אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת הרב טל מלמדת על הסכנה שבהפרטת שירותי הדת

הפסיקה השנויה במחלוקת של בית הדין שפסק בעניינו של הרב טל, מצביעה על הסכנה שבהקמת בתי דין פרטיים לנושאים ציבוריים. תחשבו שבתי דין כאלה יכריעו בגירושין, ממזרים וגיורים

פרשת הרב טל: הסכנה שבהפרטת שירותי הדת
  (צילום ארכיון: ישיבת תורת החיים)

הפסיקה השנויה במחלוקת של בית הדין שפסק בעניינו של הרב טל, מצביעה על הסכנה שבהקמת בתי דין פרטיים לנושאים ציבוריים.

בשורה התחתונה הכריע בית דין של שלושה דיינים – שהתמנו כבוררים, ללא סמכות רשמית או כוח ציבורי – כי למרות שהרב טל הניא אישה להתגרש מבעלה ולהתחתן איתו כשהוא צופה כי אישתו תמות, הוא עדיין יכול לעמוד בראש הישיבה שהקים ולמעשה החזיר אותו למעמדו הקודם. הפסיקה עוררה כמובן התנגדות מצד גורמים רבניים רבים, שתמהו על הפסיקה שיצאה מבית הדין.

עצם העובדה שכל צד בפרשה מנופף בחצי מפסק הדין מעידה כי הסיפור לא נחתך, ואין בו שורה תחתונה.

הרב טל מתייחס לפרשה ולזיכוי (ישיבת תורת החיים)

רציתם להפריט – קיבלתם בית דין פרטי

בשנים האחרונות, עם עלייתה ארצה של רוח הקפיטליזם האמריקני לארץ, מתרבות גם הדרישות בציבור הדתי להפריט את שירותי הדת. מה שהיה בעבר נחלתם של החרדים, התפרץ גם בציבור הדתי, שחלק מרבניו, בעיקר אלה השייכים לזרם הליברלי החל להפריט את שירותי הדת.

זה התחיל בבית דין פרטי לגיור, המשיך בהקמת מותג פרטי לכשרות ולאחרונה גם בית דין פרטי וסודי המתיר מסורבות גט באמצעות עקרונות הלכתיים שאינן מקובלים במיינסטרים הרבני.

כשממנים בתי דין המקרה של הרב טל, והפסיקה של בית הדין הפרטי שדן בו הוא מקרה פרטני, אך עלול גם לייצג. זו דוגמה למה קורה כאשר גוף ממנה את עצמו כסמכות לדון בנושאים הקשורים לציבור. המקרה של הרב טל, לא נוגע כמעט לאנשים מחוץ למעגל הקרוב של ישיבת תורת החיים. אבל עכשיו תחשבו על בית דין פרטי שמתחיל לעסוק בנושאים ציבוריים כמו גירושין, ממזרות, גיור ואפילו כשרות.

המבוכה שקיימת היום בציבור ביחס לפסק בית הדין הפרטי, תהיה כאין וכאפס לעומת פסקי דין של בתי דין פרטיים שיכריעו בסוגיות חמורות. נקודה למחשבה לפני שרצים להפריט כל דבר שקשור ליהדות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
30 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
תודה
גיורא | 08-07-2019 15:38
תודה אריה יואלי על ההתייחסות. מנחם שיש אמיתי לב כמוכה שאכפת להם מטובת עם ישראל. עלה והצלח. הטוב והרע מתבגרים בזכות כתבות כאלה שמחפשות אמת לא מתפשרת.
יישר כח לאומרי התודה
יצחק אריאלי | 08-07-2019 19:07
מזל שיש לנו רבנים גאונים כמו הרב אריה יואלי והרב שמואל אליהו, שחוזרים על שקרים שוב ושוב וחושבים שהציבור מטומטם והוא יאמין להם בסוף... אני מאוד מקווה שהציבור יותר חכם ממה שהם חושבים עליו.
תגיד לי אתה רציני???
יעקב פישמן | 08-07-2019 19:05
למרות שהרב טל הניא אישה להתגרש מבעלה ולהתחתן איתו כשהוא צופה כי אישתו תמות. המשפט הבא לא מופיע בפסק ואין לו שום רמז בפסק, אולי להיפך. הוא לקוח מדברים של הרב מהצפון שהעליל על הרב טל, ובית הדין קבע כי חלק גדול מהשמועות אודות הקשר של הרב טל עם אותה אשה 'חסר כל בסיס', או במילים פחות עדינות- שקרים!! לחזור על שקר הרבה פעמים לא הופך אותו לאמת!! הייתי מצפה מכתב ברמה שלך לא לשתף פעולה עם השקרים האלו.
2
שמואל טל
מאיר | 08-07-2019 15:43
אדם הזוי הזוי מסוכן לציבור אברכי תורת החיים תשמרו על נשותיכם הזויים מטומטמים
הבעלים צריכים לשמור על נשותיהם? אין להן שכל?
זילות | 09-07-2019 15:00
איה אשת חיל?
3
אני רק שאלה
יהודי | 08-07-2019 16:00
איך יכול להיות שאחד הצדדים ממנה את הבורר כשהוא גם במקרה המעסיק שלו? משהו פה לא מסתדר...
גם אם תחזור על צדיקותו של הרב טל 1000 פעמים
למישהו | 08-07-2019 19:43
האמת כואבת הוא כשל כשל חמור דתית וערכית יתכבד ויישב ביתו ולא יסתמך על פסק דין של בית דין נגוע . שחי ממנו ( הרב אשר וייס מלמד בישיבתו שנים רבות וכמו כן הרב אשר וייס אמר שבית הדין יעשה מה שהוא אומר
שחיתות ומרמה שלא היתה כמותה
יוסף | 08-07-2019 16:04
מושחתים. מי שמשתף אתם פעולה מושחת או שוטה. גם שס והידברות.
4
בן אדם מסוכן
אבי | 08-07-2019 16:25
הוא מתנהג כמו ראש מאפיה.הכל פה מכור מראש. מגלומן משוגע חסר תקנה.
5
איפה איפה זה כתוב?
דוד | 08-07-2019 16:50
איפה כתוב שהוא אמר לאשה להתגרש מבעלה זה פשוט שקר! זה שאתה לא מאמין לבית הדין זה בעיה חמורה שלך! די לשקר!
6
לא נגמרו לך השקרים?
אמיר | 08-07-2019 17:01
תפסיק להמציא דברים ולבלבל את המח. 1. הרב טל לא הניא אישה להתגרש מבעלה. היה לו קשר עם אישה שהיה בשיחה והתכתבות בלבד, בלי מגע ובלי רומנטיקה וכדו'. 2. ברגע שהרב ראה שאישתו תמות הוא הבין שזו לא רוח הקודש וניתק קשר עם אותה אישה. 3. אילו גורמים רבניים התנגדו לפסק? אולי כוונתך לרב הגאון אריה יואלי. 4. הצד של הרב לא מנפנפף בחצי מהפסק. הפסק תואם את המציאות שהרב טל תיאר מתחילת הפרשה, והרב טל מקיים את פסק הדין עד הפרט האחרון. רק הצד שלך לא מסתדר עם פסק הדין שלא קיבל את השקרים המופרכים שלכם.
