נשיא ארגנטינה גינה את המתקפה- אך לא התייחס לאנטישמיות

נשיא ארגנטינה מאוריציו מאקרי גינה את תקיפת הרב הראשי של המדינה- אך נמנע מלהתייחס לטענות כי מדובר במתקפה אנטישמית. לדבריו, "אנו תומכים בהמשך החקירה על מנת למצוא את האחראים"

נשיא ארגנטינה בהתייחסות ראשונה לתקיפה
  (צילום: שאטרסטוק)

נשיא ארגנטינה מאוריציו מאקרי גינה היום (שלישי) את תקיפתו של הרב הראשי של המדינה גבריאל דוידוביץ, שבה אלמונים פרצו לביתו ופצעו אותו קשות.

"אנחנו מגנים את התקיפה שספג הרב דוידוביץ' בביתו" אמר. "אנו מלווים אותו בתהליך ההתאוששות, ותומכים בהמשך החקירה על מנת למצוא את האחראים". בדבריו הנשיא הארגנטינאי נמנע מלהתייחס לטענות של הקהילה היהודית במדינה כי מדובר באירוע על רקע אנטישמי– זאת בניגוד לעמדת המשטרה והחוקרים, אשר סברו כי מדובר באירוע פלילי.

בניגוד למאקרי, בכירים אחרים בממשלה הארגנטינאית ציינו את הטענות על המניע האפשרי לאירוע. השר לאיכות הסביבה בארגנטינה, סרחיו ברגמן, אמר בראיון ל"כאן ב'" כי "צריך לתת למשטרה זמן כדי לחקור מה קרה. לפי מידע ראשוני, העבריינים חדרו דרך החלון, ידעו במי מדובר. אבל צריך לברר אם הרקע פלילי או אנטישמי. נמתין כמה ימים כדי לראות מה קרה".

נשיא ארגון הקהילות היהודיות בארגנטינה חורחה קנובלוויץ התייחס גם כן לטענות והחקירה, כשלדבריו אין ספק שמדובר באירוע אנטישמי. " הם ידעו בדיוק בשביל מה הגיעו. הם לא באו לשם כדי לגנוב, הם הגיעו כדי לתקוף" טען. "כשזה שוד הם מאיימים עליך, והם לא ישר מכים בכזאת אכזריות. מיד כשנכנסו הם זיהו את הרב ואמרו לו: 'אנחנו יודעים מי אתה. אתה הרב של הקהילה'. זה אומר שזה לא תקיפה מקרית אלא שהיא ממניעים אנטישמיים".

ריבלין שוחח עם הרב: "נגן על כל יהודי"

במקביל, נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח בטלפון עם דוידוביץ', המאושפז כעת בבית החולים בבואנוס איירס כשהוא סובל משבר בצלעות. "התקשרתי לדרוש בשלומך, ולהביע דאגה לביטחון הקהילה היהודית הגדולה כל כך שאתה מנהיג" אמר הנשיא לרב. "מדינת ישראל תעשה ככל שיידרש כדי להגן על כל יהודי, בכל מקום בו בחר לחיות- וננקוט בכל האמצעים כדי להרחיק מעלינו כל סכנה. לא נאפשר למבקשי רעתנו לרדוף אותנו."

עוד ביקש לחזק את ידיו ודרכו את רוחם של כל חברי הקהילה היהודית: "אנחנו סומכים עלייך שתתחזק ותשוב לתפקידייך המרובים כרב קהילתך ושולחים אלייך חיבוק אמיץ מעם ישראל כולו״.

על רקע חקירת הרשויות המקומיות, במשרד החוץ הורו לעובדי שגרירות ישראל בארגנטינה שלא לדבר על הנושא עם כלי התקשורת- זאת עד לסיום החקירה וקביעת המניע באופן רשמי. מהמשרד נמסר כי "הרקע לתקיפה הנוראה עדיין נבדק, ויתכן שהכיוון פלילי. אנחנו מעדיפים לתת למשטרה לעשות את עבודתה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו