אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר איגוד השחמט לסרוגים: "השחמט גדל במגזר הדתי"

עלייה חדה במתעניינים במשחק המלכים וכמעט שאין עיר שלא לומדים בה שחמט בבתי הספר. העלייה, מאליה, לא פסחה על המגזר הדתי שמתמודדים לראשונה עם ההצלחה בדמות תחרויות בינלאומיות בשבת

יו"ר איגוד השחמט לסרוגים: "השחמט גדל במגזר הדתי"
  יו"ר איגוד השחמט בהדרכה לשיקום אסירים. באדיבות המצלם

לקראת אירוע פסטיבל השחמט הבינלאומי  – אירוע חסר תקדים בשחמט הישראלי בעשורים האחרונים – שיתחיל שבוע הבא ויתקיים בנתניה, שוחחנו עם יו"ר איגוד השחמט, משה שלו, על הרלוונטיות של השחמט בישראל 2019, על השחמט הסרוג, ועל שיתוף הפעולה המחודש בכהונתו עם גדולי השחמט בישראל ואיגוד השחמט, שידעו בעבר משבר לא קטן.

נתחיל מהסוף: ישראל תארח שתי תחרויות בינלאומיות ענקיות השנה: הראשונה ממש בשבוע הבא בנתניה – תחרות סגורה עם שורה של רבי אומנים מהצמרת העולמית: 5 ישראלים ו-5 מהעולם. הבולטים: לניאר דומינגז, השחמטאי הקובני-אמריקאי מהעשירייה הראשונה בעולם, אלוף העולם לשחמט מהיר – היהודי הצעיר דניאל דובוב, פיטר סווילדר, סגן אלוף העולם לשעבר בוריס גלפנד הישראלי, וגם אלוף הארץ לשעבר אלון גרינפלד שחוזר לשחק אחרי הפסקה של 30 שנה, ועוד.

חוץ מהתחרות הסגורה תתקיים בנתניה גם תחרות פתוחה עם 150 משתתפים באצטדיון הכדורגל של העיר. זו כנראה התחרות השחמט בקצב מלא הגדולה ביותר שנערכה בישראל.

חובבי היסטוריית שחמט זוכרים בערגה את תחרויות הפאר שהתקיימו בעבר בעיר נתניה בשנת 1968 בה התארח לא אחר מאשר בובי פישר, שבחר בתחרות בנתניה כדי לחזור לסבב המשחקים לאחר הפסקה של שנתיים. לאחר ניצחונו בתחרות הבינלאומית בנתניה, הוא המשיך להיות כמעט בלתי מנוצח עד שזכה באליפות העולם.

התחרות השנייה שתתקיים בסוף השנה בעיר חיפה – תחרות גראנד פרי שתהיה בעצם מוקדמות אליפות העולם: 16 השחקנים הטובים ביותר בעולם יגיעו לארצנו לפני חנוכה.

משה שלו, 67,  יו"ר איגוד השחמט כמעט ושינה את פני השחמט בישראלי מהקצה אל הקצה בכהונתו החדשה-ישנה. הוא מכהן בסירוגין במשך 5 שנים במצטבר כיו"ר האיגוד משנת 2012, אך לאחר הפסקה הסכים לכהונה מחודשת לפני שנה: "חזרתי בחזרה כי ביקשו ופנו אליי לחזור בגלל שהאיגוד היה במצב לא טוב".

משה שלו, יו"ר איגוד השחמט. באדיבות המצלם

היו סכסוכים מתוקשרים עם בכירים בעולם השחמט הישראלי. בוריס גלפנד בראיון לסרוגים בעבר התבטא בחריפות נגד האיגוד: "איגוד השחמט מונע מאינטרסים אישיים והוריד את ישראל מהמפה העולמית", ועל סיכוי לצעירים בשחמט הישראלי הנוכחי אמר: "צמחים לא צומחים בביצה" – 

שלו: "היו סכסוכים בעבר בין נבחרת ישראל ובין ההנהלה, וזו גם אחת הסיבות שחזרתי. הייתי ראש צוות של בוריס ומשלחת ישראל באליפות העולם בשנת 2012, והוא אמר שכל זמן שאני אהיה יו"ר האיגוד הוא ישתף פעולה. הוכחתי גם שנעשה שינוי משמעותי בשחמט בישראל ובשנה האחרונה נעשה באיגוד ממש מהפכה בתחום גיוס הכספים, וגייסתי קרוב למיליון וחצי דולר עבור השחמט הישראלי".

סגן אלוף העולם בוריס גלפנד. צילום: Miriam Alster/FLASH90

משרד התרבות והספורט לא מממן באופן שוטף את איגוד השחמט? "משרד התרבות הספורט, באמצעות הטוטו, נותנים היום בין 850-900 אלף ש"ח בשנה תקציב. אבל זה בעיקר כדי להחזיק את המשרדים ותשלום המשכורות. לפעילויות והתחרויות חייבים לגייס כספים מבחוץ. הגעתי ממזמן למסקנה שמדינת ישראל תתקצב את אליפות ישראל או תחרות גדולה באירופה שנשתתף בה, אבל מעבר לזה אף אחד לא יתן לך אפילו 1 ש"ח, ולכן לא צריך לחיות באשליות".

