אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה באמת קרה בחנוכה?

ביציאת מצרים זכינו לראות את ים סוף נקרע לשניים, בימי יהושע בן נון נחרבו חומות יריחו בקול שופרות, ובימי אליהו הנביא, הוריד הקב"ה אש מן השמים בפני כל עם ישראל על המזבח. אז מה בעצם מיוחד כל כך בשמן שדלק שמונה ימים במקום יום אחד?

מה באמת קרה בחנוכה?

"נס גדול היה פה" כתוב לנו על הסביבון, וזהו בעצם ה"מוטו" של חג החנוכה. אך מהו אותו "נס גדול", ומה בעצם גדול בו?

ביציאת מצרים זכינו לראות את ים סוף נקרע לשניים, בימי יהושע בן נון נחרבו חומות יריחו בקול שופרות, ובימי אליהו הנביא, הוריד הקב"ה אש מן השמים בפני כל עם ישראל על המזבח. אז מה בעצם מיוחד כל כך בשמן שדלק שמונה ימים במקום יום אחד?

עוד באותו נושא

למה שירי חנוכה כל כך מדבקים? זו הסיבה. צפו

כך מתאר הרמב"ם (הלכות מגילה וחנוכה ג,א) את הנס במילים ספורות : "בבית שני, כשמלכי יון גזרו גזרות על ישראל, ובטלו דתם, ולא הניחו אותם לעסוק בתורה ובמצוות; ופשטו ידם בממונם ובבנותיהם, ונכנסו להיכל, ופרצו בו פרצות, וטמאו הטהרות; וצר להם לישראל מאד מפניהם, ולחצום לחץ גדול. עד שריחם עליהם אלהי אבותינו, והושיעם מידם והצילם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים, והרגום, והושיעו ישראל מידם; והעמידו מלך מן הכהנים, וחזרה מלכות לישראל יתר על מאתים שנים, עד החורבן השני."

האור של עמנו גנוז בתוך התורה

בשונה מעמים רבים שצרו לנו ורצו להורגנו, הסיפור עם מלכות יוון הוא אחר. היוונים רצו לכבות לנו את האור, להוציא לנו את הרוח מהמפרשים. "ובטלו דתם, ולא הניחו אותם לעסוק בתורה ובמצוות" – עם ישראל הוא עם מיוחד, עם שהקב"ה בחר בו, הוציא אותו ממצרים ונתן לו את התורה. לעם ישראל יש ייעוד – "אור לגויים" אנו מכונים.

האור של עמנו גנוז בתוך התורה, הלא היא הנשמה שלנו, בלעדיה חיינו אינם חיים. היוונים לא רצו להרוג, לא רצו לפגוע לנו בגוף. הם רק רצו לכבות אותנו מבפנים! אבל החשמונאים לא ויתרו. הם הבינו שכאשר רוצים לקחת לנו את הנשמה, אז אין לנו טעם בגוף לבד. עם ישראל ללא תורה ומצוות אין לו משמעות, אין לו כיוון ודרך. ולבסוף הנס אכן קרה! "ריחם עליהם אלהי אבותינו, והושיעם מידם והצילם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים, והרגום, והושיעו ישראל מידם". אותה קבוצה שלא וויתרה – הושיעה בעצם את עם ישראל והעניקה לנו חזרה את הנשמה שלנו, את התורה, את הדרך והמטרה.

הנס של חנוכה הוא נס מסוג אחר. נס של עם שלא שכח את תפקידו וייעודו, נס של עם שלא הרפה אפילו ברגעים הכי קשים, נס חנוכה הוא נס של עם שלא וויתר לעצמו ויצא למלחמה על הרוח, על הנשמה!

==

סגן הרב חביב תורג'מן הוא רב חטמ"ר שומרון

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אכן זה נכון אך שכחתך להוסיף
ד | 26-12-2019 7:11
איך תיפקדה השושלת החשמונאית ובייחוד המלך אלכסנדר ינאי מתכון להרס הממלכה .בדיוק מה שקורה היום