמדות הקיצוניות של שר החינוך מביכות חלקים רבים מהציונות הדתית שכבר עברו כברת דרך עם בני משפחותיהם ועם עצמם. יש פער מדהים בין הבריאות הטבעית והשמחה של רוב חברי התנועה הזו לבין הצהרותיהם של רבנים ופוליטיקאים שעדיין משתבללים בתוך עולמם הפנימי. העובדה היא שלא תמצאו פינה בציבוריות הישראלית נטולה בוגרת או בוגר של התנועה הזו. לא בתור "שליחי מפלגה" ולא בתור נושאי לפידי הגאולה אלא כאזרחים מן השורה שמשתלבים בטבעיות בחיים הישראליים".

"אותם אנשים משתלבים גם ימצאו פינה חמה ואינטימית בבית הכנסת לתפילה ולימוד שבועי או אפילו יומי. הם לא יטנפו את פיהם כלפי "אחר" כל שהוא, לא יחפשו דרכים להשתלט על המדינה ולהפכה לאיראן או כל מיני חלומות מבועתים שכאלה. הם מאמינים בתהליך ארוך של שיבת ציון, של יהדות שצומחת לתפארת בגוונים וביופי. והם (ברובם) לא יצביעו למפלגה סקטוריאלית".

עוד באותו נושא

"חיים באר מנסה למנף גל עכור לתועלתו"


8

"ימיה של המפלגה הדתית הלאומית הסתיימו כי הרוב של בוחריה בחרו להיות חלק מחברת הרוב ולא סקטור שמתנהל כמו מיעוט נרדף. הדתיות שלהם היא עמוקה אבל היא לא קשורה ל״מפלגה״. החברות הסקטוריאליות חייבות למען הישרדותן לשמור על נציגות הנאמנה לבוחריה ורק לבוחריה. לכן יש רשימה (מאוחדת) חרדית ורשימה (מאוחדת) ערבית. ש"ס עוד מתעקשת להיות סקטור ומקרטעת בעולמה אבל הציונות הדתית חדלה והפכה להיות חלק ממרחב החיים הישראליים. לכן יהיו נציגיה בכל חלקי התנועה הציונית, מימין ומשמאל.  משמאל לכחול לבן תהיה מפלגה ציונית ומימין לליכוד תהיה מפלגה ציונית ועל פי כל הרצף הזה יהיו אנשים דתיים".