''הרב ראה שאשתו תמות והבין שזו לא רוח הקודש''
בבקשה הסבר | 09-07-2019 15:03
המילים האלה נפלאות מבינתי
לא צריך פרובוקציות באתר. לשקף דעה דתית לאומית
יש הרבה אתרים | 08-07-2019 18:32
אז אל תעשו חשבונות לאף אחד. תרדו על הלא דתיים, לא סרוגים ולא לאומיים באתר כמה שתרצו. זה לא המקום שלהם
7
מידיעה אישית..
אנונימי | 08-07-2019 19:20
הכתבה הזאת (כמו הרבה מחברותיה..) הגיעה מהמשרד יחצ של הרב שמואל אליהו.(גילוי נאות: לא אמרו לי לגבי התמלול המדויק אבל כן את התוכן הכללי) אפשר להסכים איתו או לו אבל זו עובדה.. המטרה היא להטמיע את הגירסה של הרב שמואל אליהו בציבור. אני הקטן חושב שלמרות שזה מאד מקובל בתחום התקשורתי בתור אדם דתי בסיפור כזה הייתי מצפה ליותר נקיות..
אתה חסיד שוטה ומסוכן
אחיקם פ | 11-07-2019 16:16
הרב אליהו לעולם לא נחשד בנשים והוא לוחם את מלחמת פנחס,והרב טל הוכח שהיה בקשר ארוך עם אשת איש שניסה לבועלה לאחר שתיתגרש,שיכנע את אישתו להכניס עוד מישהי למיטה,שילם דמי שתיקה חצי מליון שח כמו שנהוג במאפייה האיטלקית,נלחם במי שמנסה לגלות את האמת עליו ולא אומר בפה מלא וברור חטאתי בלא תחמוד אשת רעיך,מה גבר יכול לעשות עם אשת איש חודשים בחדר סגור??? לפתור ביחד סודוקו????
מי שמינה עדר של יחצנים וטוקבוקיסטים
יודע דבר | 08-07-2019 19:46
הוא הרב טל האמת כואבת לתלמידי הרב טל . אני לא מקנא בהם עולם חרב ולכן הם עסוקים להדחיק תשובה תעזור לרב טל
8
כל הכתבה מלאה שקרים
אריה משקר | 08-07-2019 21:43
חבל שאתה משקר אריה נגד בית דין....
9
חדשות
חיים | 08-07-2019 22:57
הרב טל הודה לגבי התמונות, יש הקלטה. ובהתאם לכך בית הדין לא דייק מאה אחוז. גם פרג'ון ידע מעניין התמונות וסיכם עם הרב אליהו להעביר את המחשב
10
שקרן. בית הדין לא אמר שהניא אותה להתגרש.
יואליש | 08-07-2019 23:59
זה פשוט שקר וכזב. היא התגרשה שנה וחצי אחרי שהרב טל ניתק את הקשר, אחרי שעוד רבנים ייעצו לה להתגרש בגלל המצב הזוגי הרעוע שלה. למשל, הרב יגאל הדאיה.
יואליש
יהודי | 09-07-2019 23:07
תגיד יואליששששששש ! הוא עדכן אותך בכל פרטי הפרשה או שאתה היית הבורר או אחד מרבני בית הדין, תקשיב הבן אדם המעורטל סוטה במלוא מובן המילה לכאורה ! מדוע אתה מגונן על סוטה שביטל תורה כדי לדובב אישה להתגרש מבעלה על מנת שיוכל לבצע משגלים משגלים שונים, תגיד זה נראה לך הגיוני, מחר הוא ידפוק לאישתך בדלת כרגע רק בדלת ואח'כ אתה יכול לסמוך עליו ! לפחות כמו על שיינברג ??
11
הסקנת מסקנות מפגרת.
הלל | 08-07-2019 23:59
מחר נמצא פסק בעייתי של בית דין רבני, ונגיע למסקנה שצריך להפריט את כל הרבנות.
12
לא מובן הלחץ של חסידי הרב טל מהסרוגים
דודי | 09-07-2019 10:28
עד תמול שלשום, בזתם לציונות הדתית קראתם להם ולרבניהם עעז בשיתוף. ושאר ירקות. לקקתם לעולם החרדי למרות שגם הוא מתנגד לכל חזיונותיכם על מדינת הלכה. ועכשיו אתם רצים להגן על רבכם, מפני מי? הרי אתם לא סופרים אותנו. אז מה אכפת לכם מה אנחנו חושבים או אומרים עליו. הרי אנחנו ציונים טיפשים ורשעים שלא יודעים ללמוד. יאללה תחזרו לבית המדרש שלכם המלא באהבת ישראל ותורת חיים ואינפנטיליות יהירה
