אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב בורשטיין סופד: "בזכות פסיקותיו נולדו הרבה ילדים"

הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה ומי שבמשך שנים היה בקשר הלכתי וחברי עם הרב ניסים קרליץ זצ"ל, מספר בשיחה לסרוגים על הקשר שלו לציונות הדתית ושובר כמה מיתוסים בנוגע לגישתו ההלכתית

הרב בורשטיין סופד: "בזכות פסיקותיו נולדו הרבה ילדים"
  (צילום: דוברות מכון פוע"ה)

הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה ומי שבמשך שנים היה בקשר הלכתי וחברי עם הרב ניסים קרליץ זצ"ל, מספר בשיחה לסרוגים על דמותו הייחודית ושובר כמה מיתוסים בנוגע לגישתו ההלכתית.

"מאוד משמעותי לי לומר את הדברים האלה, כי אנשים מכירים אותו בציבור החרדי- אך פחות מכירים אותו בציבור הדתי לאומי", מסביר הרב בורשטיין בפתח השיחה.

עוד באותו נושא

הרב בורשטיין לסרוגים:'דביר מילא את שנותיו כמו צדיק'


4

על קשריו על הרב קרליץ, שנחשב לאחד מגדולי הפוסקים האשכנזים בדורות האחרונים, סיפר הרב בורשטיין: "התחלנו ליצור קשר לפני כ-30 שנה, ואני חושב שאחד הדברים הזועקים בתחום הזה זה הנושא של הענווה שלו. כל רב הוא עניו, אבל אני חושב שהוא היה סמל הענווה. כשהייתי אצלו לפני 30 שנה, הוא התייחס לכל הקבוצה שלנו ואלינו ממש כאילו הגיע גדול הדור לבקר אותו. זה מאוד משמעותי מבחינת התחושה שזה עשה. גם בהמשך, כשהייתי מגיע ואומר שצריך להציל איזה זוג, התגובה שלו הייתה "מי אני שאקח על עצמי את זה? צריך לפנות לגדולי הדור".

הרב בורשטיין מסביר כי "זה לא שהוא לא ידע את מקומו, הוא כן ידע את מקומו. עובדה שכשאני לחצתי הוא ידע מה לעשות. כל אחד אומר שצריך לפנות לגדולים, אבל הוא היה מאוד חזק עם זה. הנושא של הענווה שלו זה דבר שחייבים לציין אותו בצורה ברורה מאוד".

הרב בורשטיין סיפר גם על הקשר של הרב קרליץ עם הציבור הסרוג: "הדבר השני זה הקשר עם הציבור הדתי לאומי. הוא לא היה הפוסק של הציבור הזה, אבל אנשים בציבור הדתי לאומי שאלו אותו המון – והוא השתדל. ".

הרב בורשטיין הוסיף וסיפר כי "עוד נקודה זה הבירור שהוא היה מבקש ממני לעשות כשהייתי שואל אותו שאלה שקשורה לצד רפואי. הוא היה מאד מרבה לשאלות, כדי להיות בטוח שהוא לא טועה רפואית. כשאני אומר שאין סיכוי אחר, הוא היה באמת רוצה לדעת שאין סיכוי אחר. הבירור הרפואי שהוא דרש ממני הוביל שלא הלך לרופא, ולא לחינם הוא היה מעורב ב'מעייני הישועה' כי הוא אמר שהוא רואה את החשיבות של הפסיקה הרבנית לדברים הללו".

עוד באותו נושא

להגיד שהרב קרליץ היה שייך למגזר הליטאי זו קטנות


14

הרב בורשטיין מפריך מיתוס הנוגע לתפיסתו ההלכתית של הרב קרליץ: "הוא היה צוחק על כל מיני עצבנויות הלכתיות- ושואל למה צריך את העצבנות הזאת. כשהייתי צריך לקבל גב חזק מפוסק גדול, ברוך ה' זכינו בכל הפוסקים- אבל הייתי בא אליו ושואל אותו אם אפשר לפסוק ככה. הוא היה מסתפק בזה ונותן לי גב. גם אם הוא לא חשב כך, הוא היה אומר שאפשר לפנות אל פוסקים בסדר גודל דומה, ואני לא חייב לקבל את הפסיקה שלו, העיקר שיש לי גב רציני. זה גם נקודה שהייתה מאוד חשובה לו".

"הוא העריך מאוד את בתי הדין בארץ", ציין הרב בורשטיין. "פעם הוא אמר לי בחצי בדיחה שבית הדין של הרבנות מחמיר יותר ממני – בהרבה מקרים הרבנות אפשרה לקבל פסיקה של בית הדין מהתלמידים שלו. צריך להגיד שבזכות הפסיקות שלו יש אלפי ילדים, שבאופן טבעי אני לא יודע עם היו נולדים".

בסוף דבריו התייחס הרב בורשטיין לתחום נוסף בו עבד עם הרב קרליץ: "אני עבדתי גם בנושא של המקדש- חיפשנו את התכלת, הארגמן ותולעת השני. פעם הראיתי לו שחוץ מהתשובות, השני סימל טהרה, וגם היה נוטריקון של השם שלו. הסברתי לו ממה מורכב השני, וזה עניין אותו. היו לנו שיחות כאלה, כמו חברים. מכה קשה לאבד אותו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לקקנות בזויה לאיש שפל ששטם את הציונות הדתית
מאיר | 22-01-2020 11:11
איש ריב ומדון, סכסכן בלתי נלאה ורשע מרושע שחצי מהיהדות החרדית לא מזכירה את שמו השפל. ארור יהיה לנצח נצחים.
2
שאלת תם
מר בחור | 30-09-2021 22:00
לא נעים להזכיר, אבל הילדים האלה היו יכולים להיוולד באופן הכי טבעי שיש. זה לא מסובך. הפה שאסר הוא הפה שהתיר, ובשני המקרים זה מיותר.