מניין גייסת כספים? השנה יש באמת תחרויות יוצאות דופן: "ששלחנו את משלחת אליפות העולם בסנט-פטרבורג (אליפות העולם בשחמט בשח מהיר ובזק ב-2018 י.ל) נפגשנו עם הקונגרס היהודי, נשיא הקונגרס מיכאל מירילשווילי (נשיא הקונגרס היהודי האירו-אסיאתי י.ל) תרם לנו 13,000 דולר תרומה חד פעמית עבור אליפות העולם, ופגישה איתו תרמו עוד 300,000 ש"ח לשנה והבטיחו להמשיך לתרום עבור נבחרת ישראל".

שלו, מפרט את הכספים הרבים אותם גייס חיצונית עבור השחמט הישראלי, כך הגיע עד לרומן אברמוביץ' שתרם 300,000 יורו בשביל אירוע שיתקיים בארץ, ורוב הכסף הלך באמת לתחרות בנתניה: "זה פסטיבל השחמט החזק ביותר שהיה אי פעם בישראל", אומר שלו, "אנחנו מחזירים את השח-קיט שבשנות ה-50 היה בנתניה והשתתפו בו בובי פישר ושמואל רשבסקי ועוד הרבה שחקנים עם שם עולמי. אני הצלחתי להחזיר היום לנתניה את התחרות החזקה ביותר שהייתה בישראל. עיריית נתניה תרמה לכך גם 100,000 דולר".

בנוסף, מפרט שלו את פרוייקט נוער 2700 – פרוייקט שנועד לפתח, לתמוך ולקדם נערים עם מד כושר 2700: "לגדל נוער שיגיע לרמה של רבי אומנים ברמה הכי גבוהה. קיבלנו 300,000 דולר (שיגיעו 100,000 דולר כל שנה מהמיליארדר היהודי ישי שיינברג".

"ועוד לא הזכרנו את תחרות גראנד-פרי שתהיה בארץ, בחיפה, שעיריית חיפה נתנה 100,000 דולר לכך – מוקדמות אליפות העולם כאשר 16 שחקנים הטובים ביותר בעולם מגיעים לישראל. גם החברה שעושה את האירועים ההלו נתנה עוד 300,000 דולר לאירוע הזה. זה הפסטיבל השני שיהיה השנה ועוד יותר גדול מקודמו. מעולם לא היה במדינת ישראל כזה אירוע, וכל העולם מדבר על זה".

רומן אברמוביץ' משמאל. צילום: שאטרסטוק

מצבו של האיגוד לא מעולם טוב יותר מאשר עכשיו

כל הכספים העצומים אותם גייס שלו השנה עבור השחמט הישראלי, הם חלק מהחזון של שלו לפתח את השחמט הישראלי ברמה עולמית, בכך הוא גם מקווה להחזיר את טובי השחמטאים כמו בוריס גלפנד לשיתוף פעולה עם איגוד השחמט: "המצב היום שונה, והוא (בוריס) יודע את זה. הוא ייחל להצלחתי בבחירות הקרובות ורוצה שאני אזכה להמשיך להיות יו"ר כי הוא יודע מה אני עשיתי בשבל השחמט. כך גם לגבי הטענות שלו ושל אחרים על פרנסה בשחמט בישראל. פרנסה זה לא רק משכורות חודשיות. פרנסה זה שאנחנו מביאים כסף ועורכים פסטיבל בינלאומי בארץ. הפרס הראשון, למשל, בנתניה, הוא 30,000 דולר (סה"כ פרסים 100,000 דולר, ובתחרות הפתוחה 70,000 ש"ח). זו המטרה – להביא אירועים בינלאומיים ותחרויות חזקות לישראל עבור השחמטאים שלנו שיוכלו להתחרות ולזכות בכספים".

כיצד אתה מקדם בפועל, מעבר לגיוס הכספים, גם את הדור הצעיר? "דיברנו, למשל, על פרוייקט 2700 – שחמט העתיד בישראל. האיגוד נתן 250,000 ש"ח מימון לשיעורים פרטיים גם לשחקנים שפחות מ-2700 מד כושר, אין לדבר הזה תקדים. אנחנו משקיעים הרבה כסף עבור קידום הילדים. עובדה שיש 100,000 ילדים שלומדים שחמט ויש קבוצות מאוד חזקות. ככה אנחנו יכולים לממן את 10 הילדים שמעל מד כושר 2700 שיוכלו לנסוע ל-6 תחרויות בינלאומיות בשנה במימון של האיגוד. אנחנו מאמינים בהם וגם עושים סמינרים מיוחדים בינלאומיים, עכשיו למשל היה בארץ לפני כחודש סמינר הכי גדול בעולם בקיסריה שישבנו 3-4 ימים כדי להבין איך נוכל להתקדם בתחום. דברים שונו באיגוד. בעבר הדג היה מסריח מהראש, אבל אם יש הנהגה נכונה ומדיניות נכונה וכל הפרוייקטים מצליחים, אז גם מצליחים לגייס כסף עבור זה. מעולם מצבו של האיגוד לא היה טוב יותר מעכשיו בזכות הכספים שגייסתי".

אירוע שחמט שהתקיים בכנסת. צילום: Hadas Parush/Flash90

שחמט 2019 – עלייה גדולה במגזר הדתי

שלו מביא נתונים שלא הרבה מכירים: עלייה חדה במתעניינים במשחק המלכים, ואומר שישנם 100,000 ילדים שלומדים שחמט ממש במסגרת הבית-ספרית: "כמעט ואין עיר שלא לומדים שחמט בבית ספר", אומר שלו, "לא בחוגים או מועדונים, אלא ממש בית הספר מלמד שחמט כחלק ממעריך הלימודים, ויש לנו גם שותפות עם מפעל הפיס בנושא הזה ועם הרבה עיריות וחברות פרטיות".

שלו מספר גם נתונים על המגזר הדתי: "יש עלייה גדולה מאוד", אומר שלו, "כוכבים חדשים, ילדים מדהימים".

הוא מביא לדוגמא את יאיר הופמן מפתח תקווה שמשחק במועדון של ליאור אייזנברג בגני תקווה. הופמן, אלוף ישראל עד גיל 14 מקבל שבחים בלתי רגילים מיו"ר איגוד השחמט:

"כישרון אדיר, יש לנו עד גיל 14 שחקנים במקומות הראשונים באירופה ובעולם והוא גבר על כולם –  ובאיגוד נעשה הכל כדי לעזור לו להתקדם".

לראשונה באיגוד מתמודדים עם שחקן דתי שלא יכול לשחק באליפויות עולם שמתקיימות בשבת: "אני, כיו"ר האיגוד חייב למצוא את הדרך איך הוא יוכל להתמודד באליפות העולם ובתחרויות באירופה בלי שהוא יחלל את השבת. בארץ לא מארגנים תחרויות בשבת, זו הוראה שלי חד משמעית וגם ההנהלה אישרה את זה. בתחרויות בינלאומיות זה בעייתי, ולכן צריכים להגיע להבנות עם המארגנים וגם לנסות להביא את אליפות העולם ואירופה למדינת ישראל – ואז יהיה יותר קל לארגן שהופמן יוכל לשחק".

שלו, מגיע ממשפחה דתית מסבא שלו – לייזר (אליעזר) ננס – שכנראה שאין חבד"ניק שלא מכיר אותו, ולכן הנושא גם מחובר אליו "אני בא ממשפחה דתית ואני מכיר את זה. אני בעד לקדם מבחינה דתית ואת הייחודיות שלו".

שיקום נערים בכלא דרך השחמט

עוד נדבך מעניין שאיגוד השחמט עוסק בו קשור לשיקום אסירים. שלו בעצמו הוא איש עסקים בתחום החברתי ומתעסק בשיקום אנשים, ולכן הנושא הזה קרוב לליבו: "פנו אליי לפרויקט שנקרא תחליף מעצר של כלא אופק, הזמינו אותי כי הם רוצים להקים מועדון שחמט בכלא שרון ליד נתניה. הגעתי לשם, נדהמתי ונסחפתי למשהו שבחיים לא ראיתי".

שלו מספר על הדרך המיוחדת לשיקום של נערים בני 13-14 דרך השחמט, ובכלא ביקשו ממנו לעזור להם: "כמובן שעזרתי בלי לחשוב פעמיים. ממש התרגשתי לראות את המצב הזה – ואמרתי שכל מה שרוצים אעזור: בכספים, בתמיכה, ובכל מה שיחליטו".

בכלא האמינו שהשחמט יהיה חלק מהשיקום של הנערים, ואיגוד השחמט – ושלו עצמו – מדריך את המדריכים בכלא כדי שילמדו את הילדים שחמט: "הם התלהבו מהרעיון וגייסו קרוב ל-30 חונכים, מטפלים, גם יהודים, גם ערבים, גם נוצרים, וכתבנו סילבוס והתחלנו ללמד וגם בשיתוף משרד החינוך. אני אישית תרמתי חלק מההרצאות ויהיו עוד מפגשים, והם יתחברו".

הקורס יסתיים עוד חודש וחצי בערך, ואז המטפלים יתחילו ללמד את הנערים בכלא שחמט: "אמרתי להם שנלווה אותם כל הזמן, ונחבק אותם. אני חושב שזה דבר מדהים מה שהם עושים בשביל ילדים כאלה, הם (המטפלים) למדו שחמט וילמדו מאות ילדים עם בעיות כאלו ואחרות ואין לי ספק שמשם יתחילו להשתקם מאוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שאפו לסרוגים על הכתבה הנרחבת על השחמט בישראל
חוח | 17-06-2019 23:59
כן ירבו