אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: התלמוד הישראלי מסיים מחזור – אפילו בטורקיה

התלמוד הישראלי מסיים מחזור של 7.5 שנים בו הילדים למדו ביחד עם הוריהם 2,711 דפי גמרא | איך מנגישים את התלמוד לימינו? ואיך אפילו בטורקיה לומדים את התלמוד הישראלי? צפו:

אבי רט המנהל החינוכי והעורך של התלמוד הישראלי, בראיון לסרוגים לקראת החידון העולמי הראשון של התלמוד הישראלי שיתקיים ביום ראשון הקרוב.

15 זוגות יעלו לגמר הגדול ויענו בשידור חי על שאלות מכל התלמוד הישראלי, ואפילו גם על שאלת נשיא המדינה רובי ריבלין. בין המתמודדים 3 זוגות של ילדים והורים מארה"ב.

התאריך של החידון נקבע עם סיום הש"ס בקרב לומדי הדף היומי, כאשר החידון הוא למעשה אירוע שיא של 7.5 שנים בו הילדים סיימו 2,711 דפי התלמוד הבבלי.

עוד באותו נושא

הגמר הגדול | החידון העולמי של התלמוד

להקיש את התלמוד לרלוונטיות של חיי היום-יום

מהי מטרת החידון בעצם? המטרה היא כפולה ומשולשת. האחת היא לייצר מציאות שבה הורים וילדים מסיימים את הש"ס וזו חוויה גדולה של לשתף ילדים. המטרה השנייה היא לייצר העצמה משפחתית של שילוב הורים וילדים בחידון ופעילות משפחתית. אנחנו מייצרים תהליך משפחתי מאוד מיוחד שמקרין גם לקהילה, וגם חלק מהלימוד נעשה בתוך הקהילה, וכך נוצר מנגנון שלם שמתניע את הקהילה לעשייה חינוכית. בנוסף ישנה גם אחריות לייצר לילדים את השפה היהודית שלהם בנשות הילדות – חומר תלמודי, ישראלי, היסטורי וציוני שבמשך השנים הם בעצם לומדים לדבר בשפה היהודית".

התלמוד רלוונטי לילדים בשנת 2020? איך בעצם מנגישים שור שנגח את הפרה שמתאים אולי לעולם הישיבות? "המילים 'שור' ו-'פרה' הן מילות קוד שבאות לדבר על ערכים. אתה יכול להחליף את המילים בשכן שפגע בדלת של השכן ממול, או רכב שפגע. קח למשל את הביטוי 'זה נהנה וזה לא חסר', אם אתה מקיש את זה לרלוונטיות לחיי היום-יום אז אפשר לדבר על אדם שרוצה לחנות בחנייה של השכן שיצא מהחנייה. אלו ערכים של וויתר וסבלנות. או לדוגמא אם מדברים על שיימינג של ילדים בוואטסאפ, ומקשרים את זה ללא תלך רכיל בעמך, לא תעמוד על דם רעך ולפני עיוור לא תתן מכשול".

"העיסוק בשורשים האלו לקוחים מתוך העולם התלמודי, והאתגר שלנו הוא הנגשה. בתלמוד ישנם ערכים, מנהגים, הלכה, מסורות, מקומות בארץ ועוד הרבה, והחוכמה היא להגיש זאת אופן ידידותי. כשילד לומד על קדימויות במתן צדקה, אם לחולה בשביל תרופה או בשביל זקנה, למשל, והוא אומר: הנה יש קריטריונים כמו עניי עירך קודמים וכדומה אז הוא מבים שהמילים שמופיעות בגמרא הן עקרוניות, ואז התלמוד נהיה אחר לגמרי בעיניו".

עוד באותו נושא

צפו: הבנות שאוהבות ללמוד גמרא ועלו לחידון העולמי

על השאלה לרלוונטיות של לימוד התלמוד ואם הוא מתאים גם לציבור שאינו דתי, אומר רט: "התלמוד יצק את סל הזהות שלנו כי יש בו שיטת חשיבה, מבנה של ערכים ותרשים זרימה איך נבנית הלכה ויש בו צורת חשיבה אנליטית. ברגע שיש שיטה היא רלוונטית תמיד, גם בשנת 2020 וגם לפני 2000 שנה. אם יש ערך של כיבוד הורים הוא רלוונטי אז וגם היום. אנחנו מדברים על עיקרון והוא תמיד רלוונטי, והאתגר שלנו כמי שעוסקים בחינוך ובפעילויות חברתית להשמיש נכון החומרים ולהנגיש נכון ואז זה משותף לכולם: נוער, מבוגרים, צעירים, דתיים, חילונים. הכול טמון בתלמוד".

התלמוד הישראלי נלמד ברחבי העולם ולא רק בישראל, וכאמור יגיעו גם 3 זוגות של הורים וילדים שהעפילו לגמר החידון העולמי. את התלמוד הישראלי תרגמו לא רק לאנגלית, אלא גם אפילו לגרמנית וטורקית.

גמר החידון העולמי ה-1 של התלמוד הישראלי ייערך ביום ראשון הקרוב י"ז כסליו (15.12) בשעה 17:00 וישודר בלייב באתר סרוגים ובערוץ היוטיוב של כאן 11

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו