בתוך 3 שבועות: נתניהו רוצה לאשר את חוק הלאום

ראש הממשלה הצהיר היום בישיבת ראשי הקואליציה כי בכוונתו להעביר את חוק הלאום בקריאה שנייה ושלישית עד תום המושב הנוכחי שיסתיים בעוד כשלושה שבועות

בתוך 3 שבועות: נתניהו רוצה לאשר את חוק הלאום
  נתניהו בישיבת ממשלה. הבוקר (צילום: Ohad Zwigenberg/POOL)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר היום (ראשון) בישיבת ראשי הקואליציה כי הוא מבקש להעביר את חוק הלאום בקריאה שנייה ושלישית עד תום המושב הנוכחי שיסתיים בעוד כשלושה שבועות. על חוק הגיוס אמר: "נעביר קודם כל בראשונה".

בשל כך, מלשכת השר יריב לוין נמסר, כי במהלך השבוע יקיים השר שיחות עם נציגי מפלגות הקואליציה במטרה להגיע לנוסחה מוסכמת אשר תאפשר את סיום חקיקת החוק.

לוין הוסיף ואמר כי "חוק הלאום הוא מהחוקים החשובים ביותר בהם עסקה הכנסת אי פעם, וכי הוא מבטא את היסודות העמוקים ביותר של הציונות ואת היסודות שעל בסיסם נבנתה מדינת ישראל".

נזכיר, כי בתחילת חודש מאי, עם פתיחת המושב אישרה בקריאה ראשונה מליאת הכנסת את חוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי בקריאה ראשונה. 64 חברי כנסת תמכו ו50 התנגדו, וההצעה עברה לוועדה המיוחדת בראשות ח"כ אמיר אוחנה שמכינה את החוק להמשך דיון.

יעשו בו שינויים שיהיו מקובלים על כל ראשי המפלגות

אולם החוק נתקל בקשיים בשל התנגדות החרדים והבית היהודי: בעוד החרדים לא מסכימים לסעיף שיעגן את חוק השבות, גם הבית היהודי לא מוכן כי המדינה הדמוקרטית תבוא לפני המדינה היהודית, מנגד-  לסיעת כולנו יש בעיה עקרונית בכך שהאופי היהודי מגיעה לפני האופי הדמוקרטי.

על פי ההחלטה שקיבלו ראשי ראשי מפלגות הקואליציה, חוק הלאום שעבר בקריאה ראשונה, הוא על פי הנוסח אותו גיבש השר יריב לוין. רק לאחר מכן, ניתן יהיה לעשות בו שינויים ככל שיהיו מקובלים על כל ראשי המפלגות ובראש ובראשונה על ידי ראש הממשלה, המוביל את החוק באופן אישי.

לפי הצעת החוק, מעמדה של מדינת ישראל מעגן בחוק-יסוד את מדינת הלאום של העם היהודי, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית,  אך השפה הערבית תישמר במעמד מיוחד.

כמו כן, הצעת החוק מעגנת את הקשר עם יהודי התפוצות ואת הזכות לשימור מורשת לכל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום. הצעת החוק מקבעת את לוח השנה העברי כלוח הרשמי של המדינה ואת יום העצמאות, חגי ומועדי ישראל וימי הזיכרון בחוק-יסוד.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע