אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרופ' אביעד הכהן מסכם: 30 שנות שי ניצן בפרקליטות המדינה

בין פרופ' אביעד הכהן לפרקליט המדינה היוצא היכרות של 35 שנים מהישיבה התיכונית, בית המשפט והחיים עצמם. על הביקורת: "הוא עשה לא מעט טעויות, אבל מי שלא עושה - לא טועה". פרופיל

פרופ' אביעד הכהן מסכם: 30 שנות שי ניצן בפרקליטות המדינה
  צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

פרופ' אביעד הכהן, המכהן כנשיא המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" ומומחה למשפט חוקתי, מכיר את פרקליט המדינה היוצא, שי ניצן, מזה כ-35 שנה: "הוא היה המתרגל שלנו בקורס בדיני עונשין בשנה הראשונה ללימודי המשפטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. כבר אז ניכר בדעתנותו ובידענותו. היה קשה מאד ל'התווכח' אתו כי הוא עמד על שלו, ולא הסכים לוותר".

עוד באותו נושא

"על מה לכלא? איזו עבירה עשיתי?" שי ניצן פורש. צפו


78

מחזור הרבנים בנתיב מאיר

הכהן מוסיף כי ההילה שנקשרה לראשו של ניצן החלה עוד בהיותו תלמיד בישיבת "נתיב מאיר": "שי הגיע ממשפחה ציונית-דתית וגדל בקרית משה, ועד מהרה התבלט בין בני מחזורו – שגם הם לא היו 'קוטלי קנים' – בכשרונותיהם. הוא למד ב'מחזור הרבנים', יחד עם הרב אורי שרקי, הרב דוד סתיו, הרב מיכאל בריס, הרב אברהם וסרמן, הרב מיכאל ימר, הרב ציון טוויל ועוד.

"צחוק הגורל הוא שכמתנת פרידה מהפרקליטות בחר המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, גם הוא בוגר "נתיב מאיר" (שנתיים מתחת לניצן), להעניק לו את ספרי 'ארי בין עולמות' שמספר את סיפורה של ישיבת 'נתיב מאיר' והעומד בראשה הרב אריה בינה זצ"ל. בראיון שהעניק, סיפר שי ניצן: "היה ברור לי שלא אֶמָנה עם הרבנים". על אף שר' אריה שם עליו את עינו וייעד אותו להיות "מחליפו" (לצד הרב דוד סתיו) כשנאלץ להיעדר מהשיעור, ניצן העדיף שלא להתמקד בלימודי הגמרא. "אם היה סדר גמרא של כמה שעות, הייתי מכין את החומר בתוך חצי שעה ואחר כך מתעסק בעניינים אחרים. ה'צדיקים האמתיים' היו מתמקדים בלימודי הגמרא. לא אני".

פרופסור אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט". צילום: ה. רחלי

עם זאת, מוסיף הכהן, גם ממרחק של שנים הכיר שי ניצן תודה לרב בינה על המוסד שהרגיל אותו ואת חבריו למשמעת עצמית קפדנית. בראיון שנתן ומופיע בספריו של הכהן, ניצן העיד על עצמו: "זו היתה התקופה של ההפגנות הגדולות בסבסטיה. תלמידי הרבה ישיבות תיכוניות נחלצו לסייע לגוש אמונים. ר' אריה דפק על השולחן ואמר בהחלטיות: לא בבית מדרשנו. היינו מגיעים בשבע בבוקר לתפילה, ולאחר ארבע שעות גמרא היה 'סדר צהריים' ו'סדר ערב'. בין לבין למדנו 'לימודי חול'. לימודים אינטנסיביים ביותר עבור נערים צעירים. כשאתה מתרגל ללמוד מהבוקר עד הערב, הלימודים באוניברסיטה נראים לך קלי-קלות. בזמן שסטודנטים אחרים מתלוננים על העומס ולא יוצאים מכמויות כאלה של לימוד, בשבילך זה נראה טיול קצר".

"הישיבה הצליחה בגלל השילוב שהיה בה בין מיון קפדני בשער הכניסה לבין חינוך למצוינות. בניגוד לדימוי ול'האשמה', לצד בני העילית הציונית-דתית קיבל ר' אריה לנתיב מאיר גם תלמידים 'פשוטים'. אבא שלי היה מנהל עבודה ובוודאי לא נמנה עם בני האליטה הכלכלית, הרבנית או הציונית-דתית. הצלחנו כי ר' אריה וחֶבֶר המורים שלידו חינכו אותנו ללמוד. הוא ראה בלימוד ערך עליון. ההצטיינות והשאיפה למצוינות היו מובנות מאליהן. לא היה תלמיד שלא עמד בבחינות הבגרות, ורבים מאתנו בציונים גבוהים ביותר".

