אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר האופוזיציה בירושלים: "נסייע לבית הרב קוק"

אחרי חודשים ארוכים בהם היה מצוי בסכנת סגירה, נמצא פתרון המאפשר להקצות כסף לטובת עבודות שיקום ושימור. יו"ר האופוזיציה בירושלים עופר ברקוביץ': "מברך על ההחלטה"

יו"ר האופוזיציה בירושלים: "נסייע לבית הרב קוק"
  עופר ברקוביץ'. צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

בהמשך לפרסום הבוקר בסרוגים כי נמצא פתרון משפטי עבור בית הרב קוק, אומר יו"ר התעוררות ויו"ר האופוזיציה בירושלים עופר ברקוביץ': "מתכוון להמשיך לסייע ולעזור לבית הרב ככל שיידרש".

כזכור, אחרי חודשים ארוכים בהם המבנה ההיסטורי של בית הרב קוק היה מצוי בסכנת סגירה בשל מצבו הרעוע, ביום חמישי האחרון נמצא פתרון משפטי המאפשר למשרד ירושלים ומורשת להקצות כסף לטובת עבודות שיקום ושימור. העלות המוערכת: 450 אלף ש"ח. על ידי כך נמנעה סגירת המקום.

ברקוביץ' מסר בעקבות הפרסום על הפתרון המשפטי לבית הרב קוק:

״בית הרב קוק הוא מוסד היסטורי אשר חייב לעבור מהארעיות שמלווה אותו לאחד ממוסדותיה המפוארים של ירושלים. אני מברך על ההחלטה ואני מתכוון להמשיך כפי שעשיתי כל השנים לסייע ולעזור לבית הרב ככל שידרש. הרב קוק היה איש של כלל ישראל ואהבת ישראל ובית הרב הוא המקום ממנו יצא החיבור לעם ישראל כולו".

"עלינו מוטלת החובה להמשיך לחבר תחת כנפי בית הרב את כלל שבטי ישראל, כפי שאנו מנסים כל העת בירושלים לחבר בין הציבורים השונים. זה יהיה סוד הצלחתה של ירושלים – הגיוון והאחדות"

השר ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין אמר על בית הרב קוק, כי הוא "מבנה בעל חשיבות היסטורית לא רק עבור הציונות הדתית, אלא עבור מדינת ישראל כולה. לרב קוק הייתה תרומה משמעותית בהקמת המדינה ובישוב הארץ. לכן מיד כששמענו שעיריית ירושלים נאלצה להוציא צו הריסה למרפסות המבנה, פעלנו למצוא פתרון להצלת המקום. אני שמח שנמצא פתרון ובית הרב יוכל להמשיך את פעילותו."

לפני כשנתיים, בספטמבר 2016 לאחר שהממשלה הכריזה על בית הרב קוק כאתר מורשת, הודיע השר אלקין – המחזיק בנוסף לתיק להגנת הסביבה גם בראשות המשרד לענייני ירושלים ומורשת – כי הוא מתכוון להשקיע בשיפוץ המקום ובהפיכתו למוזיאון בכשלושה מיליון שקל, ועוד סכומים נוספים שצפויה להשלים עיריית ירושלים מתקציבה.

אולם, בחודש ספטמבר האחרון עיריית ירושלים הוציאה צו הריסה מיידי לארבעת המרפסות, ולגרם מדרגות הכניסה למבנה ששימש את הרב הראי"ה קוק ומשפחתו בזמן כהונתו כרב הראשי האשכנזי של הישוב היהודי בארץ ישראל, וכיום המקום משמש כמקום הנצחת מורשתו. המשמעות לצו ההריסה שהוציאה העירייה היא סגירת המקום.

עם קבלת הצו, אנשי העמותה המפעילה את המקום, פנו לאלקין, והסבירו לו את המצב הסבוך וביקשו את התערבותו. אך, בשל סכסוך משפטי המתנהל במשך שנים רבות על בעלות המבנה בין העמותה שמפעילה את בית הרב לבין "הועד הכללי ירושלים" שתרמו לרב את המבנה בזמן שמונה לתפקיד, היה קושי משפטי להקצות כסף לטובת עבודות שימור המרפסות.

לאחר פנייה לעיריית ירושלים ובקשה לדחות את ההריסה עד למציאת פתרון משפטי, ועיריית ירושלים התרצתה לאחר שהמועצה לשימור אתרים ערכה עבודות תחזוק מינימאליות שאפשרו לבחון את הסוגייה המשפטית.

משרד ירושלים ומורשת הציע מיתווה לפיו עבודות השיקום יבוצעו במימונו באמצעות העיריה. המיתווה אושר עקרונית על ידי הגורמים המשפטיים, ובימים הקרובים יקודם יישומו.

בית הרב קוק הוא אחד מהמבנים ההיסטורים החשובים שיש בירושלים. בשנים הראשונות המבנה שימש כישיבת מרכז הרב עד מעבר הישיבה לקריית משה ובמקום התחנכו וגדלו גדולי הרבנים של הציונות הדתי בהם הרב הראשי האשכנזי של ירושלים, הרב אריה שטרן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד לברקוביץ
אבי יצחק | 03-02-2019 15:23
אהבתי את ההסכמה של ברקוביץ', לתת יד מבחינה עניינית ולסייע לבית הרב קוק, זכות הרב תגן עא.
2
מה קשור לזה ברקוביץ'? שוב גנבת קרדיטים!?
שמעון | 03-02-2019 15:43
מה שמאפיין את התעוררות