אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת יובל דיין: הלוואי והיו לנו יותר אנשים כמוך

הרב יוני לביא מתייחס לסערה שעורר יובל דיין שהודיע כי הוא מסיר כל סממן דתי חיצוני ופנה אליו בפוסט ארוך בפייסבוק: "הלוואי והיו לנו עוד אנשים כמוך"

סערת יובל דיין: הלוואי והיו לנו יותר אנשים כמוך
  (צילום: ללא קרדיט)

הרב יוני לביא, מראשי ארגון קהלים ומנהל מוקד 'חברים מקשיבים', העוסק רבות בנושא האמונה, חזרה בתשובה ובני נוער, מתייחס לפוסט של יובל דיין שעורר סערה ברשת ואומר כי הלוואי שהיו עוד הרבה אנשי אמת כמו דיין. עם זאת, הרב יוני לביא מבקש לעורר ביובל דיין מספר נקודות בהן טעה ושהביאו אותו "להסיר כל סממן דתי חיצוני", כהגדרתו.

בפוסט ארוך מרגש ומפורט כתב הרב יוני לביא: "שלום יובל. אנחנו לא מכירים ומעולם לא נפגשנו. אבל אחרי שתריסר אנשים שאלו אותי "ראית את הפוסט של יובל דיין?!", לא יכולתי להתעלם. התיישבתי לקרוא ונתתי ללב הפצוע ולדמעות שלך להרטיב גם את שלי.מה יש לי לומר אחרי כל זה?

לפני הכול, מילה טובה. יש לך אומץ, אחי! יש לך אומץ. ככה לוותר על המעמד, הכבוד, הפרנסה וההישגים הרוחניים שצברת בעשרים וחמש שנה? וואו. ככה להודות קבל עם ועולם שטעות הייתה בידך, ואתה מתחיל לחפש מחדש בכיוון אחר? מרשים ביותר. צעד כמו זה מצריך אומץ וכנות, מצרכים יקרים ונדירים בעולם השקר שאנחנו חיים בתוכו. הלוואי שהיו לנו יותר אנשים כמוך. כאלו שיהיו מוכנים לוותר על אזור הנוחות וההרגלים שלהם, אם יגלו שהוא מזויף וחלול.

הצטערתי מאוד לשמוע על הדחייה הקשה שחווית מהחברה שניסיתם להשתלב בתוכה. יצאת מצולק ופגוע מהיחס המנוכר והמזלזל כלפי החוזרים בתשובה, וחוץ מלהשתתף בכאבך אין לי מה לומר. אין ספק שהחברה החרדית שחייתם בתוכה צריכה לעשות חשבון נפש נוקב. עצוב שמדברי חז"ל: "בעלי תשובה גדולים מצדיקים גמורים", נותר בפועל שבעלי תשובה פשוט… גמורים. קשה להם להשתדך, דוחים את ילדיהם מהמוסדות ה'טובים', והם נכשלים שוב ושוב בהשתלבות בחברה הדתית.

אני יכול, יובל, גם להזדהות במידה רבה עם הביקורת שלך כלפי "שליחיו הנאמנים של א-לוהים". יש להם לדבריך "חיים עמוסים בפגישות ושיעורים ותלמידים ורבנות וכבוד, אבל נטולי שמחה והתרגשות ואמונה וייעוד". איך קורה להם דבר כזה? פשוט מאוד. בדרך העולה בית אל קַל מאוד להתברבר ולהתבלבל. להחליף בין אמצעי למטרה, ולעבוד את עצמך תוך כדי אשליה שאתה עובד את אלוקים. וכאן מתבררת שוב האמת הנושנה: התורה היא א-לוהית ומושלמת. בני אדם הם חלקיים וחסרים. בורא עולם העניק להם את הזכות המופלאה להיות מוארים באור התורה. האם ינצלו את ההזדמנות לטובה או לרעה? זה כבר תלוי בבחירתם בלבד.

אחרי כל זאת, יובל, התחושה החזקה ביותר שעלתה בי כשקראתי את מכתבך היה של החמצה נוראית. הקדשת רבע מאה מחייך לחקור את תורת רבי נחמן, ויצאת מהמפגש איתו מבולבל יותר משהיית. את התהליך שעבר עליך תיארת במילים קשות "הפכתי מילד מוכשר ומחפש משמעות, לדתי צדיק וצודק, נטול דעה עצמית, נטול גלוטן ובעיקר נטול יכולות בסיסיות להסתדר בעולם המסוכן ש-אלוהים ברא לנו על מנת שנכשל בו". וכאן, ידידי, אין לי מנוס מלומר עליך בדיוק את מה שאמרת על המגזר אותו בחרת לעזוב: כנראה אתה ואני לא מאמינים באותו א-לוהים. אומנם לפני עשרים וחמש שנה כשיצאת מ'תל אביב' בדרך ל'ירושלים' רשמת ביעד הוויז: תשובת אמת, אבל כנראה המכשיר שהפעלת הטעה אותך לגמרי. הוא הוביל אותך בטעות לשכונת אויב עוינת במקום לכותל המערבי.

חצי יובל שנים לימדו אותך בדרך הקשה שתשובה היא אומנות מופלאה ומדויקת, בתנאי אחד: שעושים אותה נכון! או אז היא סם החיים. היא מקיצה נרדמים, מחיה מתים, מציתה ברק בעיניים ואושר בלב. כשעושים אותה באופן שגוי – נוצרת מוטציה נוראית. כזו שמתחזית לאמת ומתחפשת לתורה, אך בתוכה יש רקב ומחנק. צר לי לומר אבל זה כנראה בדיוק מה שקרה לך, או במילותיך המדויקות: "איך זה שכל מה שא-לוהים רוצה ממני מתמצה בזה שאהפוך את עצמי לבעל אישיות גבולית עד מחוקה מרוב קדושות וטהרות ודקדוקים וביטול לעליון?…מה נשאר שם בסוף מתחת לכל השכבות והבגדים והכיסויים וההסתרות והשקרים?!".

לא הסתפקת בזה והוספת: "אלף קולות מדברים לי בתוך הראש. משה רבנו, רבי נחמן, התנאים, האמוראים…אבל את עצמי אני כבר מזמן לא מצליח לשמוע". את הדבר הזה בדיוק כינה הרב קוק זצ"ל 'תשובה של רמיה'. הוא נתן אבחנה קולעת לתהליך שגוי שנראה שגם אתה נקלעת אליו: "כְּשֶׁשּׁוֹכְחִים אֶת מַהוּת הַנְּשָׁמָה הָעַצְמִית, כְּשֶׁמְּסִיחִים דֵּעָה מִלְּהִסְתַּכֵּל בְּתוֹכִיּוּת הַחַיִּים הַפְּנִימִיִּים שֶׁל עַצְמוֹ, הַכֹּל נַעֲשֶׂה מְעֻרְבָּב וּמְסֻפָּק. וְהַתְּשׁוּבָה הָרָאשִׁית, שֶׁהִיא מְאִירָה אֶת הַמַּחֲשַׁכִּים מִיָּד, הִיא שֶׁיָּשׁוּב הָאָדָם אֶל עַצְמוֹ אֶל שֹׁרֶשׁ נִשְׁמָתוֹ, וּמִיָּד יָשׁוּב אֶל הָאֱ-לֹהִים, אֶל נִשְׁמַת כָּל הַנְּשָׁמוֹת… וְאִם תֹּאמַר הַהֲוָיָה שֶׁהִיא חֲפֵצָה לָשׁוּב אֶל ד' וְאֶת עַצְמָהּ הִיא אֵינָהּ מְכוֹנֶנֶת – הֲרֵי הִיא תְּשׁוּבָה שֶׁל רְמִיָּה, שֶׁתִּשָּׂא עַל יְדֵי זֶה אֶת שֵׁם ד' לַשָּׁוְא".

צר לי, ידידי, וליבי בוכה איתך, אבל המסקנה הכואבת העולה מתוך דבריך היא שבמשך עשרים וחמש שנה נשאת את שם ה' לשווא. חיפשת את א-לוהים ובדרך שכחת את עצמך. דבקת בו ב'אמונה עיוורת' ושכחת שהוא נתן לך עיניים כדי לראות את האמת במבט בהיר. התאהבת כל כך ברבי נחמן ושקעת ב'פשטות ותמימות' שלו, עד שמחקת את השכל שבורא עולם נתן לך ומעכת את האישיות הבריאה שקיבלת. שכחת את צוואת דוד לשלמה בנו "דע את א-לוהי אביך ועובדהו". כי בלי לדעת ולהכיר באמת את מי שאתה מאמין בו, יובל, אי אפשר באמת להתחבר אליו. ואתה אומנם רצית מאוד, אבל בסופו של דבר נשארת מנותק. מצאת את עצמך חותר בלי כוחות אל היעד, ומגלה בחרדה שספינת חייך שטה כל הזמן בכיוון הלא נכון.

חתמת, יובל, את מסעך המסתכל במילים הנוקבות "הכי אמת שלי היא שאני לא יודע. באמת לא יודע". וזו, אולי, קרן אור. כי אינך טוען, חלילה, שאין דרך ואנחנו חיים בעולם ללא אמת וללא א-לוהים. אתה רק טוען שהתברר לך שעוד לא מצאת אותם. וזה פתח גדול לתקווה וגילוי. כי כל זמן שהנר דולק עוד אפשר לתקן.

לסיום רק אומר, יש בך, ידידי, שני דברים יקרי ערך שלא אבדו לך למרות מסע הייסורים שעברת. האחד הוא האומץ והשניה זו הכנות. אני מאחל לך ומקווה בשבילך שהנכסים האלו יעזרו לך בדרך חזרה למעלה. שתזכה לעמוד על הרגליים ולמצוא את השביל הנכון בשבילך. השביל שא-לוהים ממתין לך בסופו, בסבלנות ובאהבה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
73 תגובות - 48 דיונים מיין לפי
1
מהמם.... ככ נכון
"וחייתם בהם!" | 27-06-2019 9:34
בא אליו בהפוכה.
תודה לרב יוני
דוד | 06-07-2019 22:45
ממש מאיר עיניים , מוריד את רמת הכפירה העצומה שמכניס היצר....
ירא שמים לא מצביע למפלגה שעלולה להמליך שחיתות
ירא אלוקים וסר מרע. | 27-06-2019 11:43
ירא אלוקים לא מצביע למפלגה שעלולה להמליך על עם הקודש שוחד ומרמה. זה מגעיל ובזוי. וירא שמים בורח מדברים מגעילים ובזויים. אלא אם כן הוא צבוע ורמאי עם כיפה סרוגה לראשו..