פרקליט מדינה

בחלוף עשרות שנים, מספר הכהן, שב ניצן ל"נתיב מאיר" לאחר שמונה לתפקיד פרקליט המדינה. "הוא הופתע לטובה, כשהוזמן להרצות על המאבק בגזענות. ראש הישיבה הרב מאיר טויבר (גם הוא בוגר 'נתיב מאיר') סיפר לו על התלבטותו האם לקיים את ההרצאה בבית המדרש או בחדר האוכל, ולסוף נפל הפור על בית המדרש. 'דיון כזה ראוי לו שיתנהל בבית המדרש', פסק ראש הישיבה". ההחלטה הזאת הרשימה מאד את ניצן והוא ראה גם בה את פרי רוחו וחינוכו של ר' אריה".

לימים נפגשו ניצן והכהן בבית המשפט העליון משני צידי המתרס המשפטי. "ייצגתי את ארגוני הנשים שעתרו נגד הסדר הטיעון שחתמה הפרקליטות עם משה קצב. לפי ההסדר, כל האישומים החמורים נגד קצב נמחקו ובמקומם הוצע כתב אישום רזה, אנורקסי ממש. אם הסדר הטיעון היה יוצא לפועל, קצב לא היה יושב בכלא אפילו יום אחד".

"ניצן, יחד עם עוזריו, שוקי למברגר ורז נזרי, הגנו בבג"ץ בלהט רב על עמדת היועמ"ש. בית המשפט מתח ביקורת חריפה על ההסדר, אך ברוב של 5 מול 2 שופטי מיעוט פסק לטובתם. רק חזרתו של קצב מההסכם הביאה לסוף להרשעתו באונס. זה מאד אופייני לשי ניצן. איני בטוח שהוא הסכים עם עמדת היועמ"ש, אך ברגע שקיבל על עצמו את ייצוג, הוא עשה כן במלוא הלהט, במסירות ובנאמנות, כאילו היה מדובר בעניין אישי שלו".

הכהן: "ניצן משאיר אחריו מערכת מקצועית, הגונה" (צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90)

במישור האישי יש לכהן מלים טובות על ניצן. "למרות דימויו, הביטחון העצמי והדעתנות, הוא אדם נחמד, עם הרבה חוש הומור, ויודע לדבר בגובה העיניים. אחד הדברים שהוא חולל בפרקליטות היה פתיחת השערים למגזרים שעד אז היו חסומים בפניהם: חרדים, ערבים, בעלי מוגבלויות. בנוסף על כך, ניצן לא הרשה לתפקיד להשתלט לחלוטין על כל סדר יומו והקפיד, בעיקר בימי ששי, ללכת לאירועי תרבות ולא לוותר על מסירותו הרבה לבני משפחתו".

"אין לנו פרקליטות אחרת"

פרופ' הכהן כופר לחלוטין בטענה שניצן הטמיע את עמדותיו הפוליטיות בתפקידו. "יש משהו מאד לא ראוי בסוג הזה של תיוג ושל ביקורת. וזה לא שניצן חף מביקורת. גם לטעמי הוא עשה לא מעט טעויות, אבל רק מי שלא עושה – לא טועה. במקום להתמודד עם ה'אישו', ולטעון טענות לגוף העניין, שיתבססו על עובדות מוצקות, מעדיפים חלק מבקריו להתמקד ב'איש', ללא כל הצדקה. חלק מדברי הביקורת שנשמעו נגדו הם חסרי כל שחר, ויותר משהם פוגעים בו הם פוגעים בכולנו. ניצן ילך הביתה, אך המערכת נשארת בעינה. אין לנו ארץ אחרת וגם לא פרקליטות אחרת".

לדעת פרופ' הכהן ניצן השאיר אחריו "מערכת מקצועית, הגונה, שחייבת לנהוג ביותר שקיפות ולהיות קשובה יותר לביקורת. פחות תשבחות עצמיות ויותר ביקורת ותיקון ליקויים".

