אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אלוף הארץ הסרוג בשחמט לא מוותר על השבת | ראיון

אלוף הארץ לגילו בשחמט הוא יאיר הופמן מפתח תקווה שמצא את עצמו נאבק על השבת כשהוא מוותר על אליפות אירופה. מי שנרתם לעזור לו הוא ישראל זעירא מנכ"ל באמונה | ראיון עם הכוכב הסרוג העולה בשחמט בישראל

יאיר הופמן וישראל זעירא. באדיבות המצלם

יאיר הופמן, אחד מהכוכבים העולים בשחמט בישראל ואלוף הארץ לגילו, מצא את עצמו במערכה לבד: אליפות העולם התקיימה בשבת ולא היה סיכוי שיוכל לצאת אליה – גם לא בתמורה להפסד טכני במשחקים בשבת.

מי שהגיע לעזור הוא ישראל זעירא – מנכ"ל 'באמונה ייזום פרוייקטים' שנרתם לתמוך ביאיר ובפעילותו ומימן ליאיר השתתפות באליפות חלופית שתתקיים בפולין. תחרות בה לא יישחק אפילו משחק אחד בשבת: "זה נוגע ללבנו כל מי שלא משחק בשבת ומוסר את נפשו על השבת, וחברות דתיות צריכות לעודד את היכולת של האנשים כי הם עומדים במבחנים מאוד גדולים עם ניסיונות מאוד קשים, ככל שמתגברים זה קידוש השם גדול, בוודאי לנוער הדתי לאומי שיש לו במה להתגאות ויש לו דמויות להזדהות", אומר לסרוגים זעירא.

על הירתמות חברת 'באמונה' לשחמטאי הסרוג אומר זעירא: "המקרה של משפחת הופמן, יאיר, זה בדיוק המקרה של דמות שראוי להוקיר ולפתח ולקדם כדי שבעז"ה כשיהיה יותר מבוגר, וימשיך לשמור על התואר שלו – כמספר 1 במדינה, ובעז"ה גם אלוף העולם".

חברת "באמונה" היא חברת נדל"ן, אבל זעירא שם דגש על האידאולוגיה מאחורי הקלעים, מה שהוביל אותה גם להוביל את המאבק במשחק הכדורגל בשבת: "הנושא של הקהילתיות הדתית לאומית מעסיקה אותנו שנים רבות. אנחנו בונים שכונות לא רק למכור לדתיים בתים, זה גם קהילה, זה גם תרבות יהודית, זה גם אווירה יהודית וכל מה שקשור לחברה. בחברה – האפשרות לשחקנים דתיים גם לשחק וגם להגיע להישגים הוא דבר שצריך להיות בנפשנו ואנחנו שמחים שאנחנו יכולים לתת את תרומתנו".

לדבריו, בחברת 'באמונה' רואים ערך בתרומה לקהילה: "אנחנו מחפשים מהי התרומה הייחודית שאנחנו יכולים לתרום לציבור הדתי לאומי. ברור שיש אינספור ישיבות, עמותות וגרעינים תורניים וכולם עושים עבודה חשובה, פה חיפשנו באמת 'מת מצווה' – במקום שבו אף אחד לא תומך ועוזר אנחנו שם. לא ייתכן שמדינת ישראל תנהל משחקים בשבת: גם מצד הפגיעה בציבור הדתי ובעיקר מצד האופי היהודי של המדינה. במדינה יהודית צריכים לדאוג שכל ענייני התרבות יהיו ביום חול, במיוחד בספורט התחרותי שמייצג את המדינה".

זעירא נפגש עם יאיר הופמן ונרתם לעזור לו במימון בתחרות חילופית: "הוא ילד חמד, ירא שמיים, צעיר ברוחו אבל תקיף בדרכו ונחוש לשמור שבת ולא לחפף, ובזכות זה תהיה לו גם סייעתא דשמייא".

יאיר הופמן עם זכייתו. לא מוותר על השבת. באדיבות המצלם

יו"ר איגוד השחמט לשעבר: "יש לנו שחקנים במקומות הראשונים בעולם – והוא גבר על כולם"

יאיר הופמן רק בן 14, וכבר אלוף הארץ לגילו ומסתמן כפוטנציאל לדור העתיד של השחמט הישראלי. יו"ר איגוד השחמט לשעבר, משה שליו, הרעיף עליו שבחים לא רגילים: "כישרון אדיר, יש לנו עד גיל 14 שחקנים במקומות הראשונים באירופה ובעולם והוא גבר על כולם", אמר לסרוגים שליו כשעוד כיהן כיו"ר איגוד השחמט, "כיו"ר האיגוד אני חייב למצוא את הדרך איך הוא יוכל להתמודד באליפות העולם ובתחרויות באירופה בלי שהוא יחלל את השבת. בארץ לא מארגנים תחרויות בשבת, זו הוראה שלי חד משמעית וגם ההנהלה אישרה את זה. בתחרויות בינלאומיות זה בעייתי, ולכן צריכים להגיע להבנות עם המארגנים וגם לנסות להביא את אליפות העולם ואירופה למדינת ישראל – ואז יהיה יותר קל לארגן שהופמן יוכל לשחק".

הכוכב שחמטאי הסרוג, שבשנה שעברה אף סיים בתיקו עם אלוף העולם לשעבר אנאנד ההודי, לומד בישיבת צביה בפ"ת, עולה לכיתה ט' ומשחק במועדון גני תקוה של מאמן השחמט ליאור איזנברג: "יאיר נחשב כאחד מהכישרונות הגדולים של ישראל בענף השחמט על אף העובדה המגבילה, שאינו יכול לשחק בשבתות בהן נערכות אליפויות רבות וגם מוגבל מבחינת אימוניו בשל אי היכולת להשתמש במחשב בשבת. לאור זכייתו באליפות ישראל ניתנה ליאיר האפשרות לטוס ולייצג את ישראל בחינם באליפות אירופה בסלובקיה או באליפות העולם בהודו. הבעיה שכל אחת מהאליפויות הללו כוללות 2 שבתות ויום צום (ט' באב באליפות אירופה ויום כיפור באליפות העולם) שבהם לא יכול יאיר להשתתף מבחינה הלכתית ומפסיד הפסדים טכניים! נעשו מאמצים למען השתתפותו של יאיר ומציאת פיתרונות שונים כתיקו טכני בשל העובדה שעל רקע דתי אינו יכול לשחק אולם ללא הועיל".

תיקו עם אנאנד (מימין), מתחבר לקרפוב. אלופי העולם לשעבר. צילום: סרוגים

עוול עצום שנגרם ליאיר על רקע יהדותו

עוד הוסיף איזנברג לפרט את המסע של יאיר: "על רקע היותו יהודי שומר מצוות נאלץ יאיר באמצעות הוריו עם כל הצער לוותר על השתתפות באליפות אירופה ועולם שאליהן הוא שואף בכדי לייצג את ישראל בגאווה ולהצטיין ברמה הבינלאומית. ויתור על רקע דתי של השתתפות באליפויות אלו מקביל לויתור של ספורטאי על השתתפות באולימפיאדה ותקרת הזכוכית שנוצרה כלפי ספורטאים דתיים הנה בעייתית ולא רק בענף השחמט. יש ערכים שבעיניי יאיר ומשפחתו הינם מעל כל הישג כזה או אחר ואנו שחיים במדינה יהודית צריכים להעריך את עמוד השדרה הערכי של המשפחה ושל יאיר שלא מוותר על ערכים אלו".

"כמי שמלווה את יאיר שנים רבות כמנהל המועדון שלו יחד עם הובלת מאבקים שונים היה חשוב לנו למצוא גורם שיסייע ויירתם נגד העוול העצום שנגרם ליאיר על רקע יהדותו וגם נקווה שאחרים יסייעו בכדי להעצים את כשרונו של יאיר. לשמחתי ישראל זעירא יו"ר באמונה ייזום פרוייקטים נרתם בשמחה רבה לתמוך ביאיר ובפעילותו ומיד הסכים לממן ליאיר השתתפות באליפות חלופית שתתקיים בפולין בשבוע הבא בה לא ייאלץ לשחק ולו משחק אחד בשבת. ישראל זעירא וחברת באמונה ייזום פרוייקטים הבינו כי יש להכיר מיד בחשיבות העובדה שילד צעיר, בן 14 בלבד נעמד מאחורי עיקרון חשוב לו על רקע דתי והבטיחו לדאוג לכך שיאיר ייפגע באופן סביר ולא יישב בבית כאשר חבריו משחקים באליפות אירופה אלא ישחק בתחרות בינלאומית חזקה בה יוכל להבליט את כשרונו".

"אין שום ספק שיאיר זכה בשיתוף פעולה נדיר עם "באמונה" ותקוותנו כי בשנה הבאה יוכל יאיר אם ימשיך להגיע להישגים בענף לייצג את ישראל באליפות אירופה/עולם וגם לשמור על השבת שהינה חשובה לו מעבר לכל הישג כזה או אחר".

מימין: ליאור איזנברג, ישראל זעירא, ויאיר הם הוריו. באדיבות המצלם

ראיון עם אלוף הארץ בשחמט לגיל 14 יאיר הופמן: "השבת מגנה על מי ששומר עליה"

השחמט בישראל עדיין לא פופולרי כמו ענפי ספורט אחרים, וזו הסיבה אולי שהוא מקבל פחות מקום.

כמו בענפי ספורט רבים, גם בעולם השחמט ישנה חשיבות לפיתוח שחקנים צעירים, שמשקיעים הרבה שעות ואימונים כדי להתפתח במשחק המלכים: "בימים רגילים אימון השחמט יכול להסתכם בשעה", אומר הופמן לסרוגים, "אבל כשיש הרבה תחרויות בינלאומיות חזקות אז מתאמנים 4-6 שעות ביום".

ניכר על הופמן שהוא בוגר לגילו, הוא מדבר רהוט, מחושב, וכל זה שהוא עוד לא עלה לתיכון. כמו הרבה שחמטאים החיבור למשחק התחיל אצלו בגיל מאוד צעיר, עוד בחוג שחמט בגן חובה במקלט שהיה מחובר לבית ספר ולגן. כבר בכיתה ג' הוא הבין שהוא יודע לשחק ואפילו טוב, ולא עבר הרבה זמן וב-2017 הוא כבר השתתף באליפות אירופה הראשונה שלו (התחרות הראשונה שלו הייתה סבב החורף בגני תקווה במועדון של איזנברג).

הדרגה הנוכחית שלו הוא מועמד בכיר לאומן. הופמן מוכן ללכת עד הסוף עם החלומות והיעדים שלו: "דבר ראשון החלטתי להשיג אמן בינלאומי לפני גיל 18, זה אתגר אבל עם המון השקעה זה אפשרי".

הפריצה שלו החלה באליפות הארץ לפני שנתיים כשסיים במקום השלישי, ובפסח האחרון הוא זכה באליפות הארץ: "ברוך השם, הרמה בארץ מאוד צמודה ולא לקחתי בהפרש גדול", מצטנע הופמן.

על אליפות הארץ מספר הופמן: "אליפות הארץ התחילה באופן מעולה, התחלתי עם 4 ניצחונות רצופים הגעתי למסקנה שאם אני ב-5 תיקו זה יגמר בניצחון. אבל המשכתי וניסיתי להגביר את הקצב כדי להבטיח את הראשון".

בסופו של דבר, כאמור, הופמן לא יכל היה לייצג את ישראל באליפות אירופה בגלל השבת, ונמצאה לו תחרות חלופית בזכות תרומות של ישראל זעירא וחברת "באמונה".

הייתה לך התלבטות אם לשחק בשבת? "אין בכלל התלבטות. זה לפעמים תוקע, אבל השבת מגנה על מי ששומר עליה. בדרך כלל יש על שבת תחרויות לא כל כך חשובות, בזמן בזק או בליץ, אבל עכשיו זו הייתה אליפות העולם באירופה בשבת".

"הלוואי  שמתישהו מישהו יבין בתחרויות בינלאומיות שיש ערכים גם לישראלים, וזה לא פשוט לא דבר עם המארגנים של אליפות אירופה, כי גם  אנחנו בעצמנו מנהלים תחרויות בארץ בשבת. אני חולם שפעם אחת שבאליפות אירופה יתנו אפשרות לעשות תיקו טכני אם לא אשחק בשבת, וככה אוכל להמשיך בתחרות".

איך הגעת לשחמט? כדורגל או ספורט אחר מעניין אותך? "מגיל צעיר נחשפתי לשחמט והייתה לי אהבה לזה. זה לא כמו כדורגל שאני לא נחשפתי אליו ולא ממש אוהב את זה. בשחמט נקשרתי לאנשים, למדריכים, נקשרתי לנושא הזה חזק. זה משחק חשיבה מאתגר ויש ניתוח עמדות בראש לנסות לחקות את המחשב".

יש מסביבך עוד דתיים שחמט? "יש מיעוט, חברים שהכרתי פה ושם במועדון".

מה סגנון המשחק שלך? עם איזה דמויות בעולם השחמט אתה מתחבר? "אני שחקן פחות התקפי, יותר דינמי שמתרכז בחולשות במבנה של היריב. אני לא מאלה שישר מנסים להביא מט. אני מתחבר לאלוף העולם לשעבר אנטולי קרפוב, שחקן מאוד דינמי. הוא גם ידע להתקיף כשצריך, וגם אני יודע, אבל המשחק שלו יותר מתבסס אקטיבי בכלים לשיפור עמדות".

יש פתיחות שאתה יותר אוהב? "משחק בהכול".

איך אפשר להשתפר בשחמט? "צריך לשחק המון, להתקדם. בתחרות הראשונה שלי התחלתי בלתי מדורג, ובהרבה תחרויות הייתי מסיים חצי נקודה מחמש".

עם הרבה שעות אימון, ומשחקים, אתה מוצא זמן גם לפנאי וחברים? אפשר לשלב? "אני דיי אוהב את השחמט ומשתדל לעשות הכל: גם משפחה, וחברים, וגם לעבוד בשחמט ולהתאמן".

אתה גם מתעניין מסביב למשחק עצמו בשחמט, כמו למשל אליפות העולם האחרונה שהייתה? "ראיתי מדי פעם משחקים, זה מעניין, רציתי אבל הייתה תקופה שלא יכולתי בגלל הלימודים".

מגנוס קרלסן. אלוף העולם בשחמט. צילום מסך אינסטגרם niki.riga

הזכרת עומס בלימודים, בישיבת צביה פתח תקוה –  באים לקראתך? "כן, באים לקראתי וזה בא לידי ביטוי בזה שנותנים לי להשתחרר מוקדם בתחרויות, גם הם לוקחים על עצמם: פניתי לגבי תחרות אליפות חטיבות הביניים מייד התבצע, והם לקחו את זה בשתי ידיים והוצאנו קבוצות לשם".

עם ההצלחה המקצועית מגיעות גם תחרויות בינלאומיות: התחרות הקרובה בפולין תהיה 5 ימים, בחנוכה הוא היה 8 ימים בקייב יחד עם נבחרת אליצור (הופמן היה מדורג אחרון בתחרות כאשר שאר השחקנים היו במד כושר גבוה משלו: הוא 2099 ורובם היו מעל 2200, וסיים במקום הרביעי המכובד מאוד עם 4.5 נקודות מתשעה).

בשתי אליפויות אירופה והתחרות הקרובה הוא טס עם אמא שלו, ובקייב היה עם אביו. אבל אם חשבתם שההורים הם אלו שחיברו אותו לשחמט, אז זה כמעט ההיפך. בשונה משחמטאים אחרים שהגיעו למשחק המלכים מהבית, במשפחת הופמן רק הדור הצעיר משחק. בעקבות יאיר, האח הבכור, גם אחיו ואחותו משחקים.

שאתה משחק עם האחים הקטנים אתה גם מוותר להם? "כן ברור, נותן להם לנצח, אבל לפעמים אני צריך גם להראות להם שאפשר להפסיד ואי אפשר תמיד לצפות לניצחון תמידי לחלוטין".

כאשר אנו נזכרים בנבואת הזעם של רב אומן בוריס גלפנד על הסכנה בפיתוח כישרונות צעירים ומצב השחמט בישראל – "צמחים לא צומחים בביצה" – נראה שהופמן מצטייר כנרקיס החדש בממלכה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד לו!!!
איש אמת | 04-08-2019 15:19
חבל שכל האנשים שמסביבו מדברים בסגנון של מסכן, הוא שומר שבת נעבך.. יאמר לזכותו שהוא אומר זאת עם גאווה!
2
נמאסתם!! שחמטי 'סרוג'.. כאילו אנחנו שני עמים!
אל תשלחו לי כתבות! | 04-08-2019 15:59
..... .
3
העתיד של העם
דני | 04-08-2019 19:52
אלה הילדים הטהורים שלנו אלה הילדים שנותנים את הברכה על ארץ ישראל כל הברכות על הילד ועל המשפחה אתם השורש של העם היהודי
4
העתיד שלנו
דני | 04-08-2019 19:55
אלה הילדים והעתיד של העם היהודי הם הברכה על ארץ ישראל הילדים האלה הם הטובים ביותר שיש לנו בארץ ישראל שתגיע רחוק בעזרת השם כל הכבוד להורים איזב חינוך אתם נותנים לילד אין עליכם הורים יקרים תודה רבה לכם אתם הדוגמה של ארץ ישראל
5
לותר על השבת זה ויתור על היהדות
חיים | 05-08-2019 6:41
אם היה צריך לותר על יהדותו היה כל העולם כמרקחת לותר על שבת זה מסירות נפש תשאלו את יהודי אמריקה מה זה לותר על השבת
6
אלוף!!!
גיא | 11-08-2019 23:15
קידש שם שמים