אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים לדתיים: אבינו - כמה רחוק תלכו עבור המשפחה?

סרט הגנגסטרים של מני יעיש מחזיר את הכבוד לז'אנר סרטי הפשע הישראליים ומציג לנו גיבור ישראלי טרגי, שלא יצא לכם מהראש כל הדרך הביתה. מוריס כהן בתצוגת משחק גדולה, ישאיר אתכם מהורהרים הרבה אחרי שתצאו מהאולם.

ביקורת סרטים: אבינו • איך נראה הפשע הישראלי
  באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג

ביקורת סרטים לדתיים: אבינו

לצאת מהורהר ומתפעל מסרט פשע ישראלי נשמע הגיוני בערך כמו ש "פופו" – כלבו המנוח של יורש העצר התאילנדי – היה בעל דרגת גנרל בחיל האוויר המלכותי ונקבר בטקס צבאי מלא, או שדונלד טראמפ הוא נשיאה הנבחר של ארצות הברית של אמריקה…

אך כמו שבאופן מפתיע שתי העובדות האחרונות הם אמת  לאמיתה, כך גם אבינו – סרטו השני והמצוין של הבימאי מני יעיש – מוכיח שעם סיפור טוב ותצוגת משחק מאלפת, סיפור פשע ישראלי יכול להתעלות הרבה מעבר לבינוניות בה התרגלנו שמגישים לנו אותו.

אנטיגונה, הדמות הספרותית המזוהה אולי יותר מכל עם טרגדיה אנושית, שילמה את המחיר הכבד ביותר שיש על כך שבהתלבטות המוסרית שבין ציות לחוק למחויבותה למשפחתה, בחרה בלי למצמץ במשפחה. תחליפו את הטברנות במועדון מזרחי, את האוזו בוודקה, ואת הנסיכה היוונית במאבטח מועדונים מסוקס הלכוד בהתלבטות מוסרית מייסרת והרי לכם הגרסה המקומית:  טרגדיית פשע ישראלית מושחזת שתשאיר אתכם בסופה עם התהייה הבלתי נמנעת – מה אני הייתי עושה במקומו?

תקציר הסרט

אבינו

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

(באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג)




עובדיה רחמים (מוריס כהן) הוא ראש מערך האבטחה במועדון המזרחי "שמיים" שנמצא שם תמיד כדי למנוע מהשילוב של אלכוהול, סמים ודאווינים להתלקח לאלימות פעם אחר פעם . כשרונו המיוחד של עובדיה ללכת מכות, מושך את עינו של שלום רוזנטל (אלון דהן, ברדוגו מ"זינזאנה"), מאפיונר כבד, תרתי משמע, שמציע לעובדיה לעבוד עבורו כגובה כספים מלקוחות בעייתיים.

 באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג

מסתבך עם המאפיה (באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג)

 

עובדיה, שעל אף חזותו האימתנית והמגודלת, מבט אחד בעיניו מספיק כדי לראות שמדובר בבחור רגיש ורך, מסרב פעמים רבות לבקשותיו המרומזות של העבריין המקומי. אך כעת, לאחר שנים רבות שהוא ואשתו ( רותם זיסמן כהן) נוחלים כישלונות רבים בניסיונם לזכות בפרי בטן,  מסכים עובדיה לעשות את העבודה המלוכלכת כדי לממן טיפולי פוריות פרטיים ששום משכורת הגונה וחוקית לא תוכל לשלם בעבורם. עובדיה נקרע בין ליבו הטוב שלא חלם להרים יד על אדם חף מפשע לבין ליבם השותת של אשתו  ושלו החולמים להקים משפחה. הוא נושך שפתיים אחרי כל גבייה אלימה, באומרו לעצמו שזאת עבודה זמנית בלבד- רק עד שהטיפולים יצליחו.

ברגע שעובדיה מחליט שהוא כבר לא יכול, הוא מגלה שלשלום רוזנטל יש תכנונים אחרים לגמרי בשבילו ושלהגיד למאפיה "זהו, אני עוזב" זו בכלל לא אופציה . מרגע זה ואילך, בכרוניקה של אסון ידוע מראש, מסתבך עובדיה עם רוזנטל ועברייניו, וחיבוק הדב החם לו זכה בתחילה, הופך מהר מאוד ללפיתת צבתות של עקרב חסר רחמים המתהדקות סביב טרפו עד הסוף הבלתי נמנע.

 

נשמה רגישה בגוף שרירי (באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג)

נשמה רגישה בגוף שרירי (באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג)

 

"אבינו" הוא סיפור על עקרות שמולידה ציפייה נואשת, מסורתיות דתית מתובלת באלימות רחוב קשה, סצנות אלימות ושפה בוטה שמשתלבים בטבעיות  בהתייעצות עם מקובלים וקריאת שמע ישראל- אם תרצו, סיפורה של הישראליות הפחות מדוברת, זו מהפריפריה ומהעמודים האמצעיים של עיתוני הבוקר – בדיוק מה שעושה אותו לסרט עוצמתי ומעורר מחשבה כל כך.

לא לחינם זכה מוריס כהן בפרס השחקן הטוב בטקס פרסי אופיר האחרון על תפקידו בסרט. כהן מביא עימו למרקע תצוגת משחק ורסטילית שמצליחה להכיל  אלימות, רגישות, אהבה ושנאה , בצורה כה משכנעת שלא גורמת לרגע להרהר על הבעייה האינהרנטית של הימצאותם יחד בדמות אחת. הוא מצליח להרים את הסרט ולסחוב אותו לכל אורכו  על כתפיו החסונות, גם בדקות שבהם העלילה לא זורמת בצורה הכי טובה וקולחת. לצידו, מופיעות מספר דמויות משנה שמהוות, כל אחת בפני עצמה וכולן ביחד, תמונת רקע מדויקת של סיפור העלילה.

כמה רחוק תלכו בשם האהבה?? (באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג)

כמה רחוק תלכו בשם האהבה?? (באדיבות טרנספקס הפקות וסרטי יונייטד קינג)

 

אבינו הוא אמנם סרט פשע רווי אלימות וחספוס, אך אם  מקלפים את המעטה החיצוני ומביטים עמוק בתוך עיניו המיוסרות של המאבטח עובדיה רחמים, אפשר למצוא שם כל אחד ואחת מאיתנו – אזרחים נורמטיביים עד כדי שעמום – שמוצאים גם הם לעיתים את עצמם, בתוך מלכוד מציאות בלתי אפשרי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו