אז למה החרדים כל כך מפחדים להתגייס?

משקלם הסגולי של החרדים עקב ריבוי טבעי מטיל אותם ככוח דומיננטי המצריך לקיחת אחריות גדולה יותר בציבוריות הישראליות. גם תפקידם המיניסטריאלי, שהחל עוד ברשות ועדת הכספים מטיל אחריות על כלל הציבור לפתחם. מה נשאר להם שיבדל אותם מאורי אריאל והרב אבינר? סוגיית הגיוס

אז למה החרדים כל כך מפחדים להתגייס?

סערת הגיוס

אם חרדים כחברה יתגייסו לצבא הם יפסיקו להיות חרדים.

זו תהיה המכה בפטיש על כל תפיסת העולם הזו שיסד החת"ם סופר וקבע בה מסמרות כאן בארץ החזון אי"ש, ולאחריו הרב שך, הרב אלישיב ושאר ממשיכי דרכם.

קהילת הלומדים הסגורה ומסוגרת נפתחת ומאותגרת כל הזמן. אם בשנות השמונים והתשעים הטלוויזיה הייתה האויב הגדול, וחרדי היה מי שנסגר בד' אמותיו ברחובות מאה שערים ובני ברק, היום האינטרנט על שלל גווניו חדר לכל פינה.

היריבות עם הציונות דעכה מעט. תמונת המצב הנוכחית היא שיש שר חרדי בממשלת ישראל בהסכמתו של גדול מנהיגי הציבור החסידי, האדמו"ר מגור (באילוץ בג"צ של יש עתיד, אך בהסכמתו המלאה). חרדים רבים נכנסים לשוק העבודה, לומדים קורסים מקצועיים, שלא לומר אקדמאים. העיתונות החרדית חזקה מתמיד ועיתונאים (שלא לומר עיתונאיות) תופסים מקום של כבוד, עצמאי ואקטיבי בסוגיות ציבוריות.

מי קובע את סדר היום

היום לא ברור מי קובע סדר יום, גדולי ישראל, חברי הכנסת או העיתונאים החרדים (כפי שמסביר אבישי בן חיים על היחלשות המרנים – לאחר הרב עובדיה והרב אלישיב).

משקלם הסגולי של החרדים עקב ריבוי טבעי מטיל אותם ככוח דומיננטי המצריך לקיחת אחריות גדולה יותר בציבוריות הישראליות. הם נפרסים על מוקדים שונים ומגוונים בארץ (חלקם תוך כדי חיכוכים- למשל בבית שמש וערד). גם תפקידם המיניסטריאלי, שהחל עוד ברשות ועדת הכספים מטיל אחריות על כלל הציבור לפתחם.

במה הם שונים מהסרוגים?

מה נשאר להם שיבדל אותם מאורי אריאל והרב אבינר? סוגיית הגיוס. ומבחינתם זה יהרג ובל יעבור. ויש להם חשש עמוק שזה מה שיפרק את החברה, או לפחות יחולל שינויים מפליגים, על מה שכבר מתחולל.

לא סתם הפלגים הקיצוניים תוקפים בנקודה הזו. לא סתם ראינו הפגנות של הפלג הירושלמי, ותקיפת חרד"קים לצד קול דממה דקה כמעט מההנהגה החרדית.

ההערכה כי החרדיות תיעלם אם הציבור יתגייס, היא אינה מחויבת המציאות, אך זו הסיטואציה ממנה ההנהגה החרדית חוששת. גם מטעמים של שמירת ההגמוניה, אך גם בגלל שזה באמת מהווה אתגר גדול.

הם חרדים על החרדיות שלהם. וחוק הגיוס הוא דגל שסביבו אפשר להתאחד.

==

אור יזרעאלי הוא כתב ערוץ הכנסת.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כתב שמדבר שטויות
גבעתי | 13-09-2017 14:29
הוויכוח על לימוד תורה או צבא, הינו , היכן אנו החרדים תורמים יותר? התפיסה שלנו הדתית החרדית , שבלימוד תורה תורמים יותר. לכן אנו מעדיפים ללכת על הרף הגבוה ביותר ולתרום במקסימום האפשרי , ללמוד תורה, לא לוותר על העמימות והבינוניות של ההולכים לצבא . בבקשה לא להסיט את הוויכוח למסלול עקרים ולא רציניים .
מה שאתה אומר זה שטויות
זאב | 18-09-2017 23:21
החרדים גם אם היו היהודים היחידים בעולם הם לא היו עוסקים במלאכה או בצבא.זו מנטליות יהודית נצלנית גלותית. הלימוד תורה שלהם הוא בסה כסוי לכך.הציבור הזה הוא ברובו סוציולוגיה נטו.כל התעסקותם היא בהגדרות של עצמם כציבור.לא אכפת לחרדים משום תרומה.הם תופסים את עצמם כעם נפרד.הציונים והדתיים הם הפריץ שאותו צריך לרמות.הם אנשים לא אמון בם. זה אכן הוויכוח העיקרי.וזה גם מסביר את כמות הפילוגים העצומה שבתוכם פנימה (בחברה הזו יש יותר חסידויות וישיבות מאשר נסיכויות בגרמניה העתיקה) רק כנראה או שאתה לא מודע לזה או שאתה משקר.
צבא חילוני במהותו
ריאלי | 14-09-2017 16:39
גבעתי אתה כותב שטויות, החרדים מתנגדים נחרצות לכל סוג של גיוס גם על בחורים שלא זכו ללמוד תורה, כל עוד הצבא חילוני (במהותו, לא יעזור גדוד חרדי) החרדים לא יתגיסו בשום אופן, יהיה פה דם.
2
החרדים פוחדים להתגייס כי אז ההבטחה
| 13-09-2017 15:18
ש הגויים יהיו עבדים שלהם תתבטל .זאת אומרת מבחינתם לחזור לגלות. לפי הדברים לעיל אין בחריודותם דבר אמיתי חוץ מזה שהם לא מתגייסים ומוסיפים חטא על פשע.
3
חח. מצחיק כמה שהכתבה רדודה
משה | 14-09-2017 20:12
איך האתר מעלה תכנים ככ חסרי תוכן?
4
לא מפחד אלא מיראת שמים
ברוך | 19-09-2017 20:04
מי שרוצה להישאר חרדי אסור לו ללכת לצבא כל מטרת הצבא לקחת את היראת שמים שיש לבחורים צעירים זו מטרת העיבוביה בין בנים ובנות לציבור החרדלי לא יקרה כלום מאחר ועבודת השם שלו זה לא אותו דבר כמו אצל החרדים
5
נראה שהכותב לא מכיר חרדים
אתי | 24-09-2017 14:27
לא צריך להיות חרדי כדי לדעת שההבדלים הם עצומים. החל ממה שנקרא החברה הלומדת שלא קיימת כמעט בציונות הדתית, המשך בדקדוק המצוות שנחלש והולך בציבור שלנו, וכלה בשינויים בהלכה שלא קיימים בציבןר החרדי (עע מניינים שיוויוניים, גיוס בנות לצבא, לימוד נשי, יועצות הלכה שלא יודעות בין ימינן לשמאלן).
6
היום מתגייסים רק 20% מהנוער
אני | 26-09-2017 13:07
תוך 10 שנים לא יהיו מתגייסים כלל לצבא ,תהיה כאן מדינה עם רוב של חרדים ומתחרדים ללא צבא כלל ,וההשלכות מובנות לכולם
7
מיום ליום נראה שהם צודקים
אבא להסדרניקים | 04-03-2018 12:24
מוזר לי, הצבא רוצה את החרדים, ומאידך הצבא מקדם סדר יום חברתי חילוני. ההיגיון היה אומר, להגיד להם לבוא, ולייצר תהליך הפוך, לא של בנות בטנקים.