אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חבל": הרב עמיחי גורדין במכתב גלוי לקובי אריאלי

אדם נמדד לפי ההתנהלות שלו ברגעים מסויימים. יכלת לקום ולהגיד: 'חבר'ה אתם מעוותים את המציאות'. 'חבר'ה בואו ונבדוק את העובדות ברצינות'. אבל אתה בחרת לשתוק. ברגע המבחן שלך השתפנת והפכת אותנו לשודדי הקופה הציבורית. חבל

"חבל": הרב עמיחי גורדין במכתב גלוי לקובי אריאלי
  הרב עמיחי גורדין. באדיבות המצולם

קובי אריאלי היקר,

היה ראוי לשלוח את המכתב הזה אליך באופן פרטי, אולם מכיוון שהמכתב הוא תגובה למילים שהוטחו בי ובחבריי בפומבי, אולי מוטב לו למכתב להישלח אליך דרך רשות הרבים.

הומור הוא דבר נפלא. הומור הופך חיים אפורים לצבעוניים, הומור הופך מציאות רצינית לנעימה, הומור מחזיר לאנשים שעפים על עצמם את ההבנה על מקומם האמיתי. הומור הוא דבר נפלא.

אבל, הומור הוא לא חסינות דיפלומטית. הומור לא יכול לאפשר לאדם להגיד כל מה שבא לו, מתי שבא לו, ולמי שבא לו.

הומור יכול גם להרוג אנשים. הומור יכול לשפוך דמו של אדם. לא פעם יצא לי לראות נערים טובים שכמעט גמרו (בהומור, ובצחוקים) חיים של חבר שלהם. גם להומור יש גבולות, הומור לא יכול לכסות על כל פשע.

עברת את הגבול

ובעניין הזה איש יקר עברת את הגבול. באיחור מה ראיתי את הסרטון של ליאור שליין וגב האומה על 'המתנחלים כאזרחים סוג ב' '. אתה בטח שואל למה קפצתי? מה היה חריג בסרטון הזה? החבורה הזאת הרי עסוקה בחודשים האחרונים באובססיביות במהלך עמוק (ובהומור כמובן) של דה לגיטימציה לדת ולמתנחלים.

הדוגמאות לכך רבות אך אסתפק בציטוט שלהם על אורית סטרוק שבו קבעו שאם היא תבחר זה יהיה הסוף של המדינה. בהומור. כמובן בהומור. אבל מתחת להומור ולצחוקים למדנו שאם אישה מתנחלת מחברון עם כיסוי ראש תשב בכנסת זה איום ונורא.

אז מה הבעיה שלי?

אז מה הבעיה שלי? אתה. מהחבורה המוכשרת של ליאור שליין שמלאה בתסכול פנימי איני מתרגש. שימשיכו להיות מרירים ומתוסכלים, זאת זכותם המלאה. מה שהקפיץ אותי הוא עלה התאנה שלהם בדמות אדם דוס שנמצא בצד הימני של המפה.

אתה ישבת שם ונתת לגיטימציה למסע הדה-לגיטמציה שהם עושים לנו. אני לא מדבר על הבדיחה שלך (המצחיקה יש להודות) המבוססת על ההנחה שמתנחלים זורקים בקבוקי תבערה.

על כך שבהומור ובחיוך יצרת זהות בין עשרות נערי גבעות לבין 400,000 אזרחים מוסריים ושומרי חוק.

אני גם לא מדבר על הבדיחות של ידידך שליין שהפכו את כולנו לאנשים שמוסקים זיתים של ערבים ובורחים מחיילי צה"ל (תחשוב עם עצמך איך היית מרגיש אם בתוכנית בארצות הברית היו חוזרים על הבדיחות שלכם בשינוי בודד והיו מחליפים את התואר מתנחל בתואר יהודי – אם יוצרים זהות בין עשרות נערי גבעות למאות אלפי מתנחלים מה הבעיה ליצור זהות בין עשרות נערי גבעות למיליוני יהודים?)

זה לא הומור

אני מדבר על הנחת המוצא הבסיסית של כל הדיון ולפיו אנחנו מקבלים את כל הכסף של המדינה בעוד אחינו המסכנים בצד השני של הקו הירוק צריכים לממן אותנו. זה לא הומור. אלו הן קביעות מציאותיות מעוותות שגורמות נזק תדמיתי עצום ולחינם.

אני יושב כבר ארבע שנים במליאת מועצת גוש עציון. אני מכיר היטב את ספר התקציב של המועצה וגם את התב"רים. קשה מאוד להעביר כספים מתחת לרדאר של חברי המליאה, החוק מחייב אותנו לאשר כמעט כל תקצוב. תאמין לי ידידי היקר שאנחנו לא משופעים בכסף.

ממש לא. אם יש כבר עיוות בחלוקת התקציבים זה בין העיריות והמועצות העשירות לבין העיריות והמועצות העניות (כן אנחנו בגוש עציון נחשבים מועצה ענייה לפי חישובי ההכנסות) התקציבים של המדינה מגיעים ברובם באמצעות מאצ'ינג.

העיריות העשירות יכולות להרשות לעצמן מאצ'ינג ולכן יש להן יותר תקציבים מהמדינה. המועצות העניות יותר לא יכולות להרשות לעצמן להשתתף בתקצוב ולכן הן מוותרות על לא מעט תקציבים. כך נאלצנו בישיבה האחרונה להתלבט האם לקבל עוד 150,000 ש"ח למועדון לקשישים בודדים שעלו מברית המועצות כיוון שלא היה ברור האם יש לנו 25% מהסכום כדי להשתתף בהוצאות.

מה עם הנתונים?

'ומה עם הנתונים?', אתה שואל, 'הרי היו שם נתונים מרשימים מכל מיני מקורות אמינים כביכול על הכספים שאנחנו מקבלים'. ובכן, כל אדם יודע שעם נתונים אפשר לשחק. אצלנו בגוש עציון, עשרות אחוזים מתקציב המועדונים והטיפול במשפחות נזקקות הולך לישוב קטן אחד. למה הוא זוכה להקצבות כאלו גדולות? כי שם יש צרכים מיוחדים וילדים בסיכון גבוה.

עכשיו יבואו העיתונאים החרוצים מ'הארץ' ויגידו שהמדינה שופכת עלינו כסף, הנה תראו כמה כסף מקבל ישוב אחד קטן בהתנחלויות לפעולות רווחה. ומה עם המסכנים מדימונה?, ישאלו אותם עיתונאים בצדקנות.

ואתה איש יקר היית שותף למסע ההשמצות המכוער הזה. אתה ישבת ולא קמת כשהם הפכו אותנו למנוולים שיושבים על הקופה הציבורית ושותים אותה. אתה ישבת שם עם הזקן והכיפה ונתת לגיטימציה לכל ההכפשות וההשמצות המכוערות האלו.

בחרת לשתוק

אדם נמדד לפי ההתנהלות שלו ברגעים מסויימים. יכלת לקום ולהגיד: 'חבר'ה אתם מעוותים את המציאות'. 'חבר'ה בואו ונבדוק את העובדות ברצינות'. אבל אתה בחרת לשתוק. ברגע המבחן שלך השתפנת והפכת אותנו לשודדי הקופה הציבורית. חבל.

