אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבה של ירושלים הרב אריה שטרן נגד תופעת אומן: "המונים בורחים לארץ טומאת העמים"

רבה של ירושלים הרב אריה שטרן תוקף בחריפות את היציאה לקברי צדיקים בראש השנה: "יהדות זה קודם כל קדושה והלכה, ולא רק חוויות וניו אייג' גם אם זה באומן"

הרב שטרן: "המונים בורחים לארץ טומאת העמים"
  (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

לקראת ראש השנה תשע"ח, ועם התגברות מסעות הפרסום של ארגונים שונים לעידוד נסיעה לקברי צדיקים בחו"ל, ובעיקר הנסיעה לציון ר' נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה, מפרסם רבה של ירושלים מכתב חריף נגד נסיעות של ישראלים לקברים בחו"ל.

כותרת המכתב אותו כתב הרב שטרן למחרת תשעה באב ומתייחס לקינות של ר' יהודה הלוי העוסקות בציון, היא לכבודה של ארץ ישראל ובו הוא מותח ביקורת על יהודים הגרים בישראל ועוזבים את משפחתם לחגוג באדמת נכר את החגים.

לכבודה של ארץ ישראל

בסדר הקינות שאנו אומרים בתשעה באב, תופשת מקום מיוחד קינתו המרגשת כל כך של רבי יהודה הלוי: "ציון הלא תשאלי", שם הוא מביע את רצונו העז לבוא לארץ ישראל, להתפלל במקום אשר בו רוח אלוקים ולעמוד ליד קברי אבות הנקראים בלשונו "מבחר קברייך".

אף אני כדרכי בתשעה באב, הגעתי לדברים הנפלאים האלה אשר מבטאים אהבה גדולה וגעגועים עמוקים לארץ ישראל אותם הפליא המחבר לבטא.

אבל לפתע עברה בראשי איזו מחשבה מעיקה, שכן אנחנו הרי זכינו לחיות כאן ומגיעים אנו לחברון ולמירון, ואפילו אל הכותל המערבי שריד בית מקדשנו. באים אנו להתפלל במקומות האלה מתוך הודאה מצד אחד ותפילה לגאולה שלימה מצד שני.

ארץ ישראל קדושה מכל הארצות

והנה כשאני מטה אוזן לנעשה מסביב אני שומע על ארגון המוני של נסיעות לקברי צדיקים אשר באדמת ניכר, ולא סתם ביום חול כמעשה של טיול, אלא אפילו בראש השנה כאילו דווקא שם נתחזק בתפילותינו ביום הדין.

כשאני תמה אומרים לי שיש הבטחה לברכה מיוחדת לכל מי שיבוא לקברו של אותו צדיק ביום הקדוש של ראש השנה אבל אני בטוח שאף אותו צדיק לא התכוון אלא למי שנמצא בלאו הכי בחו"ל. אך לא יעלה על הדעות שהתכוון לומר כך למי שנמצא בארץ הקודש בארץ ישראל, במקום שנמצאת הברכה יותר מכל מקום אחר בעולם. לא יתכן אם כן שתהא ברכה גדולה יותר למי שנוסע לחו"ל ומחפש שם התרוממת רוחנית ליד קברות של גדולים וצדיקים שהם בעצמם השתוקקו לעלות לארץ.

סוף דבר לא באנו בדברים אלה לחדש משהו אלא רק לחזור על מה שכולנו יודעים. שארץ ישראל קדושה מכל הארצות ואין לך מקום טוב יותר ממנה לתפילה, כך בכל מקום בארץ ובעיקר ליד קברי האבות והתנאים הקדושים ואין צורך להזכיר ובהקשר לכך את הכותל המערבי.

ואשרינו שזכינו להיות כאן בקביעות בימים טובים ובכל ימות השנה.

לא רק חוויות וניו אייג' גם אם זה באומן

רבה של ירושלים הרב אריה שטרן הסביר לסרוגים את הסיבה לכתיבת המכתב: "אני כואב את כבודה של ארץ ישראל, כפי שאומר הרב חרל"פ זצ"ל, תנו לי קדושת ארץ ישראל, במקום זאת המונים בורחים לארץ טומאת העמים, יהדות זה קודם כל קדושה והלכה, ולא רק חוויות וניו אייג' גם אם זה באומן. ברור לי כי לבני חו"ל זהו פתרון רוחני מצויין ואני מעודד אותם על כך, אבל לבני ארץ ישראל?!"

זו אינה הפעם הראשונה בה יוצאים רבנים חשובים נגד תופעת הנסיעה לקברי צדיקים בחו"ל בכלל והיציאה לאומן בראש השנה בפרט. בעבר הבאנו בסרוגים דברים שכתבו רבנים סרוגים בגנות התופעה.

כך למשל כתב הרב אליהו זייני, ראש ישיבת "אור וישועה" בחיפה, שענה באתר האינטרנט של ישיבתו, כי "מי שיוצא מארץ ישראל כדי להשתטח בארץ העמים, בטומאת הגלות, לא ברור אם הוא כופר בתורה או שהוא רק חולה נפש או אולי סתם עם הארץ… אין ספק בעיניי שרבי נחמן אם היה בחיים היה מתנגד בכל תוקף לחולי זה. סביר להניח שרוב התמימים הנוסעים לשם אינם יודעים עד כמה הם טועים. ואם היו עולים לירושלים עיר קודשנו או למערת המכפלה היה אלף מונים חשוב יותר."

בתשובה שפרסם הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, הוא מביא עדות מכתבי ר' נתן, תלמידו של ר' נחמן, שר' נחמן עצמו סיכן את חייו כדי להגיע לראש השנה לארץ ישראל, ודווקא כאן בארץ הוא השיג את ההשגות הגבוהות ביותר בחייו. "מסופקני", כותב הרב אריאל, "אם ר' נחמן עצמו רואה מצוה בנסיעה אליו מא"י לאומן".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
צודק
דוד | 20-08-2017 16:05
ברסלבר מטומטמים במקום ללמוד תורה ממציאים יהדות אחרת
2
קרב מאסף
גיא | 20-08-2017 16:35
היהדות שלכם לא מעניינת אף אחד, ולא בכדי. הייתי מציע לכם להתעורר, אבל כנראה לאנשים זקנים ומרובעים זה קצת מאוחר מדי. מזל שהציבור שלכם פחות מרובע ומעוסקן מכם (עובדה - כרגע פה באומן שבה אני נמצא יש מלא דתלים אצל הצדיק)
3
לא שמעתי אותו פוצה פה נגד אלפי "תורניים" שיוצאים לנופש
א | 20-08-2017 16:39
בחול !!!! ביניהם אלפי כיפות סרוגות ואלפי חרדים !!!! רק לתקוף על מי שהולכים לקברי צדיקים ???!!!!!! אנא התייחס בכבוד לגדולי תורה שנוסעים לאומן לשם שמים שכל נסיעתם הוא קודש, ולא למטרות נופש כנל.
כל חמאר מעביר ביקורת על ת"ח,על רבה של ירושלים נערים פני
ק | 21-08-2017 22:14
זקנים ילבינו
4
לאלחנן רפאלי
תהיה בריא גם אתה | 20-08-2017 17:03
בנסיעה לאומן מתוך מחשבה ששם התפילה כביכול יותר טובה וכד' יש באמת יותר בעיה ופחות על מי לסמוך מאשר נסיעה לחול לצורך בריאות הגוף והנפש.
האם צריך לנסוע לחול בשביל בריאות הגוף והנפש ????!!!!!!!
א | 21-08-2017 11:50
האם חסרים מקומות נופש למנוחה בארצנו הקדושה???!!!! לנסוע לחול לצורך בריאות הגוף והנפש זה יצר הרע בהתגלמותו. רק שבשמים אחרי 120 לא ישימו אותו חו ב-חול של מעלה, השם ישמור !!! לגבי נסיעה לצדיק, זה דבר אחר לגמרי.
5
כל שנה מחדש . לא נמאס לכם?
מחפש האמת | 20-08-2017 18:42
כל שנה בזכות הפוסטים האלה מגיעים עוד ועוד אנשים לאומן תמשיכו ככה !!
6
חוויות
סיני הישראלי | 20-08-2017 18:56
כאשר נוסעים לצורך חוויתי לתפילה בגובה הנשמה כביטויים הנשמעים אזי בעצם האדם עובד את עצמו ולא את ה יציאה מהארץ? להתפלל ימים נוראים בקבר? זה לא מוזר זה חולה הבעיה היא ההמונים שאינם חושבים די וכמו החלילן מהמלין הם נוסעים ראשית רפואה שלמה שנית הצעתי ועדיין מציע מעבר לקברי אבות יש ליד כפר סבא קברו של בנימין בן יעקב היחיד בין הבנים שנולד בארץ שם זה הרבה יותר זול ומפרנסים יהודים ולא אוקראינים שונאי ישראל משתפי פעולה עם הנאצים ימש נו ועדיין לא שכנעתי כנראה אולי אפשר לחשוב מעט מוץ לקופסה?
7
נסיעה לצדיק
אשר | 20-08-2017 20:43
ראשית מי אמר שהנסיעה הניא היתה בסדר. לעזוב את ארץ ישראל ולנסוע לחול לחגים. חוץ מסה נסעו לאנשים חיים , לראות את תפילות הרבי ולקבל ברכה, ולא להפנינג של עסקים. צודק הרב שטרן
8
יציאה לאומן זה ביזבוז כסף וזמן
ניסים | 21-08-2017 6:27
מחפסים דברים חדשים חוץ מעבודה עצמית אף אחד מהנוסעים לאומן לא עלה ברוחניות רק מי שעובד על עצמו הוא עולה ברוחניות
9
כל העיתונים של המזרחניקים רק חופשות לחול בחגים
רננה | 23-08-2017 0:33
כל העיתונים של המזרוחניקים רק חופשות לחול בחגים כמה שגעון וצביעות
10
הוא לא יודע הלכה. מותר וצריך לנסוע לחו"ל לקברי צדיקים!
ת. | 24-08-2017 20:28
זה פסק של רבה של חברון השדי חמד!
אתה לא יודע לקרוא והרכב יודע את מה שתה יודע בגיל שנתיים
לטמבלולו | 14-09-2017 2:56
תראה מה הרב אמר אהבל