13
איך התחילה האמונה של הנוצרים בישו
נהר | 09-07-2019 12:00
הרבה לפני ישו הנוצרי פושעי ישראל היו חוטאים ואומרים זה רוח הקודש אחר כך אמרו טעות. לאחר זמן המשיכו החוטאים לצרף את רוח הקודש בחטאים שלהם חלק קטן האמין לחטאים ושאר העם לא האמין ואמרו שהאדם חוטא ולא רוח הקודש . עברו זמנים נוספים והחוטאים והתלמידים שלהם הקימו מרשות ללמוד רוח הקודש המשיכו לחטוא ואמרו רוח הקודש עברו עוד שנים ובא אחד מראשי כת רוח הקודש זה היה אבא של ישו הנוצרי ואמר רוח הקודש. דבר פשוט ביהדות רוח הקודש לא שותפה לחטאים של הפושעים אף פעם ומי שאומר שטעה בהבנת רוח הקודש הוא אפיקורוסיה כמו תלמידי ישו הנוצרי שמאמינים שרוח הקודש שותפה לדבר עבירה ר.ח.ל. גם בית הדין הנ.ל. הוא מחלל שם שמיים שלא אומר ששיתוף רוח הקודש במעשה עבירה זה אפיקורסות.. להפך בית הדין מסכים עם החוטא שעצם הרעיון הוא נכון רק שבמקרה הזה החוטא לא הבין טועה בהבנת רוח הקודש. כנ''ל גם החוטא ממשיך להעביר לתלמידיו את האמונה בשיתוף רוח הקודש. רק שהוא במקרה הזה טעה בהבנת רוח הקודש.ורוח הקודש כמו במכס בשדה התעופה . שיש מסלול ירוק ומסלול אדום . ברוח הקודש אפשר לטעות ועל הוא עושה תשובה.כי אין מסלולים ברורים. דבר ברור אם היו היום הסנהדרין הפסיקה היתה אחרת . גם נגד החוטא גם נגד בית הדין גם נגד התלמידים שהכפישו את רוח הקודש כשותף לדבר עבירה ר.ח.ל כמו בימי י.ש.ו הנוצרי.
14
החוטא ובית הדין
נהר | 09-07-2019 15:59
החוטא לא אומר היה לי יצר הרע ואני עושה תשובה.כמו כל בעל תשובה. החוטא ובית הדין אומרים שהוא במקרה הזה עשה טעות בהבנת רוח הקודש וכ'ו.וזה לא קשור ליצר הרע . גם התלמידים של אבא של ישו הנוצרי אמרו רוח הקודש. ועל זה בית הדין נותן גושפנקא לחטוא בשיתוף רוח הקודש גם לתלמידים שלו. רק צריך לשים לב טוב שלא להבין לא נכון ולטעות ברוח הקודש.. וזה לא פשוט כמו במכס בשדה התעופה שיש מסלול ירוק ומסלול אדום. ורק אחרי מאמץ מרוכז והכנה נפשית אפשר לשתף את רוח הקודש בכזה עניין.ולא כל אדם זוכה.... זה מה שטען אבא של י.ש.ו. הנוצרי. פה החוטא והתלמידים קיבלו גושפנקא לפעם הבאה ר.ח.ל. ר.ח.ל. עלה עשנו כעשן הכיבשן. רחמנא ליצלן.
15
מה סמכות בית הדין הרבני בעניין?
מוישה צ'אלמר | 09-07-2019 19:37
ובכלל מדוע טורחים שלושה יהודים נכבדים לדון בעינינו של אחר כאשר אין להם שום יכולת לגזור עליו סקילה או חנק?
16
להפריט!
חבורת בולשיביקים! | 11-07-2019 11:13
המדינה לא צריכה להוציא שקל אחד על רבנים בטלנים של תורמים לכלכלה. מי שרוצה בשירותהם, שישלם! ככה תהיה גם תחרות והשירות ישתפר.
17
מסכנה יפעת,רב חרמן ומסוכן
הראל ע | 11-07-2019 16:11
רוקד על כתפי תלמידים אחרי שבית דין קבע שהיה בקשר פסול ואסור וארוך עם אשת איש,והוא יוצא בצהלות,להרחיק ממנו נשים נשואות ובחורות צעירות,זה חרמן מועד,לשלם בהסכם שתיקה חצי מיליון שח,ולהעסיק יועצי תקשורת במאות אלפי שח? סדום ועמורה וחסידים שוטים.
18
לא אהבתי את הדמגוגיה המכוערת
יונתן. מ | 11-07-2019 20:39
נגד הרב טל, הדיינים, הרב אשר וייס, וגדולי ישראל שגיבו את פסק הדין.