אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צו מניע למינוי מנכ"ל משרד המשפטים. שקד: "אבסורד"

שופטי בג"ץ הוציאו צו מניעה למינוי של עו"ד אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים לאחר ההדחה של אמי פלמור. שרת המשפטים לשעבר התייחסה: "הגענו למצב שהשרים לא יכולים לזוז במשרדים"

צו מניע למינוי מנכ"ל משרד המשפטים. שקד: "אבסורד"
  דוברות ימינה

שקד הגיבה על צו המניעה של בג"צ למינוי מנכ"ל משרד המשפטים: "אבסורד גדול שלאורך השנים בתקופת בחירות בג"צ והיועצים המשפטיים שמו כבלים על הממשלה. במפורש כתוב בחוק שהממשלה תמשיך בתפקודה בתקופת בחירות. עם השנים, עקב הכבלים ששם בג"צ והיועצים המשפטיים על הידיים והרגליים של הממשלה, הגענו למצב שהשרים לא יכולים לזוז במשרדים".

את הדברים אמרה שקד במסיבת עיתונאים שנערכה היום באלקנה, להשקת תוכנית הדיור של רשימת ימינה.

כאמור שופטי בג"ץ הוציאו צו מניעה למינוי של עו"ד אופיר כהן לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים.

עוד באותו נושא

אוחנה בטקס הפרישה של אמי פלמור "לא דרמה"


4

יו"ר התנועה לאיכות השלטון עו"ד ד"ר אליעד שרגא טען: "ברור שכל מה שקרה פה לא תקין, מילה אחת מהנחיית היועמ"ש לא קויימה. פלמור נזרקה מתפקידה בניגוד לדין וגם המינוי של עו"ד כהן נעשה שלא כדין והשופטים נזפו קשות במדינה. עצם העובדה שהיועמ"ש מתחמק מלתת עמדה מעלה סימני שאלה. לא סתם שלחו פה לחזית את החלטת ועדת החריגים וועדת המינויים, משום שהיועמ"ש יושב על הגדר ולא מדבר. דורסים פה ברגל גסה את החלטת היועמ"ש והוא, חוץ מביטוי ש'המינוי מעורר קשיים משפטיים' אין לו דעה בנושא?"

שופטי בג"ץ הבהירו שלא ניתן לקיים את הדיון היום, משום שהמשיבים לא הגישו את תגובתם העניינית לטענות התנועה לאיכות השלטון. בשל כך, מההתחלה אמרו השופטים שהם נוטים להוציא צו על תנאי עד שתתקבל תשובת המדינה לטיעונינו.

מזוז: נוגד פסיקה ברורה של בג"ץ

עם תחילת הדיון, פנה השופט מזוז אל נציגי המדינה: "העתירה עוסקת בהליך של הפסקת כהונה של מנכ"ל ומינוי מנכ"ל חדש בתקופת בחירות והסיבות בה זה נעשה ולכן הטענה שהעתירה מוקדמת אין לה שום בסיס. אם התנועה הייתה ממתינה עם העתירה זו אפילו הייתה עתירה מאוחרת. השאלה היא האם יש נסיבות שמצדיקות הפסקת העסקת מנכ"ל ומינוי מנכ"ל חדש, מי שלו לא יהיו, ובוודאי מינוי מחוץ לשירות הציבורי. המהלך הזה על פניו לכאורה סותר כל שורה בטענות היועמ"ש ועומד חזיתית מול פסיקה ברורה של בג"ץ".

עוד מדברי השופט מזוז: "לגבי המשיבה 4 (אמי פלמור) אתם לא רשאים לייצג אותה. מהרגע שהיא עזבה את תפקידה אתם כפרקליטות לא רשאים לייצג אותה, אם לה יש מה לומר היא הייתה צריכה להתייצב פה עם בא כוחה ולהביע את עמדתה. זה שהיא באופן אישי מעוניינת או לא להמשיך בכהונתה לא שייך לשאלה אם הליך הפסקת כהונתה הייתה תקינה או לא. זו שאלה משפטית ללא קשר לזהותו של האדם שכהונתו מופסקת".

בא כוחו של עו"ד אופיר כהן: "אין חולק שמשרת מנכ"ל משרד המשפטים היא ברגע זה איננה מאוישת". נציג המדינה מתפרץ ומבהיר לשופטים: "פלמור עדיין מכהנת כמנכ"לית ומגיעה למשרד למלא את תפקידה, זה עד לאישור ממשלה של המינוי החדש".

יו"ר התנועה עו"ד אליעד שרגא: "לו היינו נמצאים בסיטואציה שהמשיב 5 (עו"ד אופיר כהן) היה מתחיל חפיפה אז המדינה הייתה טוענת לשיהוי. דבר שני שהוא יותר חשוב, לא סתם שלחו לחזית את החלטת ועדת החריגים וועדת המינויים. וגם אם יינתן למדינה זמן התשובות תהיינה אותו הדבר. המשיב 2 (היועמ"ש) יושב על הגדר ולא מדבר. אין עמדת יועמ"ש. דורסים פה ברגל גסה את החלטת היועמ"ש, והוא חוץ מביטוי ש'המינוי מעורר קשיים משפטיים', אין לו דעה בנושא? לכן אם מוציאים צו על תנאי לנו חשובה עמדת היועמ"ש. עוד נבהיר שאין בעתירה שלנו שום טענה אישית נגד אופיר כהן. שום דבר פרסונלי. לו זה היה עיתוי אחר ולא תקופת בחירות, סביר להניח שהמינוי היה עובר בלי טענות. כל מילה בהנחיית היועמ"ש כרגע לא מקויימת בהליך המינוי הזה".

פרופ׳ ידידיה שטרן, עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה הגיב לדברים: ״הקפאת המינוי של השר אמיר אוחנה על ידי בג״ץ מאששת את העובדה שאין הצדקה לפיטורי מנכ״לית משרד המשפטים לשעבר, אמי פלמור, ומינוי מנכ״ל חדש במהלך כהונה של ממשלת מעבר. אין ספק שיש כאן פגיעה במשילות, אשר גורמת לחוסר יציבות ופוגעת באמון הציבור במוסדות המדינה.השר אוחנה מונה לתפקיד לזמן מוגבל מאוד ותפקידו לנהל את המשרד עליו הוא אמון ולשמור על הקיים, ולא לעשות שינויים מרחיקי לכת או להוציא לפועל תוכניות אסטרטגיות משמעותיות״.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
לכי פרסמי בושם וחפשי לך מפלגה
את אבסורד | 21-08-2019 14:10
מזמן לא החלפת מפלגה מי שבוחר בך לא מבין כלום בהעמדת פנים מתחסדת איכס
2
"השופט" השמלני מני מזוז הידוע בפסיקתו השמלני מימים ימימה בלי קשר לרצון העם והחוק השמלנים היושבים בכל מוקדי הכח ממנים את עצמם בשיטת חבר מביא חבר , שמלני מביא שמלני וכך הם כופים את השקפתם השמלני על העם אשר פעם אחר פעם בוחר בימין וביהדות אשר השמאל שכח , הם מפרשים ומסובבים את החוק לפי השקפתם בלבד זה לא דמוקרטי זה לא רצון רוב מוחלט של העם .
משה | 21-08-2019 14:38
ליד מזוז ישב שופט מנוי של שקד והסכים להחלטה.
גמלאי | 22-08-2019 5:10
השופט הדתי של סרת המשפטים שלכאורה מסדרת לביבי סידור עם היועמש. הפך לשמאלני וחילוני.
3
צריך לקרוע לבגצ את הצורה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
המחנה הלאומי | 21-08-2019 20:21
עד שלא ייזכר שמם עוד! במקרים קיצוניים, היה קיצוני!