מנדלבליט נגד מינוי מקורבי הרבנים הראשיים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, נגד קידומם של קרובי הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, לתפקידים בכירים ברבנות

מנדלבליט נגד מינוי מקורבי הרבנים הראשיים
  (צילום: פלאש90)

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, נגד קידומם של קרובי הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, לתפקידים בכירים ברבנות.

מדובר במינויו של גיסו של הרב דוד לאו, הרב מרדכי רלב"ג לתפקיד ראב"ד ירושלים, ולמינויו של גיסו של הרב יצחק יוסף, הרב מרדכי טולידנו לתפקיד אב"ד בירושלים.

על פי הדיווח ב'ידיעות אחרונות', בגלל הקרבה המשפחתית לשני הדיינים, הוחלט להקים ועדה שתחליט על המינויים, אלא שכל חברי הוועדה תלויים ברב הראשי, המשמש כנשיא בתי הדין. במשרד המשפטים הגדירו את הוועדה "ועדה תפורה ששימשה חותמת גומי".

עוד עולה מהדיווח כי מנדלבליט ובכירי משרד המשפטים התריעו מראש בפני הרבנים הראשיים, שהם ודיינים שכפופים להם לא יאשרו את מינוי הגיסים שלהם לתפקידים בכירים, עם זאת הרבנים הראשיים התעלמו מההוראה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה ל"ידיעות אחרונות": "בעקבות פניית היועץ המשפטי לרבנות הראשית לפני מספר חודשים בעניין מינוי אב בית־דין וראש אבות בתי־הדין, סוכם שככל שיהיו מועמדים בעלי קרבת משפחה לאחד הרבנים הראשיים, מועמדותם תיבחן על־ידי ועדה של דיינים בדימוס. הנהלת בתי־הדין הודיעה שלא עלה בידה למנות דיינים בדימוס רלוונטיים, ומשכך הורכבה הוועדה מדיינים מכהנים.

"בעקבות החלטת הוועדה בהרכב האמור, התקבלו במשרד המשפטים טענות ביחס להתנהלותה, ואלו הועברו להתייחסות הנהלת בתי־הדין הרבניים. במקביל, התבקשה הנהלת בתי־הדין שהמועמד שנבחר לא ייכנס לתפקידו עד להשלמת הבירור. במהלך השיח שהתנהל בעניין זה, התבקשה הנהלת בתי־הדין הרבניים מספר פעמים למנות ועדה שתורכב מדיינים בדימוס. במסגרת שיח זה הובהר על ידי הנהלת בתי־הדין הרבניים במענים חוזרים ונשנים כי הדבר אינו אפשרי ממספר טעמים".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקת משרד המשפטים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו