אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גיבור יומי: אישה אחת נגד הנצרות • דונה גרציה

אשת עסקים יהודייה, מהנשים העשירות בעולם, הקדישה את עושרה האגדי וקשריה להצלת אחיה בני העם היהודי לאחר גירוש ספרד, יזמה הקמת מדינה יהודית בטבריה וחידוש היישוב בה

27.12.16 14:20  כ"ז בכסלו תשעז
גיבור יומי: אישה אחת נגד הנצרות • דונה גרציה
  דונה גרציה (איור: נעמה להב)

"לפסגות שאליהן הגיעה דונה גרציה יותר קשה להגיע מאשר לפסגת האוורסט. ההרים מסתיימים בפסגות, ודונה גרציה היא פסגה שלא הסתיימה… להיות אישה, להיות יהודיה, להיות לבדה, ליצור עושר מדהים, לפרוץ כל מסגרת, להתגבר על כל מכשול – ולחזור לזהותה, לרומם את בני עמה. לנוע בעוצמה כזו ללא הגנה, לנצח ללא צבא, ובסופו של דבר להינשא כמגדלור לדורות שיבואו אחריה.

ובעיקר להפוך את עושרה האגדי לעושר תרבותי והיסטורי – למען עַמה… דונה גרציה הפכה לָאישה העשירה בעולם, אך העושר, התברר, לא היה תכלית מעשיה. היא לא רדפה בצע לשם בצע. הכסף היה דרוש להישרדות, אבל אפשר לה  לממש שאיפות נעלות למען בני עמה. כשהחליטה לשוב למולדת העתיקה ולחדש המורשת הגדולה, היא הייתה לציונית הראשונה". כך נאם שמעון פרס ז"ל באירוע לציון 500 שנה להולדת דונה גרציה.

דונה גרציה (ה'ר"ע- ה'שכ"ט, 1510-1569) היתה בת למשפחת אנוסים יהודים ממגורשי ספרד ופורטוגל ומהנשים האמידות בעולם במאה ה-16. בגיל 18 היא נישאה לדודהּ, סוחר מצליח ושמו פרנסיסקו מנדש. בזכות הצלחתם בעסקי התבלינים, השלטונות נמנעו מלפגוע בהם. הם שמרו על יהדותם בסתר – נישאו בחתונה נוצרית בכנסייה, וערכו חופה יהודית בהיחבא.

כשהייתה בת 26 נפטר פרנסיסקו. כל עסקיו המשגשגים עברו לידי דונה גרציה, והיא הפכה לאחת הנשים העשירות בפורטוגל – בין השאר בזכות יכולתה להמשיך לנהל את העסק בעצמה. בגיל 42 הוזמנה בידי הסולטן העות'מאני, סולימאן הראשון, לעבור לקושטא. היא נענתה להזמנה והמשיכה לפעול למען היהודים הן באימפריה העות'מאנית, הן באיטליה. בעיר קושטא היא פעלה להקמת בתי כנסת, ישיבות ואף בתי חולים.

אישה אחת נגד הנצרות

רדיפת היהודים האנוסים הגיעה עד לאיטליה, והאפיפיור הנוצרי גזר להוציא להורג אנוסים בעיר האיטלקית אנקונה, בטענה שהם חוזרים ליהדותם. דונה גרציה לא עברה על כך בשתיקה וארגנה חרם מסחרי של יהודים על נמל אנקונה. היא לא הצליחה למנוע את גזרת האפיפיור, אך יוזמתה עשתה רושם גדול.

היעד הבא של דונה גרציה היה ארץ ישראל, שהייתה אז תחת השלטון העות'מאני. דונה גרציה רצתה לחכור ערים בארץ ישראל כדי ליישב שם יהודים. את ירושלים היא לא קיבלה, אך הצליחה לחכור את טבריה.

יהודי טבריה היו אז מעטים ועניים, והצעד של דונה גרציה חיזק את העיר ואף הביא אליה תושבים יהודיים חדשים מאירופה. דונה גרציה חלמה להגיע בעצמה לארץ ישראל, אך לא זכתה. היא נפטרה בגיל 59. דונה גרציה היא מנהיגה יהודייה הממחישה את מעורבותן ומרכזיותן של נשים בהיסטוריה האנושית בכלל ושל העם היהודי בפרט.

=======================================
מתוך חוברת גיבורים שמוציא ארגון "קרוב ללב". החוברת הינה חלק מ"ערכת חנוכה" שמופצת ברחבי הארץ ומטרתה ששכנים, דתיים וחילונים, יחגגו ביחד את החג מתוך אחדות וקירוב.

תמונה קשורה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו