אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב נבון על דברי גמליאל: "מקווה שמדובר בבורות"

הרב חיים נבון התייחס לדבריה של השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שהצהירה כי היא תומכת בהפרדת הדת והמדינה ואמר כי הוא מקווה שמדובר בבורות ולא "במשהו גרוע מזה", כלשונו

הרב נבון על דברי גמליאל: "מקווה שמדובר בבורות"

הרב חיים נבון התייחס לדבריה של השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שהצהירה כי היא תומכת בהפרדת הדת והמדינה ואמר כי הוא מקווה שמדובר בבורות ולא "במשהו גרוע מזה", כלשונו.

מוקדם יותר (שלישי) אמרה גמליאל בראיון לגל"צ כי היא "בעד הפרדת דת ומדינה. אם הייתה אפשרות לא לערבב מפלגות דתיות וחרדיות במערכת פוליטית – אז ודאי. פוליטיקה היא עניין של פשרות ודת היא פשוט חד משמעית, את הכשל הזה רואים כל פעם מחדש, הייתה צריכה להיות הפרדה ברורה".

מקווה שמדובר בבורות

אחרי שציטט את דבריה כתב הרב נבון: "אני מקווה שהאמירות הללו מעידות על בורות ולא על משהו גרוע מזה. 'הפרדת הדת מהמדינה' אינה נורמה סטנדרטית לכל דמוקרטיה מערבית מלבד ישראל, כפי שאומר השקר המקובל שבו הלעיטו אותנו; זוהי עמדה קיצונית ונדירה".

הרב נבון מציין כי "הפרדת הדת מהמדינה נוהגת במדינות מעטות מאוד. בעיקר בצרפת, שם זה למעשה כינוי לדת ה'לאיסיטה', דת החילוניות הקנאית; ובמידה פחותה יותר בארצות הברית, שם למרות סיסמת ההפרדה מכריז כל בוקר כל ילד אמריקאי שהוא חי ב'אומה אחת, הכפופה לאל', וכל אזרח אמריקאי חדש נשבע באלוהים בזמן השבעתו (כמוהו ככל נשיא חדש). הדת אינה נפרדת מהמדינה באיטליה, שם בכל כיתת לימוד מוצב צלב, או בגרמניה, שם המדינה גובה מכל אזרח מס כנסייה, ובטח שלא באנגליה, שם המלכה היא ראש הכנסייה. ברוב מדינות אירופה נוהגת דת רשמית, או רשמית למחצה".


• היעד של גילה גמליאל: בחמישייה של הליכוד ושרת החינוך

איך בכלל אפשר להפריד דת ממדינה שסמלה הוא מנורת המקדש?

"האם באמת השרה גמליאל רוצה להפריד את הדת מהמדינה?", תהה הרב נבון. "האם היא רוצה שאסור יהיה לפי חוק להציב מזוזות בבניינים ממשלתיים? שאסור יהיה לפי החוק למדינה לתמוך בבתי ספר דתיים? שלוח החופשות הרשמי ינותק מחגי ישראל? איך בכלל אפשר להפריד את הדת ממדינה שהסמל שלה הוא מנורת המקדש והדגל שלה הוא הטלית?".

"הטיעון שהביאה גמליאל אינו מדבר בכלל על הפרדת הדת מהמדינה, אלא על הפרדת הדת מהפוליטיקה", ממשיך הרב נבון. "ייתכן שלזה היא התכוונה, ואם כן – חבל שנקטה בביטוי מסוכן הרבה יותר. אך גם הטיעון הזה אינו נכון. האם דת ודתיים לא מסוגלים לפשרות? אם המדינה תנסה לכפות עלינו לאכול חזיר – נכון; לא נתפשר. אך עד לנקודה הזו, דומני שההיסטוריה וגם ההווה מלמדים שמפלגות דתיות בהחלט מבינות את הצורך בפשרות. לדעתי הפוליטיקאים הדתיים פרגמטיים הרבה יותר מאשר הפרוגרסיבים הקנאים, למשל, ואפילו הרבה יותר מחסידי השלום הקנאים, המסרבים לראות נכוחה את המציאות הממשית".

"מה שכן, אני ממליץ לדתיים לא להתפשר עם הנטייה לטפול על הדת ועל הדתיים כל שקר ועוול שאפשר להעלות על הדעת. בכל פעם שדובר מגלגל עלינו אשמת שווא, לא נתפשר על האמת", חתם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
גילה ג', שרת ה...?
בובון | 28-08-2018 18:22
היא מביטה בתמיהה, סופרת קולות בפריימריס: אם איילת שקד רצה בליכוד, היא לוקחת בהליכה. כך אמר מרן ביתן... גם אם שקד נשארת בבית היהודי, ציפי חוטובלי שותה לה את המיץ בקשית... מה עושים? הכה בדוסים ותציל את גילה! הבעיה: הדוסים למדו להחזיר. שינו את חוקי המשחק, ושכחו לספר לגילה גמליאל...
המכשפה גמליאל עושה לביבי צרות צרורות
בוז לבג''צ | 28-08-2018 21:25
הבנתם?
2
דעה אחרת זאת בורות?
יפה יוסף | 28-08-2018 18:27
גם אצל טראמפ הדת מופרדת מהמדינה וניראה שהאומה האמריקאית עושה חייל. אולי זה דווקא טוב?
כתבו בשמי וזו לא תגובתי
יפה יוסף | 28-08-2018 19:49
התגובה שלי יפה יוסף. גמליאל מדברת מבורות. חכמה הקבה נותן לאוהביו.אין להשוות בין יהדות לכל דת אחרת.יהדות זה עם ארץ דת תורה והקבה. והקבה ישמור על ישראל .
3
האמירה מבטאת רתיעה של החילונים
עמוסי | 28-08-2018 18:31
מהשתלטות החרדים הקיצוניים על אורח החיים הציבורי.
4
היא אופורטוניסטית שמדקלמת כל ססמה אפשרית
שי | 28-08-2018 18:48
על מנת למצוא חן בעיני השמאל ולהצטער כמתונה. אישה מיותרת בעלת תפקיד עוד יותר מיותר.
5
כלום
צו | 28-08-2018 18:49
לא מבינה מה אומרת שרה מיותרת ומבלבלת עצמה לדעת .
6
הקושאן שלנו על ארץ ישראל מהתורה
נעמי | 28-08-2018 21:13
רק מתוך היהדות יש לנו זכות על ארץ ישראל ורק על פי התורה לא גזלנו את אומות העולם. בזכות קיום מצוות התורה ולימודה אנחנו ממשיכים להתקיים כאן. כל הרחקה ממקורותינו היא חתירה תחת קיומנו.
נכון!
ציון | 29-08-2018 1:38
לכן לא שייכת ההשוואה לשום מדינה מערבית אחרת וכו', המדינה נובעת ונבנת מתוך התורה.
7
דתיים מצביעי ליכוד ,ראו הוזהרתם
דניאל מלכא | 28-08-2018 21:37
דבריה של השרה מחדדים את הצורך הדחוף לחדד את ההבדלים בין מפלגה דתית אמיתית כגון הבית היהודי,לבין הליכוד, ולכן יש חובה לכל אדם דתי לברוח מהליכוד ולהצביע למפלגה דתית
8
ז'בוטינסקי
אלון | 28-08-2018 21:41
מנהיגה של ביתר ,זבוטינסקי היה אתאיסט. ואתה מתרגש מגילה גמליאל?
9
דברי גמליאל - כנות ודאגה אמיתית
לא בורות | 28-08-2018 23:05
דברי גמליאל משקפים דאגה אמיתית למדינת ישראל וחשש מהשפעת הדת על הפוליטיקה והשפעת הפוליטיקה על הדת גל מי שהציונות, הממלכתיות, היהדות והדמוקרטיה חשובות לו צריך להיות קשוב היטב לדבריה עירוב בין ממסד דתי לכח שלטוני הוכחה כמסוכנת בהיסטוריה והיהדות לא חסינה מסכנותיה
10
חיים ירד ברמה
יוסי | 28-08-2018 23:13
מספיק ירדת לרמת לבלר תקשורת כעת גם יורד לרמת פוליטיקאי רפש? חיים, ממש עלבון לאינטליגנציה חזור ללמד בישיבה, מתאים לך להיות מלמד
11
חזק ואמץ
יוני | 29-08-2018 7:26
הרב נבון הוא איש עם יהדות בלב, לא שאני מסכים עם כל דעותיו ומתיחות הגבול שלו, אולם הרב נבון בפנימיותו הוא עם נקודת אמת ויראת שמים מעין מורו הרב ליכטנשטיין זצל (לא בטוח שכל התלמידים תפסו את הנקודה הפנימית הזו) והוא ממש לא מאלו הרוקדים מה יפית.
12
החדשה
הקרן | 29-08-2018 12:07
חפשו: הנשי הוא הפוליטי - נשים בפוליטיקה הישראלית כנס של שתיל...
13
פייגלין בעד הפרדת היהדות מהמדינה כמו מרצ
תקראו את המצע | 29-08-2018 15:33
הוא בעד נישואין של הומוסק', נישואין של גויים ויהודים ותחבורה ציבורית בשבת. חפשו @ מפלגת זהות סכנה לזהות היהודית של ישראל.