אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כשזה חילוני מותר לדרוש שיוותר על הערכים שלו?

אלו שמקלים דעת בדרישה של הרב להפריד בין גברים לנשים, כולל בתוך הלהקות עצמם- שהנשים הן חלק אורגני מהן, לא מבינים עד כמה הדבר הוא בנפשם של חילונים הומניסטים

כשזה חילוני מותר לדרוש שיוותר על הערכים שלו?
  שלמה אצי מאירועי ההתרמה של הרב פירר (צילום: איתן אלחדז)

את הרב פירר פגשתי לפני כמעט עשור שנים בערב גיוס תרומות בדיוק כמו זה האחרון שעורר סערה רבתי.

היום במבט לאחור נדמה לי אני נזכר שרק גברים הופיעו על הבמה בניהם להקת תיסלם ושלמה ארצי שבינו לבין הרב נקשרה ידידות אמת.

אבל היום אנחנו כבר בעידן אחר, מרגע שפרצה לעולם המילה 'הדרה' נולד מגזר חדש בישראל: המגזר החילוני כלומר הוא היה שם תמיד אבל מאוד ממלכתי – זה שאמור להכיל את הריבוי, לשאת בעול ולקחת אחריות.

עוד באותו נושא

הדתה עכשיו! לחזק את היסוד העמוק בנפש האדם


6

הוא גם לעולם לא הבחין עצמו מהשאר אבל כתוצאה מתהליכים שסוציולוגים עוד ייכתבו על כך דוקטורטים (אידיבידואליזציה, חברת השבטים וכו') הוא נעשה פתאום מודע לעצמו והחל להתנהג כך.

אולי על רקע זה ניתן לראות את עלייתו של הפורום החילוני, החשש מהדתה בחינוך ובצבא וכן המלחמה על המרחב הציבורי וכאן נכנס לתמונה הרב פירר שלא בטובו נקלע למלחמת התרבות הזאת.

אלו שמקלים דעת בדרישה של הרב להפריד בין גברים לנשים, כולל בתוך הלהקות עצמם- שהנשים הן חלק אורגני מהן, לא מבינים עד כמה הדבר הוא בנפשם של חילונים הומניסטים שעל לוח לבם חקוק איסור אפליה על רקע של מין, מגדר, לאום, דת וגזע. זוהי מורשת שמתחילה ב- 'ויברא ה' את האדם בצלמו' דרך סיסמת המהפכה הצרפתית 'כחופש, שיויון, אחווה' ועד למגילת העצמאות שמבטיחה שיויון זכויות ללא הבדל בין אדם לאדם.

תארו לכם שחיים טופול היה עורך ערב התרמה לכפר החסד שלו 'נהר הירדן' בבני ברק ודורש מהמשתתפים לצפות בהרצאה של מטיף נוצרי או להקת בנים גאים. כמובן שהוא לא מעלה זאת על דעתו ובטח שדבר כזה לא היה עובר בשתיקה בלשון המעטה. אבל כשמדובר בחילונים אז כן מותר לבוא בדרישות שנוגדות את עולם הערכים שלהם.

מדובר באירוע בעל מאפיינים ציבוריים עם אמנים חילונים שאמור לגייס כסף מקהל חילוני. אני מקווה שתימצא נוסחת הקסם לקיום הערב החשוב הזה הוא להבדיל למצוא דרכים אחרות לגיוס כספים שאינם פוגעות באף מגזר

 

