אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זוגות צעירים? היישוב מצפה כרמים מחפש אתכם

קהילת מצפה כרמים חוגגת 20 שנות התיישבות ויש לכם הזדמנות להצטרף לקהילה צעירה, חמה וצומחת | היישוב בתהליכי קליטה למגורים בקראוונים | לכל הפרטים

זוגות צעירים? היישוב מצפה כרמים מחפש אתכם
  צילום: אולפני אביץ מאיר

באביב תשנ"ט, 1999, עלו מספר משפחות צעירות על גבעה הסמוכה לישוב כוכב השחר ובה הקימו את מצפה כרמים. הכוונה הייתה לייסד נקודת התיישבות חדשה לזוגות צעירים ובעיקר ל"בנים ממשיכים" של כוכב השחר.

הנקודה שנבחרה הייתה גבעה הנמצאת בתחום של "אדמות מדינה", המתצפתת על כוכב השחר. לאחר מספר חודשים, תחת ממשלת אהוד ברק ובלחץ גדול של האמריקאים, הוחלט על פינוי מספר מאחזים. מצפה כרמים היה אחד מהם.

צילום: אולפני אביץ מאיר

לאחר סיכומים והחלטות ממשלה, הוחלט על פינוי בהסכמה, למקום מוסכם, הכל תחת מה שכונה, "הסכם המאחזים / הסכם מעון". משרד הביטחון ונציגיו במנהל האזרחי ופיקוד מרכז, בחרו את מיקומו החדש של המצפה, בו הוא שוכן עד היום, למרגלות כוכב השחר המשקיף על בקעת הירדן.

בשנת 2005 החלה בניית הקבע במקום ובשנת 2010, בזמן שכבר התגוררו 45 משפחות במצפה יצא לדרך פרויקט בנייה נוסף עבור 14 משפחות שהחליטו לקבוע את משכן הקבע שלהן במקום. בסוף הבניה, בעת בו עברו המשפחות לגור בביתם, הוגשה עתירה לבג"צ כנגד התושבים וכנגד משרד הביטחון בטענה כי המצפה יושב על "קרקעות פרטיות" ודרישת העותרים, ערבים המלווים ע"י ארגוני השמאל, היא להרוס את המקום ולפנות את המשפחות. בג"צ הוציא צו ביניים, המקפיא כל אפשרות לפתח את המקום וזאת עד להכרעה בתיק.

תושבי מצפה כרמים הקימו ועד פעולה ובמשך שמונה שנים, ניהלו מאבק עיקש על מנת להוציא את הצדק לאור וזאת משום שמצפה כרמים הועתק ע"י ממשלת ישראל למקומו הנוכחי. המאבק לא היה פשוט כלל וכלל ובהרבה מאמץ וסיוע מגורמי ההתיישבות, ניהלו התושבים מאבק משפטי נוקב על מנת להביא לשינוי תפיסתי בעמדת המדינה בכל הנוגע לישובים ולקרקעות בהן היא נתנה את הסכמתה ליישובם.

הזדמנות להצטרף לקהילה צעירה, חמה וצומחת | מצפה כרמים בקליטה | מגורים בקראוונים | לפרטים לחצו כאן >>

מצפה כרמים. צילום: אולפני אביץ מאיר

לפני כשנה, בהליך מקביל לבג"צ, בתביעה אזרחית בבית המשפט המחוזי הובילו תושבי המצפה לפסק דין תקדימי בכל הנוגע לזכות הקניין במקום בו כל הצדדים פעלו בתם לב. בית המשפט צידד בהחלטתו בכל טענותיהם של תושבי המצפה ואף פרקליטות המדינה יישרה קו עם הגישה החדשה על אף הקושי שלהם לשנות כיוון.

כיום מתגוררות במצפה עדיין 42 משפחות ובכל יום ממתינים להכרעתו הסופית של בג"צ, בציפייה שיאמץ את פסק הדין של ביהמ"ש המחוזי.

תושבי המצפה משוכנעים שתהיינה בשורות טובות וכבר מתארגנים לחזרה לבניית הקבע, מיד בתום ההליך המשפטי.

קהילת מצפה כרמים הנה קהילה מדהימה ומגובשת החוגגת 20 שנות התיישבות, בפעילויות שונות בקליטת משפחות נוספות ובאמונה גדולה להביא בשורה משפטית תקדימית להתיישבות.

הזדמנות להצטרף לקהילה צעירה, חמה וצומחת | מצפה כרמים בקליטה | מגורים בקראוונים | לפרטים לחצו כאן >>

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מצפה עצמאות
ס.תחמן | 19-07-2019 8:36
בין ליצמן לגיצמן בין ביבי לטיבי שכחו שיש כאן המשך של מלחמת הקוממיות של העם היהודי. אם לא נהיה במצפה הזה והזה והזה נמצא מליוני פליטים על כביש שש. ברור אדון גיצמן? או גנץמן אן בוגי או ביבי?
2
עלק ישוב. שכונה של כוכב השחר
פלפטין | 19-07-2019 11:08
ממליץ לבדוק לעומק לפני שעוברים לגור שם כי עושים הצגות כדי להראות כמה מושלם כביכול הישוב... ישוב מאוד מתוסבך ולא קהילתי בכלל