אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בועדת השרים לחקיקה: חוק החסינות לרבנים

צו המעצר לרב דב ליאור ולרב יעקב יוסף, הביא את ח"כ מיכאל בן ארי ליזום הצעת חוק לפיה, רב לא ישא באחריות פלילית ויהיה חסין בפני כל פעולה משפטית בשל פרסום חיבור הלכתי, הסכמה שנתנה לספר כלשהוא, או בשל הבעת דעה בכתב או בעל פה בעניינים הנוגעים לתורת ישראל.

היום בועדת השרים לחקיקה: חוק החסינות לרבנים
  יזכה לחסינות? הרב דב ליאור (פלאש90)

וועדת שרים לענייני חקיקה תדון היום (א')  בהצעתו של ח"כ מיכאל בן ארי להעניק חסינות לרבנים.

הצעת חוק זו  הוגשה בעקבות צו המעצר שהוצא נגד הרב יעקב יוסף והרב דב ליאור, בעקבות הסכמות שנתנו לספר "תורת המלך".

על פי הצעת החוק תוענק לרבנים חסינות רק בעניינים הנוגעים לחופש הביטוי, שלפי יוזם ההצעה, "הוא חלק מהותי מתפקידו של הרב וקשורים קשר בל ינותק עם ביצוע תפקידו שכולל כאמור להורות תורה לישראל, ללא מגבלה או איום."

בהצעת החוק שתידון בפני ועדת השרים, אין כדי להקנות לרבנים כל חסינות אחרת מלבד החסינות הניתנת במילוי תפקידם, והעוסקת בקשר ישיר אל מול ביצוע תפקידם ההלכתי תורני.

לפי הצעת החוק, "רב לא ישא באחריות פלילית ויהיה חסין בפני כל פעולה משפטית בשל פרסום חיבור הלכתי, הסכמה שנתנה לספר כלשהוא, או בשל הבעת דעה בכתב או בעל פה בעניינים הנוגעים לתורת ישראל."

סתימת פיות

ח"כ בן ארי הסביר את הסיבות שהביאו אותו ליזום את החוק: "יוצרים, סופרים, אמנים ואנשי אקדמיה שונים, זוכים מאת פרקליטות המדינה לחופש אקדמי ואומנתי. בשמו הם מפרסמים מאמרים, עצומות, יוצרים תערוכות ומביעים את דעותיהם בלא מפריע"

"אבל כנגד הרבים, מנהלת הפרקליטות רדיפה וניסיון לסתימת פיות של רבנים, תוך ניסיון להכפיף את ההלכה היהודית הנצחית לאשרור של פרקליטים מפרקליטות המדינה."

מעבר למקרתיזם של הפרקליטות, טוען בן ארי כי יש כאן סתירה לערכי הדמוקרטיה: "פגיעה בחופש הביטוי של הרבנים יש בה לא רק משום פגיעה בצביונה היהודי של המדינה, אלא שהתנהלות זאת של הפרקליטות פוגעת גם באופייה הדמוקרטי של ישראל והופכת את המדינה למדינת עולם שלישי".

רבנים נגד חקירת רבנים

בעבר כבר הביע הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, את הסתייגותו מחקירת המשטרה נגד הרבנים שכתבו הסכמה לספר תורת המלך "הסכמה או מכתב ברכה לספר אינה חתימה על כל מילה שכתובה בספר." אמר הרב מצגר.

"משל למה הדבר דומה: עיתון לעיתים כותב חוות דעת מלאה מחמאות על סרט קולנוע, למרות שבסרט יש שוד ורצח. אף אחד לא יחקור את מבקר הקולנוע, משום שחוות הדעת על אופי עריכת הסרט איננה בהכרח הסכמה לשוד ולרצח".

עם היוודע דבר דרישתו לחקירה של הרב דב ליאור, נערכה עצרת הזדהות של רבני הציונות הדתית, נגד המהלך של המשטרה.  בעצומה שחתמו עליה רבנים מרכזיים בציונות הדתית, נכתב:

"הזמנתו לחקירת משטרה של מורנו ורבנו, הגאון הרב דב ליאור שליט"א שהוא מגדולי הרבנים והדיינים בישראל, מפני שנתן ברכתו לספר תורני, הינה מעשה של חילול ה' ובזיון תורתנו הקדושה. הרבנים ימשיכו להורות דעת תורה, בכל נושא שהוא ללא מורה ופחד כנאמר: "לא תגורו מפני איש"."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
חסינות לרבנים
שמע ישראל | 05-06-2011 11:05
א. הסתה לרצח ולאלימות אינה הלכה. ב. לא כל גחמה של רב מבוססת על רצון ה'. ג. הדיבר "לא תרצח" חל על כל נברא בצלם ולא רק על הישראלים. ד. אם חוק אוילי זה יתממש, צריך לחול גם על ההלכה האיסלאמית, הנוצרית וכל השאר.
2
אין חסינות לטרוריסטים דתיים לאומים
שפת אמת | 05-06-2011 12:42
רב דתי לאומי הוא מנהיג של כנופיית טרור יהודי ועל כן החסינות היחידה שיש לו היא לא למות על כיסא חשמלי, בינתיים. במידה והממשלה תאשר חסינות לטרוריסטים יהודים על המדינה לשחרר מבתי הכלא את כל המחבלים הערבים.