איתן אלחדז הוא כתב צלם וחוקר טקסים ומנהגים ובחברה הישראלית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
צודק לחלוטין. ושוויון הוא ערך גם בעיני חלק מה
דתי ציוני | 04-11-2019 16:01
זה לא רק ערך חילוני, אלא ערך אוניברסאלי, שלמיטב הבנתי דתיים רבים חולקים אותו עם אחינו החילוניים.
2
הדבר הוא בנפשם של חילונים הומניסטים
מוטי | 04-11-2019 16:08
אם היינו יודעים שמדובר באנשים שרגישים לכל אפליה יכול להיות שהיינו מתייחסים לעניין ביתר רצינות. הבעיה היא שהרגישות שלהם כנראה סלקטיבית. למשל, כשמנהל תיכון בתא הצהיר שאינו מעסיק מורים הגרים מעבר לקו הירוק, אף חילוני הומניסט לא התרגש מהאפליה הזו. הם למשל גם לא מתרגשים מהאפליה כלפי ספורטאים דתיים שנמנע מהם להשתתף בתחרויות הנערכות בשבת.
3
בקורות חיי הכותב חסר גם ''ליצן''
לא רפורמי | 04-11-2019 16:15
נמאס שכל אחד כותב דעתו בטור מיוחד. תמשיכו הלאה ותצאו לנו מהווריד
ואתה חמור
דוד | 04-11-2019 19:38
מי שקורא ליצן לאדם שעל דעתו הוא חולק, הוא -ללא ספק - איש מעמיק, רציני, מיושב בדעתו, אינטלגנט, אינטלקטואל ובעל מזג שיפוטי
4
יש הבדל גדול, התורה היא ערך נכון והחילונות לא
איתן | 04-11-2019 17:02
זה לא שאנחנו מעריכים את העמידה על הערכים, לא משנה איזה ערך זה יהיה. אלא על ערך נכון צריך להילחם, וכשיש ערך שגוי צריך לבקש את האמת ולשנות את הדרך
גם הערך שלהם נכון בעינהם
אבי | 06-11-2019 6:28
כל עוד אתה לא יכול להוכיח אמפירית שהערך שלך נכון זה הכל דעה פרטית שלך. גם החילוני יכול להגיד שהתורה זה ערך מיושן, פגאני וטיפשי
5
ואם הרב פירר היה צמחוני
שאלה | 04-11-2019 17:11
גם הייתם מתלוננים על הדרת בעלי האיטליזים? מותר לאדם להחליט מה הוא משמיע בערב ההוקרה לארגון שלו, לא כן? ומותר לאדם לכבד ערכים של אדם אחר ולא לכפות את ערכיו שלו על אנשים אחרים שיש להם מסורת של אלפי שנים. מותר לכבד!
6
שקר מוחלט. לא מדובר ברצון לשיוויון אלא בכפייה
אמיר | 04-11-2019 17:35
לנכים מותר להדיר אנשים בריאים, לנשים מותר להדיר גברים, לשחורים מותר להדיר לבנים ולערבים מותר להדיר יהודים. אבל ההיפך אסור. כי בעיני החילונים ההומניסטים כולם שווים, חוץ מאלה ששווים יותר, ולהם מותר להדיר את אלה ששווים פחות.
7
וואו איזו רדידות, מפליא שסרוגים פרסמו זאת
איתן | 04-11-2019 17:59
אני ממש חסר מילים לנוכח גיבובי שטויות שכאלו חסרי כל טענה כנה והבנה של המציאות
8
כעיקרון נכון אבל מדובר באירוע פרטי - לא ציבור
דוד היכיני | 04-11-2019 18:52
וכאן נעוץ ההבדל הגדול.
9
במבחן התוצאה הרב פירר דואג לנשים חולות
דוד | 04-11-2019 19:27
הרבה יותר מכל אלה שתוקפים אותו. איתן יקר, כתיבה מעניינת, קולחת ורהוטה לא תחפה על עובדה זו, כמו גם על העובדה שמדובר באירוע פרטי ולא ציבורי-ממלכתי.
10
ב"ה אנשי דת "החילונים" אינם רבים ביחס לרעש
מלכי | 04-11-2019 21:55
שהם עושים . גם דת זו כענן תחלוף. ה' הוא מלכו של עולם ותורתו אמת גדולה. אמת שלא תחלוף אלא אמת שתלך ותיסחוף את עם ה'.
11
כשרוצים מהחילונים זה התוצאה
זאב | 04-11-2019 22:33
הרב פירר היה צריך להישאר במיזגרת שלו ולא לחפש תמיחה חילונית אם היה נשאר כמו שהיה לפני 40 שנה חרדי צנוע ועוזר לכל דיכפין היה שכרו בשמים הרבה יותר גדול מאשר היום שהכל פרסומת בלי יראת אלוקים כמו אקים או שאר אירגוני צדקה שלא הכל קידוש השם
12
טור דעה או טור חסר דעת?
משה | 05-11-2019 2:26
כמה שקר ורדידות טמון בטור דעה אחד. 1. מדובר באירוע פרטי. 2. מדובר באירוע סגור, כדי להיכנס אליו אנשים שילמו הרבה כסף. 3. מדובר באנשים שהסכימו לשלם כסף למרות שאין שירת נשים. 4. אנשים רצו להגיע למקום לכבוד הרב פירר למרות ובגלל אמונתו. להם לא הפריע ההדרה. 5. לא הייתה הדרה! אשה הייתה אמורה להנחות. נשים לנגן. ישיבה מעורבת. רק ללא 'שירת נשים'. זו הדרה? (ואם אני אוכל חצילים בכל האפשרויות חוץ מטיגון, אני מדיר חצילים?) 6. בציבור הערבי עושים הדרת נשים מהבריכות, הממומנות מכספי ציבור, אף אחד לא מדבר. 7. כשפתחו בתל אביב ביס לבנות בלבד(!) כן ביס חילוני לבנות, לא צעקו על שויון בין המינים. השקר בהתגלמותו. 8. מדובר באמנים שתרמו את עצמם למען הערב (כפי שהרב פירר תורם את עצמו 40 שנה למען הציבור) ולולא שדולת הנשים לא הפריע להם ה'הדרה' כפי שהיה בשנים קודמות כפי שהכותב עצמו כתב. 9. בכותרת משנה הוא כבר משקר שכביכול הרב פירר עשה ערב נפרד. כאמור שקר. אתר סרוגים, האם בשם החופש והפלורליזם תפרסמו הכל? אין לכם מעצור פנימי?
13
הבעיה היחידה היא
חן | 05-11-2019 9:09
שהאירוע הוא פרטי. וזכותו לעשות מה שהוא רוצה באירוע שלו גם אם זה סותר את מדד הערכים שלך, והזמרים זכותם לבוא או לא לבוא לכבד או לא לכבד את האירוע. אין זכותם להפגין נגד מישהו פרטי או לעתור לבגץ, או להכריח לעשות מעורב בשירת נשים. זכותו של כל אחד וכל תקשורת להבין למה. זכותם גם לא לענות לנו למה. זה הכל.
14
תודה
חילוני | 05-11-2019 20:28
מעודד לשמוע מהצד הדתי קול שמבין את הצד החילוני.