"חיים יקירי ואהובי – חבל שנפלת לביזוי ה"ציונות הדתית" מתוך בעתה וחרדה נוכח הנהגה קיצונית שמאבדת את עצמה לדעת. הציונות הדתית, ואתה בכללה, ממשיכה לחיות עם וויכוחים פנימיים אבל בעיקרה עם אהבת אדם ודאגה אמיתית לשמירת ערכי היהדות בתפארתה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
לצערי יש לו תלמידים ושומעי לקחו
נתנאל | 13-01-2020 20:20
הוא בדרך להיות אברום בורג 2 כואב הלב
הצד השווה שבין לאו לבאר=שניהם אנטישמים
לאו תגנוב לאו תנאף | 13-01-2020 21:08
לאו תגנוב לאו תנאף
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 13-01-2020 21:01
מטמאים מטמאים ומשחיתים את העם שאמור להיות אור לגויים בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
מצד אחד אתה מוחה ומצד שני מסכים
גיל | 13-01-2020 20:21
פשוט בדיחה.. צריך להחרים אותך איך אתה מדבר על אנשים יראי שמיים? נכון שיש לך ביקורת לגיטימית על ההתנסחויות של הרב פרץ וסמוטריץ' אבל אני מניח שעל הרבה דברים אתה מסכים איתם כרב בישראל.. די לחזק רשעים! זו לא אהבת ישראל
3
אני אוהב מונוסדיום גלוטומט, מאוד אוהב
שולע'ם שטיסעל | 13-01-2020 20:31
איש הישר - בעיניו יעשה דין ודברים עם דברי הרב לאו, בה שנתן עיניים לאנשים לראות דברי חנופה, התרפסות ומבוכה.
4
מצחיק ההשתבללות בדבריך
כמה לאו עברת | 13-01-2020 21:51
אני בא מהפריפריה משלומי ובדיוק זו הסיבה שרבים הלכו לשס כי הכיפה הסרוגה הפכה להיות קומבינה עם ההלכה במקום מקור גאוה. ומצחיק שאתה מציין בשבח את קבוצתך כשומרי פיהם מלשון הרע ומצד שני אתה משבח סופר שקרא לקבוצה בישראל סרטן.... כמה צבוע אתה יכול להיות.... רוקד על דם תמיד
5
בני לאו תצא כבר מהארון הרפורמי שלך !!!!
הרב עמיטל | 13-01-2020 21:51
חאלאס עם הצ ב י ע ו ת !!!!!
6
השמאלנים מלאים באהבת אדם
שוש | 13-01-2020 21:54
אולי בגלל זה הם משמידים כל יום המוני דמויות שלא מוצאות חן בעיניהם תוך רמיסת כבודם והרבה פעמים יותר מזה
7
עצוב
דודי | 13-01-2020 22:18
בלי להיכנס לרגע לעומק הטיעונים של הרב בני (שגם בהם הוא טועה טעות מרה, אין הבדל משמעותי בין טענתו הלא עניינית של ניצן הורוביץ לרב רפימי שאתה שתגיד לי איך לחיות את חיי, איש שפל וכו' לבין דבריו של הרב בני שמעקרים את הלגיטמיות מהבעת דעות שבאמת אינני מבין מה ככ קיצוני בהם, אולי זריקת חרדיות קטנה לרב בני תזכיר לו מי מתון ושפוי ומי קיצוני ומתלהם, ההבדלים בין הרב בני להורוביץ הם בסך הכל עניין של ניסוח, דבר שבו הרב בני לצערנו די מצטיין) צריך לומר כי יש משהו כמעט אוטומטי בתגובות שלו לשיח הציבורי, כאילו כל התבטאות מחלצת ממנו כמו בלחיצת כפתור אמרות שכל כולן הן רוח פוסט מודרנית של קבלה והתפייסות והכלה, או במילים אחרות וותרו על דעותיכם והיו יפים ואהובים כמוני, דבר שנובע לרוב או מעצלות מחשבתית או מרצון למצוא חן בעיני כל מי שמקבל את האחר רק בתנאי ש האחר הוא אני (סיסמא די שחוקה בעולם הפוסט מודרני), הצרה עם הרב בני שהוא לא מרגיז, מקומם או טועה, הוא פשוט צפוי ומשמעמם עד מוות.
8
לך הביתה אתה לא רב בכלל
דודו | 13-01-2020 22:48
בני לאו אתה רק הורס את הציבור תפסיק לבלבל המוחין
9
לבהמה יש הכשר מהרב. הגדול
אלכס | 13-01-2020 22:50
.
10
הציונות הדתית סרטן ?
על מה זה | 13-01-2020 23:11
תעמולת הזוועה שחוזרת לפני כל בחירות מטריפה גם אנשים שפויים וסימפטים כמו חיים באר. חזור בך ונשכח כולנו באיזה ביטוי לא הולם השתמשת. ודרך אגב, כל התבטאות כזו בעבר הובילה למפלתו של גוש השמאל. לו רק מסיבה זו ראוי היה שתימנע מהתבטאות כזו (בהנחה שאתה נוטה למרכז שמאל). אם אתה ימני בדעותיך, שיחקת אותה בגדול. אבל איך תצא מזה אחר כך?
11
איך מגדירים בציונות הדתית את נוער הגבעות?
אורח | 13-01-2020 23:25
סטיית תוכן?
12
לאו מפיץ שקרים
רחמים | 14-01-2020 0:30
בביהכ של חיים באר מעולם לא הרימו לחיים אחרי רצח רבין. שקר מוחלט!!!! אני לא יודע אם זו המצאה של לאו או שקר שחיים באר מספר בשנים האחרונות. אבל מעולם לא הרימו שם לחיים על רצח רבין. חיים באר היה מתוסכל לאחר הרצח וכמו על התקשורת האשים את הציונות הדתית כולה. ולכן הפסיק ללכת עם כיפה סרוגה. כך הוא עצמו אמר בשנים שמיד לאחר הרצח. אז נא לא להפיץ שקרים.
13
קמפיין פוליטי מתוזמר
גלעד | 14-01-2020 0:31
האיש ממתין להזמנה פוליטית סטייל פירון
14
בכל דבר רע, יש טוב
יניב | 14-01-2020 6:24
הסופר המנאץ הגדיר אותי כסרטן! מדוע אתה מוצא טוב באדם מבוגר שמדבר מתוך כורסה נוחה וללא לחץ מאיש כלפיי??? הדבר הראשון שיש להגיב, זה להגיש תביעות דיבה או להוקיע אותו בכל במה! המשך בניסיונות נשיאת חן בעיני אלו שאתה בעיניהם חשוב כמצורע מדבק. נשמח אם תתכנס בעצמך. נשמח אם סרוגים יסתום את פיך.
15
עם רמת הכלה כזאת
ש.ג | 14-01-2020 8:39
הרב היה יכול להכיל גם את הרב יגאל, אבל הרב מגלה הכלה והבנה ומעלה ניצוצות רק מכיוון אחד לו הוא מייחס שגיאות של תום לב. הצד האחר, מלא זדון וכוונות רעות. חבל, גם זו שנאת חינם.
16
חיים באר טועה לגמרי וגם אתה הרב בני לאו
ישראל קרמר | 15-01-2020 12:21
שר החינוך אינו קיצוני אלא מביעה את השקפת הדת היהודית שזוגיות מאותו המין היא דבר פסול ולא זוגיות טבעית ובריאה, אך גם שר החינוך מחבק תלמידים שלו אם הם עם נטייה כזו לאותו המין. להפך הליברליות היתרה שלך היא הקיצונית ונגד ההלכה כי ליברליות ופלורליזם הינן פסולות ביהדות שהיא האמת הנצחית ושאר תרבויות החיים וההשקפות הן שקר. לפי היהדות משכב זכר הוא תועבה, עבודה זרה היא תועבה ויש להשמיד כל זכר לעז בארץ ישראל, וגם מידה כמו גאווה היא תועבה, ולמרות האהבה הכללית לאנושות כי חביב אדם שנברא בצלם, יש להשמיד את עמלק בגלל שפלותו שזינב בנחשלים של ישראל ואת שבעת העמים ששלטו בארץ לפני הגעת בני ישראל. עם דברים כאלו היהדות אינה ליברלית ואינה פלורליסטית ולא צריכה להיות.
17
חבל שההכלה של הרב בני לאו היא רק כלפי צד אחד
ישראל קרמר | 15-01-2020 12:35
מי שבאמת מכיל גם כאלו שלא כמותו וגם את חיים באר שכינה סרטן את הציבור שהוא חלק ממנו (גם אם התכוון רק להנהגה), צריך להכיל גם את ההקצנה הדתית לדבריו וגם את הרב יגאל לוינשטיין שלא אמר דבר יותר גרוע מלהייחס לציבור כסרטן או אף אם מדובר רק בהנהגה שלו. אך בכל מקרה אין הצדקה לכינוי סרטן בכל מקרה גם לא להנהגת הציונות הדתית (כשבנט הוא בכלל פשרן מבחינה דתית) שהם אנשים ראויים והגונים שתרמו רבות למדינה ולעם לא פחות מהרב בני לאו. וגם פרץ וגם סמוטריץ' אינם קיצונים ולא שונאים להטבים כלהטבים ולא גזענים (וכמובן שלשנוא את הערבים ששונאים אותנו ולא אחרים זו אינה גזענות).
18
חזק ואמץ בני לאו
שמחוש | 15-01-2020 12:53
יש ליבה משותפת וחזקה לשבט שלי (מיסדי נהלל וכפר יהושוע) ולציונות הדתית.חיים באר הוא אחד שמפאר את שבטנו,גם כשהוא מגזים ומכליל.לקרוא לו עלוב נפש זו קריאת תיגר מטורפת של קבוצה משיחית ומסוכנת! חגי סגל שולח את בנו המתוחכם,אבל ברור שתשארו בסוף עם הנימן..ושכמותו.
19
להצדיק את דבריו, זה..
עמיחי | 16-01-2020 1:06
האמנם הם אותה ציונות דתית של לפני 25 שנים? אתה טוען שהם לא השתנו, הפיקו לקחים? או שזה שוב נסיון לרקוד מה יפית בפני אנשים שישנאו אותך ויהי מה?
20
הרב בצי לאו היחס לסופר חיים באר
דוברץ אמת ודורשת מדק | 24-04-2020 11:17
אכן! כל מילה בסלע. הינך הדובר הנכון עבור רב הציבור הדתי ציוני. שמטו לנו את שטיח המפדל. וכל המשתמע מכך, אנשים שחונכו ויודעים לנהל ויכוח ללא שימוש בשפה לו נקיה, מסכימים לכל מילה שלך.לתלמידי אני אומרת שלמי שיש דרך ארץ כלפי עצמו, לא מתבטא בלשון לא נקיה. אבא זל אמר לנו בילדותינו שגם לריב, רק עם מי שברמה שלנו- לא לרדת בדרך ארץ. שבת שלום חודש טוב, מבורך ובריא.
21
חיים באר
עזריאל | 05-05-2020 2:15
אם הרב לאו וחיים באר אנטישמים אני גאה מאד להיות יותר אנטישמי מהם