מכירת צוללת לאויב תמורת שלמונים מקומו בתא של
חברא קדישא | 27-06-2019 11:40
מכירת צוללת לאויב תמורת בצע כסף. מקומו בתא של וענונו עד שחברא קדישא יבואו לקחת את ה...
לתמוך בשוחד בשם ה'. זה זיוף הדת=רפורמה בכיפה
כואב, אבל אמת. | 27-06-2019 11:38
רפורמה עם כיפה סרוגה. ה' ציווה על יושר וניקיון כפיים להנהגת בני ישראל. לא על שוחד מרמה והפרת אמונים.
למתנחל אבל ישר
חלי | 27-06-2019 11:21
לא מתנחל ולא ישר ,עקום ומגדף בכל מילה ובכל שורה .הטמאים והזורעים שנאה אלה אתם הסמולנים.אך תכניס לך לראש אתם אלופים בלנבוח.הכלבים נובחים והשיירה עוברת.הימין בשלטון.
ואני אומר לכולם: ''דיין איז אמישוגינער'' !!
עידו 2 | 27-06-2019 11:01
אפשר למצוא תרגום לדבריי ב''תרגום גוגל''
לדבר אהבת ישראל. ולחנך לשנוא שמאל וכל מי שאחר
צביעות מדה מגונה. | 27-06-2019 10:53
לדבר אהבת ישראל. ולחנך לשנוא כל מי שחושב אחרת ממני... צביעות מדה מגונה.
נכון. משטר של שוחד מרמה והפרת אמונים מפחיד כל
כן כן | 27-06-2019 10:10
משטר של שוחד מרמה והפרת אמונים, מפחיד כל ירא שמיים. הוא יודע שזה היפך רצון ה'. ולא מעיזים לבחור במפלגה שעלולה להקים משטר שפל כזה על אלה שאמורים להיות אור לגויים..
כיפה סרוגה מטמאים את עם הקודש בשחיתות
מתנחל אבל ישר. | 27-06-2019 9:56
ממליכים על בני ישראל ממשלת שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
בעיה שלו
ברסלב עליז ושמח | 27-06-2019 9:43
למה להתחנף?
היהדות נגד שוחד מרמה והפרת אמונים. הדתיים בעד
צביעות מדה מגונה. | 27-06-2019 10:56
היהדות נגד שוחד מרמה והפרת אמונים. הדתיים בעד. צביעות מדה מגונה.
3
הרב יוני
פנחס | 27-06-2019 9:52
מילים בעלי משמעות. הלוואי שיצליחו.
4
מאמר בנושא חזרה בשאלה יובל דיין
אפרת | 27-06-2019 9:58
מאמר מאלף לענין. יש בו גם אהבת ישראל וגם דאגה לשני וגם נותן בחירה .
5
הלוואי והיו אלף מה?
מזועזע | 27-06-2019 9:59
אלף בוגדי נשותיהן? אלף מעשני סמים במוקדי הקירוב? אלף בועלי בחורות שמתקרבות ליהדות? אלף נוטשי משפחות עם שבעה ילדים? כמה רדוד ופופוליסטי, שטחי ומתייפיף. בושה גדולה עבורה יוני לביא!
חנפנות שקשה לקריאה
אהרן | 03-11-2019 9:43
חנפנות שקשה לקריאה אין לי מילים לתאר . זה חוצה כל גבולות הגיוניות המאמר הזה על המחלל שם שמיים בפרהסיא הזה
קצת צניעות
ממש! | 27-06-2019 10:44
ממש רדוד ומתייפיף! עם הסתייגות ממה שנכתב בהתחלה לגבי מעשים שיוחסו ליובל דיין, שאין לי ידיעה עליהם ולא רצון לדעת ולהאמין.
ממש!
קצת צניעות | 27-06-2019 10:24
ממש רדוד ומתייפייף! כידוע להתייפייף נותן רווחים לעושים זאת... יובל דיין יכול לעשות מה שהןא רוצה. לחזור בתשובה, לחזור בשאלה, להיות בודהיסט או נוצרי ואפילו מוסלמי... אך לא מכל חולשה או גחמה של בן אדם צריך לעשות רווח. תיקשורתי או תדמיתי, כספי או מה שלא יהיה. אפשר גם קצת צניעות
6
אני חולק עליך הרב יוני ואפילו קצת פגוע, תקרא
שי | 27-06-2019 10:07
שלום לך הרב יוני לביא. הרבה דברי טעם אישיים אמרת אבל אני לא מסוגל להכיל את זה שבשם תורת הרב קוק אתה בעצם אומר ליובל דיין שהוא טועה, ושאתה מקווה בשבילך שהנכסים האלו יעזרו לך בדרך חזרה למעלה נכון, הנכסים האלו יעזרו לו הלאה אבל הם אלו שעזרו לו גם עד היום. תראה את התגובות המהירות לפוסט הזה. גם הציבור הדתי/חרדלי/קוקניק הוא ציבור שנוהר אחרי הרבנים והרבה מאוד פעמים נטול דעה עצמאית. מצד אחד אמרת פה דברי טעם מצד שני שמת את עצמך ומה שאתה מייצג מעל 'האחר' שהוא לא כמוך (זה נשמע גם בבירור כלפי היחס שלך לקהילות החרדיות) ובחרת להתייחס לסממנים החיצוניים כמשהו 'מוביל' ולא להתייחס למהות האמיתית של הבן אדם. הוא מאמין באלוהים. לא כמוך. זהו. מה שעשית בעיניי בכתבה הזאת זה בעצם 'להאכיל' ציבור שלם שחושב שהוא יותר טוב מאחרים ושרק הוא צודק בדרך שלו. וזאת טעות גדולה בעיניי אני בטוח שהרב קוק בעצמו היה מתחלחל מכל התנשאות בכל צורה שהיא כלפי ציבור יהודי (וישראלי!) מכל סוג שהוא. בטח ובטח בבן אדם שמסוגל לחיות בתוך עמו ולדבר על אלוהים באופן מהותי בפרצוף של כולם ללא פחד. תחשוב על זה הרב יוני לביא התנשאות היא חטא יוהרה בפני עצמו. לא מקובל עליי
אלוף!!!
חנה | 12-07-2019 20:41
שי אתה אלוף ואמיץ ואני מסכימה עם כל מילה שלך הרב יוני לוי אני מתנצלת אבל אתה טועה ובגדול ואכן נימת ההתנשאות מורגשת ביותר בכתיבתך ולכן ככ הרבה מתרחקים מהיהדות. ובעלי מוסיף שבעינינו כל הדברים שהבאת בשם הרב קוק זוהי בדיוק הדרך שבה הולך יובל בזמן שאתה כותב על זה יובל חי את זה ומקיים את זה, הוא בדיוק חוזר אל האני שלו וזה בדיוק המסע הרוחני שאליו בעניי הרב קוק דיבר. ואשריו של יובל שיש לו אומץ וענווה לחשוף ולשתף אותנו בדרך המיוחדת של עבודת השם שלו.
ואם במקום "הרב קוק" הוא היה כותב שזה "הרמח"ל"
אני | 27-06-2019 11:52
גם אז זו הייתה התנשאות? יש לאנשים אנטי נגד הרב קוק ולא מוכנים להקשיב לו בכל מחיר, גם כשהוא צודק
הרב שטיינמן זצוק"ל: גאווה, גאווה, גאווה
אין שום גאווה | 27-06-2019 11:14
הרב יוני כתב על תופעה אמיתית של דחיית בעלי התשובה, ואפשר לראות את זה בסרטון המפורסם של מרן רהי הרב שטיינמן: גאווה, גאווה, גאווה. ואגב, אני בעצמי חוויתי את זה.
מסכים איתך
דניאל | 27-06-2019 10:42
אני באמת חושש שבין השורות ל הרב הסתתרה לה התנשאות קלה, כאילו יש דרך אחת והיא הנכונה. דברים שמתנגדים לתפיסת העולם של הרב קוק זצ״ל
7
חלחלה
יחיאל | 27-06-2019 10:13
זו תגובה של רב ומחנך ? זה אומץ ? זו כנות ? כך הגיבו לאלישע בן אבויה ,(סליחה אחר)
8
הרב לביא, הכי קל לדבר אהבת ישאל ולהצדיק אדם כ
אלי | 27-06-2019 10:19
הכי קל לדבר אהבת ישראל ולצאת קול אבל צר לי הרב לביא שפיספסת קצת..בתחילת המאמר שלך (ולפני המוסר שהבאת בסוף..) פירגנת באובר ממש לדיין אבל עם זה אין לי בעיה למה לא לפרגן, אבל גם אתה נפלת בפח שיובל דיין טמן לנו והוא להאשים את האחרים, ואגב פירגון שהרעפת על דיין גם אתה לצערי השתתפת בביזוי ציבור שלם בזה שאמרת שהציבור ממנו יובל בא צריך לעשות חשבון נפש..סליחה מי שצריך חשבון נפש זה יובל עצמו ואף אם הוא נפגש באדם או שניים שגרמו לו לסלוד מהיהודות עדיין אין זה אומר שכל הציבור צריך לעשות חשבון נפש אבל אם לא הבנת נכון אז אסביר לך, יובל דיין בעיקבות קריסתו הרוחנית(ואני לא נכנס למה זה קרה לו) היה חייב להשמיץ אחרים כי בלי זה זה לא היה עובד טוב, הרי מה היו אומרים הוא חזר לסמים הוא רב עם אישתו וכו וכו אז מה עושים משמיצים את החברה והופ התקבלת גיבור ומחפש אמת... סתם לנקודה למחשבה פעם הבאה לפני שמגלים אהבת ישראל בנדיבות על חשבון ציבור שלם..
אתה אומר ליובל לא להאשים אחרים
אני | 27-06-2019 11:49
ואתה בעצמך מאשים אחרים - את יובל אולי האחרים - שזה החברה שהוא ניסה להשתייך אליה - באמת אשמים? אולי *אתה* תעשה חשבון נפש ולא הוא?
9
הרב המבין
יהודי. | 27-06-2019 10:22
הרב יוני לביא, אחרי שהתחלת להבין את מפלגת רק לא ביבי שבארסנל מחאותיה הדמוקרטיות גידופים, רכילויות, הפגנות במהלך שבת קודש, התעמרות ביועץ המשפטי לממשלה, אתה מגלה אמפטיה ליובל ירון ששב לחפש ובדרך נטש מאחוריו אישה ו-7 ילדים .
10
אינטלגנטי ומנומק . אך צדקני ומתנשא .
יאיר | 27-06-2019 10:23
אם רק יובל היה יודע את מה שהחכם הצעיר יוני לביא ממרום שנותיו יודע . לא היה עוזב את הדת . כי חכם יוני לביא שכנראה לא עמד בשום ניסיון חיים קשה באמת , בודאי יודע מהי תשובת אמת .. כי הוא מצטט את הרב קוק בהקשרים נכונים . כי זו באמת הבעיה של הדור . שלא הולכים בדרכו של הרב קוק . כי או אז ובא לציון גואל . כמה חוסר הבנה . אין לדת הפרושית . שיירי כנסת הגדולה . מה להציע לנפש השואלת משמעות באמת . בעידן זה של עקבי משיח . כי בהעדר סגולת רוח הקודש . באור פנימיות התורה המושכלת . והלא דמיונית. שמאז פטירת הרב עזבה את הארץ . סוכני הדת הפרושית הקדושה באמת . אינם אלא חרדים נסגנים פשוטים . עסוקים בלשמר מתודה דתית באמצעים של התגוננות ותרצנות בבלית . גם כשמשתמשת בתובנות מהרליות עמוקות .מבלי יכולת לזרוק רוח ונשמה . אי אפשר לנפש מפותחת ועמוקה כמו האליטה האינטלקטואלית והאומנותית של דורנו להתחייב לדת תובענית ודוווקנית כל כך כמו היהדות ההלכתית הפרושית . מבלי לפרנס את הנשמה ברוח השראתית גדולה . רוח הוא כוח התנועה של החיים הדתיים . והיא איננה . הרב צבי טאו רבך . מבין הכל נכון באמת . וגם את מה שאני אומר עכשיו הוא מבין . אבל לא יכול לתת פומבי . כי הוא אינו בעל השפעה רוחנית סגולית גדולה במושגים של תחיית אומה ודור . אלא מתווך מדויק של התוכן הלימודי בלבד . ואין בזה די בעבורנו . לא עוד . וגם הוא יודע זאת . אבל לא יכול להתבטא מפני שהאחריות על שמירת חומות הדת מחייבת אותו לשתוק .
11
הלב בוכה
אפרת בן חיים | 27-06-2019 10:24
למה הדמעות זולגות לי מעצמן כתיבה מרגשת עד דמעות חתיכת מסע,מאחלת לו הצלחה בהמשך המסע לחיבור אמיתי ושלם עם בוראו ויוצרו
12
יפה כתבת. מסכים בגדול.
אלי | 27-06-2019 10:57
בהיר ואמיתי, והעיקר כתבת דברים היוצאים מהלב. ראיתי את התגובות שמעלי הטוענות להתנשאות. ולא מצאתי שום אחיזה בדבריך לפגם הלז.
13
מהמם
סימה | 27-06-2019 11:07
מכתב מלא באמפתיה, ברגישות ובהמון חמלה והבנה - יישר כח!
14
יהדות
חיים | 27-06-2019 11:42
כתבה מענינת מאוד יפה חזק וברוך
15
הרב יוני לביא
שלום | 27-06-2019 11:53
ישר כח תגובה כנה ומרגשת
16
ליוני לביא
יוסף | 27-06-2019 12:09
לא הצלחתי לקרוא את מה שכתבת כי יש פה ערבוב של צביעות וחנופה ולא ברור מה המסר שלך. לא מדוייק בכלל ומעורבב. לא הייתי קורא לך רב. זה חסד נפול מה שעשית והוספת עוד חמצן לשקר.
17
הרי חזל כבר אמרו גבר בלי אישה שרוי בלא ברכה
דידוש | 27-06-2019 12:33
בלי טובה בלי שמחה ורואים שמשהו קורה לו ,,הדבר הכי טוב שיחזור אליה ויעבור לו השגעון !!
18
כ"כ יפה!!! מסדר את הראש, תודה רבה!
צ | 27-06-2019 12:50
.
קשקשת
בוזזזז | 27-06-2019 13:47
שטויות במיץ עגבניות
19
הסתייגות גדולה בנוגע לאומץ ולכנות
אריאל | 27-06-2019 14:35
אבא שלא מבין את השבר והבושה והריסוק והפומביות שכפה על ילדיו, שבמעשהו אין דבר וחצי שהוא לא אני ואני ואני ואני... ובוודאי אין בו לא אומץ לא כנות.
20
חיפשתי תשובה כמו שלך... שמחה שמצאתי
אילת | 27-06-2019 14:51
מתוך כאב גדול אני רואה שהתגובות של רבנים שונים לא עונות על הצורך של הציבור בתשובה שלא פוסלת חיפוש, לא פוסלת את התשובה הראשונית בחוכמה של בדיעבד, רואה את החלק האמיתי שיכול להיות בפוסט הזה לאנשים אחרים , לא נבהלת ולא מתנערת, מודה על הבעיות, מזהה נקודות חוזק נותנת מקום להמשך חיפוש ובעיקר משאירה תקווה. אשריך!
21
אבל דרכו בדיוק מוכיחה
מסורתית | 27-06-2019 16:15
למה קשה לסמוך על חוזרים בתשובה...
22
מזעזע שכך רב מדבר!
מעין | 27-06-2019 16:50
כבוד הרב, שכולי מלאת יראה. מצטערת להגיד, אבל רב בישראל צריך לשמש כדוגמא. נכון, הוא צודק אבל עדיין אנחנו לא בעד בדעה שלו. אני חושבת שכבוד הרב לא הסביר את עצמו נכון, כי רובנו לא הבנו נכון. סליחה, מזועזעת.
23
מקסים.
אחות שלך | 27-06-2019 17:24
תגובה יפה. אני דתיה וכל דבר שהוא לא מחובר לאמת הוא מה שמביא לתחושה הכי מצמצמת שיש... העולם הזה מצמצם אבל כשמחוברים למהות זה הדבר הכי מרחיב שיש. התורה מחוברת לאלוקות ולכן היא הדבר הכי רחב והכי לא מצמצם שיש.... והכי משמח.. וכל עוד הולכים לפי ההלכה כל אחד יכול למצוא את ההכי מדוייק לאמת האישית והמיוחדת שלו. העיקר שחותרים באמת לקשר וחיבור לה'. כל רב (או רבי) גדול ככל שיהיה אמור להיות חלק בעבודת ה' ולפעמים אנשים בטעות נתקעים שם... קורה הרבה בזמן האחרון. חידלו לכם מן האדם... הרבנים שלנו מכובדים כי עניינים זה עבודת ה' אבל לא כאיזה חכמים או גאונים בפני עצמם. כי אז אין הבדל ביננו לבין הגויים שהולכים אחרי אנשים חכמים וגדולים. החתירה היא לחיבור לקבה.. נקודה -חשובה- למחשבה. הטעות הגדולה נמצאת שם.
24
זה רב בישראל?
איל | 27-06-2019 17:58
למדת תורה ? או נצרות
25
פשעים בחסות...
פיקישטיין | 27-06-2019 18:44
כשם שיש שוטרים עבריינים בחסות החוק כך בדיוק יש לא מעט חרדים פושעים בשם הדת, מבקשים תרומות כביכול לנצרכים ולבתי מדרש בית התבשיל וכו וכו וכך חורפים לכיסם הון והכל בחיוך בנועם וכומבן למטרה קדושה ועוד הרבה שחיתויות שנעשים בחסות הדת והשטריימל, יש גם לא מעט אנשים ישרים והגונים וצדיקים אמיתיים אך לא מעט נוכלים שמתחזים לכאלה , הנקודה היא שהגיע הזמן להבין ששטריימל וזקן ארוך ככל שיהיה וחיוך מאוזן לאוזן לא בהכרח מעיד על בן אדם ישר והגון זה יכול להיות פשוט נוכל ושחקן מקצועי ומניפולטיבי.
26
דברים נפלאים שנאמרו בצורה נפלאה וחמה. יישר כח
יעל | 27-06-2019 20:08
יפה ועמוק. יישר כח שלא תקפת אותו, אלא הכלת ומשם ענית.
בושה
גיל | 28-06-2019 8:59
פחדן לקקן. נותן יד למחטיא הרבים
27
מרגש ומחכים! כל הכבוד☺
טליה | 27-06-2019 20:17
הלוואי והיו לנו עוד הרבה כמו הרב יוני לביא אכפתי מכיל ירא ואוהב את ד' באמת
לא משכנע
יעקב | 28-06-2019 8:58
תגובה רדודה שבאה להחניף
28
משבר
חבר | 27-06-2019 23:09
יובל דיין במשבר. אבל הלב שלו צודק. מסכן הלך מהפח אל הפחת. מזל שיש לו את האומץ להודות ולחזור בו ממהתשובה המדומה. יובל אני מאחל לך שתלך בכוחך זה. כמו שאלוהים אמר לגדעון. תהיה אתה עצמך. תהיה בן אדם בן אלים
ממש לא
אהרון | 28-06-2019 8:57
לא תתורו אחרי לבבכם. אתה רוצה לחזור לשמחת התאוות סבבה אבל אל תעשה מזה סקופ חם טרי וסקסי וכפרני. רשע
29
כולם באותה טעות
ג | 28-06-2019 0:28
זה נורא מעצבן מה שאתה אומר. בעצם הוא אומר שנמאס לו מכל היוהרה הזאת. שהרבנים וכל מי שמחזיק בדת הולך עם וודאות כזאת מוצקה וחזקה. וזה מה שאתה עושה. שוב. בא בפול ביטחון. כאילו ברור מאליו שהאמת אצלך אתה היודע והוא הטועה. מדבר אליו באמפתיה וברכות כאילו הוא מסכן וילד קטן שהתבלבל בדרך ומסכן נעבך,לא הבין נכון את היהדות. ואתה המושלם.היודע.המבין הכל. לך אין טעויות. אתה הכתובת לכל השאלות. כל מי שמסביב מתבלבל כנראה פשוט לא הבין נכון מספיק. אתה יודע מי זה אלוקים. אתה הדרך הנכונה וכל מי שיהיה תגיד לו שמשהו אצלו השתבש בדרך. אבל אם תפתח את העיניים סביבך.. כל הדתיים מחזיקים משהו מאד קשה. מאד לא ברור. ומי שלא מצליח להאמין כנראה הוא דפוק או חסר קליטה. ושיאמין בכח. כי אין ברירה. זו האמת ויאללה תתמודדו עם זה. לא חושבת שהוא מצא דרך. אבל גם אנחנו לא בטוח מצאנו. ההתיימרות הזאת לומר שאנחנו מחזיקים את האמת הנכונה וכל השאר שטויות. זה לא תקין ולא הגיוני. יש מלא כאב בעולם. באמת לא מובן. כולנו פה באותו סיפור. זה נחמד שיש רגעים של וודאות לרגעים שחווים משמעות בחיים ושיש לאן לשאוף ובמה להיאחז אבל זה לגמרי מתנה. וזה לא שלנו. כי הביטחון שלנו הוא במה שקיים עד הרגע הזה וכל הזמן יש שינויים והתמודדויות חדשות. כל יום אני לא יכול להסתפק באלוקים שהאמנתי בו אתמול כי גדלתי ואני צריך הבננה עמוקה יותר וזה לא פשוט. לא סתם יש כמויות אדירות של דתלשים. באמת צריך תשובות גדולות יותר לדור הזה. לא מספק אותנו הסתימת פיות ולהגיד שהכל טוב וזהו. אנחנו לגמרי מוכנים להשקיע מוכנים לעבוד קשה. רוצים להתמסר. להאמין. לחיות באמת. אבל צריך אמת גדולה מספיק בשביל להשקיע בשבילה. וזה קשה העולם הזה לא ברור. ואל תגידו שאנשים מחפשים חיי נוחות. כל דתלש שתדברו איתו אתם תשמעו חיי סבל ומחר תהפוכות נפש שקשה לשאת אותם.
