אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה צריך להגיד תודה על כך שאתם רווקים?

האם הודיתם לה' היום על כך שאתם רווקים? המאמנת נירית הושיה מגלה למה צריך להגיד תודה גם על כך שתם רווקים ואיך התודה הזו יכולה לקדם אתכם אל עבר הזוגיות הנכספת

למה צריך להגיד תודה על כך שאתם רווקים?
  (צילום: שטארסטוק)

כולם שואלים אותך איך זה יכול להיות שבחור/ה כמוך עדיין רווק/ה? את/ה מרגיש/ה שניסיון הרווקות מאיים להשתלט עליך? לא מצליח/ה לראות את הטוב בסטטוס הרווקות? הטור הזה בשבילך.

לפני זמן מה הייתי בשיעור של הרב מיכאל שוקרון. הוא סיפר על בחור בן 42 שעשה סעודת הודיה על כך… שהוא רווק. רבים הרימו גבה. מדוע להודות על הרווקות הריקנית?! הרב דיבר על המחלוקת בגמרא בשאלה האם בתפילה צריך להקדים בשבח או בתחנונים לבורא עולם.

בסופו של דבר נפסק להלכה שיש להקדים בשבח ולא בבכי ותחנונים. בעקבות כך הרמתי ערב הודיה על הרווקות. במסגרת הערב ביקשתי מהרווקים למנות יתרונות בעצם הרווקות. היה מדהים לשמוע כל כך הרבה נקודות זכות שעלו בקרב החברים.

גם בתפילה לזיווג צריך להקדים בשבח ולא בבכי ותחנונים (צילום: שטארסטוק)

שאלו אותי כמה מהם, מדוע אני צריך להודות לה' על הרווקות? הרי כתוב בתורה "לא טוב היות האדם לבדו" – לא טוב לי להיות רווק.
ראיית הטוב ברווקות חשובה מאוד קודם כל על מנת לתרגל את מוחנו לראות טוב, שהרי זו מיומנות שנזדקק לה גם בהמשך חיינו, לא רק בעודנו רווקים.

שנית, צער הבדידות, כאב הרווקות, עשוי לשמש אותנו כ-אב, כמצפן וזרקור לקרבה לעצמנו בעודנו רווקים, לשכלול כישורינו והמתנות שקיבלנו. במה דברים אמורים?

1. תרגול ראיית הטוב בחיינו

עבודה בפיתוח עין טובה על המציאות הינה קריטית בחיי הרווקות. המשמעות היא להתאמן על ראיית הטוב בכל סיטואציה. ובין היתר, למצוא גם את הטוב במסע הרווקות, בבחור שיוצא איתי לדייט וגם בעצמי.

למיומנות זו נזדקק גם בזוגיות, בהורות, בעבודה. זוהי מיומנות שעלינו ממש להתאמן עליה יום יום כשם שמפתחים שריר בחדר כושר ומוטב שנתחיל לפתח אותה כמה שיותר מוקדם.

להתאמן על ראיית הטוב בכל סיטואציה (צילום: שטארסטוק)

מכירים את הברכה שאיש מברך את רעהו לקראת סוף השבוע "חמישי שמח"? יש בזה משהו שמעט מקומם אותי. האם אנו רוצים לחיות חיים כאלה שרק כאשר נגיע למנוחה ונחלה, בסוף השבוע, אחרי שבוע עבודה מתיש, נרשה לעצמנו להתחיל להיות שמחים?

כאות מחאה יש לי מנהג שקט ללבוש חולצה לבנה לעבודה דווקא בימי ראשון, דווקא בתחילת שבוע העבודה, כי אין כמו לשמח את עצמנו ולחגוג את החיים כבר בתחילת השבוע!

2. הטוב קיים כבר עכשיו

בראשון הקרוב נחגוג את ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות בו נוזל השרף באילנות, אשר רק כעבור תקופה הוא נותן את אותותיו באילן, בדיוק כמו הישועה שעושה את מהלכיה לאט לאט.

למעשה הטוב כבר קיים עכשיו, הוא קורם עור וגידים, גם אם עדיין איננו מבחינים בו, בניגוד לקב"ה שצופה בתמונה המלאה עד סוף כל הדורות. לפיכך, עם ההבנה שהמוח האנושי הוא מוגבל, מוטב שנפתח בעצמנו אמונה חיובית שכבר עכשיו טוב לי. עם נסיבות החיים הספציפיות הקיימות, על מגבלותיהן וקשייהן, כי יש מצב גדול שבחוכמה שבדיעבד נבין מה שאמרה לי חברה רווקה שהתחתנה מאוחר "רק עכשיו אני מבינה מדוע העיכוב בשידוכים היה לטובתי".

לא רק האילנות זקוקים לעבור תהליך צמיחה (צילום: שטארסטוק)

הרב הרוש מספר בספרו "אמרתי תודה ונושעתי" על רווק בן 35 שלא הצליח להתחתן. בעצת הרב התחיל הבחור להודות לה' כל יום במשך שעה שלימה על כך שהוא רווק: "תודה רבה לך ה' שעיכבת את זיווגי עד היום. בוודאי זה הכי טוב בשבילי " ותוך שבועיים הבחור מצא את הזיווג שלו והתחתן בכוח התודה.
למעשה הרב הרוש מסביר שמה שחסר לנו זה לא הזיווג אלא – אמונה!

3. שלושה שלבים בעבודת ה'

הרווקות דורשת מאיתנו נקודת מבט אמונית והתחזקות בעבודת ה'. לפי הקבלה ובעל שם טוב, אנו למדים על 3 שלבים בעבודת ה' כנגד "לך לך מארצך, ממולדתך, ומבית אביך" ואלו מקבילים לדרכים אפשריות להתבונן על הרווקות:

א. הסכמה/הכנעה: היכולת להיות בהסכמה והכנעה למציאות החסרה בחיינו. לקבל את המציאות בלי להיאבק בה. אם למשל כעת חורף ואני אסרב לקבל את העובדה הזו ואלבש בגדי קיץ אני בעצם פוגעת בעצמי. מה שיוצר את התסכול ברווקות זו תחושת הפנטזיה שאני כרגע צריכה להיות במקום אחר.

ב. הבדלה: אין רע ללא טוב. הטוב והרע שוכנים זה לצד זה במציאות ועלינו להבדיל ביניהם. כשאני פורטת את נסיון הרווקות לפרוטות, אוכל מצד אחד להבחין שיש בו גם רע, כדוגמת בדידות, היעדר חום, היעדר מגע, אי הבאת ילדים. אבל ברווקות יש גם טוב. היא באה ללמד ולתקן אותי. הרווקות הפגישה אותי עם סיטואציות חדשות, עם אנשים שונים, חידדה את הערכים שלי ושיקפה מידות שלי אותן ראיתי באחרים וסייעה לי לעצב אותן. אז האם אני מסוגלת גם לראות את הטוב שיצא מכל הסיפור הזה?

ג. המתקה: המתקת הדין. מעז יצא מתוק. וזה מביא אותנו לערך מוסף הבא:

4. תיעול כאב הרווקות לטובת עשייה מעצימה

אני זוכרת, כשהחלפתי קידומת, כמה היה לי לא פשוט להכיל את כאב הרווקות בהתחשב בכך שהייתי בטוחה שבגילי כבר אהיה בסטטוס אחר. למעשה הכאב הזה זו אנרגיה שהצטברה בי וביקשה מענה. כלומר עם אותה אנרגיה אנו יכולים להשתמש לטוב או לרע.

בסופו של דבר בחרתי לקחת את אותה אנרגיה ולתעל אותה לטובת עשיה מעצימה. בחרתי להמיר את אותו כאב על הסטטוס בהקמת המיזם "משנים סטטוס". אותה אנרגיה קיבלה תצורה אחרת.

תיעול כאב הרווקות לטובת עשייה מעצימה (צילום: שטארסטוק)

לפי חוק שימור האנרגיה, אנרגיה איננה נעלמת אלא רק משנה צורה. ב-1905 אלברט איינשטיין פרסם את תורת היחסות הפרטית ובתוכה המשוואה המפורסמת E=Mc2. המשמעות היא שמסה יכולה להפוך לאנרגיה ולהפך.
ואם נדבר לרגע על האנרגיה הפיזית האצורה בנו, בייחוד לשומרי נגיעה בינינו, מומלץ לשלב ספורט ותחביבים שמניעים את הגוף כדי לפרוק את המתח הקיים ולהמירו בפעילות אחרת.

לפיכך, אם רצה הקב"ה ועודכם רווקים כיום- אם כבר חשתם בכאב הזה של צער הבדידות, האם שאלתם את עצמכם לאיזו עשיה מבורכת אני יכול/ה להמיר את הכאב הזה?

האם בדקתם כיצד אותו כאב יכול לשמש בחייכם כ-אב, כמצפן להתקרבות עצמית, לחידוד הערכים שלכם ומיצוי הכישרונות שלכם, כדבר שמוטב לשכלל אותו כבר עכשיו, כדי להגיע לחופה משוכללים יותר, כי אם לא עכשיו אימתי?

ראיתי סביבי לא מעט רווקים שדווקא התארכות מסע השידוכים קירב אותם לעצמם, חשף בהם כישרונות חבויים שאלו לא הכירו בעצמם, לא מעט עשו הסבות קריירה, פיתחו תחביבים חדשים, הם כנראה היו צריכים את הוואקום הזה כדי להשתמש באנרגיה האגורה בהם למשהו מועיל ומשמח.

אז האם הודיתם לה' היום על כך שאתם רווקים???

========================================

הכותבת נירית הושיה, היא עו"ד ומאמנת, המנהלת את קבוצת השידוכים והייעוץ בפייסבוק לרווקי המגזר הדתי "משנים סטטוס" 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו