אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הערעור של שרי ש"ס שעלול לסגור את ישיבות ההסדר

שרי ש"ס החליטו להגיש ערעור על הצעת החוק שמפרידה בין הישיבות הציוניות לחרדיות, בכל הנוגע לדחיית הגיוס. תקיעת החוק עלולה להביא לסגירת הישיבות הגבוהות וישיבות ההסדר הציוניות. יוזם הצעת החוק, ח"כ אורלב: "העקרון 'לא לי ולא לך' הוא עקרון מרושע שאינו ראוי למפלגה חרדית."

הערעור של שרי ש"ס שעלול לסגור את ישיבות ההסדר
  תסגר בגלל ש"ס? ישיבת הסדר (פלאש90)

אתמול (ג') הגישה ש"ס ערעור על החלטת ועדת השרים לחקיקה בנוגע להצעת החוק המסדירה את מעמדן של הישיבות הציוניות.

ביום ראשון פרסמנו ב'סרוגים' על  הצעת החוק של חברי הכנסת זבולון אורלב, אורי אורבך (הבית היהודי) ויריב לוין (הליכוד), שבאה לתת פתרון לבעיה החוקתית שיצר בג"צ בביטול 'חוק טל'.

לאחר שבית המשפט העליון ביטל את חוק דחיית שירות לבני ישיבות שתורתם אומנותם ('חוק טל'), נוצר מצב בו גם מעמדן של הישיבות הציוניות, קרי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות של הציונות הדתית בוטל.

בשבוע שעבר נערכה פגישה בין רבני הציונות הדתית ובין חברי הכנסת כדי לקדם הצעת חוק שתסדיר את מעמדן החוקי של הישיבות הציוניות.

הצעת החוק שאושרה בועדת השרים ביום ראשון באה לעגן את שירותם הסדיר של בני ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות, וקובעת את המשך פעילותן ודחיית השירות של ישיבות בהן 60% מהתלמידים בכל שנתון מתגייסים עד לשנה ו'.

בכך יוכלו תלמידי ישיבות ההסדר לדחות גיוס בשנה א' ותלמידי הישיבות הגבוהות הציוניות, כדוגמת מרכז הרב, בית אל, הר המור, שבי חברון ועוד, לדחות גיוס במשך שנים רבות ובלבד שרוב תלמידי הישיבה אכן מתגייסים לצבא במסגרת כלשהי (שירות רגיל, הסדר, 'הסדר מרכז').

בש"ס שהתנגדו להפרדה בין הישיבות הציוניות לחרדיות, הגישו אתמול ערעור על ההחלטה בועדת השרים, ובכך הביאו לתקיעת החוק, עד לדיון נוסף בעניין.

למרבה האירוניה, את ההודעה על ההתנגדות לחוק, מסר בישיבת הקואליציה, יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אברהם מיכאלי, בעצמו בוגר ישיבת נחלים ומסלול הסדר בישיבת 'הר עציון' כולל שירות צבאי במסגרת ההסדר.

הבעיה הופכת לגדולה יותר, כשמושב הקיץ של הכנסת מסתיים בשבוע הבא, ואילו תאריך פקיעתו של 'חוק טל' צפוי לעוד שבועיים (ה-1 באוגוסט). בכך עלול להיווצר מצב בו תלמידי הישיבות הציוניות לא יוכלו לדחות את השירות או להצטרף למסלול הסדר כבר בא' באלול הקרוב.

אחד מיוזמי החוק, ח"כ אורלב, זועם על הערעור שהגישו שרי ש"ס ואומר הבוקר: "העקרון ״לא לי ולא לך״ היא עקרון מרושע שאינו ראוי למפלגה חרדית."

