פארסת זילבר: קיבלנו דוגמה איך הימין לא יודע לשלוט

אחרי ההתקפלות בנושא תיק הבטחון לבנט, איילת שקד שוב הציבה סולם גבוה ונפלה ממנו. גם ההחלטה כי דינה זילבר לא תדבר בשם הממשלה בכנסת התאיידה. ושוב ראינו איך ההצהרות הבומבסטית והלוחמניות של חברי הכנסת ושרי הימין מתנדפות לאוויר חם כשזה מגיע לשלב היישום

פארסת זילבר: קיבלנו דוגמה איך הימין לא יודע לשלוט
  לא מצליחים לשלוט (צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90)

פארסת דינה זילבר בועדת הכלכלה של הכנסת, מציבה לנו דוגמה חיה, איך הימין לא יודע לשלוט. שוב ראינו איך ההצהרות הבומבסטית והלוחמניות של חברי הכנסת ושרי הימין (עונש מוות למחבלים, מכה קשה לחמאס) מתנדפות לאוויר חם כשזה מגיע לשלב היישום.

נזכיר, המשנה ליועצת המשפטית דינה זילבר מנהלת כבר תקופה מדיניות עצמאית בניגוד לדעת שרת המשפטים שקד. הדברים הגיעו לשיא לפני מספר שבועות כשזילבר נתנה נאום פוליטי בכנסת, בו תקפה את מדיניות הממשלה ובעקבות כך החליטה שקד למנוע ממנה לייצג את הממשלה בדיונים בכנסת. אלא שכוונות לחוד ומעשים לחוד.

מנדלבליט מצפצף על שקד

ראש הממשלה בפועל – היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (מינוי של שקד, אגב) – הודיע לשקד כי הוא מצפצף על ההחלטה שלה, ושלח את זילבר לייצג את משרדו בועדת הכלכלה אותה מנהל ח"כ מהאופוזיציה אית כבל. שקד עשתה שריר והודיעה מצידה, כי היא תגיע לישיבת הועדה, ותייצג את המשרד בעצמה.

שקד אכן הגיעה לישיבת הועדה, וכל זמן שישבה בדיון, נוכחותה של זילבר הייתה מיותרת. אלא שאז שקד יצאה מהדיון, וכבל ניצל את המצב כדי לתת זכות דיבור לזילבר, שהפכה להיות נציגת משרד המשפטים. בכך למעשה רוקן כבל את החרם של שקד מתוכנו. זהו מקרה שני בשבועיים בו איילת שקד מציבה סולם גבוה ומתקפלת ממנו בקול ענות חלושה, וזאת לאחר האולטימטום הכושל על פרישה מהממשלה אם בנט לא ימונה לשר הביטחון.

שקד וזילבר בוועדת הכלכלה (צילום: עטרה גרמן סרוגים)

מה אפשר היה לעשות?

משום מה, בימין דווקא היו מרוצים מהצעד של שקד, והסבירו כי הכישלון הזה הוא דווקא הישג. "כל הכבוד על העמידה מול זילבר ועל היציאה מהאולם כשהחלה לדבר" כתבה אושיית רשת מוכרת, על הצעד של שקד. כנראה כבר כל כך התרגלו בימין להפסדים וכשלונות, שגם הפסד מכובד הוא סוג של ניצחון.

מה כן ניתן היה לעשות? קודם כל שקד יכולה הייתה לשהות בדיון עד לסיומו, מה שהיה מונע מזילבר את זכות הדיבור – כפי שהתחייבה שקד. גם אם כבל היה מתחכם ונותן לזילבר את זכות הדיבור, הייתה שקד מציינת כי מדובר בדעתה הפרטית ולא בדעת משרד המשפטים, מה שהיה מחזק עוד יותר את התודעה שזילבר אינה מייצגת.

אפשרות נוספת היא מניעת זכות הדיבור מזילבר בדרכים פחות פרלמנטריות. חברי כנסת מהקואליציה היו נכנסים לועדה ופשוט מפוצצים אותה, כפי שעשו בשמאל לדיון בועדת הפנים בהשתתפות יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין. בכל פעם שגופשטיין ביקש לדבר, התפרץ ח"כ תורן לדבריו, וצעק עד שהוצא מהועדה בשלוש קריאות על ידי היו"ר. כך במשך שעה ארוכה, צעקו והוצאו חברי הכנסת של השמאל מהועדה, וגופשטיין לא הצליח לדבר. יש לימין מספיק חברי כנסת שיכלו לפוצץ את הדיון: מיואב קיש, דרך מיקי זוהר, בצלאל סמוטריץ', אמיר אוחנה ועוד.

בנצי גופשטיין לא מצליח להשחיל מילה בדיון בכנסת (ערוץ הכנסת)

לא מדובר באיזו גאונות או דורסנות, אלא בתרגילים פוליטיים של ח"כים מתחילים. כל עוד בימין יתנחמו בהפסדים מכובדים במקום לשאוף לניצחון, פארסה כמו זו שדינה זילבר האכילה את איילת שקד, נראה עוד הרבה פעמים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
חחחחחח
חחחחי | 03-12-2018 15:08
חחחחח שמטפסים על עץ גבוה, זה כואב שנופלים
2
נכון
עוצמה לישראל | 03-12-2018 16:47
צודק. רק שבימין שנוכח בממשלה יש גם חכים שהם אבו נפחא אוויר חם וריק
3
מי שאשם זה מנדלבליט שמגבה אותה ומצפצף על החוק
יוע"מ בוק | 03-12-2018 19:57
מדהים
4
כמה חבל שאתה צודק
עמוס | 03-12-2018 23:42
כתבתי לרבים מהחכי''ם מהליכוד. שיבואו בזמן שהטיפשה זילבר תופיע, כל ח''כ ירים צעקות על זילבר עד שיוציאו אותו בכח. וכך לפוצץ את כנס הועדה. כל חבר שהיה צועק, היה לוקח 3 עד 4 דקות. 20 חכים = שעה שלימה. רק החכי''ם התעלמו מפנייתי.
5
יללות של השלטון במקום למשול... עלוב ומגחוך..
אזרח מאוכזב | 03-12-2018 23:45
הימין רשמית בשלטון כבר 30 שנה.. אבל חדל אישים ולא יודע לשלוט..
6
המפדל היה זנב ונשאר זנב
רותי | 04-12-2018 6:34
בכל השנים המפדל היה ותהיה זנב בכל ממשלות ישראל אם היא שמואל או ימין או כלום לא העיקר להיות בממשלה הם הרי לא משפעים כלום
7
כל הפתרונות האלה זה נחמד
שלום | 04-12-2018 7:55
אבל צריך במקביל לעשות פתרון שורש: להחזיר את היועץ המשפטי לממשלה לממדיו הטבעיים. הוא בסך הכל פקיד והוא צריך לדעת את מקומו.
8
איזה שטויות.
שמוליק | 04-12-2018 9:04
העניין הוא לא האם זילבר תגיד, אלא, עצם נוכחותה של שקד בדיון יחד עם זילבר. לכן עשתה בשכל שקד שיצאה מהדיון.