לחיות בעולם של 'בערך' תורה/ תגובה לאלי ברקת - סרוגים

לחיות בעולם של 'בערך' תורה/ תגובה לאלי ברקת

כבר רבי יהודה הלוי הספרדי בספר 'הכוזרי' המשיל את הבודה לעצמו דרך לקיום מצוות בערך ובאופן של "שביל הזהב"- שתואר במאמר של מר ברק- למי שנכנס לבית מרקחת ובוחר תרופות לחולה בערך, לפי מה שמתחשק לו. האם יש סיכוי לחולה להבריא בצורה שכזאת?

author-image
לחיות בעולם של 'בערך' תורה/ תגובה לאלי ברקת

מר אלי ברקת הוא בעל דמיון מפותח, הוא משוטט בו במחוזות נפלאים, עולמות של 'בערך'. הנה כך נראה העולם ששרטט לפנינו: עולם של בערך של תורה: כשרות- בערך, שמירת שבת- בערך, צניעות- בערך, לימוד תורה- בערך ועוד ועוד.

בואו נמשיך לנסות לדמיין עולמות של בערך.

צבא! אתם יכולים לדמיין לכם צבא שבו מפקד נותן פקודה להסתער על הכיפה הראשונה מימין כי שם נמצא האויב, ולא על השניה שבה נמצאים כוחותינו, והחיילים מסתערים על השניה? טוב זה בערך.

היי טק! שורות קוד בתוכנה שמפעילה את התחבורה הציבורית והרמזורים שכתובים רק בערך, מן הסתם יהיו כמה תאונות דרכים, אבל מה זה משנה- אנחנו חיים בעולם של בערך. עולם נפלא, לא כך?

האם אנחנו צריכים לדמיין עוד תחומים של בערך? יום אחד לפני שנים באתי לבקר את סבי החולה, היתה לו קופסה שמחולקת לימות השבוע ובה תאים תאים לזמני היום, ובכל תא סדרת התרופות המתאימה לאותו היום ולאותה שעה. סבתא שלי הלכה בשביל הזהב ה"ספרדי" של "בערך", שפכה את כל התרופות לפניה על השולחן, ונתנה לסבא אחד צהוב ואחד לבן – כי בערך זה מה שהיה נראה לה מתאים, ואחר כך לקחה גם אחד ורוד לעצמה -למה? ככה, זה בערך מתאים, לא כך?

כבר רבי יהודה הלוי הספרדי בספר 'הכוזרי' המשיל את הבודה לעצמו דרך לקיום מצוות בערך ובאופן של "שביל הזהב"- שתואר במאמר של מר ברק- למי שנכנס לבית מרקחת ובוחר תרופות לחולה בערך, לפי מה שמתחשק לו. האם יש סיכוי לחולה להבריא בצורה שכזאת?

ריה"ל טען שמצוות התורה והלכותיה הן הדרך המדוייקת לקיום רצון ריבונו של עולם בעולמו, כן, ריבון במובן של אדון ומצווה, של עולם- הוא אדון העולם. ככה הוא רוצה שנחיה ונתנהג. לנו אולי מתחשק לעשות מה שבא לנו, ואיך שאנחנו מדמיינים, אבל לא זו דרכה של תורה, ולא זו דרכם של חכמי ספרד.

אז נכון שבזמנים מסוימים יש צורך בהעלמת עין, במתיחת גבולות ההלכה כדי לשמור על היהדות, אבל האם זהו שביל הזהב? האם זו דרך המלך? גם מר ברקת משתמש כיום בסלולרי הכי חכם והכי טוב שיש, ולא מסתפק בפליפר הישן והאהוב של פעם, שביל הזהב הישן. הוא מן הסתם רוצה לעשות את הדברים הכי טוב שאפשר.

גם אנחנו. זו דרך המלך. זה שביל הזהב. מדליית זהב מגיעה למי שעשה את מה שהיה צריך לעשות בצורה הטובה ביותר, ולא נשאר בבינוניות מדומיינת.

=======

הרב חיים מרקוביץ' ראש מערך הכשרות בגוש עציון וחבר בארגון 'איגוד רבני קהילות'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
יישר כח גדול
איתי | 16-07-2018 18:17
הטענות של אלי ברקת על גבול הרפורמה
2
תענוג של כתיבה!
אפי | 16-07-2018 22:15
אנחנו רוצים עוד מאמרים של הרב חיים
3
נו באמת
יעקב אלקריף | 17-07-2018 2:06
אוי כמה בנאלי. הדוגמאות על הצבא ועל ההיי-טק: נו באמת. במחילה מכבוד הרב - כמה זה שבלוני וצפוי. בקצב הזה עוד נגיע לדוגמא של האם יכול להיות שעון ללא שען? או האם יכולה להיות מכונת כביסה ללא הוראות הפעלה?
4
לא יאומן איזה מאמר רדוד
יוסי | 17-07-2018 22:52
האם הרב לא הבין את מה שכתב ברקת? פוסקים גדולים וחשובים התירו, ובעיני הרב מרקוביץ הם בערך. לאיזה רמה יכול לרדת רב כדי לפסול את הדעה שהוא חולק עליה?
5
חבל שאין תגובה עניינית לטענות ולעובדות
רועי | 18-07-2018 15:48
מאמרו של ברקת מצטט בהרחבה פסיקות רבני עדות המזרח. המגיב לא מתייחס לפסיקות האלה, לא למסורת עליהן צמחה הפסיקה ומתעלם בעיקר ממהפכת החרדיות שהתרחשה באירופה כתגובה להשכלה - שתי תופעות שהתרחשו באיחור ובקצב שונה בארצות האיסלאם. דווקא התגובה של הרב חיים אמסלם מתייחסת לדברים האלה ומציגה תיזה בנוגע למה שהתרחש בישראל.
דרך הסתכלות שונה
ברוך | 21-07-2018 23:54
מאמר ענייני בנושא זה נכתב על ידי הרב ברק. במאמר הזה משיג הרב מרקוביץ על דרך החשיבה של ברקת, שמבקשת להפוך את הבדיעבד ללכתחילה. את המוטב שיהיו שוגגין שהוא מצטט במאמר שלו, לדרך חיים נורמטיבית. גם אותם הפוסקים שציטט ברקת לא חיו בדרך שאותה הוא דמיין כשביל הזהב. גם הם היו אומרים לו שאלו אותם מהי הדרך הרצויה לכתחילה, שצריך לשמור שבת בצורה מלאה וכד', אז אם כבר לדמיין למה לא לדמיין את הדרך הטובה ביותר?