30
אמת
בתאל | 28-06-2019 6:53
וואאוו... כמה אמת... כתיבה מדהימה.. דברים שיוצאים מהלב נכנסים ללב...
תגובות שטחיות
יוסף | 28-06-2019 8:55
שטויות, גם המגיבים שלך נחשפים בתגובה טוטאלית ושטחית
31
הנושא הזה הוא..
המופתע | 28-06-2019 10:12
מעניין , אני בדרך כלל לא מתחבר לרבנים מהדור שלנו ולא מקדיש מהזמן שלי להם , מכל סוג ועדה..אבל היהודי הזה כתב דברים יפים ומתא חן בעיניי הגישה שלו
רפואה שלמה
יוני לביא חנפן צבוע | 28-06-2019 12:50
מה יפה פה. בלוף מחורטט. מוזרים לגמרי.
32
רגע איך פיספסת שהאומץ גרם לו לבזות בפרהסיה את
ענוה | 28-06-2019 10:58
המקודש מכל. אם אומץ וכנהות אז בצינעה
33
2 טעויות . 1 נראה שהוא לא קיבל אישיות בריאה
אחת | 28-06-2019 11:31
וכאן המוטציה בתהליך שעבר. וכך גם העיד על עצמו. 2 אין לו אומץ, אולי חצי. וגם לא כנות. אם נראה שיש מהפוסט, גם הן מפלסטיק. אומץ להתריס הוא לא אומץ. הכנות האמיתית היא כלפי עצמך בתהליך התשובה, ולא היתה לו. מכאן כל השקר שעשה בנפשו, מבלי משים. צר לי עליו ועל משפחתו.
34
התרשמות מהתגובות השונות על הפוסט של יובל דיין
יעל | 28-06-2019 11:50
הרב יוני אתה היחיד השפוי פה, רואה ראיה נקיה מכל ההתלהמות של 'מגיני היהדות' , התבצרות של נאמני ברסלב, וסך הכל מה היה לנו ולמה פוסט שמודיע בכנות על בלבול, מאיים עלינו על עולמינו מתיר את מפלצת הספקות (דנה ורון) מי שחווה קשר עם בורא עולם מתוכו לעולם יזכור, הנקודה היא השיכות החברתית אבל נראה לי שבדיוק בגלל זה יש דחיה של בעלי התשובה כדי שיגדירו עצמם בפלורליזם שצמחו עליו כיהודים ויתקשרו לכל יהודי ככזה למרות שזה הרבה יותר נח להשתייך ולהניף איזה דגל נגיד של חב'ד ....לא לשכח את האינדבידואליזם
חבל
אהרון | 28-06-2019 12:48
יוני לביא מטומטם לגמרי. איזה טיפשות להעריץ סלב חוטא בשם בלב הכואב. טמא
35
בושה וכלימה של מאמר!!
יהודה | 28-06-2019 12:25
לא מכיר את הרב יוני ומה פעלו אך כדאי היה לפני שיוצא בהכרזות כי אנו צריכים עוד אלף כמוהו ולהעריץ אותו על האומץ לעזוב את אשתו על שבעת ילדיהם וללכת לחיות עם בחורה חילוניה הצעירה ממנו בעשורים, שהיה מברר קצת, לא הרבה על האיש ועל דרכי פעילותו ואולי היה מגלה שאנו לא צריכים עוד כאלה ובודאי שהם אינם ראויים להערצה, וכבר אמרו חכימנו - חכמים היזהרו בדברכם.
36
מרגש נכון ומעצים
אור | 28-06-2019 13:55
מתחברת לכל מילה כל הכבוד הדברים חכמים ויפים
37
תגובה למאמר
חיים | 28-06-2019 15:14
קראתי. מדוייק להפליא.
38
יש כבר אלפים כמוהו אצלכם
אחד שיודע | 29-06-2019 11:16
לפי מחקרים שליש מבוגרי החמד זורק את הכיפה והדת במהלך שירותו הצבאי או לאחריו. אל תדאג יש לכם מספיק כמוהו
39
יובל דיין
רחלי | 29-06-2019 18:01
כל מילה חצובה בסלע אמת לאמיתה אי אפשר לומר את הדברים יותר נכון יישר כח
40
תגובה
שרה בלוך | 29-06-2019 19:52
לא לצריך לצאת בהצהרות אני דתי אני חוזר בתשובה אני דתי לשעבר אפשר בצניעות לקחת מכל מקום את הטוב....הדרמות מיותרות כולנו מחפשים את הדרך הנכונה ואף אחד לא אשם בכך שמי שחזר בתשובה שחכ את עצמו....לחזור בתשובה אמיתית זה להיות מפוכח חילוטין. זו גם דרך בריאה יותר.. להתחיל תשובה זה להיות נאמן ואהוב על עצמיך ...רבנים הם לא אלוקים .. זו ממש הסרת אחריות. ,רבנים הם בני אדם כמוני בדיוק...
41
הרב לביא.. התגובה שלא איכזבה
סמדר | 29-06-2019 22:27
אני בספק אם החרדים ילמדו משהו מהסיפור הזה חוץ מלתקוף לזלזל ולהשמיץ את דיין. תכלס קשה להתחבר לאלוקים כשחיים בתוך חברה שכביכול מייצגת את אורח החיים הנכון יותר אני חושבת שחילול ה' בא יותר מצד החברה החרדית מאשר מצידו של יובל דיין.
42
בחברה החרדית התופעה היא להאשים את הקורבן
אליה | 29-06-2019 22:57
אני שמחה שזה יצא עליהם ככה לפנים. לפי התגובות שלהם כך רואים מה יש באמת בתוך החברה הזאת. הם לא מקבלים את השונה והם לא יקבלו את השונה. הם מעוניינים לשמור על עצמם כמו שנם, אחרת החברה הזאת תיכחד. והם יודעים את זה.
43
הקשיבו לליבכם
יאיר שמר | 30-06-2019 1:25
עוד אחד שעשה את הדרך שעברתי בעצמי. לחפש אמת בעולם נוקשה ומתוחכם, להכנס ליהדות מתוך רצון לחבור לאור פנימי וחיצוני ולמצוא קליפות ריקות מתוכן חוויתי ואמוני חי ואמיתי. ואז לצאת בחזרה לחופש. לחזור ללב שלך, לעצמך. לקחת עול תורה ומצוות הוא לקחת על עצמך אורחות חיים שכובלות ומעוותות חלקים גדולים של עצמיותך החופשית בעבור משפחתיות יפה, בועת קהילה חזקה ואמונת רבנים וספרים עיוורת. אבל העיקר הוא שאין כבר אל חי ואמיתי בליבת עולם התורה והמצוות, ונשארו רק החומרות והקליפות. האל כבר לא שם. קולו נדם מאז אותו נסיון חברתי ולאומי נועז שלו מלפני 3000 - 2000 שנה. הוא נדד ועבר לגור במקום אחר. לא בספר התורה כל שהוא אלא בלב כל אדם ואדם באופן אישי ופרטי מאד. נדרש שיכנוע עצמי וחברתי אדיר כדי לשמור את החשיבה וההרגשה העצמאית בקופסה של עולם התורה והמצוות. השכל האנושי הוא מתוחכם, מניפולטיבי וגמיש דיו, כמו דיונון בים, ויכול להתאים את עצמו לקופסה, לבועה שנראה שמשרתת את האינטרסים שלו. אבל רק כשאתה יוצא מהבועה אתה רואה כמה היא חזקה מבפנים - וחלשה וחסרת משמעות מבחוץ. בימינו, אלוהים עבר לגור בלב האדם. לא בשום ספר או מסורת או רב או נביא עתיק יומין. הקשיבו לליבכם.
44
מי זה היובל דיין הזה לא מכיר שישלח את הפוסט
פלוני | 01-07-2019 0:01
המטלטטטלללל לכיפה אדומה אולי היא תאמין מי שמאמין שהתורה אמת לעולם לא יעזוב אותה ומי שהוא אמיתי ה ישמור עליו שלא יתבלבל אנחנו הגברים יודעים את הסיבה האמיתית לכל הבכי והנאי וגם אתה חמודי
45
יובל דיין התדרדר בגלל עריות
נ | 01-07-2019 13:20
כל הפוסט שלו נע בין לא רלוונטי לבין היותו פרומו לסדרה החדשה בYES עליו ועל אישתו.
46
עע
ישראל | 05-07-2019 13:37
איזה דברים יפים!! איך נכון עלה והצלחה הרב יוני וגם יובל
47
חילול השם
דינה | 14-08-2019 12:25
אין תיקון וסליחה על חילול השם ..כל מחלל שבת בפרסיה נחשב לגוי לכל דבר .. אז אם חוזר בשאלה כגוי לכל דבר .. אז מה הרעש .. הוא גוי. ולא צריך להתייחס לגויים .. שיעשו מה שהם .. מתייחסים רק ליהודים ...
48
יובל דיין
אסתר | 14-08-2019 15:08
הרב יוני לביא מרטיט לב ביחס למצב של יובל דיין אלפי ישר כח.