"אני קורא לראש הממשלה לקיים דיון בערעור כבר ביום ראשון הקרוב כדי לאפשר קידום החקיקה לפני היציאה לפגרה."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
להפריד? שמעתי שסרוחי הכיפה בעד אחדות בעם ונגד קרע בעם
יהודי מצוי | 18-07-2012 11:28
למה להפריד בין "ישיבות" סרוחות לישיבות שחורות? למה שחילוני יעשה 3 שנות שירות מלא ומייגע ובעל כיפה סרוחה יעשה שנה וחצי? למה סרוחי הכיפה מרגישים שיש להם זכות מוסרית לדפוק גם את החילונים וגם את החרדים בחוק אחד?
2
תגובה ל1
| 18-07-2012 11:47
התשובה היא פשוטה:באותן ישיבות לומדים ומתגדלים בתורה ואת הנטל לא גומרים רק בשירות החובה אלא ממשיכים ומגיעים למילואים וממשיכים כל חייהם להוסיף ולהגדיל תורה לבנות את ארץ ישראל ולחזק את מדינת ישראל והכל מתוך תורה .כך שהדמגוגיה שאותה הצגת וכן ש"ס לא במקומה כלל
3
תלונות ? למנכ"ל בני עקיבא
מיקי | 18-07-2012 12:29
אם יש לכם תלונות נא להפנות אותן למנכ"ל בני עקיבא שבאורח מטופש הצטרף למקהלת השיסוי של השמאלנים נגד עולם התורה, וקרא לגייס את כל החרדים. מה קרה, מוכרחים להתבטא. אם היה מבליג היה לכם מה להתלונן, אתם גם תוקפים וגם מתלוננים כמו הקוזק הנגזל. תמיד הציבור הדתי לאומי ידע לדאוג לעצמו באופן עודף. אם במסלול של 1000 דיינים, שמגדיל תמיכה בכוללים לדיינות, ואם בנושא של ישיבות ההסדר. אם החילוניים נלחמים בתורה, כולם צריכים להיות חומת המגן גם הציבור הדתי לאומי. זה לא כמו שאומר אורלב גם לי גם לך לא. זה להכריח אתכם להצטרף למאבק למען עולם התורה. הגיע הזמן שתתפקחו. כבר קיבלתם סטירת לחי לאחר רצח רבין ובהתנתקות ועדיין לא התעוררתם.
4
תגובה ל3
| 18-07-2012 12:44
עצוב לי לעדכן אך את הרדיפה לצערנו ובושתנו מגיע דווקא מן הצד של העסקנים חילוניים ובתוכם ואיתם לא מעט עסקנים חרדיים שלא תמיד מבינים מהו עולם של תורה ומהם חיי תורה,ראה ערך העתון שלא יתד ולא נאמן ועוד ביטויים של עסקנים שונים שחושבים שהרבנות הראשית היא מקום עבודה ואל רבנות ראשית כלל ישראלית,ובוודאי שלא שייכת לאף בד"ץ
5
ל-3, זה שטויות
| 18-07-2012 13:13
חרדים צריכים להתגייס - אין שום קשר בין חרדים לדתיים, בתפיסת עולם, בהתנהגות, ביחס למדינה ובמיוחד בתרומה למדינה. לכן אין שום סיבה שבחוקים יהיה אותו יחס. לא יכול להיות שהדתיים רק נדפקים מכולם אבל יתנו לכולם. כן, כדתיים שמשרתים בתורה וגם הולכים לישיבות מותר להגיד: חרדים תתגייסו, וממשלה, אל תכניסו אותנו לאותה קטגוריה כמו החרדים. אין כאן שום סתירה, להפך, זה הכי הגיוני שיכול להיות!
6
ל-2 - שמעתי שלהפריד בין חלקי העם זה רע!
יהודי מצוי | 18-07-2012 13:15
אז למה לחוקק חוק נפרד לחרדים ולבעלי כיפה מחוררת? למה לפי החוק שלכם, חרדי יצטרך לשרת 3 שנים ומחורר כיפה שנה וחצי? התורה החרדית פחות טובה? למה להפריד בינכם בין סטודנט חילוני שצריך לשרת 3 שנים וגם ללמוד לתואר בלי שום הנחות לא בלימודים ולא בשרות? אתם תמיד תדברים נגד פירוד בעם. אבל כשזה מגיע לקישקעס שלכם אתם המפרידים, המפלגים וזורעי המדון הכי גדולים!
7
ל1 התשובה בגוף השאלה
ל 1 | 18-07-2012 13:27
נמאס לנו מהבוז המגעיל של אנשים כמותך שתורתם תורה מוות. למה אתם מכים למשיח? אתם רק רוצים את גן עשן למות וללמוד תורה בלי דאגה! מה יש בעולם הבא שלכם?
8
אם אתם לא הייתם מצטרפים למקהלת השיסוי נגד הישיבות
אבי | 18-07-2012 14:10
החרדיות אף אחד לא היה פוגע בכם , אבל כשאתם גם מנסים לצאת מהסיפור של חוק טל וגם לתקוף את החרדים, אל תתפלאו שישימו לכם רגליים בדרך. א"א לחגוג על כל החתונות!
9
ל1 הדמגוג העלוב, אתה בטח מצהיר שתורתך אומנותך
איילת | 18-07-2012 14:14
ולכן אסור חלילה לגייס אותך ולבקש ממך לעבוד, אך בפועל אתה רוב הזמן משוטט באינטרנט, במקרה הטוב באתר הזה, ובמקרה הרע, כמו הרבההההה הרבה חרדים אחרים, באתרים גסים ומגעילים. איזו תורה! איזו אומנות!! בטח שה'תורה' שלכם מגינה עלינו!! חחחחחחחחחח... תחזור תחזור ל'כיכר השבת' ותזבל שם תשכל.
10
ל1, אתה לא נקרא חלק מהעם, הרי אתה שונא תמדינה,
שפוי | 18-07-2012 14:17
קורא לצבא 'קנטוניסטים', בתודעה שלך אתה בכלל בברוקלין, עמוק עמוק בגלות המתוקה שלך. אתה עם אתה?? בקושי עמה!
11
זה גם בהוראת הרב עובדיה?
אברך | 18-07-2012 14:54
אחר כך בבחירות רואים את החנופה... האם הם בונים על זיכרון קצר שלנו? עכשיו אני מתחיל לעבוד על שסניקים שידעו למי לבחור בפעם הבאה...
12
א- מוחה על זלזול וביזוי ציבור יקר של 1 בשאט נפש, דבר
תלמיד ישיבה חרדי | 18-07-2012 15:34
שאינו תואם לאף חרד לדבר ה' שנית לא מבין למה הבאלגן, נראה שזו תעמולה של מפד"ל, הלא כולנו אחים לצרה הרודפים את החרדים רודפים את הדת והמתנחלים, וברור שאנו כחרדים לעולם לא וותר על הישיבות, אז למה לפעול ביחד מתוך שילוב כוחות ולהסיק מזה רק להתאחד, אם תתלו בנו, הרי לעולם לא יצליחו על ישיבותינו אלא אדרבא רק יתווסםו הספסלים, אז כנ"ל אליכם
13
אם הולכים על שוויון בנטל אז עד הסוף
אלי | 18-07-2012 15:42
אין סיבה שיהיה הסדר אם יש הסדרים מיוחדים אז לכולם
14
סגירת ההסדר
דני | 18-07-2012 16:08
לא נורא ההסרוגים הציונים יתגייסו לשלש שנים כמו כל עם ישראל אפשר לגייס גם את הר המור הממלכתיים שמדברים הרבה ועושים מעט
15
אין בעיה גם ישיבות חרדיות יוכלו להצטרף לחוק הזה
רפול | 18-07-2012 16:44
מה הבעיה אם 60% מתלמידי ישיבה כלשהי יתגייסו לצבא (במסגרת הסדר כלשהו)ועלולים חס וחלילה לשרת ביחידות לוחמות ר"ל אזאין בעיה שיהנו מהמסלולו הזה
16
אל תשכחו מי גרם לכל העליהום על החרדים!!!!!!!!!!!!!!!!!!
כלטובסלהועד | 18-07-2012 16:54
17
היה שווה להצביע לאלקין חוטבלי ויולי אדלשטיין.
בעל שם | 18-07-2012 21:06
אתם רואים היה שווה להצביע לאלקין חוטבלי ויולי אדלשטיין. רק בשלטונם ,הציונות הדתית היגיעה עד הלום. שיעשו כינוס מיוחד , בפגרה, להסדיר את ההסדר של ההסדר
18
זה איום של ש"ס? חכו שהרב אמסלם יצטרף לבית היהודי
ניסים אלמשעלי | 24-07-2012 11:49
מי שרוצה לראות איומים באמת של ש"ס, כגון ביטול תקציבים לישיבות הסדר, ביטול מקוואות ובתי ספר לציונות הדתית, רמיסת הציונות הדתית ברבנות ועוד שיחכה לרגע שהבית היהודי יודיע על הליכה עם הרב אמסלם. מרגע זה ואילך הבית היהודי יהפך למאוס בעיני ש"ס וליעד להתקפה ולחוסר לגיטימציה. התוכניות במגירה כבר מוכנות