הישיבות הציוניות יופרדו מהישיבות החרדיות - סרוגים

הישיבות הציוניות יופרדו מהישיבות החרדיות

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום הצעת חוק של הח"כים אורלב, אורבך ולוין, המסדירה את מעמדן של ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות כך שתלמידיהן לא יפגעו בגלל ביטול "חוק טל". אורלב: "הישיבות הגבוהות אינן יכולות להיות "בנות ערובה" בגלל הסכסוך שקיים בין המדינה לחרדים".

הישיבות הציוניות יופרדו מהישיבות החרדיות
  ימשיכו לפעול. ישיבה ציונית (פלאש90)

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של חברי הכנסת זבולון אורלב, אורי אורבך (הבית היהודי) ויריב לוין (הליכוד), המסדירה את מעמדן של ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות כך שתלמידיהן לא יהיו במעמד "תורתו אומנותו" טרם הגיוס וכך יוכלו להמשיך לפעול כרגיל, למרות ביטול "חוק טל".

לאחר שבית המשפט העליון ביטל את חוק דחיית שירות לבני ישיבות שתורתם אומנותם ('חוק טל'), נוצר מצב בו גם מעמדן של הישיבות הציוניות, קרי ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות של הציונות הדתית בוטל.

בשבוע שעבר נערכה פגישה בין רבני הציונות הדתית ובין חברי הכנסת כדי לקדם הצעת חוק שתסדיר את מעמדן החוקי של הישיבות הציוניות.

הצעת החוק מעגנת את שירותם הסדיר של בני ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות, וקובעת את המשך פעילותן ודחיית השירות של ישיבות בהן 60% מהתלמידים בכל שנתון מתגייסים עד לשנה ו'.

בכך יוכלו תלמידי ישיבות ההסדר לדחות גיוס בשנה א' ותלמידי הישיבות הגבוהות הציוניות, כדוגמת מרכז הרב, בית אל, הר המור, שבי חברון ועוד, לדחות גיוס במשך שנים רבות ובלבד שרוב תלמידי הישיבה אכן מתגייסים לצבא במסגרת כלשהי (שירות רגיל, הסדר, 'הסדר מרכז').

לתקן את הבעיה הטכנית

בדיון הבוקר, הציע יו"ר ועדת השרים לחקיקה, השר יעקב נאמן הציע לתמוך בהצעה בתנאי שתוצמד להצעה ממשלתית כוללת שתובא להצבעה כתחליף ל"חוק טל". זאת בניגוד לעמדת נציג משרד המשפטים שביקש מהשרים לשים לב כי ההצעה מאפשרת פטור של עד 40% מסך התלמידים בכל ישיבה ציונית גבוהה.

יו"ר "הבית היהודי", השר דניאל הרשקוביץ, עידכן את השרים כי שוחח בנושא עם ראש הממשלה ועם השר יעלון ועמדתם זהה לשלו. "יש תמימות דעים בנושא. יש כאן בעיה טכנית וצריך לנתק אחת ולתמיד בין תלמידי הישיבות הציוניות לבין מי שאינם כאלה. מקרב הישיבות הציוניות והמכינות הקדם-צבאיות יש אחוזי גיוס וקצונה גבוהים מאד, ולכן יש להסדיר את הנושא לאלתר".

השר מרידור קרא להתחשב בעמדת משרד המשפטים ואילו השר משולם נהרי מש"ס קרא להשאיר את המצב הקיים. "מבחינה עניינית זה חלק מהחוק הכללי, ודווקא כשמקיימים דיונים אין מקום לפיצולים כאלה ופתרון בעיות של מגזר אחד", אמר נהרי.

ההצעה אושרה ברוב קולות, אך קידומה הותנה בהסכמת הממשלה. שרי ש"ס נהרי ומרגי הצביעו נגד ההצעה.

יוזם הצעת החוק, ח"כ זבולון אורלב אמר: "הישיבות הגבוהות אינן יכולות להיות "בנות ערובה" בגלל הסכסוך שקיים בין המדינה לחרדים. אם לא יהיה חוק חליפי לחוק טל הם עלולים להיסגר ויאלצו לגייס אותם."

"הצעת החוק שיזמתי תפריד בין הישיבות המשרתות בצה"ל לאלה הלא משרתות אלא משמטות. אצלנו זה זכות להתגייס ולשרת בצה"ל ואין אנו רוצים שבגלל סכסוך פוליטי שתלמידי הישיבות שלנו ייפגעו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
ספק אם זה טוב,בפעם הקודמת שנפרדנו מהחרדים חטפנו התנתקות
יהדות דתית מאוחדת | 15-07-2012 15:59
2
מזמן הי' צריך להפריד אותם
אורי | 15-07-2012 16:18
הם הישיבות הרצניות שמועילות לעם ישראל.שם אין פילוגים ,אין מכות,אין פשקווילים,אין בזיון ת"ח ,אין גאווה.ושם יש המון המון תורה ויראת שמיים,שכל הישיבות השחורות למיניהם צרכים ללמוד מהם.כן כן כן גם המשגיחים,וגם הראשי ישיבות.
3
ומה זה,מחלוקת "אחרונים " בניכם?
shlomi052 | 15-07-2012 16:20
הנשיא פרס: "אין רשות לגוף דתי להתערב בצבא" בדבריו אלה, פרס פסל לחלוטין את הסמכות של הרבנים....(כולל שלכם,סרוגים.מתוך כיכר השבת) קריאת רבני הציונות הדתית: לא לגייס בחורי ישיבות בכפייה. שני גילויי דעת של רבנים מרכזיים בציונות הדתית שיצאו אתמול קובעים כי "על מדינה מוטלת חובה לאפשר לתלמידי הישיבה להמשיך בלימודם ולא לגייסם לצבא." ומוסיפים כי "כפיה מכל סוג שהיא לא תביא לאף אחד מאיתנו את הפירות המבוקשים". בקיצור,אתם דואגים רק לעצמכם.וזה נקרא אצליך אור הלב...
4
להפריד בין הלומדים לשמה, ללומדים שלא לשמה.
דן סגל | 15-07-2012 17:49
5
חשבתי שהם רוצים שכולם ישרתו
יואב | 15-07-2012 18:29
6
ב"ה מתנתקים מהכתות!
נחום | 15-07-2012 20:52
7
ברוך המבדיל בין קדוש (חרדיות) לחול (ציוניות)!
אלישמע | 15-07-2012 22:50
8
ברוך המבדיל בן קדוש לחול בן אור לחושך בן ישראל לציונים!
| 15-07-2012 22:52
9
ל-! מטומטם שחי בסרטים
| 16-07-2012 0:25
10
ל-2 הלו מאיפה הגעת! אתה ריציני! אפילו אם היית ציני זה
| 16-07-2012 0:27
היה מצחיק! ביז'ו אין שם תורה בישבות שלכם ואגב אל תשקר אתה ד"ל צ"ד דל בתורה וצד בעם ישראל שוליים קוראים לזה! חילוני!
11
שוב המזרחיסטים נותנים יד להפרד -ומשול לכן התנתקו לבד
לכן החרדים לא עזרו | 16-07-2012 2:50
12
התגובות מראות את הפנים האמיתים של החרדים
התגובות | 16-07-2012 8:46
מצד אחד רוצים תמיכה מצד שני בזים לכל מי שלא שייך לציבור שלהם. אין תורה, דתיים לייט, הרבנים שלהם לא שווים ועוד.אותו דבר עם הציבור החילוני אותו הם מוכנים לסבול רק למען הכסף. חרדים יקרים האיטרנט גילה את ערוותכם. לא עוד אחד בפה ואחד בלב. אנחנו יודעים מה אתם אומרים אחד לשני מאחורי גבנו.
13
מי מאשר?
shlomi052 | 16-07-2012 15:17
{יב} וְאִשְּׁרוּ אֶתְכֶם כָּל הַגּוֹיִם כִּי תִהְיוּ אַתֶּם אֶרֶץ חֵפֶץ אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת: {יג} חָזְקוּ עָלַי דִּבְרֵיכֶם אָמַר יְהוָה וַאֲמַרְתֶּם מַה נִּדְבַּרְנוּ עָלֶיךָ: {יד} אֲמַרְתֶּם שָׁוְא עֲבֹד אֱלֹהִים וּמַה בֶּצַע כִּי שָׁמַרְנוּ מִשְׁמַרְתּוֹ וְכִי הָלַכְנוּ קְדֹרַנִּית מִפְּנֵי יְהוָה צְבָאוֹת: {טו} וְעַתָּה אֲנַחְנוּ מְאַשְּׁרִים זֵדִים גַּם נִבְנוּ עֹשֵׂי רִשְׁעָה גַּם בָּחֲנוּ אֱלֹהִים וַיִּמָּלֵטוּ:(מלאכי,ג',יב')
14
שאלה לכל המנגדים
| 17-07-2012 14:55
האם אתם למדתם בישיבות הציוניות שאתם מדברים כך? אתם ממש מוציאים שם רע על הישיבות הדתיות ציוניות. אני תלמיד (סוף שעור א') בישיבת מרכז הרב ואני יכול להעיד על ההתמדה העצומה שיש שם. כל הזמן לומדים, אפילו בזמן המנוחה אפילו בזמן הארוחות, בזמן המנוחה בית המדרש והספריה מפוצצים ואין מקום!! ואני חושב שבתור תלמיד אני מכיר את המציאות יותר טוב מאותם מוציאי שם רע שרק השנאה הקנאה התאוה והכבוד מדברים מגרונם. לענין אלו שדברו על שויון בנטל: קודם כל תעזרו אתם לנו בשויון בלימוד התורה ואח"כ תדברו עלינו. אתם חושבים שרק אנחנו צריכים לעזור לכם אבל אתם לא צריכים לעזור לנו?? ולענין אלו שדברו על כך שדואגים רק לעצמנו: ואתם לא דואגים רק לעצמכם?? אתה פעם אחת (!) באת לקרתנו או ניסית להבין אותנו?? איפה הבושה שלכם אנשים? איזו עזות פנים לדבר כך ולהוציא שם רק על ציבור שלכם רק בגלל סטיגמה תקשורתית. איזו חוצפה! אני שמח שנתנו לנו אפשרות ללמוד תורה כדי להגדיל תורה ולהאדירה ואח"כ להתגייס לצבא לא בגלל "שיוויון בנטל" וכל מיני ססמאות רדודות ורקובות של אנשים שוליים אלא בגלל ציווי הקב"ה שהוא גבוה מעל גבוה שומר וכבר ספרי הנביאים והכתובים מלאים בהבטחות שהתורה לעולם לא תשתכח מעם ישראל. וגם אם כולכם תצאו נגדנו, לא תוכלו לצאת נגד הקב"ה- אנו נמשיך בשלנו ואתם יכולים להמשיך להתפוצץ בתגובות. ואתם שלום.