מי באמת אחראי להונאת הציבור בכשרות? - סרוגים

מי באמת אחראי להונאת הציבור בכשרות?

אז מי מבצע הונאה של הציבור? שני בעלי עסקים קטנים מירושלים שכתבו "השגחה" במקום "כשר" ומשתמשים בשירותים של גוף כשרות מקצועי? או מערך שלם ובלתי יעיל, שלמעלה מ-20 שנה מסרב להתייעל ולהשתפר

author-image
מי באמת אחראי להונאת הציבור בכשרות?
  (צילום: נועם פיינר)

חוק איסור הונאה בכשרות נחקק אי שם בשנות ה-80' על ידי המפד"ל, כשהמפלגה הייתה המובילה של סוגיות דת ומדינה בכנסת והתחום טרם הופקר לחלוטין לידי המפלגות החרדיות. כוונת החוק ומטרתו נידונות בבג"ץ, אך ברור לכל בר בי רב, כי בראש ובראשונה הוא נועד למנוע הונאה בכשרות.

ביום שלישי ישבו לדיון נוסף שופטי בג"ץ בהרכב מורחב. על הפרק עתירה של שני בעלי עסקים קטנים בירושלים, שמאסו בשחיתות של המועצה הדתית ובחרו לקבל השגחה על הכשרות מגוף פרטי-חברתי בשם "השגחה פרטית". בניגוד לנטען על ידי גורמים חרד"לים קיצוניים, העתירה הוגשה על ידם ולא על ידי התנועה הרפורמית. הם בחרו להסתייע במרכז לסיוע משפטי של התנועה הרפורמית בישראל לצורך הגשת הבג"ץ. בטוחני שהם היו שמחים להסתייע בכל גוף חברתי שהיה מוכן לייצג אותם מול המדינה, לאחר שהרבנות קנסה אותם בעוון שהציגו עצמם ככשרים. לכאורה – ביצעו הונאה בכשרות.

בואו נדבר על מי באמת מבצע הונאה בכשרות. מבקר המדינה בדק את התנהלותן של מספר מועצות דתיות. הנה חלק קטן ממה שהיה לו להגיד בנושא הכשרות: "בכל הקשור לתנאי עבודתם ושכרם, רוב המשגיחים תלויים בבעלים של בתי העסק שעליהם הם אמורים להשגיח. תלות זו מעמידה אותם במצב של ניגוד עניינים, נוכח האפשרות הממשית שיטו לרצות את בעלי העסק מחמת אותה תלות." דו"ח זה נכתב בשנת 1997, לפני כעשרים שנה.

עשר שנים לאחר מכן, בשנת 2007, נכתב דו"ח נוסף של מבקר המדינה, שהתמקד הפעם בפיקוח על כשרות המזון. הנה ציטוט ממנו: "על הרבנות הראשית ועל המשרד לשירותי דת לקבוע כללים לבחירת ולהכשרת של משגיחי הכשרות כדי לוודא שיוכלו לספק שירות ברמה מקצועית נאותה וכדי למנוע את ניגוד הענייני שבעבודתם. כמו כן על הרבנות הראשית לשפר את הפיקוח על נוכחות המשגיחים בבתי העסק. מהממצאים מצטיירת תמונה עגומה עד כדי פגיעה ממשית בשומרי הכשרות".

והנה לפני כחודש התבשרנו כי מבקר המדינה הנוכחי בדק אף הוא את מצב הכשרות בישראל ואת הגופים האחראים לה. לפי הפרסומים, מבדיקת המבקר עולה כי לא רק שהדברים שעלו בדו"חות קודמים לא תוקנו אלא שממצאי הדו"ח החדש מסתמנים כחמורים אף יותר.

אז מי מבצע הונאה של הציבור? שני בעלי עסקים קטנים מירושלים שכתבו "השגחה" במקום "כשר" ומשתמשים בשירותים של גוף כשרות מקצועי? או מערך שלם ובלתי יעיל, שלמעלה מ-20 שנה מסרב להתייעל ולהשתפר, שהבעיות המבניות שלו וכשלי הפיקוח שלו מותירים את ציבור צרכני הכשרות חשוף למאכלי טרפות? הרבנות, על זרועותיה המקומיות, היא האחראית האמיתית להונאת הציבור בכשרות.

אנו בנאמני תורה ועבודה מקדמים מזה כשנה וחצי הצעת חוק שהניחה על שולחן הכנסת ח"כ רחל עזריה להפרטת מערך הכשרות, הפיכת הרבנות לרגולטור במסגרתו יינתנו רישיונות לגופים פרטיים למתן תעודות הכשר. אנו מאמינים בכך שהרבנות יכולה וצריכה לשמש כרגולטור ולהתרכז בפיקוח איכותי ולא במתן השירותים.

בינתיים, על מנת לחזק עמדה זו, בחרנו להצטרף כידידי בית המשפט לדיון הנוסף בבג"ץ הכשרות, יחד עם התאחדות המלונות ואיגוד המסעדות. אנו מבקשים להצטרף לעמדת היועמ"ש הקודם, עו"ד יהודה וינשטיין, ולא לעמדת העותרים. עמדתו ועמדתנו היא שבעלי עסקים שלא משתמשים במילה "כשר" ולא אומרים שבחזקתם תעודת הכשר של הרבנות, לא יוצרים הונאה כלפי הציבור. אנו בטוחים ששופטי בג"ץ יבינו שההונאה מתמשכת של הציבור בכשרות מצד הרבנות מחייבת פתיחה של השוק ויצירת הפרטה דה פקטו, שתביא להסדרה של מעמד גופי הכשרות הפרטיים ולתיקון כשלי הפיקוח, למען איכות הכשרות בישראל.

=======

תני פרנק הוא ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
יש גופים קרובים לרפורמים תמורת כסף מוכנים לפגוע ביהדות
| 21-02-2017 6:26
2
באמת? מבקר המדינה מבין בכשרות?
גג | 21-02-2017 8:52
ברור לכל בר בי רב שההשגחה הפרטית הזו היא בדיחה, האנשים מחפשים לחסוך בכסף, וזו ההונאה האמיתית של הציבור. הגוף הכשרותי של הרבנות הוא הכי יעיל, ואם יש ביקורת מומלץ לשפר מבפנים. תפסיקו להחטיא את הציבור!
היעילות של חלק ממשגיחי הכשרות מוטלת בספק..
בעל מסעדה כשרה | 21-02-2017 11:34
היעילות של חלק ממשגיחי הכשרות מוטלת בספק.. בעיקר מוסר העבודה שלהם מכיר מקרוב
3
גופי כשרות פרטיים , נכון אך כולם צריכים לעמוד באותם
שש | 21-02-2017 16:28
קריטריונים ... לדוגמא ירקות עלים ללא תולעים , ואם לא , אז משגיח צמוד שכל יום יבדוק העלים ... ועוד דוגמאות .. בישול נכרי , הקפדה , יש ספרדים שלא יכולים לאכול גם אם יהודי מדליק את האש ונכרי מבשל ... כמובן שאין חיוב חומרי גלם מכשרות מסוימת , אך יש כללי ברז , המשגיח יבדוק אורז וקטניות , המשגיח יגיע לבית העסק כל יום , יש דברים שלא נעשו גם על ידי הרבנות שהנה המשגיח הרשמי ... שהכל יהיה מאורגן מנהלתית ... ללא כסף שחור או במזומן ... המשרד לעניני דת , יתקצב את ההשגחות , בכדי שלא יהיו תלויים בבעלי העסקים ... אני זכיתי לראות בעיר מכובדת עם ציבור דתי גדול , באכלי בגלדריה , נכנס אדם בעל חזות חרדית , קונה כ2 קג גלידה במשקל ויוצא , בברור קל התברר שהוא המשגיח ... אם מקבל הטבות מדוע שישגיח כפי שצריך .. ודאי שצריך בדיקה , אך צריך עקרונות שכל הרוצים לתת אישור כשרות צריכים לעמוד בהם ... וכל הרוצה להוסיף שיוסיף , אבל בסיס חייב להיות .
4
לבטל את יחידת הפיקוח של משרד הבריאות או החקלאות?
טיפשות לשמה | 23-02-2017 13:14
הרבנות עושה עבודה-טובה או פחות טובה זה לא רלוונטי הטעיה כמו שעושים גופים פרטיים שמתיימרים להיות מה שהם לא זו רמאות לשמה כי רוב הציבור הדתי מבין שהשגחה זו רבנות כמו שפיקוח על הבריאות זה בידי משרד הבריאות ולא בידי גוף פרטי כזה או אחר