אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שפירא מודאג מתהליך טבעי וצפוי/ תגובה

כאשר בחור קולט מסר שהוא העיקר, שהמדינה היא העיקר, הוא תופס את התורה כגורם שמטרתו לשפר את חייו. הוא מפנים שבעצם העיקר זה המדינה והתורה היא הגורם העיקרי לחיי חברה טובים ולמדינה מתוקנת. ממילא כאשר הוא מרגיש שהתורה מעיקה עליו הוא יזיז אותה הצידה

הרב שפירא מודאג מתהליך טבעי וצפוי/ תגובה
  (באדיבות המצולם)

בתחילת השבוע פורסם באתר 'סרוגים' תוכן שיחה של הרב יהושע שפירא שהובאה בעיתון 'שביעי'. הרב שפירא תיאר את דאגתו מתהליכים שמתרחשים בציונות הדתית שמתרחקת יותר ויותר מהחרדים ומתקרבת יותר ויותר לחילונים.

במובן מסוים אפשר לומר שהתהליך היה טבעי וצפוי.

התפיסה החרדית גורסת שהתורה היא העיקר, כל העולם נועד בשביל התורה ולמענה. העולם הזה הוא מצע לעולם הבא ובעולם הבא העיקר זה קיום מצוות ולימוד תורה.

התפיסה של הרב קוק וממשיכיו היא שסגולת ישראל ונשמתו היא יסוד היהדות. הרב צבי יהודה היה רגיל לומר שהיהדות לא מתחילה במצוות אלא נגמרת בהן. כמו כן הוא אמר שעל המשפט 'אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו', קודם הבחירה ואחר כך התורה, בנויה כל ישיבת מרכז הרב. בגישה שכזו מתרגלים לכך שעם ישראל הוא העיקר. כך מתחנכים בישיבות שלומדי תורה הם אנשי משפחה טובים יותר, חיילים טובים יותר ואזרחים טובים יותר. את המסרים הללו לא אומרים רק רבנים ממה שמכונה הזרם הליברלי, במיטב הישיבות החרדליו"ת אפשר לשמוע מסרים כאלו. דווקא מתוך רצון להאדיר את התורה מסבירים עד כמה היא טובה ונפלאה ויעילה, אבל כאן נזרעים הזרעים לתופעת הדתלשי"ם והריחוק מהתורה.

הרב יהושע שפירא (צילום: דוד שטיין)

כאשר בחור קולט מסר שהוא העיקר, שהמדינה היא העיקר, הוא תופס את התורה כגורם שמטרתו לשפר את חייו. הוא מפנים שבעצם העיקר זה המדינה והתורה היא הגורם העיקרי לחיי חברה טובים ולמדינה מתוקנת. ממילא כאשר הוא מרגיש שהתורה מעיקה עליו הוא יזיז אותה הצידה. כמו מוצר שלא ממלא את ייעודו.

בראייה כזו השינויים בין הדורות שתיאר הרב שפירא כמעט מוכרחים. בתחילה מציגים את החידוש שבהתמקדות בעם ישראל, לאחר מכן מיישמים זאת בערכים החברתיים כמו צבא ודאגה לכלל ישראל. השלב הבא והבלתי נמנע הוא שהערכים הללו, ערכים יהודים שמשותפים גם לציבור החילוני, יתפסו את המקום הראשון. יקבלו את הבכורה. בכל צומת של התנגשות בין התורה לעולם המערבי האחרון חייב לנצח, כי התורה באה לשרת אותו. זה המסר שנקלט בישיבות וגם אם אף אחד מהרבנים לא התכווין למסקנה הזו קשה לצפות שהיא לא תגיע.

הרב שפירא מצר על כך שהולכים ומתרחקים מהחרדים, אך אולי הדבר טבעי כי החרדים מאמינים שהעם בשביל התורה ובציונות הדתית מחנכים שהתורה בשביל העם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
כשמורידים את התורה לעם
שי | 23-01-2018 19:53
כשמורידים את התורה לעם במקום להעלות את העם לתורה, נשארים קירחים מכאן ומכאן, וזה מה שקורה לציונות הדתית.
2
מאמר בהחלט מאתגר, אך לא זו הסיבה לנטישת התורה
שלום | 23-01-2018 19:59
הדור שלנו ממולא בפיתויים שאפילו רב יוסף אמר 'ייתיה ולא אחמיניה'. לא רוצה לחיות בדור כזה, כי יש בו הרבה נסיונות (וזה לא נאמר אף על דורו של אחאב).
3
מנהלים את הקרב של האתמול
נחם | 23-01-2018 19:59
אי אפשר לעצור את הקידמה. פחות מקשיבים לרבנים כי מקור הידע היום הוא באינטרנט והוא נגיש לכולם. מי שמתעניין לא תמיד נשאר דתי. זו דרכו של עולם
4
ניתוח שלא מתקרב לקרסולים של הרב שפירא
דתיה | 23-01-2018 21:41
.
5
לא מסכים להנחות היסוד
מקס | 23-01-2018 22:13
לא חושב שהחינוך החרדי מוצלח כל כך. יש בהחלט מה ללמוד, כמו מכל אחד, ויש בהחלט דברים מופלאים, כמו גדלות מופלאה בתורה או הקפדה גדולה במצוות, אבל יש גם הרבה חסרונות. בעיני הציבור הדתי-לאומי, עם כל חסרונותיו, הולך בדרך טובה וישרה. החיבור בין התורה לחיים טבעיים ובריאים הוא מופלא, עם כל הטעויות והכשלונות הבלתי-נמנעים שבדרך. לכן אני לא מזדהה לא עם הדאגה של הרב יהושע, ולא עם הניתוח דניאל. הציבור הדתי לאומי בתהליך מופלא של התבגרות. כידוע בגיל ההתבגרות לא הכל זורם, אבל זה כל היופי וכל התקווה. בהצלחה לנו!
6
עובדות נכונות דיאגנוזה שגויה
מיכאל | 23-01-2018 22:14
יש השפעה מטורפת של הרחוב וגם להורים עם תפיסה דתית רדודה אין מה להציע
7
התורה בשביל העם.זה שלא מצליחים
יפה יוסף | 23-01-2018 22:41
לקיים את התורה טוענים שהיא לא כל כך אמת ואולי היא רק בשביל העולם הבא.אמונה זה לא דבר פשוט בכלל.רואים רשע וטוב לו צדיק ורע לו אז אולי התורה לא כל כך אמת . במקום לחשוב אולי אני ! אני מקיים את התורה ולכן אני רואה רשע וטוב לו ?
8
דברים נכונים
יעקב | 23-01-2018 23:29
יש ברב קוק הרבה דברים טובים הבעיה שבציונות הדתית פוסחים עליהם
9
צריך ללמוד את הנושא יותר ברצינות. בבקשה:
מיכאל | 24-01-2018 8:35
פעם אחת הייתי עובר ממקום למקום מצאני אדם אחד שיש בו מקרא ואין בו משנה... ואמר לי רבי שני דברים יש בעולם ואני אוהבם בלבבי אהבה גמורה, ואלו הן: תורה וישראל, אבל איני יודע איזה מהם קודם. אמרתי לו, בני, דרכן של בני אדם אומרים התורה קדמה, שנאמר (משלי ח') 'ה' קנני ראשית דרכו וגו'', אבל אני אומר ישראל קדמו. יוצא אם כן שההדרכה של הרב קוק יותר נכונה. ואם תאמר שמעטים הולכים בדרכו, מה לעשות, ראיתי בני עליה והם מועטים.
10
כמה שטויות..
אהרון | 24-01-2018 9:14
קודם כל יש מחלוקת מה קדם למה התורה או ישראל.. דבר שני מה קשור הרב קוק? הרב קוק ראה בתורה ובעם ישראל כעיקר אחד מחובר.. ולגבי המדינה הוא ראה אותה רק ככלי ולא כעיקר הסיבה שיש ירידה בדתיים הלאומיים היא בגלל הרבה סיבות - קודם כל בגלל שהתדיים לאומיים ברובם בזים לרב קוק ומצפצפים על דבריו.. דבר שני בגלל שהדתיים לאומיים בחלקם לא קשורים כלל לרב קוק אלא לרבנים אחרים מתקופת העבר דבר שלישי כי יש הרבה כספים שמוזרמים כדי לחלל את הציבור הדתי לאומי הנתפש כמסוכן לחילוניות כי הוא משלב תורה ועבודה.. דבר רביעי יש בעיה שדתיים לאומיים לא לומדים לעומק אמונה ומוסר ורק באופן רדוד ושיטחי תשאל כמה דתיים לאומיים למדו יותר מפעם אחת את כל ספר הכוזרי.. בדגש על כל.. רובם יגידו לך שלא רק שלא למדו אותו את כולו אלא אפילו לא פעם אחת.. כך שיש הרבה דתיים לאומיים שהם חילונים בתפיסת עולמם.. אבל נולדו דתיים...
11
כמה שטויות שה' ישמור.
.. | 24-01-2018 10:31
מתחילה ועד סוף. הכותב לא יודע מה זה השקפת היהדות החרדית וכל שכן שלא יודע מה משנת הרב והרציה זצל דרך אגב חרדים שעוזבים את הדרך ויש המון לצערנו הם למדו מה זה אשר בחר בנו, משנת הרב קוק והרב צבי יהודה זצל? מגוחך. גם הקטע שכאילו זו תפיסה בצד הליברלי מגוחך.
אמת
מ | 24-01-2018 20:24
הבחור הקטין הזה. פשוט דחוף את ראשו הקטן אצל ההרים הגדולים. שיתבייש לו.
12
דיבור בסלע
ינון | 25-01-2018 15:44
כמה צעיר כמה חכם ואמיתי. סוף סוף קמים רבנים מהציונות הדתית ואומרים את הרמת - נכשלנו ובגדול. תתייחסו לדברי הרב שפירא והנתונים הנוראיים של הנושרים ותפסיקו לגחך על הילד, האם גם הרב יהושע ילד?
13
סליחה אדוני אתה פשוט מקשקש
מיכל ירושלים | 25-01-2018 20:01
אין ממש בדבריך
14
סיום המאמר צריך להיות אין עם בלי תורה
משה | 29-04-2018 13:47
וההמשך אין עם בלי תורה
15
מכל צד שתגיד זה לא יהיה טוב ללא מאמינים באמת
יפה יוסף | 09-05-2018 12:59
לחרדים יש המלחמות נגד החילונים והדתיים וזה נותן להם כביכול מעמד . אבל האמת שהם ריקים לא פחות מאחרים.כבר אמרו בגמרא אל תעבוד את הקבה כדי לקבל שכר לכן החרדים כאלה מסכנים ומחללי הד'.התורה נתנה לטובת עם ישראל שיבחר בחיים.בשביל זה צריך אמונה אמיתית בלי טענות ומענות.רק עם קיום מצוות וסבלנות.
16
זה בכלל לא קשור לדתי או חרדי
יפה יוסף | 27-05-2018 18:56
זה עניין פרטי של היהודי אם הוא באמת מאמין בקבה בתורה ובארץ המובטחת. זה שכולם לומדים זה לא אומר שבאמת מאמינים.ועוד יותר. לא מאמינים! רק אוהבים להרשים כמה הם ידענים .איכס.
17
זכותך לחלוק עלי
אליהו הנביא | 18-06-2018 11:01
שני דברים בליבי ישראל והתורה ואיני יודע איזה מהם קודם... הוי אומר ישראל קודם לתורה.