הכהן מסכם את תום כהונת ניצן כפרקליט המדינה: "בסך הכל חבל שניצן עוזב את המערכת בגיל צעיר יחסית. מערכת שאין לה לפחות שי ניצן אחד, היא מערכת משעממת, נטולת ברק, אפורה. מערכת שיש לה יותר משי ניצן אחד, עשויה להיות בעייתית".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד לפרופ' הכהן...
חיים | 16-12-2019 16:52
על פרגון ראוי לשי ניצן.
ברוך שפטרנו משי ניצן להרחיק את הנבלה 50 אמות
ברוך שפטרנו משי ניצן | 16-12-2019 21:11
ברוך שפטרנו משי ניצן להרחיק את הנבלה 50 אמות
2
ברוך שפטרנו מעונשו של ניצן
שמעון | 16-12-2019 16:54
בי ולא להתראות
גם כשביבי יגנוב לך את המכנסיים לא תלמד
רון | 16-12-2019 18:35
פתי יאמין לכל דבר
3
המלקקים בע"מ
אליה בן ארי | 16-12-2019 17:14
עם ישראל יפרע מהם אחד אחד כל כלב יבוא היום שלו בסוף יתגלו כל הסירחנות שלהם פהמ והיועמש מכרו את ישראל בנזיד עדשים או לפחות ניסו ארץ ישראל לא למכירה.
מי שמוכר את המדינה הוא הביבי
רון | 16-12-2019 18:33
צוללות למצרים תמורת שוחד הצביע בעד ההתנתקות כדי לא לאבד את הפינוקים של שר בממשלה וכמובן בר-און תמורת חברון
מי ואיך מכר את ארץ ישראל ?
התמים | 16-12-2019 17:27
מה הקשר לארץ ישראל ? מדובר בפרקליט מדינה וביועץ משפטי לממשלה שהגיעו מהימין ומונו על ידי ממשלת הימין בראשותו של המלך נתניהו. איש מהם לא מכר דבר. שני מקצוענים שעושים את מלאכתם. ביבי החליט שכדי להתחמק מאישומים פליליים הוא צריך למוטט את מערכת החוק - ויצא למלחמה כנגד האנשים שהוא עצמו מינה. מסית, מדיח, מערער את אמינותן - והכל בלי להתמודד בבית משפט בצורה גלויה עם ההאשמות נגדו. תחילה המפכל רוני אלשייך שהוא מינה ועכשיו ניצן ומנדלבליט. בלי משטרה ופרקליטות ראויות לשמן - תחדל ישראל להיות מדינת חוק דמוקרטית . תתעשתו ותתאפסו על עצמכם.
4
לא ליקוקים ולא נעלים . ביבי עשה את העברות
אריק | 16-12-2019 17:25
ועכשיו הוא ישלם על זה . ומספיק לקשקש בקומקום
5
בן נאוות המרדות יש"ו
עם ישראל | 16-12-2019 19:11
הזבל הוא הרס את הפרקליטות הרס את המדינה ועכשיו יודעים מהיכן הנבלה אלשך קיבל את הכח לשחיתות של סני הנבלות שכפרו בדת שלמדו
ביבי בוגד במדינה מכר צוללות למצרים
רון | 16-12-2019 21:40
במלחמה הבאה הן ישמשו נגדנו ביבי ושרה יצחקו על כולנו באיי הבתולה עם המיליארדים שגנבו מהמדינה
6
כשתפתח חקירה רצינית נגד אשכנזי גנץ ולפיד נדבר
דניאל | 16-12-2019 19:22
כל אחד מהם לטעמי עם פרשיות יותרנחמורות מסיקור אוהד ושמפניות
כשתפתח חקירה נגדך על בגידה במדינה נדבר
רון | 16-12-2019 21:41
.
7
היה לנו מספיק עם "ברק" אחד ו"ניצן" אחד
חנוך | 16-12-2019 20:32
אל תקונן על הפסד ה'ברק' ועל 'מתנת' ניצן. אולי כעת לא יהיו לנו פרקליטים שמבקשים את תמיכת 'המלומדים' ושופטים 'בפועל. הוא חצוף ובסהכ קיבל מכה קטנה בכנף. כל המלומדים היו צריכים להוקיע אותו, אבל כפתגם הידוע' כ''שהם'' 'טועים', זה בתום לב ''.
כשביבי מוכר צוללות למצרים זה בתום לב
רון | 16-12-2019 21:41
.
8
נשמט מזכרונו של הפרופסור
שלמה | 17-12-2019 8:21
זריקת קטנות למעצר עד תום ההליכים בתקופת הגירוש. עצירת אוטובוסים לפני יציאתם לכפר מימון ועוד הפרות זכויות אדם למיניהם. האהבה מסמרת כנראה.