באהבה והערכה אמיתית ובצער רב,

עמיחי גורדין

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
מדוע אתה כל כך מתחנף ומעריך את אריאלי?
| 11-12-2016 10:19
2
קובי אריאל הרוע בהתגלמות
| 11-12-2016 10:43
חפשו בגוגל דבריו על מור הרב כהנא זצוקל היד ותבינו שאין גיהינום שיכיל את מחלל ה' שונא התורה הארור הזה אריאלי שם רשעים יקרב
אמת . אבל אל תחשוב שדעתו של גורדין על הרב שונה בהרבה.
פרץ מבת ים | 11-12-2016 14:55
חלק מהרוח הגבית של אריאלי ודומיו העיתונאים מציבור הסרוג , שורשה |"אנשי רוח" כמו גורדין.
3
"ובמושב ליצים לא ישב"
| 11-12-2016 11:04
נדהמתי מהכיעור שהיה במעמד אותו דתי ירא שמיים יושב בין חבורה שכוונתה היתה ברורה להשמיץ ולהסית נגד קבוצה שלמה של יהודים שמשתייכים לציבור הדתי לאומי, אין לי ספק שאם החיצים המורעלים היו מכוונים לציבור החרדי ממנו אותו עיתונאי צמח הוא לא היה מעז להשתתף. לא הבנתי מה היה המניע שלו להשתתף? מה הוא בדיוק ניסה לקדם בהשתתפות שלו? פירסום אישי על חשבון ביזויו של האחר? אני תוהה האם היתה איזשהי תועלת בהשתתפות המבישה הזאת שקידמה היטב את האג'נדה של שליין וחבריו?
4
הוכחה נוספת
סתמאי | 11-12-2016 11:45
הרב עמיחי, צא מזה, העולם השתנה, פרצוף חמור סבר וחוסר יכולת לתקשר עם חוש הומור רק עושים לך ולמה שאתה מייצג רע. צא מהמרובעות הגושניקית. אנחנו כבר לא בסבנטיז.
5
צודק . אבל , ואבל גדול .לגורדין מותר לתקוף אחרים .
פרץ מבת י0 | 11-12-2016 12:22
לאחרים (דתיים אחרים !) אסור להביע דעה נגדו ונגד הציבור שלו ? כבר כמה פעמים הובאו כאן טורים של גורדין (נגד התחרדלות ,והגנה על המתקפלים בפני החילונים , בהם הוא מביע את מורת-רוחו מדעות חרדליות וכהניסטיות . ומתשמעת מהם התנשאות מצידו , כאילו רק הוא צודק ומבין . ושאין מקום לדעות שמעוררות סלידה בציבור החילוני .. אין כאן המקום להאריך אבל למרות שהפעם הוא צודק (קובי אריאלי , כמו הרבה "דתיים" , הפכו למשתפים של הציבור החילוני האנטי-יהדותי) , הוא צריך דעת להיות יותר מודרני ומתקדם ...ולתת גם לחרדלים וכהניסטים להביע את דעתם ...ולנסות להבין אותם ...אולי באמת הם צודקים כשלא נח לו ..
6
סרוגים. אתם באמת בטוחיםשהעליתם את הוידאו הזה כאן?
אני | 11-12-2016 14:35
זו לא תורה. אם אין לכם בושה להעלות כזה וידאו - זו לא תורה.
7
אבינעם בן חיים, אתה שודד את הקופה הציבורית
לא יאומן | 12-12-2016 20:34
וזה עוד החלק התמים של מעשיך. בתוך המשפחה שלך אתה עושה דברים חמורים הרבה יותר. אה, אתה מכחיש את הטענות שלי? איפה חוש ההומור שלך? כשמדברים עליך אתה נשבר?! תלמד קצת רמב"ם, הלכות דעות ושמונה פרקים.
8
לצערי הרב, ראיתי רק חלקים מהסרטון שלעיל ...
מתנחל גאה | 12-12-2016 20:52
כי באיזשהו שלב, התחלתי להרגיש בחילה מאיך שהם מצליחים להצחיק רק את עצמם!! פשוט בדיחה אנטישמית אחת אחרי השניה!!! ומר אריאלי יושב שם ומשתתף בחגיגה ההזויה ומלאת שנאת המתנחלים הזו! פשוט בושה!!!
9
אני לא מבין את התמימות שלך, קובי הוא לא דוס, יש לו אמנם כיפה אבל הוא ממש לא דוס
| 13-12-2016 6:35
10
תודה על הוידאו!
| 14-12-2016 14:00
לצערי, החמצתי את התכנית הזו. עכשיו בזכות "סרוגים" הזדמן לי לראות קטע ממנה. היה ממש מצחיק! (בלי קשר לעמדות פוליטיות). תודה רבה.